Προς το περιεχόμενο

Μπορεί ένας άνθρωπος να τα βάλει με ένα λύκο/σκύλο;


redhotstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πως γνωριζει ο λυκος η ο σκυλος που να τραυματισει τον ανθρωπο; πχ οπως αναφερατε οτι σε μια επιθεση θα προσπαθησουν να μας δαγκωσουν τον λαιμο..;;..

Aυτο θα το κανουν στα γατια και στα αλλα ζωα που περπατανε με τεσσερα ποδια. Oι ανθρωποι θα τους φαινονται πιο δυσκολα οντα, σαν ορθιοι που κυκλοφοραμε οποτε πιστευω θα βρισκονται σε συγχηση. Δάγνωνουν ποδια χωρις να πιστευουν οτι θα τον τραυματισουν θανασιμα τον αλλον. Πιστευω μας φοβουνται γενικως ακομα και τα μεγαλομεσσαια σκυλια και λυκοι, οποτε αν καποτε επιτεθουν σε ανθρωπο θα ειναι μονο απο αμυνα. Ακομα και σε βουνο αν δουμε καποιο λυκο μπροστα μας, ακομα και πεινασμενος να ειναι, θα το σκεφτει πολλες φορες να ερθει προς το μερος μας. Μονο και μονο επειδη δεν ειμαστε τετραποδα και το αναστημα μας ξεπερναει το εναμιση μετρο,

 

Ο σκύλος θα σου επιτεθεί επειδή φοβάται ή αντιλαμβάνεται οτι κάτι θα του κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 195
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτο με τα πιτ και τους ηλιθιους ιδιοκτητες εχει παραγινει στην ελλαδα.Εγω εχω δει να κανουν τσαμπουκα αμολοντας το πιτ μπουλ πανω στην μανουρα.Απαραδεκτα πραγματα δεν φταιει το πιτ που τους καταφαγε ο μαλακας που το κανε ετσι φταιει αυτον πρεπει να βρουνε πρωτο.Κατι πρεπει να γινει δεν γινετε καθε γιδι να παιρνει ρατσες που ειναι εν δυναμη δολοφονοι.

Μα σε ολες τις περιπτώσεις τα γίδια οι ιδιοκτήτες φταινε και ποτέ τα σκυλιά !

πανω σε αυτο που λες όντως εχει παραγίνει το κακό , προχθές έβγαλα μια βολτα σε ενα παρκο που εχουμε εδω κοντα το σκυλακι μου, ενα μικρόσωμο 3 κιλα μια σταλιτσα , και βλεπω απο μακριά εναν τυπακο καθότανε σε ενα παγκάκι και  καυλαντιζε με μια γκομενουλα  , φιλια κωλοχερα ολο γελάκια κτλ και ενα πιτ μπουλ θηρίο αμολημένο να κόβει βολτες .. τον βλεπω και παω απο την αλλη μεριά του παρκου , με βλέπει και αυτος και δεν κανει τίποτα  , στα μεγαλα τα @@ του και αυτονου  ... περιμένω να δω αν θα το μαζέψει .. τιποτα .. παίρνω αγκαλιά το μικρο μου , παω προς τα εκει πολυ αγριεμενος γιατι εχω θεμα με την άσχημη συμπεριφορά , με τον μη σεβασμό και με τους στόκους , και του λεω ετσι πως ηταν αγκαλιά με την πιτσιρίκα .

''μηπως θα πρεπε να το εχεις δεμενο?'' του κόβετε το γέλιο και μου λεει .ε ?? του ξαναλέω πιο δυνατα κ πιο αυστηρά

''είπα , μήπως θα έπρεπε να τον εχεις δεμενο ?''  ε άρχισε τα συγνώμη ,  δεν σας ειδα κτλ και το έδεσε στο δευτερόλεπτο !

