Προς το περιεχόμενο

Anti-Fitness Thread


*nenya*

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

αμα εχουν 2 σταγονες σιροπι φυσικα και θα ξεραθουν. τα δικα μου ειναι λουσμενα στο σιροπι και τα κατω κατω κολυμπανε.

Ναι και μετά διαλύονται πριν τα βάλεις στο στόμα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ζητώ συγνώμη από τα λοιπά μέλη για το hijack του Antifitness ως το thread της Μαγειρικής.

 

Υπάρχουν πολλές συνταγές online.

Το συγκεκριμένο προέκυψε όταν έψαχνα συνταγή για κάποιον που είχε αλλεργία στο γάλα και τα αυγά και είχε βαρεθεί να τρώει μόνο ... κουλούρια πορτοκαλιού.

 

Είναι αυτή η συνταγή, που ιδανικά γίνεται με πολύ μαυρισμένες (σχεδόν σάπιες) μπανάνες.

Αυτό γιατί η πολύ μαυρισμένη μπανάνα παίζει το ρόλο που θα έπαιζε το αυγό στη συνταγή ("δένει" το αλεύρι)

 

Το αποτέλεσμα ήταν τόσο καλό που ακόμα και τώρα που δεν υπάρχει το πρόβλημα υγείας, το συγκεκριμένο "γλυκό" φτιάχνεται 2-3 φορές το μήνα στο σπίτι.

Το "γλυκό" το βάζω σε εισαγωγικά όχι γιατί δεν είναι γλυκό (σε γεύση), απλά πολλοί μπορεί να μην το θεωρούν γλυκό με την έννοια του επιδόρπιου.

 

Για σένα συγκεκριμένα που ασχολείσαι με Fitness και θυμάμαι αυτό που είπες για τις σοκολάτες, υποθέτω δε θα σου αρέσουν τα πολύ γλυκά γλυκά οπότε έχε υπόψη σου ότι στη συνταγή που δίνω, μπορείς να κατέβεις σε ζάχαρη μέχρι τα 80 γρ. καστανής από τα 110 που γράφει (από κει και κάτω χάνεται η γλυκύτητα και γίνεται σαν ψωμί με γεύση μπανάνας).

 

Το plus αυτού του γλυκού είναι ότι δεν έχω ξαναπετάξει μπανάνα επειδή μαύρισε πολύ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω βάλει 3 κιλά φρέσκο ολόφρεσκο λίπος γουρουνιού στην κατσαρόλα και ετοιμάζω λαρδί.  Φωτο στο σπόηλερ. Προσοχή, με κάθε άνοιγμα του σπόηλερ παίρνεις 500 θερμίδες και ανεβαίνει και 50 μονάδες η LDL σου.

 

 

P1090768-1066x800_zpscu83ivwc.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω βάλει 3 κιλά φρέσκο ολόφρεσκο λίπος γουρουνιού στην κατσαρόλα και ετοιμάζω λαρδί.  Φωτο στο σπόηλερ. Προσοχή, με κάθε άνοιγμα του σπόηλερ παίρνεις 500 θερμίδες και ανεβαίνει και 50 μονάδες η LDL σου.

 

 

P1090768-1066x800_zpscu83ivwc.jpg

 

σκετο το εχει βαλει στη κατσαρολα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...