Προς το περιεχόμενο

Πόσο ευχαριστημένοι είστε με την δουλειά σας


Gkostas2007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή είμαστε copy paste με τους υπόλοιπους αντιμετωπίζουμε σχεδόν όλοι τα ίδια προβλήματα και όχι ότι εκεί έξω επικρατεί το χάος χωρίς κανέναν εργασιακό νόμο να ισχύει και χωρίς να υπάρχει στην πράξη κανένα εργασιακό δικαίωμα...

 

"Διάβαζε εσύ να γίνεις καλό πρόβατο" αυτό μου θύμισες

 

+1, να μη πάρει καμία συμβουλή από άτομα όπως εγώ και ο Alex που είναι χρόνια στο κουρμπέτι και έχουν βρει μια άκρη. Μόνο από όσους ακόμα ψάχνονται.

 

Makes sense.

Πάντα υπάρχει τρόπος να ξεφύγεις. Η οπτική που βλέπεις τα πράματα έχει πολύ σημασία. Δεν αμφισβητώ ότι στην Ελλάδα υπάρχει εργασιακός μεσαίωνας κτλ.

 

Έτσι και εσύ δεν πρέπει να αμφισβητείς ότι όποιος είναι πρόθυμος να κάνει ότι χρειάζεται μπορεί και να ξεχωρίσει από το σωρό, αλλά και να ξεφύγει από την μιζέρια. 

 

Quoted for emphasis, alex πολύ περιεκτικός. Τόσο πολύ μη σου πω που θα πάει χαμένο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 308
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδή είμαστε copy paste με τους υπόλοιπους αντιμετωπίζουμε σχεδόν όλοι τα ίδια προβλήματα και όχι ότι εκεί έξω επικρατεί το χάος χωρίς κανέναν εργασιακό νόμο να ισχύει και χωρίς να υπάρχει στην πράξη κανένα εργασιακό δικαίωμα...

 

"Διάβαζε εσύ να γίνεις καλό πρόβατο" αυτό μου θύμισες

Βρε Κώστα μην τα ισοπεδώνεις όλα. Νέο παιδί είναι. Όλα τα πράγματα έχουν και εξαιρέσεις. Εμένα χτες με συγκίνησε κυριολεκτικά το κομμάτι που έγραψες ότι όταν είσαι άνεργος μετράς το ένα ευρό για τον καφέ που θα πάρεις απέξω. Το είχα ξεχάσει αυτό. Αρχές της κρίσης 22 ετών και μόλις είχαν απολύσει και την μάνα μου από διαφημιστική. Δεν είχα φανταστεί φίλε μέχρι τότε ότι το 1 ευρό θα το μετράω. Όμως τώρα είμαι στην ευχάριστη θέση να τα θυμάμαι αυτά ως μακρινή ανάμνηση. Με ένα φίλο φτιάξαμε μια δουλειά. Δεν βγάζουμε 100k το χρόνο αλλά πάμε καλά. Την προηγούμενη εβδομάδα δούλευα με 39 πυρετό, έχουμε φτύσει αίμα 4 χρόνια τωρα, αλλά δεν μετανιώνω στιγμή. Βγάζω καλά λεφτά, τίμια κάνοντας αυτό που αγαπάω. Τώρα ο εχθρός δεν είναι πλέον η ανεργία αλλά ο τρίτος μας συνέταιρος: το κράτος. Είναι λίγο τεμπέλης και το βράδυ βάζει χέρι στο ταμείο αλλά  τι να κάνεις, δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα :-D .  Νέο παιδί είναι, εγώ λέω καλά του είπε να ψαχτεί και να διαφοροποιηθεί να μην απελπίζετε πόσο μάλλον από εμπειρίες άλλων...  

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν τέλειωσα το MBA / στρατό ήταν 2009. Τα ίδια σκατά. Αρχή της κρίσης. Όλοι στην μιζέρια ηττημένοι από την νοοτροπία τους πριν ξεκινήσουν καν την διαδρομή. 

 

Ο Tyson έλεγε (παραφραστικά) "Μπαίνω στο ring και κοιτάω τον άλλο στα μάτια πριν αρχίσει ο αγώνας και μας έχει αντίκρυ ο διαιτητής. Αν ο αντίπαλος χάσει το eye contact και κοιτάξει κάτω ξέρω ότι δεν χρειάζεται να γίνει το fight. Έχει ήδη χάσει".

 

Ο κόσμος είναι τεράστιος και οι ευκαιρίες πραγματικά απεριόριστες. Την ίδια ώρα που κάποιος μιζεριάζει άλλος σκέφτεται ότι δεν μπορεί να κάνει manage τόσο opportunity και δεν ξέρει που να πρώτο-συγκεντρωθεί.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά λοιπόν η ζωή μας τι είναι; Μια συνεχής μάχη με την ψυχολογία μας; Κοντεύω 30 χρονών και πέρα απο κάποια χρόνια στο προπτυχιακό κομμάτι δεν έχω χαρεί την ζωή μου.

