Προς το περιεχόμενο

Mr Robot (2015)


Kostasspil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά

 

 

με κούρασε πολύ το όλο θέμα με τη σχιζοφρένεια του Έλλιοτ. Δε γίνεται season finale να βλέπουμε το κόσμο να καίγεται και το πρωταγωνιστή να τσακώνεται με τους φανταστικούς του φίλους. Πραγματικά ανύπαρκτος σ'αυτό το επεισόδιο. Και γενικότερα σε όσες σκηνές τον παρακολουθήσαμε στη διάρκεια της σεζόν να προσπαθεί να συνδέσει τα κομμάτια του παζλ. Κουραστικές, τραβηγμένες απ'τα μαλλιά και αδιέξοδες όπως μοιάζαν μου θυμήσανε το Lost.

 

Και για να πω την αμαρτία μου, το twist με το πατέρα του και τη διπλή προσωπικότητα δε μου άρεσε. Θα το προτιμούσα αν ο Έλλιοτ ήταν απλά ένας αυτιστικός με σύνδρομο καταδίωξης. Πάνε σόνει και καλά να αντιγράψουν το Fight Club και καταλήγουμε με κάτι μακρόσυρτες σκηνές που μοιάζουν απλά με ένα φτηνό τρικ για τη κατασκευή μυστηρίου. Σαν να μη μπορούσαν οι συγγραφείς να περιπλέξουν επαρκώς το σενάριο με τους υπάρχοντες χαρακτήρες οπότε και αναγκαστήκαν να το μπαλώσουν με απώλειες μνήμης και τα σχετικά.

 

Γενικότερα πικρή η γεύση της πρώτης σεζόν για μένα.

Ο ιδιόρυθμος πρωταγωνιστής, η φυσικότητα όλων των υπόλοιπων χαρακτήρων, η ρεαλιστική απεικόνιση των χάκερς και των τακτικών τους, η geeky κουλτούρα, το εξαιρετικό soundtrack και η σκηνοθεσία. Τα είχε κυριολεκτικά όλα και δε κατάφερε να τα δέσει με ένα δύνατο σενάριο. Ελπίζω η επόμενη σεζόν να έχει λιγότερα ψυχωσικά επεισόδια για τον Έλλιοτ και περισσότερο σενάριο για εμάς.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H σειρά πήρε πράσινο φως για ανανέωση από τότε που διέρρευσε ο πιλότος της σειράς…

Βέβαια, αν εσύ θες να την παρατήσεις απλά επειδή δε σου άρεσε όπως τελείωσε η σεζόν, τότε προφανώς και καλά θα κάνεις, δεν είναι για σένα η σειρά.

 

Θες να μου πεις ότι τα επεισόδια 2-10 γράφτηκαν & γυρίστηκαν μετά τις 25 Ιουνίου; Ούτε στα τούρκικα δεν γίνονται αυτά... Αυτό που δεν παλεύω (είτε πρόκειται για σειρά, είτε για κόμικ, γενικά οτιδήποτε είναι σε parts) είναι όταν ο δημιουργός παρεκκλίνει από την αρχική έκδοση της ιστορίας που έχει στο μυαλό του και τη μαζεύει ή την απλώνει ανάλογα με το πόση εμπορική επιτυχία/αποτυχία έχει... Έχουν καεί πολλές σειρές με τέτοιο τρόπο (βλέπε Lost). Το αν ήταν καλό ή όχι το τελευταίο επεισόδιο είναι υποκειμενικό, αυτό που είναι αντικειμενικό είναι ότι όταν η ιστορία ήταν στο μυαλό του δημιουργού, πριν μάθει για 2η σεζόν, το 10 επεισόδιο δεν ήταν αυτό που είδαμε χθες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να μου πεις ότι τα επεισόδια 2-10 γράφτηκαν & γυρίστηκαν μετά τις 25 Ιουνίου; Ούτε στα τούρκικα δεν γίνονται αυτά... Αυτό που δεν παλεύω (είτε πρόκειται για σειρά, είτε για κόμικ, γενικά οτιδήποτε είναι σε parts) είναι όταν ο δημιουργός παρεκκλίνει από την αρχική έκδοση της ιστορίας που έχει στο μυαλό του και τη μαζεύει ή την απλώνει ανάλογα με το πόση εμπορική επιτυχία/αποτυχία έχει... Έχουν καεί πολλές σειρές με τέτοιο τρόπο (βλέπε Lost). Το αν ήταν καλό ή όχι το τελευταίο επεισόδιο είναι υποκειμενικό, αυτό που είναι αντικειμενικό είναι ότι όταν η ιστορία ήταν στο μυαλό του δημιουργού, πριν μάθει για 2η σεζόν, το 10 επεισόδιο δεν ήταν αυτό που είδαμε χθες.

Οταν λες οτι ειναι αντικειμενικό οτι δεν ειχε σκεφτεί αυτο, το στηρίζεις σε κάποια δήλωση του η ειναι η προφανώς υποκειμενική υπόθεση που κανεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η αλήθεια είναι ότι το θέμα με τη διχασμένη προσωπικότητα, το έχουν ξεχειλώσει όσο δεν πάει. Προσωπικά ενώ μου αρέσει η σειρά, το συγκεκριμένο ζήτημα με κουράζει πλέον αφάνταστα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το θέμα που σάς χαλάει τους περισσότερους είναι ο χαρακτήρας του. Νομίζετε ότι αν είχατε ένα τέτοιο άτομο με αυτό το πρόβλημα θα είχε διαφορά?

 

 

Για μένα δείχνει ότι παλεύει με τα ψυχολογικά πρόβληματα που έχει από την παιδική του ηλικία και τα οποία ουσιαστικά είναι η δύναμη και το κίνητρο του να κάνει ότι κάνει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία διαφωνία απλά αναλώνουν πάρα πολύ χρόνο στις συγκεκριμένες σκηνές και προσωπικά μου δίνουν την αίσθηση του filler.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγώ Πότε Δεν κρίνω μια σειρά από τη πρώτη σεζόν. Ένα καλό παράδειγμα το agents of shield. Όλοι γκρίνια στην αρχή και τώρα όλοι γουστάρουν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ένα καλό παράδειγμα το agents of shield. Όλοι γκρίνια στην αρχή και τώρα όλοι γουστάρουν

σοβαρά? την είχα παρατήσει ! αξίζει τελικά? να αναγκάσω τον εαυτό μου να δει 1st season ? το theme το γουστάρω εννοείται αλλα μου είχε φανεί boring ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...