αν πήγαινα εγω προς τα εκει και το πιτ μπουλ (θηλυκό κι ολας και αυτό) έκανε μια χαψιά την δικιά μου αυτο θα έφταιγε η ο πανιβλακας που το έπαιζε μούρη στην γκομενιτσα και το ειχε λυμένο ??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ επεσες σε μαλακακο σκεψου να πεσεις σε κανα ψυχοπαθη και να το αμολυσει πανω σου.Τι να το κανω μετα οτι θα τον θαψω αμα μου χει κανει το χερι καλοκαιρινο το πιτ και αν τον βρω δηλαδη ετσι οπως θα με αφησει.Ειναι μεγαλο προβλημα γενικα με τα σκυλια που τα αφηνουν λυτα.Εγω δεν ξερω ρε φιλε τι ρολο βαραει ο σκυλος σου μαζεψε τον εδω μου λεγανε οτι κανανε τσαμπουκα σε μαμαδες με παιδακια σε φαση παρτα και φυγε δεν μαζευω τον σκυλο.Ορεξη να χεις να τσακωνεσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παρουσα συζητηση σε live ρεπορταζ.
 

(Επιλογη Πίτμπουλ σκόρπισε τον τρόμο σε βενζινάδικο [ 23/5 ])
http://www.megatv.com/megagegonota/summary.asp?catid=27377#toppage

 

Εκει οπου ο πρωτος το επιασε και το σηκωσε το Πιτμπουλ θα μπορουσε να μην το αφησει ή να το κοπαναει κατω στο εδαφος ή οτιδηποτε αλλο απο το να το αφησει ωστε αυτο να τον ξαναδαγκωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν ξερω ρε φιλε τι ρολο βαραει ο σκυλος σου μαζεψε τον εδω μου λεγανε οτι κανανε τσαμπουκα σε μαμαδες με παιδακια σε φαση παρτα και φυγε δεν μαζευω τον σκυλο.Ορεξη να χεις να τσακωνεσε.

 

Καλά όσοι συμπεριφέρονται έτσι είναι για πολλές μπάτσες, κανονικά μια μήνυση πρέπει να φάνε και να πληρώσουν και πρόστιμο, αλλά άντε να βρεις το δίκιο σου στο ελαντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 περιστατικα θα πω.

1. Πριν κανα μηνα βγηκε απο πορτα αυλης την οποια την ξαχασαν ανοικτη σκυλος και επιτεθηκε σε περαστικο 35 χρονων γνωστο μου. Μεχρι να το παρουν πρεφα οι ιδιοκτητες και γειτονες ο γνωστος εφυγε με δαγκωματιες σε πλευρα μπουτια και με 2 σπασμενα χερια εκ των οποιοων το ενα με πολλαπλα σπασιματα οπου μπηκαν λαμες. Δε γνωριζω ρατσα αλλα απ οτι καταλαβσ ηταν απο τα ζορικα.

2. Παλιοτερα ειχαμε ενα μπασταρδολυκοσκυλο μαυρο. Πετουσα σε ενα χωραφι μηλα και αυτος ετρεχε σαν τρελος να τα πιασει. Σε ενα τετοιο σπριντ λοιπον, μεσα σε ψηλα γι αυτον χορτα, επεσε με το κεφαλι πανω σε κορμο μηλιας. Σταματησε λιγο, ξεφυσηξε και συνεχισε το παιχνιδι. Πονεσα μονο απο το δυνατο γκαπ που ακουσα!

 

Οποτε εγω καταληγω στο εξης, εαν εισαι με γυμνα χερια και ο σκυλος ΘΕΛΕΙ να σε σκοτωσει, θα σε σκοτωσει.

Μιλαμε φανταζομαι για εναν σκυλο καποιου ογκου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ατιμωρησία μας τρώει σ'αυτή τη χώρα.Ένα τέτοιο μπήκε μες το σχολείο πέρσι αμολητό.Τα περισσότερα παιδιά που μάλλον γνώριζαν τον κίνδυνο κρύφτηκαν.Εγώ που δεν έχω ιδέα από σκύλους/ράτσες έκατσα μαζί με άλλα 2 παιδιά έξω.Ο σκύλος δάγκασε τα πόδια του ενός , κόντεψε να του κόψει κομμάτια .Το παιδί πήγε στο νοσοκομείο και το όλο θέμα πέρασε έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδέσποτα σκυλιά έμπαιναν και στο δικό μου σχολείο αλλά ποτέ δεν κινδύνεψε κάποιος, ίσα ίσα το σκυλί κινδύνεψε περισσότερο.

