Προς το περιεχόμενο

Μπορεί ένας άνθρωπος να τα βάλει με ένα λύκο/σκύλο;


redhotstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

???? :blink:

Ποια σκυλια βαζουν κατω αρκουδες?? Αρκουδα κανονικη 300-500 κιλων βεβαια οχι κανα αρκουδακι 100 κιλων.

 

 

:P

 

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2842348/Barking-mad-moment-fearless-guard-dog-took-polar-bear-twice-size-WON.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δάγκωμα του λύκου δεν έχει σχέση με του σκύλου , μην μπερδεύεστε, η δύναμη του σαγονιού του μπορεί να σπάσει κόκαλα και να ξεσκίσει σάρκες με ευκολία ,οπότε guess what ακόμα κ αν σε πιάσει απο κανα πόδι.  
και για να απαντήσω στον OP , όχι , οι περισσότεροι ακόμα και με  μεσαίο-μεγάλο σκύλο να έρθουν αντιμέτωποι δεν μπορούν να τα βγάλουν πέρα , οχι τουλάχιστον χωρίς μερικές δαγκωνιές. Αν ο σκύλος ειναι "δολοφόνος" την κάτσανε , αν πάλι ειναι απλά αγριεμένος υπάρχουν τρόποι να αποφύγεις το δάγκωμα αναλόγως την περίσταση. 

Συμφωνώ πως αν κινδυνέψει η ζωή κάποιου μπορεί λόγο αδρεναλίνης να "μεταμορφωθεί" ας πούμε εκείνη τη στιγμή και να μη καταλαβαίνει τίποτα και έτσι να σκοτώσει ακόμα κ λύκο ίσως (αναλόγως το άτομο ) αλλα μην πέφτετε στην παγίδα του "αν γίνει αυτό εγώ θα.....!!!!!!!!!!!!) γιατι αν γίνει ίσως να καταλάβετε οτι υπερεκτιμούσατε τις δυνατότητες σας. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα,διότι υπάρχουν ιστορίες ανθρώπων που σκότωσαν αρκούδια με τα χέρια,λιοντάρια κ.ο.κ.

Από εκεί και πέρα ένα μαρκούτσι θα ήταν πολύ καλύτερη επιλογή για την περίπτωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα,διότι υπάρχουν ιστορίες ανθρώπων που σκότωσαν αρκούδια με τα χέρια,λιοντάρια κ.ο.κ.

Από εκεί και πέρα ένα μαρκούτσι θα ήταν πολύ καλύτερη επιλογή για την περίπτωση.

Ναι ανθρωπων που ζουσαν στην υπαιθρο με καθημερινη τριβη με την φυση οχι ανθρωπους με καθημερινη τριβη με το ποντικι του υπολογιστη

 

gray wolf Their teeth are heavy and large, better suited to bone crushing than those of other canids. Though not as specialized as hyenas. This force is sufficient to break open and crush bones with only a few bites. PSI: 406

 

Mastiff  It has the highest bite force in domestic dogs, PSI: 556, surprising? the Rottweiler comes in at second with PSI: 328, third goes to the German Shepherd, with PSI: 238 and then fourth is the American Pitbull with PSI: 235

 

http://forums.sherdog.com/forums/f48/top-20-worlds-strongest-animal-bite-forces-new-2393047/

 

psi (pounds per square inch), ...

 

good luck

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ανθρωπων που ζουσαν στην υπαιθρο με καθημερινη τριβη με την φυση οχι ανθρωπους με καθημερινη τριβη με το ποντικι του υπολογιστη

 

gray wolf Their teeth are heavy and large, better suited to bone crushing than those of other canids. Though not as specialized as hyenas. This force is sufficient to break open and crush bones with only a few bites. PSI: 406

 

Mastiff  It has the highest bite force in domestic dogs, PSI: 556, surprising? the Rottweiler comes in at second with PSI: 328, third goes to the German Shepherd, with PSI: 238 and then fourth is the American Pitbull with PSI: 235

 

http://forums.sherdog.com/forums/f48/top-20-worlds-strongest-animal-bite-forces-new-2393047/

 

psi (pounds per square inch), ...

 

good luck

Ναι σίγουρα,αλλά μιλάμε γενικά για ανθρώπους και κυνοειδή έτσι; 

Διότι δεν είναι μόνο σκύλοι τα θηρία και οι λύκοι,αλλά και τα τσιουάουα και τα μαλτέζικα...

Από εκεί και πέρα οι πρόγονοι μας σκότωναν αρκούδες των σπηλαίων,dire wolves, μαχαιρόδοντες και άουχορς με μυτερά μαρκούτσια,τα σημερινά ζωντανά δεν λένε και πολλά μπροστά σε αυτά..

.

Επίσης οι Μασάι σκότωναν αρσενικά λιοντάρια με δόρυ 1vs1 για τελετουργικό μύησης στον ανδρισμό.

