Προς το περιεχόμενο

Κάνετε κάποιου είδους συλλογή; Δείξτε την!


redhotstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάνεις κάτι άλλο σε αυτό το χρόνο που σου αποφέρει αυτά τα €?

 

 

Κάθε ώρα του ελεύθερου χρόνου μας αξίζει όσο και ο χρόνος εργασίας μας. Αν δουλεύουμε καθημερινά 8 ώρες με €30 ημερομίσθιο, η κάθε ώρα μας "αξίζει" €3,75. Άρα αν έπρεπε να τιμολογήσουμε τον ελεύθερο χρόνο μας, για κάθε ώρα ενασχόλησης με το χόμπι μας θα έπρεπε να χρεώσουμε το αντίστοιχο ποσό. Δεν αναφέρομαι φυσικά στον χρόνο που κοιμόμαστε ή τρώμε επειδή δεν μπορεί να ζήσει κάποιος χωρίς αυτά, αλλά θεωρητικά μιλώντας τον υπόλοιπο χρόνο θα μπορούσαμε να δουλεύουμε και όντως να κερδίζουμε αυτά τα χρήματα.

 

Αυτό βέβαια δεν είναι αποκλειστικά για τις συλλογές αλλά για οποιαδήποτε δραστηριότητα μας ευχαριστεί. Στα 30 μου πίστευα πραγματικά π.χ. πως αξίζει να αφιερώσω την αξία του χρόνου μου για να ασχοληθώ με τη συλλογή μου ή να παίξω video games, πλέον σκέφτομαι αν αυτό που κάνω ανά πάσα δεδομένη στιγμή αξίζει πράγματι €4 την ώρα. Να είμαι με μια κοπέλα αξίζει, να παίξω το Fallout 4 αξίζει (το 3 μου στοίχισε γύρω στα €500 :-) ) αλλά να μαζεύω Bionicles και να τα βάζω στη σειρά, πλέον όχι, με τίποτα.

 

Τα παραπάνω αναφέρονται αποκελιστικά για όσους έγραψαν πως μια αϋλη συλλογή δεν έχει κόστος και πως δεν χρειάζεται να έχεις χρήματα για να ασχοληθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα όχι δεν βγάζεις.

Απλά θες να κάνεις κάτι άλλο στον ελεύθερο χρόνο σου.

Δεν χρειάζεται να τον τιμολογησεις για να το αποφασίσεις αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Έχομε και λέμε: γραμματόσημα, χαρτονομίσματα, κέρματα, τηλεκάρτες, καρτ ποστάλ, ρολόγια μινιατούρες, τετράδια που δεν μπορείς να τα βρεις πια. Μικρότερη μάζευα και τάπες pokemon, κάρτες Yu-Gi-Oh, κάτι αυτοκόλλητα με ποδοσφαιριστές που είχαν κυκλοφορήσει, αυτοκόλλητα με διάφορα ζώα από κάτι κρουασάν, φωτογραφίες/αφίσες καλλιτεχνών... Αυτά τα κρατάω πιότερο σαν αναμνηστικά, καθώς όποτε τα χαζεύω με κάνουν να χαμογελάω και να γυρίζω πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

1) έχω κάποιες τηλεκάρτες απ τα παλιά... στο χωριό σ'' έναν τενεκέ...

2) Zippo αναπτήρες, όχι πολλούς ακόμα

3) ελβετικοί σουγιάδες 

4) αυτοκινητάκια hot wheels - matchbox περίπου 250

4) αυτοκινητάκια Disney cars, τα McQween ως πιο γωστό... (περίπου 90 απο αυτά, βλέπεις αμαξάκι και 7ευρο, αντι για 1,5-2 euro των hot wheels!!!)

5) με την γυναίκα μου έχουμε πει να παίρνουμε κούπες αντί για μαγνητάκια, σαν αναμνηστικά από διάφορα ταξίδια εντός και εκτός Ελλάδας.

για τους σουγιάδες της ελβετικής Victorinox, έχω να πω οτι ειναι η πιο αγαπημένη!!! δεν τους βαριέσαι ποτέ, έχουν εγγύηση εφ' ορου ζωής και καθε χρόνο βγαζει καποιους limited edition με τους μικρότερους να είναι 58mm δηλαδη σουγιαδάκι μπρελόκ

Για τα hot wheels δείτε εδω τον συμπαθή κυριούλη εις το US, τι συλλογή έχει φτιάξει και απο πότε!!

Τώρα για το φιλοσοφικό κομμάτι του θέματος, ο Νο 1 κανόνας είναι παν μέτρον αριστον.. δεν μπορείς να τιναξεις τον προϋπολογισμό σου είτε ατομικό είτε οικογενειακό για ένα χομπυ που μπορεί να εξελιχθεί σε πάθος... 2ον, δεν μπορείς να ξυπνήσεις μια μέρα και να πεις: αχ τι ωραία να είχα 200 κομμάτια από αυτό! και να πας να σκάσεις ένα ποσό σε 2 μήνες, ενώ θα μπορούσες να το κανείς σε μεγαλύτερο χρονικό διάστημα (διάρκεια ετών δηλαδή), για να έχεις να ασχολείσαι... νομίζω αυτό είναι και το νόημα της συλλογής: πάντα έχει να σου θυμίσει κάτι, το κάθε κομμάτι της!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω έχω συλλογή από ΙΒΜ PC και περιφερειακά από το 80 ,  ακόμα εχω ΙΒΜ γραφομηχανές απο ακόμα ποιο παλιά.

Μερικα στην συλλογή μου τα αγόρασα πολύ φτηνα , γιατι καποιος δεν ηξερε τι ειχε και ηθελε να το ξεφορτωθεί, αλλα αξειζουν πολλα αν πουλησω τωρα. Το 90% από αυτά που έχω ειναι πλήρως λειτουργικά.  Ακόμα εχω συλλογή απο παλιές παιχνιδομηχανες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω συλλογή από μικρός, Μίκυ Μάους  όλα σχεδόν τα πρώτα τεύχη μέχρι το 120, πολλά αρχικά τεύχη Μικρού Σερίφη, Μικρού Κάουμπόυ. ΕΊχα και συλλογή από σπιρτόκουτα αλλά χάθηκαν με τα χρόνια.. 

Επεξ/σία από dimigar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια συλλογή απο διάφορους θησαυρούς που βρίσκω στα μέρη του κόσμου απτα οποία περνάω

Spoiler

spacer.png

Γενικότερα πάντως κάνω αιματηρές οικονομίες. Θέλω να χτίσω ένα παλάτι για τη πριγκίπισσα μου καλύτερο απτου Μάριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω σε άλμπουμ όλες (νομίζω) τις γελοιογραφίες που ήταν στα χαρτάκια στα Καρέλια κασετίνα. Επίσης κάτι προσωπικό, όποτε πήγαινα συναυλία έβγαζα φωτογραφία και έτσι έχω σε άλμπουμ εισιτήριο και φώτο από τις συναυλίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...