 

Μερικά σκυλιά τα χτυπούσανε με την μπάλα του ποδοσφαίρου γιατί άραζαν στο προαύλιο όταν έπαιζαν μπάλα και μια φορά παραλίγο ένας που έτρεχε με την μπάλα να πέσει επάνω στο σκυλί.

 

Μια άλλη φορά είχε μπει ένα αδέσποτο και κάποιος μαθητής πήρε ένα καπάκι από κουτί μπογιάς το οποίο είχε μπογιά επάνω και το πέταξε στο κεφάλι του σκύλου με αποτέλεσμα να πάθει κάτι στο ένα μάτι του γιατί έπεσε μπογιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ολοκληρο το τοπικ ...καταλαβα πως οταν σου επιτεθει σκυλος

 

1) Ουρλιαζεις

2) Φωναζεις ΗΣΥΧΑ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

3) ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

4) Χριστοπαναγιες.

 

Και ολα καλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρόσεχε μεγάλε εχουν σφίξει πολύ οι κώλοι  .. αν σε δούνε εξω (μιας και τα αγαπάς πολύ βλέπω) να κλωτσάς - κακοποιείς κανα αδεσποτακι σε πήραν σηκωτό αυτόφωρο και δεν πιάνουν ουτε οι κλάψες μετα ουτε τίποτε προσεχε ..

Επειδη βλεπω καποια προβληματα κατανοήσης

 

Δεν κλωτσαω σκυλια. Δεν κλωτσαω γατια. Δεν τα μισω καθολου. Γενικα δεν μισω οτιδηποτε λειτουργει βασει ενστικτων. Μονο ανθρωπους θα μπορουσα να μισησω

 

Απλα γελαω με την ασφαλεια του πληκτρολογιου. Οτι θα την πεσει στο μικρο σου αδελφακι ή το παιδι σου οποιοδηποτε ζωο, προσεξε να το παρεις με το καλο και προς θεου μην το σκοτωσεις

 

Εχουν πλακα κατι τετοια, υποθετω και πουμα να ειχε επιτεθει καποια θα προτιμουσαν να πεθανουν ισως 2-3 ανθρωποι παρα να σκοτωθει το πουμα

 

Επισης εχουν πλακα αυτοι που λενε "αχ, καταστρεφουμε την Φυση"

Μεγαλε, Φυση δεν ειναι μονο το λιονταρακι, το ρινοκερακι και το κοκερ σπανιελ

Φυση ειναι και ο HIV και ο Εμπολα. Δεν βλεπω ομως να τα υπερασπιζεσαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει μια βαση αυτο που λες ισως χανεις το δικιο σου με τον τροπο που το γραψες πριν.Εκει ειναι θεμα επιβιωσης δεν εχει σημασια αν ειναι ανθρωπος ζωο η οτι αλλο απλα ειναι η ζωη του η η ζωη σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη βλεπω καποια προβληματα κατανοήσης

 

Δεν κλωτσαω σκυλια. Δεν κλωτσαω γατια. Δεν τα μισω καθολου. Γενικα δεν μισω οτιδηποτε λειτουργει βασει ενστικτων. Μονο ανθρωπους θα μπορουσα να μισησω

 

Απλα γελαω με την ασφαλεια του πληκτρολογιου. Οτι θα την πεσει στο μικρο σου αδελφακι ή το παιδι σου οποιοδηποτε ζωο, προσεξε να το παρεις με το καλο και προς θεου μην το σκοτωσεις

 

