Προς το περιεχόμενο

Κάνετε κάποιου είδους συλλογή; Δείξτε την!


redhotstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέμα είναι πως στην τελική, οι συλλογές είναι ανούσιες και πολυέξοδες. Γνωρίζω πάρα πολλά άτομα που αφιέρωσαν χρόνο και χρήμα στη συλλογή τους και στο τέλος αναγκάστηκαν να την δώσουν έναντι πινακίου φακής, είτε λόγω ανεργίας είτε λόγω οικονομικής κρίσης (όταν αναγκάζεσαι να μετακομίσεις από τη μονοκατοικία στο 80τ.μ. δυάρι που θα τα βάλεις;

 

Ο μόνος κερδισμένος από τις συλλογές είναι όσοι ασχολούνται επαγγελματικά με το αντικείμενο, που πουλάνε ακριβά και στο τέλος αγοράζουν με πενταροδεκάρες όταν σε βρίσκουν στην ανάγκη.

 

Και στην τελική, ο Σκρουτζ ήταν συλλέκτης επειδή του το επέτρεπε η οικονομική του ευχέρεια. Πόσοι εδώ μέσα μπορούν να ισχυριστούν το ίδιο;

Ο Σκρουτζ ήταν συλλέκτης διότι γούσταρε,τίποτα άλλο.Εάν διαβάσεις την λογική πίσω από το κτήριο με τα νομίσματα αυτό ακριβώς αναλύει.

Τώρα IRL όταν κάμεις συλλογή επειδή το γουστάρεις είναι το ίδιο με αυτό που εξηγεί ο Μπάρκς στο κόμιξ.

Κάνεις απλά ότι γουστάρεις,επειδή το γουστάρεις,δίχως να σκεφτείς τα όποια χρηματικά οφέλη ή τι θα κάνουν οι άλλοι.

 

Γενικά φαίνεται ότι δεν καταλαβαίνεις ότι το θέμα εδώ δεν είναι τα λεφτά(που το κάνουν κάποιοι "συλλέκτες"),ο χώρος ή η άνεση,αλλά το μεράκι και τα γούστα.Όπως κάθε χόμπι που σέβεται τον εαυτό του.

 

Ότι και να γίνει μετά,είτε ζήσεις με την συλλογή εσύ και τα εγγόνια σου,είτε την "σκοτώσεις" κάποτε,είτε την φάνε οι κληρονόμοι στις πουτάνες και στα ξύδια.Έκανες το γούστο σου.

Εφόσον κατανοήσεις αυτήν την απλή αλήθεια θα σταματήσεις να γράφεις αυτά που γράφεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παλιότερα έκανα συλλογή από νομίσματα ευρώ από διαφορετικές χώρες. Στη συνέχεια όμως μπήκαν και άλλες πολλες χώρες και χάθηκε ο μπούσουλας. Τα πιο σπάνια ήταν του Λουξεμβούργου.

 

Η συλλογή σημαίνει χόμπι και από χόμπι δεν βγάζει κανεις χρήματα.

Επεξ/σία από king2009
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συλλογη γραμματοσημων την οποια την πηρα απο τον πατερα μου απο οταν ηταν μικρος και την συνεχιζω με γραμματοσημα και απο αλλες χωρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από τα καπάκια μπύρας, παλιά έκανα και άλλες συλλογές:

 

- Διαφορετικές χαρτοπετσέτες. Είχα πάνω από 100, αλλά την παράτησα και δυστυχώς χάθηκαν/πετάχτηκαν όλες.

 

- Τηλεκάρτες. Είχα 2-3 γεμάτα ειδικά άλμπουμ που μπαίνανε, αλλά και αυτά δεν ξέρω αν υπάρχουν πια.

 

- Διαφορετικά 2ευρα. Είχα πάνω από 20, αλλά ήταν ανούσιο να μαζεύω λεφτά τα οποία δε μου περίσσευαν, (δυστυχώς δεν είμαι σκρουτζ) και τα χρησιμοποίησα.