Δεν θα έλεγα ότι είναι όλα τόσο μονόπλευρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιο νωριτερα γραφανε οτι μπορεις να τα βαλεις και με λυκο εγω ειπα μονο με μαχαιρι και να σαι τυχερος και να σαι φουλ μαχιμος σαν ανθρωπος.Ο μεσος ανθρωπος απλα θα παγωσει κοιτοντας τα δοντια του λυκου.Οι προγονοι μας ηταν αλλοι ανθρωποι δεν γινετε να συγκρινεις την δυναμη και το θαρρος που ειχαν εκεινοι οι ανθρωποι με τον μεσο ανθρωπακο του σημερα.Το οτι γινετε γινετε αλλα γινετε απο πολυ συγκεκριμενους ανθρωπους οχι απο τον καθενα η ψυχοσυνθεση ειναι το νουμερο ενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιο νωριτερα γραφανε οτι μπορεις να τα βαλεις και με λυκο εγω ειπα μονο με μαχαιρι και να σαι τυχερος και να σαι φουλ μαχιμος σαν ανθρωπος.Ο μεσος ανθρωπος απλα θα παγωσει κοιτοντας τα δοντια του λυκου.Οι προγονοι μας ηταν αλλοι ανθρωποι δεν γινετε να συγκρινεις την δυναμη και το θαρρος που ειχαν εκεινοι οι ανθρωποι με τον μεσο ανθρωπακο του σημερα.Το οτι γινετε γινετε αλλα γινετε απο πολυ συγκεκριμενους ανθρωπους οχι απο τον καθενα η ψυχοσυνθεση ειναι το νουμερο ενα.

Στατιστικά ο μέσος άνθρωπος είναι κάποιος που είχε ή έχει πολύ σκληρή ζωή(σε πλανητική κλίμακα),όπως στατιστικά ο μέσος σκύλος είναι κάποιος αδέσποτος μισολιμασμένος κόπρος σε Ινδία/Κίνα κ.ο.κ.

Φυσικά εάν κάποιος που δεν είχε επαφή με ζα στην ζωή του να μην μπορεί να αντεπεξέλθει σε επίθεση πολύ μεγάλου και άγριου ζώου,αλλά στο τέλος είναι όλα θέμα περιπτώσεων. 

Το παράδειγμα το έφερα διότι οι πρόγονοι σωματικά ήταν μικρότεροι και ασθενέστεροι από τον σύγχρονο άνθρωπο,αλλά μπορούσαν να κυνηγήσουν τα εν λόγω ζώα με ελάχιστα μέσα,έτσι δεν είναι κάτι αδύνατο ή περίεργο για κάποιον ψημένο στο θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 : και εγώ σε χωριό μένω πλέον 

2 : μάλλον δεν έχεις δει pitbull άγριο του κερατά

3 : δύο φίλοι έχουνε ζώα και έχουνε καμιά 20αριά γομάρια για να τα φιλάνε και κάθε φορά που δαγκώνουν άλλο σκυλί δεν δοκιμάζουν καν να τους ανοίξουν το στόμα γιατί απλά ΔΕΝ ανοίγει μόνο με ένα χτύπημα στο κεφάλι σταματάνε αλλά λογικά θα πρέπει να ξέρεις σε ποιο σημείο να τα χτυπήσεις τεσπα...

 

για λύκο δεν το συζητάμε καν. 

Και που διαφωνείς μαζί μου λέμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μάλλον βαρέθηκε να τού ζαλίζουν την τσαπού με γρυλίσματα, το άσπρο, χνουδωτό χτήνος και σκέφτηκε: «Ρε, με το μερακλωμένο μαλάκα που μού 'λαχε! Δε γαμιέται, ας αράξω...»

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι πριν μερικά χρόνια την περίπτωση γυναίκας από το Μάντσεστερ που είχε σκοτώσει με τα χέρια της σκυλί που της είχε επιτεθεί έξω από το σπίτι της.Αδέσποτο κ σχετικά μεγαλόσωμο.Αν θυμάμαι καλά είπε πως πρόλαβε να το αρπάξει από το λαιμό κ να του σπάσει τον αυχένα.Την είχε τραυματίσει στο πόδι αρκετά.30 ράμματα φάση.Κ δεν μιλάμε για καμιά νέα καρατερίστα μια μεσόκοπη λίγο χοντρούλα ήταν που έβλεπα φωτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω θυμαμαι που ξημερωματα καθομουν με μια φιλη σε κατι σκαλακια στην γειτονια μας και πιναμε μπυρα , σε καποια φαση πηγε προς νερου της στο σπιτι της παραδιπλα..μονη λοιπον καποια στιγμη ακουω γρυλισμα απο πισω μου,γυριζω και βλεπω ενα αδεσποτο αρκουδε να με κοιταει και να γρυλιζει,περιττο να πω οτι περασε ολη μου η ζωη μπροστα απο τα ματια μου,σε αυτα τα δευτερολεπτα σκεφτομουν οτι αν το εβαζα στα ποδια θα με ετρωγε,οποτε γυρισα πλατη και παλι και...αγαλματακια ακουνητα τα θυμοσαστε??Αυτο!!Και εφυγε.... :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω θυμαμαι που ξημερωματα καθομουν με μια φιλη σε κατι σκαλακια στην γειτονια μας και πιναμε μπυρα , σε καποια φαση πηγε προς νερου της στο σπιτι της παραδιπλα..μονη λοιπον καποια στιγμη ακουω γρυλισμα απο πισω μου,γυριζω και βλεπω ενα αδεσποτο αρκουδε να με κοιταει και να γρυλιζει,περιττο να πω οτι περασε ολη μου η ζωη μπροστα απο τα ματια μου,σε αυτα τα δευτερολεπτα σκεφτομουν οτι αν το εβαζα στα ποδια θα με ετρωγε,οποτε γυρισα πλατη και παλι και...αγαλματακια ακουνητα τα θυμοσαστε??Αυτο!!Και εφυγε.... :fear:

 

dat story and avatar pic combination though

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:shock:  :fear:

 

 

...Τελικά ένας αστυνομικός τραυμάτισε τον σκύλο στο πόδι, με αποτέλεσμα εκείνος τρέχοντας για να ξεφύγει να πέσει πάνω σε κινούμενο όχημα της πυροσβεστικής και να σκοτωθεί....

 

το θεμα επρεπε να ειχε τιτλο "σκυλια vs οχηματα"..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...