 

το θέμα ειναι πως εμεις οι σημερινοι νέοι τριαντάρηδες με την σφριγηλότητα της νεότητος δεν ξεσηκωνομαστε  γιατι δυστηχώς ο κοσμος ειναι χωρισμένος, σε κομματα, ομάδες, βλέπω την πάρτι μου κτλ

 

ποιος θα τα κάνει πουτάνα; οι μεσήλικες ή οι υπεριληκες με το ένα ποδι στον τάφο;

 

ο κοσμος δεν απαιτησε ουσιαστικά ποτε να δικαστουν και να πάνε φυλακη οσοι ευθυνονται για την σημερινή κατάσταση της Ελλάδας, αντιθέτως τον έπεισαν οτι κυριως αυτος ευθυνεται για την χρεοκοπία και όχι όσοι κυβερνουσαν, παιρναν αποφάσεις και δάνεια και βάζαν υπογραφές, έπαιρναν και καμιά μιζα

 

ο δημοσιος μηχανισμος έχει αποτύχει και η χώρα χρεοκοπησε και δεν τρέχει τίποτα!, κανεις ουσιαστικά δεν τιμωρήθηκε εκτος απο τον Τζοχατζόπουλο και αυτο για τα μάτια του κοσμου

 

θυμάμαι το 2009 που ήμουν στρατο, θεωρούσαμε με αφέλεια μεγίστου βαθμου πως μέχρι να απολυθούμε σε ένα χρονο η κριση θα έχει τελειωσει και βεβαίως συμβαίνει το αντίθετο, πάμε απο το κακό στο χειρότερο και κανεις δεν ξέρει τι θα γίνει με αυτή την αδιέξοδη κατάσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι τόσο γαμάτα και τα ξένα για τα μπάζα, μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί εκεί έξω παράγουν iPhone, PS4 και Mercedes, ενώ εδώ εξάγουμε φέτα και ελιές;

 

Καλή η θεωρία και η παπαγαλία, αλλά στην πράξη τι γίνεται; Γιατί εκ του αποτελέσματος κρίνονται όλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι τόσο γαμάτα και τα ξένα για τα μπάζα, μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί εκεί έξω παράγουν iPhone, PS4 και Mercedes, ενώ εδώ εξάγουμε φέτα και ελιές;

 

 

υποτιμάς την παραγωγή τροφιμων που σε χορταίνουν και ζεις; γιατι η τροφη ειναι απαραιτητη αλλά απαραιτητο δεν ειναι ουτε το ps4 ουτε η mercedes. Aν ολοι οι αγροτες σταματουσαν να παράγουν θα πειναγε ολος ο δυτικος κοσμος.

 

αυτα που λες πολυεθνικες τα παράγουν οχι κράτη, που μέσα μπορει να έχουν εργαζομενους απο ολο το πλανητη.

 

αυτο που μάλλον εννοεις ειναι γιατι και εμεις δεν έχουμε εταιρειες παραγωγης αυτοκινητων, κινητών, μηχανων κτλ που θα απορροφούσαν αποφοιτους

 

εσύ πιστεύεις οτι η ΕΕ θα επιτρέψει την Ελλάδα να αναπτυξει πχ αυτοκινητοβιομηχανια; και δε εννοω σε μια μέρα να γινει κατι τέτοιο

 

και φυσικά το οτι δεν γινεται δεν σημαινει πως ειμαστε ηλιθιοι και δεν έχουμε γνωσεις, ολα γινονται.

 

κάποτε και ολοκληρα πλοια φτιαχνονταν στα ελληνικα ναυπηγεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποτιμάς την παραγωγή τροφιμων που σε χορταίνουν και ζεις; γιατι η τροφη ειναι απαραιτητη αλλά απαραιτητο δεν ειναι ουτε το ps4 ουτε η mercedes. Aν ολοι οι αγροτες σταματουσαν να παράγουν θα πειναγε ολος ο δυτικος κοσμος.

 

αυτα που λες πολυεθνικες τα παράγουν οχι κράτη, που μέσα μπορει να έχουν εργαζομενους απο ολο το πλανητη.

 

αυτο που μάλλον εννοεις ειναι γιατι και εμεις δεν έχουμε εταιρειες παραγωγης αυτοκινητων, κινητών, μηχανων κτλ που θα απορροφούσαν αποφοιτους

 

 

 

Γιατι δεν έχουμε τις υποδομες και το Know-How

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι τόσο γαμάτα και τα ξένα για τα μπάζα, μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί εκεί έξω παράγουν iPhone, PS4 και Mercedes, ενώ εδώ εξάγουμε φέτα και ελιές;

Καλή η θεωρία και η παπαγαλία, αλλά στην πράξη τι γίνεται; Γιατί εκ του αποτελέσματος κρίνονται όλα.

