Προς το περιεχόμενο

Περιστέρια στο μπαλκόνι


Barbara1980

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν κάθονται σε συγκεκριμένο σημείο βάλε αλουμινόχαρτο. Η αντανάκλαση τα τρομάζει. Στην δική μου περίπτωση είχα διώξει έτσι ένα πολυ επίμονο περιστέρι που ήθελε να φτιάξει φωλιά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.agrosmart.gr/p_dimosia_ygeia/apothitika.html

thumb-bird-free-fire-gel.jpg

 

σε μενα αποφασισε ενα πρατηριο αρτου να πεταει τα σουσαμια,ψωμια εξω απο το μαγαζι πριν κλεισει και κατι αλλοι να ταιζουν στην πλατεια περιστερια σαν να μαστε σε βασιλικο κηπο...οποτε πλεον ολη μερα μαζευονται με τα γνωστα προβληματα(http://www.monumenta.org/article.php?IssueID=2&ArticleID=11&CategoryID=3&lang=gr + www.lifo.gr/mag/features/3992 ) καμμια 40αρια περιστερια στον ουρανο ,στα καλωδια δεη,στα πρεβαζια κτλ... πολιτισμος εξελιξη...

αντε να εξηγησεις στους δηθεν φιλοζωους και γονεις με παιδια(που σιγουρα θα νευριαζαν αν γινοταν σπιτι τους) οτι το ταισμα, σε αλλες χωρες απαγορευεται γιατι ειναι επικινδυνο!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δοκίμασα ναφθαλίνη και νομίζω πως έκανε δουλειά. Γενικά πιστεύω είναι συγκεκριμένα περιστέρια που συχνάζουν σε κάποιο σημείο, οπότε αν δεις τις συνήθειες τους και εφαρμόσεις ημίμετρα που τα χαλάνε μπορείς να τα ξεφορτωθείς. 

 

Τα πράκτικερ δεν έχουν τίποτα πάντως, μόνο αυτά τα καρφάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα. Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα ξέθαψα αυτό. Εδω και λίγες μέρες μαζεύονται περιστέρια στο μπαλκόνι μου και συγκεκριμένα πάνω στο air condition. Μιλάμε για τρομερό χεσιμο που θα το ζήλευε και το πιο υγείες έντερο στον κόσμο. Εκτός από αυτό, κάθε πρωί τα ακούω "γλου γλου γλου" λες και έχω γαλοπούλες στο μπαλκόνι. 

Υπάρχει κάποια λύση ώστε να τα ξεφορτωθω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεις να βαλεις αυτη τη βαση σιλικονης με τα καρφια, ή απλα μια σιτα(δεν ξερω βεβαια το υψος που εχεις την εξωτερικη μοναδα)

Επεξ/σία από Thulogur
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλε στο πανω μερος της μοναδας πλαστικες ακιδες με λιγη σιλικονη, πουλανε σε ολα τα χρωματοπωλεια. και παρε ενα μικρο νεροπιστολο. 2-3 φορες αμα τους ριξεις δε θα ξαναπλησιασουν στο μπαλκονι. εγω τουλαχιστον ετσι τα ξεφορτωθηκα, ουτε χημικα ουτε γερακια, αεροβολα, δικανα, patriot κλπ

 

οσο βλεπουν οτι δεν υπαρχει ανθρωπος στο σημειο για καιρο, ξεθαρρευουν και ερχονται. αμα σας βλεπουν και τα διωχνετε δεν ερχονται

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, duende είπε

βαλε στο πανω μερος της μοναδας πλαστικες ακιδες με λιγη σιλικονη, πουλανε σε ολα τα χρωματοπωλεια. και παρε ενα μικρο νεροπιστολο. 2-3 φορες αμα τους ριξεις δε θα ξαναπλησιασουν στο μπαλκονι. εγω τουλαχιστον ετσι τα ξεφορτωθηκα, ουτε χημικα ουτε γερακια, αεροβολα, δικανα, patriot κλπ

οσο βλεπουν οτι δεν υπαρχει ανθρωπος στο σημειο για καιρο, ξεθαρρευουν και ερχονται. αμα σας βλεπουν και τα διωχνετε δεν ερχονται

Συμφωνω.ριξε νερακι 2-3 φορες και δεν θα σε ξαναεπισκεφθουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, tzelen είπε

Θα μπορούσες να κρεμάσεις CD. Μόνο μη βάλεις CD του Πάριου...:ph34r:

(hint)

:lol:

Δεν λειτουργει. Μονο για κανα μηνα και αν.

