Προς το περιεχόμενο

Anti-Fitness Thread


*nenya*

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποια ιστορία να τελειώσει;

Δεν δικαιούται κάποιος να μην του αρέσει;

Γιατί να χαρακτηρίζεται 5χρονο;

Και στην Ασία εκατομμύρια άνθρωποι τρώνε ζουζούνια και έντομα, δε μου λέει κάτι :P

 

το να μην σου αρεσει εφοσον εχεις δοκιμασει κατι και εχεις επιχειρηματα γιατι δεν σου αρεσει το δεχομαι.

οι φρασεις ομως «ιου αηδια», «πως τα τρωνε αυτα τα ωμα οι βαρβαροι» και αλλα τετοια, ναι ειναι αντιμετωπιση 5χρονου

Καθένας με τα γούστα του ρε καμάρια.

 

Έυα εγώ π.χ. έχω δοκιμάσει μέχρι medium το μπιφτέκι σε μπέργκερ και κάθε μπουκιά μου έφερνε αναγούλα γιατί παραήταν ωμό για τα γούστα μου. Το ίδιο και με την μπριζόλα. Αδύνατον να αρέσουν όλα σε όλους.

Και τί με νοιάζει εμένα αν αρέσει σε τόσους και τόσους; Με γεια τους με χαρά τους. Έτσι όπως δεν θα με υποχρεώσουν αυτοί να φάω με το ζόρι το κρέας με αιματάκι έτσι δεν θα τους βάλω κι εγώ να το φάνε καλοψημένο.

Σεβασμός στα γούστα.

 

Ξέρεις όμως οτι οι εταιρείες (μεβγαλ, δέλτα, Ολυμπος και κάθε αλλη) επιτρέπουν συγκεκριμένη συγκέντρωση αντιβιοτικών στην "παγολεκανη" με το γάλα. Που σημαίνει οτι, αν όλα τα βόδια παίρνουν αντιβιοτικά (τα οποία προφανώς περνάνε στο γάλα για τουλ. 7 έως πολλές μέρες, ο παραγωγός κινδυνεύει να μην πληρωθεί

 

Η να πληρωθεί 0.40 αντί για 0.48 ενα λίτρο ανάλογα με την ποιότητα (δεν ξερω καν ποσό πουλάνε πλέον).

 

Όποτε ειναι λογικό να πιστεύουμε οτι ο κάθε παραγωγός που αν εχει 100-200 γελάδια και ψυρριζει το κάθε τι για κέρδος, χαλάει 2-3 μπουκάλια αντιβίωση κάθε 3-4 μέρες , και πληρώνει και κάποιον για να κάνει τις χορηγήσεις (ας ειναι και ο Πακιστανός που εχει να δουλεύει στη φάρμα) για να αυξήσει τα έξοδα του και να αυξήσει και το ρίσκο για το ποσο και αν θα πουλήσει.

 

επισης υπαρχει κατι που λεγεται παστεριωση και ειναι υποχρεωτικη για το γαλα τουλαχιστον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το ταρτάρ εντελώς ωμό δεν είναι; Ή έχει υποστεί κάποια διαδικασία που το "ψήνει" ας πούμε; (όπως τα μαριναρισμένα ή τα παστά ψάρια ας πούμε)

 

edit, βρίσκω εδώ ότι όλα είναι εντελώς ωμά!

 

http://www.yiannislucacos.gr/term/1345/tartar#.VhzyehEcSW8

 

"Κρύο πιάτο με ψιλοκομμένο ωμό μοσχάρι αναμεμειγμένο με ωμό αυγό, αγγουράκι τουρσί, μουστάρδα και άλλα αρωματικά. Σερβίρεται με φρυγανισμένο ψωμί ή και πατάτες τηγανητές. Ο όρος επίσης χρησιμοποιείται για οποιαδήποτε παρασκευή περιλαμβάνει ωμό και ψιλοκομμένο κρέας ή ψάρι."

 

Τις πατάτες γιατί τηγανητές; Ωμές θα ταιριάζανε καλύτερα! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ταρτάρ εντελώς ωμό δεν είναι; Ή έχει υποστεί κάποια διαδικασία που το "ψήνει" ας πούμε; (όπως τα μαριναρισμένα ή τα παστά ψάρια ας πούμε)

 

συνηθως εχει μπαχαρικα και ξυδι οποτε ψηνεται κατα καποιο τροπο ετσι, αλλα οχι δεν το εχει αγγιξει θερμοτητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να μην σου αρεσει εφοσον εχεις δοκιμασει κατι και εχεις επιχειρηματα γιατι δεν σου αρεσει το δεχομαι.

οι φρασεις ομως «ιου αηδια», «πως τα τρωνε αυτα τα ωμα οι βαρβαροι» και αλλα τετοια, ναι ειναι αντιμετωπιση 5χρονου

 

Προσωπικά δε χαρακτηρίζω οποιονδήποτε για τα γούστα, τις προτιμήσεις ή τις συνήθειές του, από τη στιγμή που δεν αγγίζουν/ενοχλούν εμένα, συνεπώς εν προκειμένω, το τι τρώει ή δεν τρώει ο καθένας, το θεωρώ δική του δουλειά και μόνο, για την οποία δεν έχω λόγο ούτε να επεμβαίνω, ούτε να επιδιώκω να τον φέρω «στα δικά μου νερά». Με πιο απλά λόγια: Το να χαρακτηρίζει κάποιος τον άλλο «βάρβαρο» επειδή τρώει κάτι που δεν τρώει αυτός, δεν είναι απλώς παιδιάστικο, είναι ηλίθιο. Το να λέει όμως ότι στον ίδιο προκαλεί αηδία, είναι απλά υποκειμενικό και δικαίωμά του.