Πάμε και μας εξηγούν γιατί η Ελλάδα δεν μπορεί να παράγει mercedes. Επίσης μας εξηγούν πως να σκεφτόμαστε εν κλικ πιο σύνθετα από το συλλογισμό που μόλις εκανες. Ασε που τα i phone δεν πολύ πιο εξελιγμένα από τη φέτα :P Τέλος ελιές πουλάνε χημα στου Ιταλούς κατά 85% και αυτοί τις εξάγουν, βγάζοντας πολύ καλά λεφτά.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υποτιμώ τίποτα. Η Αμερική αν θέλει μπορεί να παράγει σιτάρι να θρέψει όλο τον πλανήτη (όλοι έχουν αγροτική παραγωγή, δεν είναι κάτι που σε ξεχωρίζει στο διεθνές στερέωμα).

 

Και ναι, θέλω να μάθω γιατί αυτοί έχουν Intel, Microsoft, Apple, Google; Απόφοιτοι ξένων πανεπιστημίων δεν δουλεύουν σε αυτές τις εταιρίες; Έλληνες δεν νομίζω να έχουν πολλούς, αν έχουν κανέναν δηλαδή. Το να βλογάμε τα γένια μας αντί να μας προβληματίζει η πραγματικότητα, δεν βοηθάει σε κάτι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποτιμάς την παραγωγή τροφιμων που σε χορταίνουν και ζεις; γιατι η τροφη ειναι απαραιτητη αλλά απαραιτητο δεν ειναι ουτε το ps4 ουτε η mercedes. Aν ολοι οι αγροτες σταματουσαν να παράγουν θα πειναγε ολος ο δυτικος κοσμος.

 

αυτα που λες πολυεθνικες τα παράγουν οχι κράτη, που μέσα μπορει να έχουν εργαζομενους απο ολο το πλανητη.

 

αυτο που μάλλον εννοεις ειναι γιατι και εμεις δεν έχουμε εταιρειες παραγωγης αυτοκινητων, κινητών, μηχανων κτλ που θα απορροφούσαν αποφοιτους

 

εσύ πιστεύεις οτι η ΕΕ θα επιτρέψει την Ελλάδα να αναπτυξει πχ αυτοκινητοβιομηχανια; και δε εννοω σε μια μέρα να γινει κατι τέτοιο

 

και φυσικά το οτι δεν γινεται δεν σημαινει πως ειμαστε ηλιθιοι και δεν έχουμε γνωσεις, ολα γινονται.

 

κάποτε και ολοκληρα πλοια φτιαχνονταν στα ελληνικα ναυπηγεια.

Βρε ασε τον δυτικο κοσμο  ,εδω η εγχωρια αγροτικη παραγωγη και η κτηνοτροφια επαρκει να καλυψει τον ντοπιο πληθυσμο ? Αυτο πες μας  ,τα υπολοιπα δεν ειναι καν αξια σχολιασμου  ουτε θειτσες στην λαικη δεν τα λενε...

Για  το pony  που κατασκευαζοταν στον Ελλαδα η ΕΕ το εκλεισε ?Για τα ναυπηγεια που εκλεισαν η' δεν εχουν αντικειμενο εργασιας η ΕΕ φταιει?

Τι εισαι 20 χρονων και  λες τετοια ανυποστατα πραγματα ?  Μηπως ολα αυτα εκλεισαν απο ομοιδεατες σου  μπουρδολογους ?

Λεω εγω τωρα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υποτιμώ τίποτα. Η Αμερική αν θέλει μπορεί να παράγει σιτάρι να θρέψει όλο τον πλανήτη (όλοι έχουν αγροτική παραγωγή, δεν είναι κάτι που σε ξεχωρίζει στο διεθνές στερέωμα).

 

οχι δεν έχουν όλοι την ιδια αγροτική παραγωγή λογω κλιματος.

 

για αυτο και στη βορεια Ευρωπη πολλα αγροτικά προιόντα ειναι πανάκριβα σε σχέση με τις μεσογειακες χώρες.

 

 

εδω η εγχωρια αγροτικη παραγωγη και η κτηνοτροφια επαρκει να καλυψει τον ντοπιο πληθυσμο ? 