 

- Έχω και τα 6 Ολυμπιακά κέρματα των 500 δραχμών που βγήκαν το 2000 και ήταν οι τελευταίες δραχμές που βγήκαν. (γενικά έχω όλα τα κέρματα/χαρτονομίσματα από τις δραχμές)

 

Άλμπουμ με αυτοκόλλητα, τάπες κτλ που μάζευα μικρός, δεν ξέρω αν θεωρούνται συλλογή. Επίσης έχω σε DVD εκατοντάδες ταινίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από τα καπάκια μπύρας, παλιά έκανα και άλλες συλλογές:

 

- Διαφορετικές χαρτοπετσέτες. Είχα πάνω από 100, αλλά την παράτησα και δυστυχώς χάθηκαν/πετάχτηκαν όλες.

 

- Τηλεκάρτες. Και αυτές δεν ξέρω αν υπάρχουν πια.

 

- Διαφορετικά 2ευρα. Είχα πάνω από 20, αλλά ήταν ανούσιο να μαζεύω λεφτά τα οποία δε μου περίσσευαν, (δυστυχώς δεν είμαι σκρουτζ) και τα χρησιμοποίησα.

 

- Έχω και τα 6 Ολυμπιακά κέρματα των 500 δραχμών που βγήκαν το 2000 και ήταν οι τελευταίες δραχμές που βγήκαν. (γενικά έχω όλα τα κέρματα/χαρτονομίσματα από τις δραχμές)

 

Άλμπουμ, τάπες κτλ που μάζευα μικρός, δεν ξέρω αν θεωρούνται συλλογή. Επίσης έχω σε DVD εκατοντάδες ταινίες.

Ταπες/αυτοκόλλητα/κάρτες Pokémon έχω μαζεμένα κι εγώ από μικρός πάρα πολλά.

Αναμνήσεις που δεν νομίζω ποτέ να πεταχτουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταπες/αυτοκόλλητα/κάρτες Pokémon έχω μαζεμένα κι εγώ από μικρός πάρα πολλά.

Αναμνήσεις που δεν νομίζω ποτέ να πεταχτουν.

 

Αρχές 90s και εσύ; Είμαστε τυχεροί, γιατί είμαστε οι τελευταίοι που προλάβαμε να ζήσουμε παιδικά χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχές 90s και εσύ; Είμαστε τυχεροί, γιατί είμαστε οι τελευταίοι που προλάβαμε να ζήσουμε παιδικά χρόνια.

1990 γεννηθεις. Όντως προλάβαμε και έχουμε πολύ καλές αναμνήσεις. Μέχρι 15-16 λιώναμε μπάλα/κρυφτο/τσιγαροποτα/ποδήλατο και ένα σωρό αλλα ωραία. Θυμάμαι όλες οι γειτονιές είχαν πάντα κάποια παιδιά που απλά έδιναν ζωή σε κάθε περιοχή. Τώρα ζήτημα να δω 5-10 παιδιά σε όλο το χωριό που κάνουν ότι καναμε και εμεις. Αντιθέτως στο internet Cafe καίγονται όλη μέρα και δυστυχώς θα μεγαλώσουν και θα λένε πάνε τα παιδικά μου χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχές 90s και εσύ; Είμαστε τυχεροί, γιατί είμαστε οι τελευταίοι που προλάβαμε να ζήσουμε παιδικά χρόνια.

Δυστυχώς νομίζεις οτι πρόλαβες , αν είχες  ζήσει 10-15 χρόνια νωρίτερα  θα ήξερες πως είναι να ζεις παιδικά χρόνια  ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω μια μικρή συλλογή με συλλεκτικές εκδόσεις του κέρματος των 2ε(κυρίως) αλλά και κάποιων άλλων. Φυσικά πολλές φορές έχω μπει στον πειρασμό να τα χαλάσω αλλά λέω για ~60ε δεν αξίζει να χαλάσω τη συλλογή.

Επίσης άκυρο, μια φορά στο μετρό μαζί με τα ρέστα μου έβγαλε και ένα ασημένιο κέρμα που είναι μισό ελβετικό φράγκο του 1958. Απορώ πως βρέθηκε εκεί μέσα στο μηχάνημα!!; Μικρή βέβαια η αξία του αλλά μπήκε και αυτό στη συλλογή.