 

Από την άλλη μεριά πάλι, μ' αυτά τα περί πεντάχρονων, sorry αλλά γελάω τρανταχτά. Υπάρχουν πράγματα που πολύς κόσμος τρώει και τα γουστάρει, στων οποίων τη θέα και μόνο - ακόμα και στη σκέψη τής πιθανότητας να τα φάω - μού έρχεται εμετός. Ε, κάτι τέτοιο, δεν υπάρχει περίπτωση να το δοκιμάσω, προκειμένου να αποκτήσω ...επιχειρήματα! Σιγά το μεσανατολικό ζήτημα δηλαδή, που πρέπει να βγάλω εγώ τ' άντερά μου, για να υποστηρίξω τη θέση μου! Γουστάρεις, το τρως, δε γουστάρω, δεν το τρώω. Ποιο απλό δε γίνεται, ούτε χωράνε «γιατί» και «πώς». Δεν υπάρχει θέμα συζήτησης πρακτικά... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορω να σου δωσω αδικο απο την μια, απο την αλλη αν δεν δοκιμασεις κατι δεν μπορεις να ξερεις αν σου αρεσει, η μυρωδια και η οψη μπορει να σε ξεγελασουν. τεσπα φατε οτι θελετε απλα εχω βαρεθει να ακουω βλακιες περι αψητων κρεατων και λαχανικων. Κι εμενα δεν μου αρεσει πχ το συκωτι γιατι εχει γευση αιματος (συγκεκριμενος λογος οπως βλεπεις) αλλα δεν λεω σε αλλους «πως την τρως αυτη την αηδια». το να λες αηδια το φαγητο που τρωει καποιος ειναι προσβλητικο. 


On topic:

 

 

 

superplatter.jpg

 

αμα τραβηξεις ενα μπισκοτακι απο την ακρη θα διαλυθει ολοκληρο;  :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το να λες αηδια το φαγητο που τρωει καποιος ειναι προσβλητικο.

Να πεις ότι το έφτιαξε καλά/σωστά o ίδιος να το καταλάβω, αλλά γιατί να προσβάλεται κάποιος επειδή αυτό που τρώει θεωρείται από άλλον αηδία? Τι 1st world problem είναι τούτο? :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι με την Evabb και στα 2 points. (ότι προτιμώ το κρέας medium rare, και στο ότι στην Ελλάδα γενικά θεωρούμε το κρέας ψημένο μόνο όταν σταματάει να ξεχωρίζει από τα κάρβουνα από κάτω). 

 

Φυσικά ο καθένας είναι ελεύθερος να τρώει ότι γουστάρει και να σχολιάζει το κάθε φαγητό όπως του αρέσει, αυτό είναι αυτονόητο, και με τον ίδιο τρόπο μπορεί να διαφωνήσει άλλος και να σχολιάσει τα γούστα του 1ου κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ημουν στην Γαλλία φέτος κάθε μέρα έλεγα "θα φάω ταρταρ", και κάθε φορά που καθόμουν πεινασμένος μετά από το περπάτημα κτλ άλλαζα γνώμη. Το μετάνιωσα που δεν έφαγα τελικά. Η κουζίνα τους με εντυπωσίασε. 

 

Το καλό πατέ γαμάει πάντως (άσχετο :P)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν λεω σε αλλους «πως την τρως αυτη την αηδια». το να λες αηδια το φαγητο που τρωει καποιος ειναι προσβλητικο.

 

Ούτε εγώ πάω εκεί που τρώει ο άλλος ωμά στρείδια π.χ. να τού πω ότι τρώει αηδίες, στα καλά καθούμενα. Αν με ρωτήσει όμως γιατί δεν τα τρώω εγώ, θα τού πω «διότι με αηδιάζουν», χωρίς να θεωρώ ότι τον προσβάλλω. Πόσο μάλλον αν αρχίσει να πετάει τις γνωστές παπαριές τού τύπου «δεν ξέρεις να τρως»! Εκεί, θα τ' ακούσει λιμανίσια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος θελει ωμα κρεατα, ας μετακομισει προς Γαλλια μερια. Εδω ελλαντα τρωμε τη μπριζολα μαυρη και σκληρη πετρα, απο το ψησιμο.

Οι παραδοσεις πρεπει να τηρουνται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος θελει ωμα κρεατα, ας μετακομισει προς Γαλλια μερια. Εδω ελλαντα τρωμε τη μπριζολα μαυρη και σκληρη πετρα, απο το ψησιμο.

Οι παραδοσεις πρεπει να τηρουνται.

Μπορεί να είναι και μια χαρά καλοψημένη και μια χαρά ζουμερή ταυτόχρονα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Οποιος θελει ωμα κρεατα, ας μετακομισει προς Γαλλια μερια. Εδω ελλαντα τρωμε τη μπριζολα μαυρη και σκληρη πετρα, απο το ψησιμο.

Οι παραδοσεις πρεπει να τηρουνται.

Φανταζομαι πως μου επιτρεπεις να μην τρωω μπριζολα σκληρη πετρα και μαυρη απτο ψησιμο και να παρεμενω στην Ελλαδα ε?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...