 

ως μεσο ορο ολων των φαγώσιμων πάνω απο 90% επάρκεια, σε αλλα πάνω απο 100% (εως και 200%)  σε αλλα κάτω, οποτε ναι αν δεν μας εστελνε κανεις αγροτικά προιοντα ως εισαγωγές δεν θα πεινάγαμε

http://www.protothema.gr/greece/article/215142/diatrofika-aytarkhs-h-ellada-para-thn-krish/

 

το μπουρδολογος στο επιστρέφω και χαλάρωσε λιγο δεν σε έκανα κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ότι όλοι έχουν την ίδια αγροτική παραγωγή, είπα ότι έχουν αγροτική παραγωγή. Δεν γίνεται να μην έχεις τρόφιμα. Δεν είναι όμως μοχλός ανάπτυξης η γεωργία, εκτός ίσως αν παράγεις premium προϊόντα με branding. Με χύμα προϊόντα δεν μπορεί να γίνει αυτό.

 

Και επειδή βάζεις το κλίμα στην εξίσωση, να σου θυμίσω ότι η Ολλανδία έχει κατά 90% υδροπονικές καλλιέργειες, με σαφώς υψηλότερη παραγωγικότητα από την Ελλάδα και η Γερμανία παράγει περισσότερο ρεύμα από φωτοβολταϊκά από την Ελλάδα, παρ'όλο που δεν έχει την ίδια ηλιοφάνεια.

 

Με άλλα λόγια, δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο. Η Πελοπόννησος από μόνη της θα μπορούσε να θρέψει όλη την Ευρώπη με αγροτικά προϊόντα, αν και εφόσον εφαρμόζονταν καθολικά σύγχρονες μέθοδοι παραγωγής...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

οχι δεν έχουν όλοι την ιδια αγροτική παραγωγή λογω κλιματος.

 

για αυτο και στη βορεια Ευρωπη πολλα αγροτικά προιόντα ειναι πανάκριβα σε σχέση με τις μεσογειακες χώρες.

 

 

 

ως μεσο ορο ολων των φαγώσιμων πάνω απο 90% επάρκεια, σε αλλα πάνω απο 100% (εως και 200%)  σε αλλα κάτω, οποτε ναι αν δεν μας εστελνε κανεις αγροτικά προιοντα ως εισαγωγές δεν θα πεινάγαμε

http://www.protothema.gr/greece/article/215142/diatrofika-aytarkhs-h-ellada-para-thn-krish/

 

το μπουρδολογος στο επιστρέφω και χαλάρωσε λιγο δεν σε έκανα κάτι

 

Η πηγη σου δλδ η ΠΑΣΕΓΕΣ  ειναι συνδικαλιστικο οργανο των αγροτων   δλδ για τα γελια .

Αρμοδιο  για το θεμα ειναι το υπουργειο Αγροτικης Αναπτυξης και τροφιμων  και  το ισοζυγιο  εισαγωγων -εξαγωγων  το οποιο ειναι ελλειματικο .

Το 3.8% του ΑΕΠ ειναι η αγροτικη-κτηνοτροφικη  παραγωγη στην Ελλαδα δλδ τριχες .Επισης ολα αυτα θελουν λιπασματα και ζωοτροφες τις οποιες εισαγεις σε τεραστιο ποσοστο .

Το αν θα πεινασουμε σε περιπτωση που κοβοντουσαν οι εισαγωγες ,που θα κοβουντουσαν αν ακολουθουσαμε την δικο σου παραλογισμο  πεςτα σε κανενα καθυστερημενο εδω ειναι τεχνολογικο φορουμ .

Για τα αλλα δεν σε ειδα να απαντησεις ομως .

Μπουρδολογος  με παραισθησεις και λιγα σου ειπα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το ότι τα αγροτικά προϊόντα είναι πιο ακριβά στο εξωτερικό οφείλεται σε διάφορους παράγοντες. Οι μισθοί είναι υψηλότεροι, υπάρχουν κατά βάση τυποποιημένα προϊόντα με branding και λιγότερο χύμα (εκεί πχ παίρνεις 3 μήλα 2 λίρες, ενώ εδώ 1 κιλό 2 ευρώ χύμα) και φυσικά κάποια θα είναι και εισαγόμενα, όπως είναι στην Ελλάδα πχ οι μπανάνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι τα αγροτικά προϊόντα είναι πιο ακριβά στο εξωτερικό οφείλεται σε διάφορους παράγοντες. Οι μισθοί είναι υψηλότεροι, υπάρχουν κατά βάση τυποποιημένα προϊόντα με branding και λιγότερο χύμα (εκεί πχ παίρνεις 3 μήλα 2 λίρες, ενώ εδώ 1 κιλό 2 ευρώ χύμα) και φυσικά κάποια θα είναι και εισαγόμενα, όπως είναι στην Ελλάδα πχ οι μπανάνες.

3 πορτοκάλια 3£ παρακαλώ, να διορθωθεί άμεσα :P Αλλού τα βρίσκεις και (αρκετά) ακριβότερα. Γενικότερα τα φρέσκα λαχανικά και φρούτα οι τιμές είναι στον θεό. Και συνήθως βλέπουμε άλλες ευρωπαϊκές χώρες εισαγωγής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...