Προς το περιεχόμενο

Περιστέρια στο μπαλκόνι


Barbara1980

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα :-)

Μένω στον 5ο και τελευταίο όροφο πολυκατοικίας.

Τον τελευταίο χρόνο η κατάσταση με τα περιστέρια έχει γίνει ανυπόφορη.

 

Δοκίμασα τα cd και την αντανάκλαση, δεν έγινε τίποτα.

Πήρα πλαστικά καρφιά και τα τοποθέτησα στο σημείο που καθόντουσαν στα κάγκελα, τώρα μπαίνουν μέσα και ρίχνουν ότι υπάρχει και δεν υπάρχει στο μπαλκόνι.

Η λύση με την παγίδα-κόλλα απορρίπτεται, μιας και δεν θέλω να τα ξεκάνω - απλά να μην έρχονται.

Τι μπορώ να κάνω;

Το μπαλκόνι δεν μπορώ να το κλείσω με νάϋλον σαν τις καφετέριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αυτό με τα cd πότε επιτέλους θα καταλάβετε πως δεν έχει καμία απολύτως επιτυχία, πέρα από το να στραβώνει τους απέναντι γείτονες???

  • Like 18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να φτιάξεις μια κουκουβάγια από χαρτόνι/εφημερίδες, βάψε την μαύρη, κόλλησε και δυο ανοιχτόχρωμα κουμπιά για μάτια και είσαι έτοιμη.

 

Το δοκίμασε φίλος και δεν πλησίαζαν. θα πρέπει να της αλλάζεις συχνά θέση.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε κάτι χωράφια έχει και κάτι τζούφια κανόνια που ρίχνουν τζούφιες κανονιές για να τρομάζουν τα πτηνά κλπ και να φεύγουν , μπαίνει στο αυτόματο και ανά 2-3 λεπτά νομίζω ρίχνει απο μια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το ίδιο πρόβλημα.

 

Σε εμένα, sony και καλά θέλουν να φτιάξουν φωλιά πάνω στις γλάστρες με τα φυτά για να τοποθετήσουν τα αυγά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σακούλες με νερό κρεμασμένες οχι ;

Πρώτη φορά το ακούω αυτό. ( Αν δεν τρολάρεις ).

 

 

Αυτό με τα cd πότε επιτέλους θα καταλάβετε πως δεν έχει καμία απολύτως επιτυχία, πέρα από το να στραβώνει τους απέναντι γείτονες???

Δεν είπα ποτέ όχι, όμως αν το έβλεπες το θέαμα θα καταλάβαινες.

 

googlαρε Συσκευή Παραγωγής Ήχου Αρπακτικών Πτηνών Για Εκφοβισμό.

65€ το βρήκα, τα θεωρώ αρκετά για κάτι που δεν ξέρω αν θα πιάσει. Αν υπάρχει κάτι σε .. κινέζικη-γενοβέζικη λύση από το ebay, δεκτή.

 

 

Δοκίμασε να φτιάξεις μια κουκουβάγια από χαρτόνι/εφημερίδες, βάψε την μαύρη, κόλλησε και δυο ανοιχτόχρωμα κουμπιά για μάτια και είσαι έτοιμη.

 

Το δοκίμασε φίλος και δεν πλησίαζαν. θα πρέπει να της αλλάζεις συχνά θέση.

Θα το δοκιμάσω, καιρός για χειροτεχνίες.

 

 

Το διχτακι μου φαινεται η καλυτερη αντιμετωπιση

 

http://lamdaservice.gr/index.php/nea-arthra/71-balkoni

Σωστά, όμως έγραψα στην αρχή ότι νάϋλον δεν μπορώ να βάλω - οπότε αυτομάτως δεν μπορώ και διχτάκι.

 

Έχω το ίδιο πρόβλημα.

 

Σε εμένα, sony και καλά θέλουν να φτιάξουν φωλιά πάνω στις γλάστρες με τα φυτά για να τοποθετήσουν τα αυγά τους.

Από φωλιές άλλο τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, όμως έγραψα στην αρχή ότι νάϋλον δεν μπορώ να βάλω - οπότε αυτομάτως δεν μπορώ και διχτάκι.

 

 

 

 

Το ναυλον κοβει την θεα και θελει και πιο στιβαρη κατασκευη , σε αντιθεση με το διχτακι.Το αυτοματως δεν το συμμεριζομαι  :P

Ε τα αλλα ειναι ψιλοημιμετρα.Υπαρχουν κατι ακιδες , μεχρι και απωθητικα σπρει για πουλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως όταν τα βρήκα στο μπαλκόνι μου στο εξοχικό μου , αυτό έκανα

 

 

post-282658-0-70240000-1432898214_thumb.jpg

 

post-282658-0-24789600-1432898217_thumb.jpg

 

post-282658-0-01635900-1432898216_thumb.jpg

 

και η μάνα τους που τα κλώσαγε , που όταν έβγαινα στο μπαλκόνι να τους βάλω λίγο νεράκι κ ψίχουλα πήγαινε απέναντι και δεν έπαιρνε τα μάτια της από πάνω μου και απο τα μικρά της

 

post-282658-0-10785400-1432898236_thumb.jpg

 

Οταν φύγανε βεβαία μάζεψα 1 κιλό  σκατά  , αλλά χαλάλι για τα 2 απίστευτα όμορφα περιστεράκια που ΔΕΝ σκότωσα !

αν φτιάξουν φωλιά χαλάστε την , αν δεν προλαβετε και κάνουν αυγουλακια   , μην τα σκοτώσετε ..

  • Like 26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως όταν τα βρήκα στο μπαλκόνι μου στο εξοχικό μου , αυτό έκανα

 

 

attachicon.gifααα.jpg

 

attachicon.gifαααααα.jpg

 

attachicon.gifααααα.jpg

 

και η μάνα τους που τα κλώσαγε , που όταν έβγαινα στο μπαλκόνι να τους βάλω λίγο νεράκι κ ψίχουλα πήγαινε απέναντι και δεν έπαιρνε τα μάτια της από πάνω μου και απο τα μικρά της

 

attachicon.gifααααααα.jpg

 

Οταν φύγανε βεβαία μάζεψα 1 κιλό  σκατά  , αλλά χαλάλι για τα 2 απίστευτα όμορφα περιστεράκια που ΔΕΝ σκότωσα !

αν φτιάξουν φωλιά χαλάστε την , αν δεν προλαβετε και κάνουν αυγουλακια   , μην τα σκοτώσετε ..

 

 

Σιγά μην εκκολάψουμε και τους αρουραίους με φτερά.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...