Προς το περιεχόμενο

NVDIMM. Έρχονται τα πρώτα υβριδικά αρθρώματα μνήμης DDR4 SDRAM με SSD


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει μεγαλώνοντας έλεγε στον εαυτό μου οτι προλαβαμε τα arcade ηλεκτρονικά τις πρωτες παιχνιδομηχανές τα πρωτα πc τα πρωτα κινητά τα πρωτα tablets τις πρωτες ψηφιακές μηχανές...CD...DVD...blue ray...κτλ κτλ να μην το κουραζω περισσότερο και νόμιζα οτι γενικά ας πούμε δεν θα είμαι σαν τον παππού μου αν γερασω που δεν θα γνωρίζω τπτ σε σχέση με τον εγγονό μου...αλλα απο οτι βλέπω ξεκινάμε προς τεράστιες αλλαγές σε οτι ξέραμε ως το 2020.θα γίνει μεγαλο άλμα και παλι αφήνοντας το 2000-2010 στο σκοτάδι ουσιαστικα.

God help us all!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπερβαλλω λίγο το ξέρω αλλα πριν απο 8 χρόνια δεν είχε smart phones...στα επομενα πεντε θα έχει ακόμα?

η θα πάμε σε πιο εξελιγμένη επικοινωνία?

και τα smart phones αρχίσανε να κουράζουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ρολογάκια γι αυτό τα βγάλανε efkairiakos. σκέψου το εξής: αστυνόμος Σαΐνης, ανιψιά πως μιλούσε με το σκυλάκι τον Βrain (νομίζω έτσι τον έλεγαν); ε καλησπέρα. ήρθε. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να λειτουργησει και "οπισθοδρομικα" επισης.

 

Αγοραζεις ram με κλειδωμενο λειτουργικο και ολα τα user data παραμενουν στον ssd ή στο cloud και δεν λειρουργει ξανα με τον παραδοσιακο τροπο το PC μας...

Αναβαθμιση λειτουργικου μονο με νεα dimm κλπ κλπ.

 

Η MS ηδη τριβει τα χερια της!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να λειτουργησει και "οπισθοδρομικα" επισης.

 

Αγοραζεις ram με κλειδωμενο λειτουργικο και ολα τα user data παραμενουν στον ssd ή στο cloud και δεν λειρουργει ξανα με τον παραδοσιακο τροπο το PC μας...

Αναβαθμιση λειτουργικου μονο με νεα dimm κλπ κλπ.

 

Η MS ηδη τριβει τα χερια της!!!

ef02b4af17582f7a6170122891c468b7be9ea23b

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φανταζομαι να εχω το λειτουργικο φορτωμενο στις "RAM" και να ξεκινα το pc με το που πατας το κουμπι.

και φυσικα αμεση επαναφορα σε διακοπη ρευματος!

παρα πολυ χρησιμο

Αυτό ακριβώς σκέφτηκα και εγώ με το που είδα την είδηση!! Η σημερινή λειτουργία sleep να είναι ένα και το αυτό με τον κανονικό τερματισμό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι φοβερό νέο και θα αλλάξει τον τρόπο που θα λειτουργούν τα PC νομίζω, σε μερικά χρόνια θα είναι τελειως διαφορετικά τα πράγματα στην αγορά μάλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω, η τεχλογία αυτή θα φέρει

1. Μιας και η μνήμη RAM θα αποθηκεύεται αμέσως αυτόματα στο flash μέρος της κατά το shutdown, το PC θα κλεινει και θα ανοίγει στιγμιαία, δηλαδή shutdown θα είναι σχεδόν ίδιο με sleep.

2. Αντί SSD θα μπορούμε να έχουμε "δίσκους" που θα έχουν DDR κομμάτι και ένα ίσο flash κομμάτι, στην λειτουργία θα χρησημοποείται το DDR κομμάτι με τις αντίστοιχες τρομερές ταχύτητες και στο shutdown θα πηγαίνουν όλα στο flash κομμάτι για να διατηρούνται. Σαν RAMdisk απλά η μεταφορά μεταξύ DDR και flash θα γίνεται σε χρόνο μερικών msec. Φαντάζομαι θα υπάρχει και κάποιο κλασικό reset/restart για ενημερώσεις, BSOD κτλ.

 

 

Είναι ρεαλιστικά αυτά ή είναι δικοί μου ευσεβείς πόθοι?

 

Μήπως όχι μόνο ισχύουν αλλά θα φέρουν και άλλα που δεν αναφέρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πως ακριβώς βοηθάει μία τέτοια είδηση τα desktop;

στο ότι προχωράει γενικά η τεχνολογία των σταθερών υπολογιστών,γιατί τα συγκεκριμένα dims είναι desktop και εφαρμόζεται μια τεχνολογία που αυξάνει τις επιδόσεις πολύ σε βαριά πρόγράμματα όπως solidworks,3ds max κλπ......και θα υπάρξει διαφορά γιατί τέτοια προγράμματα απαιτούν ταχεία λειτουργία της μνήμης.

στα παιχνίδια δεν βλέπεις διαφορά πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο ότι προχωράει γενικά η τεχνολογία των σταθερών υπολογιστών,γιατί τα συγκεκριμένα dims είναι desktop και εφαρμόζεται μια τεχνολογία που αυξάνει τις επιδόσεις πολύ σε βαριά πρόγράμματα όπως solidworks,3ds max κλπ......και θα υπάρξει διαφορά γιατί τέτοια προγράμματα απαιτούν ταχεία λειτουργία της μνήμης.

στα παιχνίδια δεν βλέπεις διαφορά πιστεύω.

Εννοώ πως θα βοηθήσει τις πωλήσεις των desktop σε σχέση με τους arm που έλεγες ότι μας πήραν φαλάγγι.

Όχι πως θα βοηθήσει τεχνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...