Προς το περιεχόμενο

Κάνετε κάποιου είδους συλλογή; Δείξτε την!


redhotstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ κάνω από διαφορετικά καπάκια μπύρας:

 

http://prntscr.com/7c87r3

 

http://prntscr.com/7c8878

 

http://prntscr.com/7c88al

 

Και πως καταφέρνεις και δεν τα στραβώνεις στο άνοιγμα; (βλέπω ότι κανένα στις φωτογραφίες δεν έχει το χαρακτηριστικό "τσάκισμα" από το ανοιχτήρι!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, θέλω να έχω μόνο από μπύρες που έχω πιει. Οπότε μάζεψε γεμάτα μπουκάλια που δεν έχω δοκιμάσει.

 

Μμμ' αρέσουν οι άντρες που ξέρουν τι θέλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πως καταφέρνεις και δεν τα στραβώνεις στο άνοιγμα; (βλέπω ότι κανένα στις φωτογραφίες δεν έχει το χαρακτηριστικό "τσάκισμα" από το ανοιχτήρι!!!)

 

Μερικά το έχουν, γιατί τα άνοιγα με ανοιχτήρι παλιά. Αλλά επειδή με χάλαγε, πλέον τα ανοίγω με τη λαβή του κουταλιού σιγά σιγά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ, ευχαριστώ.

Νόμιζα ότι υπάρχει ειδικό κολπάκι.

Μάλλον όμως είναι το ίδιο που λειτουργεί και σε άλλες περιπτώσεις. Υπομονή και επιμονή:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

"Οι συλλέκτες με αηδιάζουν, μαζεύουν πράγματα μόνο και μόνο γιατί τους δίνουν αξία οι άλλοι! Τοποθετούν την συλλογή τους σε πλαστικές θήκες και φοβούνται ακόμα και να την αγγίξουν, μήπως φθαρεί και την πουλήσουν φθηνότερα! Τρώνε τα νιάτα τους δημιουργώντας μιαν άχρηστη συλλογή, την οποία σκέφτονται να πουλήσουν σε κάποιον που σκέφτεται να την ξαναπουλήσει! Τι ανοησία!"

 

- Σκρούτζ Μακ Ντακ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Σκρούτζ Μακ Ντακ

Ξέχασες το context που ήταν η συζήτηση με τον Ντόναλντ που ήθελε τις συλλογές νομισμάτων(εάν δεν απατώμαι για κάτι συλλεκτικές δεκάρες) μόνο για την χρηματική αξία των.

 

Ο Σκρούτζ(όπως και πολλοί εδώ)είχε την "συλλογή" γιατί το γούσταρε,όχι για εμπόριο.

Τέλος ο Σκρούτζ ήταν ο μεγαλύτερος συλλέκτης του κόσμου του,με συλλογές νομισμάτων(duh),αρχαιολογικών θησαυρών από τις περιπέτειες του και διαφόρων άλλων ανάλογα με τον καλλιτέχνη/εποχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι πως στην τελική, οι συλλογές είναι ανούσιες και πολυέξοδες. Γνωρίζω πάρα πολλά άτομα που αφιέρωσαν χρόνο και χρήμα στη συλλογή τους και στο τέλος αναγκάστηκαν να την δώσουν έναντι πινακίου φακής, είτε λόγω ανεργίας είτε λόγω οικονομικής κρίσης (όταν αναγκάζεσαι να μετακομίσεις από τη μονοκατοικία στο 80τ.μ. δυάρι που θα τα βάλεις;

 

Ο μόνος κερδισμένος από τις συλλογές είναι όσοι ασχολούνται επαγγελματικά με το αντικείμενο, που πουλάνε ακριβά και στο τέλος αγοράζουν με πενταροδεκάρες όταν σε βρίσκουν στην ανάγκη.

 

Και στην τελική, ο Σκρουτζ ήταν συλλέκτης επειδή του το επέτρεπε η οικονομική του ευχέρεια. Πόσοι εδώ μέσα μπορούν να ισχυριστούν το ίδιο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι πως στην τελική, οι συλλογές είναι ανούσιες και πολυέξοδες. Γνωρίζω πάρα πολλά άτομα που αφιέρωσαν χρόνο και χρήμα στη συλλογή τους και στο τέλος αναγκάστηκαν να την δώσουν έναντι πινακίου φακής, είτε λόγω ανεργίας είτε λόγω οικονομικής κρίσης (όταν αναγκάζεσαι να μετακομίσεις από τη μονοκατοικία στο 80τ.μ. δυάρι που θα τα βάλεις;

 

 

..έχω έναν κολλητό που έχει 6.8TB ξεδιαλεγμένων (κατ' αυτόν) πορνοβίντεο, κυρίως μορφές mkv. Τα τιμά έχει δεν έχει σχέση, δεν έχει πληρώσει cent για αυτά και τα αγαπάει όσο αγαπάει ο Rocco το αυτό του. Τα έχει βάλει σε genre και σε ανάλογα φόλντερ λέγοντας πως κάθε είδος είναι ανάλογα το μουντ, και τις προάλλες τον άκουγα από παραπέρα που με καμάρι μιλούσε για την συλλογή του.

 

Ένας άλλος έχει κρατήσει έναν αναπτήρα από κάθε κοπέλα με την οποία έχει πάει. Δε λειτουργεί κανένας τους γιατί έψαχνα ένα βράδυ να το σκάσω με έναν από δαύτους μιας και είχα το σακί στα χέρια μου, με άφησε να το έχω στα χέρια μου χωρίς thoughts about it, και τους έχει πρόχειρα σε ένα σακούλι. Με μαρκαδώρο είχε γράψει τα ονόματά τους και μερικές φορές και ημερομηνία - όχι συγκεκριμένη, σε άλλους δεν φαινόταν καλά και δεν ήξερε από ποιο summerlove ήταν ο αναπτήρας με σιγουριά. Δεν έχει πληρώσει cent για αυτούς.

 

Capture.jpg

 

 

You may have spoken the rule but still, οι φίλοι μου δε μπαίνουν στο insomnia.

 

Υ.Γ: Από πότε οι συλλογές έχουν να κάνουν μοναχά με αντικείμενα, και αν έπαιξε τέτοιο πράγμα σαν συνταγματικός νόμος.. τι είναι virtual και τι δεν είναι; ναξερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι συλλογές είναι ανούσιες και πολυέξοδες. , Γνωρίζω πάρα πολλά άτομα που αφιέρωσαν χρόνο και χρήμα στη συλλογή τους.

Ο μόνος κερδισμένος από τις συλλογές είναι όσοι ασχολούνται επαγγελματικά με το αντικείμενο

Και στην τελική, ο Σκρουτζ ήταν συλλέκτης επειδή του το επέτρεπε η οικονομική του ευχέρεια. Πόσοι εδώ μέσα μπορούν να ισχυριστούν το ίδιο;

 

Ματαιοτης ματαιοτητων τα παντα ματαιοτης!!!  

εισαι εντελως λαθος..

ο επαγγελματιας-wannabe επαγγελματιας συλλεκτης ειναι αυτος που χανει περισσοτερο.. ουσιαστικα πληρωνει πολλα για κατι που εσυ πληρωσες στην πραγματικη του τιμη..

το να μαζευεις εσυ τα καπακια απο τις μπυρες που πινεις.. ή τις τηλεκαρτες που πεταξε ο προηγουμενος, ή τσοντες που δειχνεις μετα στις φιλες σου "κατι δεν μου καθεται καλα εδω" ή δεν ξερω και εγω τι μονο πολυεξοδο δεν ειναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...