Εχουν πλακα κατι τετοια, υποθετω και πουμα να ειχε επιτεθει καποια θα προτιμουσαν να πεθανουν ισως 2-3 ανθρωποι παρα να σκοτωθει το πουμα

 

Επισης εχουν πλακα αυτοι που λενε "αχ, καταστρεφουμε την Φυση"

Μεγαλε, Φυση δεν ειναι μονο το λιονταρακι, το ρινοκερακι και το κοκερ σπανιελ

Φυση ειναι και ο HIV και ο Εμπολα. Δεν βλεπω ομως να τα υπερασπιζεσαι

Νομίζω δεν  χρειάζεται να γράψω ποσο καν διαφορετικό ''ακούγεται'' αυτο που λες τώρα με  αυτο που έγραψες πριν

''στα @@ μου δεν μου καιγεται καρφακι κτλ '' !

εννοείται πως αν δεν γίνεται αλλιώς θα το σκοτώσεις το ζώο  , οπως θα σκότωνες όμως και άνθρωπο αν αποτελούσε  δημόσιο κίνδυνο ! σωστά ? καμιά διαφορα λοιπόν ως προς την αξία της ζωής ,

και όχι ''σκότωσε το το μπάσταρδο και τι έγινε''  , όσο και να μην αρέσει αυτό που λέω αυτο σε ορισμένους ...

 

πάντως για να καταλάβεις πόσο σοβαρά ειναι τα πράγματα  διαβασε αυτο

 

 Κουτζαμανη προς εισαγγελείς - καμιά ανοχή σε εγκλήματα κατά των ζώων - στο αυτόφωτο οι δράστες

 

 

ειναι εγκύκλιος - διαταγή - προς ολους τους εισαγγελείς της ελλαδος απο την ανώτερη εισαγγελέα του Αρειού πάγου !

με ελεύθερη  μετάφραση  ξέρεις τι λέει ?  λέει οτι αν σε δω στο δρόμο (οχι εσένα , γενικότερα) να κακοποιήσεις - κακομεταχειρίζεσαι ενα αδεσποτακι , σε πιάνω απο το αυτί και σε πάω ο ίδιος στην αστυνομία - εισαγγελέα και δεν σε γλυτώνει τιποτα γιατι πολύ απλα κανείς δεν μπορεί να κανει τα στραβά μάτια η να παραβλέψει  την διαταγή του ανωτέρου εισαγγελία στην Ελλάδα ..καταλαβαίνεις ? και οι ίδιοι εισαγγελείς ''χέζονται'' , αν πέσει στην αντίληψη τους δεν γίνεται να το προσπεράσουν , ειναι υποχρεωμένοι να εκτελέσουν την διαταγή του ανώτερου τους ! καταλαβαίνεις τι δύναμη μου δίνει εμένα και σε όποιον ειναι ευαισθητοποιημένος για την προστασία των  ζώων αυτή η εγκύκλιος ?  

 

και εννοείται αυτόφωρο και μήνυση χωρίς την καταβολή του 100ρικου , να το ξερουν ολοι αυτο

αυτόφωρο και άμεσα δίκη για περιπτώσεις κακοποίησης ζώων

 

 

 

Και η εγκύκλιος καταλήγει

:​"Πέραν της παραγγελίας σας προς του κ.κ. Εισαγγελείς Πρωτοδικών για την εφαρμογή της παρούσης εγκυκλίου μας, παρακαλούμε να εποπτεύετε προσωπικώς και συνεχώς για την τήρηση αυτής, έχοντας υπόψη ότι η συμπεριφορά μας προς τα ζώα καταδεικνύει τον πολιτισμό μας".

 

Συγχαρητήρια ετσι απλα //

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ξεκινήσανε, σειρά να πάρουν οι ιδιοκτήτες που αφήνουν τα σκατά των ζωντανών σε δρόμους και πεζοδρόμια. Χρηματικό πρόστιμο και 3 μήνες κοινωφελούς εργασίας σε συνεργεία καθαρισμού αρκούν σε πρώτη φάση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...