 

Επίσης τώρα φτιάχνω συλλογή με χειροποίητα μαχαίρια, είτε δικά μου είτε αγορασμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 2ευρα ειχα φτάσει το χιλιάρικο τότε με αυτά που ειχαν την ολυμπιάδα στην μια πλευρά και έλεγαν θα πάρουν αξία! παπαρια, τα χάλασα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά φαίνεται ότι δεν καταλαβαίνεις ότι το θέμα εδώ δεν είναι τα λεφτά(που το κάνουν κάποιοι "συλλέκτες"),ο χώρος ή η άνεση,αλλά το μεράκι και τα γούστα.Όπως κάθε χόμπι που σέβεται τον εαυτό του.

 

Μια χαρά το καταλαβαίνω, έχω κάνει αρκετές συλλογές (μερικές εκ των οποίων διατηρώ ακόμα), αλλά κάποια στιγμή συνειδητοποίησα πως δεν έχει νόημα, αφού η συλλογή υλικών αντικειμένων είναι χρονοβόρα, κοστοβόρα και στην τελική, ανούσια. Το κατανοώ πλήρως πως δίνει χαρά σε ορισμένους να ασχολούνται ακόμα με το αντικείμενο, προσωπικά πάντως συνειδητοποίησα πως από κάποιο σημείο και έπειτα παύει να είναι ευχάριστη δραστηριότητα και καταλήγει να είναι καταχρηστική εμμονή.

 

Όσο για τις ψηφιακές συλλογές, αν και δεν έχουν εμφανές κόστος, πρέπει να υπολογίζουμε και το χρόνο που αφιερώνουμε στην έυρεση υλικού, την οργάνωση της συλλογής, τα μέσα αποθήκευσης (και εφεδρείας) οπότε και αυτές κοστίζουν, ακριβά μάλιστα - εκτός κι αν νομίζετε πως ο ελεύθερος χρόνος σας είναι τόσο χαμηλής αξίας. Κάποτε "μάζευα" mp3, με σωστά ονόματα αρχείων, ID3 tag, covers αντί για εικονίδια folder... πλέον τα έχω όλα χύμα όπως τα βρίσκω επειδή ο χρόνος που αφιέρωνα κατέληξε να στοιχίζει εκατοντάδες € μηνιαίως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Σκρουτζ ήταν συλλέκτης διότι γούσταρε,τίποτα άλλο.Εάν διαβάσεις την λογική πίσω από το κτήριο με τα νομίσματα αυτό ακριβώς αναλύει.

Τώρα IRL όταν κάμεις συλλογή επειδή το γουστάρεις είναι το ίδιο με αυτό που εξηγεί ο Μπάρκς στο κόμιξ.

Κάνεις απλά ότι γουστάρεις,επειδή το γουστάρεις,δίχως να σκεφτείς τα όποια χρηματικά οφέλη ή τι θα κάνουν οι άλλοι.

Πιο συγκεκριμένα κάνει συλλογή γιατί κάθε νόμισμα ή θησαυρός του θυμίζει την περιπέτεια που είχε ζήσει για να το βρει.

 

Έτσι κι αλλιώς όλα λίγο πολύ είναι αναμνήσεις από στιγμές που ζήσαμε.

 

Προσωπικά πέρα από κομιξ και κάποια νομίσματα δεν έχω κρατήσει κάτι άλλο μιας και δεν είμαι τύπος που προσέχει τα πράγματά του.

 

Φίλος πριν κλείσει το ίντερνετ καφέ του, είχε γεμίσει ποντίκια το σπίτι του(συλλογή δεν είναι και αυτό? :P )

 

981558_1777125799094793_1572237380_o.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχατε ζήσει την Βυζαντινή εποχή θα είχατε ζήσει πραγματικά παιδικά χρόνια..

 

Η λίθινη εποχή γαμούσε μαζεύαμε χρυσό όλη μέρα

 

Σε πμ τα υπόλοιπα , είστε φτιαγμένοι ο ένας για τον άλλον

φτάνει το spam

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...