20 ώρες πριν, fotodv7 είπε

Καλησπέρα. Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα ξέθαψα αυτό. Εδω και λίγες μέρες μαζεύονται περιστέρια στο μπαλκόνι μου και συγκεκριμένα πάνω στο air condition. Μιλάμε για τρομερό χεσιμο που θα το ζήλευε και το πιο υγείες έντερο στον κόσμο. Εκτός από αυτό, κάθε πρωί τα ακούω "γλου γλου γλου" λες και έχω γαλοπούλες στο μπαλκόνι. 

Υπάρχει κάποια λύση ώστε να τα ξεφορτωθω; 

Θα παρεις σιλικονη και θα παρεις αλουμινενια καρφια, πανε με το μετρο, παρε 2 ή 3 μετρα. 

https://www.skroutz.gr/s/9197341/Απωθητικό-Περιστεριών-Και-Πουλιών-Ανοξειδωτο-Inox-Εύκαμπτο-Με-Ακίδες-100-εκ.html

απο ενα σιδεραδικο, μπογιατζιδικο. Κανει 4- 5.5€ Το μετρο. Θα το κοψεις με ενα κοφτη αφου μετρησεις πρωτα. Κανε ενα καλο καθαρισμα. Τα τοποθετεις με σιλικονη, πανω στο κομπρεσορα για να μην πανε, πανω στον σωληνας του κλιματιστικου και στην βαση του κλιματιστικου προς πισω οπου πανε. Δεν θα αφησεις ρουπι. Μην περιμενεις να πανε πρωτα για να βάλεις. Βαλε παντου σε ολα τα οριζοντια σημεια.

Και δεν θαντα ξαναδεις.

Επεξ/σία από Zerg13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, fotodv7 είπε

Καλησπέρα. Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα ξέθαψα αυτό. Εδω και λίγες μέρες μαζεύονται περιστέρια στο μπαλκόνι μου και συγκεκριμένα πάνω στο air condition. Μιλάμε για τρομερό χεσιμο που θα το ζήλευε και το πιο υγείες έντερο στον κόσμο. Εκτός από αυτό, κάθε πρωί τα ακούω "γλου γλου γλου" λες και έχω γαλοπούλες στο μπαλκόνι. 

Υπάρχει κάποια λύση ώστε να τα ξεφορτωθω; 

Είναι περιστέρια ή δεκαοχτούρες;
Κάνε και έναν έλεγχο στο μπαλκόνι εκεί που συχνάζουν και άμα βρεις κλαδάκια, τίποτα φύλλα
με σκουπιδάκια συγκεντρωμένα να τα ξεφορτωθείς. Αν είναι δεκαοχτούρες με δυο τρία κλαδάκια
και μ΄ένα σκουπιδάκι υποτίθεται κάνουν φωλιά και σου κοτσάρουν και ένα αυγό στη συνέχεια.
Δυστυχώς είναι μεγάλοι μπελάδες αν δεν απομακρυνθούν...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, agrio.imeros είπε

Είναι περιστέρια ή δεκαοχτούρες;
Κάνε και έναν έλεγχο στο μπαλκόνι εκεί που συχνάζουν και άμα βρεις κλαδάκια, τίποτα φύλλα
με σκουπιδάκια συγκεντρωμένα να τα ξεφορτωθείς. Αν είναι δεκαοχτούρες με δυο τρία κλαδάκια
και μ΄ένα σκουπιδάκι υποτίθεται κάνουν φωλιά και σου κοτσάρουν και ένα αυγό στη συνέχεια.
Δυστυχώς είναι μεγάλοι μπελάδες αν δεν απομακρυνθούν...

νομιζω μονο η δεκαοχτουρες κανουν γλου γλουυυ :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, kinderas είπε

νομιζω μονο η δεκαοχτουρες κανουν γλου γλουυυ :P 

Οποιος και να κανει  γλου γλουυυυ ειναι ΠΟΛΥ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...