Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ikaruga, το @#@$#% και πέθανε όμως... :-D

 

Τα ΧΟΝE και PS4 πουλάνε μόνο λόγω promoting ? Tα ΧΟΝΕ και PS4 πουλάνε φίλτατε επειδή Α) μπορείς να βρείς πολλούς τίτλους πέραν του Mario/yoshi/Kirby/Pikmin/Zelda, Β) έχουν ένα σοβαρό online και Γ) το hardware τους, αν και παρωχημένο, παραμένει πάντα πιο επίκαιρο ή/και πιο δυνατό πάντα σε σχέση με αυτά της Ninty - να τα λέμε και αυτά όμως ετσι ? 

 

Μπορεί να μπορείς να βρεις πολλά παιχνίδια από άλλους αλλά η ποιότητα δεν είναι εκεί ακριβώς και επίσης οι πωλήσεις μαρτυρούν άλλα πράγματα. Οτι το κοινό PS4/Xone είναι απλά το κοινό που θα πάει και θα πάρει anual versions πασπαρτού παιχνιδιών. Για το Online δεν έχω άποψη, είναι για πολύ συγκεκριμένο ηλικιακό κοινό και δεν μπορώ να μιλήσω. Για το hardware δεν είπα ποτέ κάτι το διαφορετικό, απλά είναι κάτι που πιάνει μόνο σε αυτούς που τρώνε παπά. Ο ίδιος παπάς που τρώνε και οι γενικότερα παραπλανημένοι die hard PC gamers. 

 

Πραγματικά, είναι τελείως φυσικό ο κάθε άνθρωπος να έχει και τις προτιμήσεις του αλλά ταυτόχρονα δεν θα πρέπει να ρίχνει πάντα το "φταίξιμο" σε 3ους αναπολώντας "περασμένα μεγαλεία"¨...

 

Δεν υπάρχουν περασμένα μεγαλεία σε θέματα που έχουν να κάνουν με αναλύσεις, hardware, μνήμες, αποθηκευτικά μέσα κτλ κτλ. Μιλάμε για ανθρώπους που αγόραζαν τυφλά την οποιαδήποτε κονσόλα γιατί...κάνεις 1080p με αυτήν...

 

Στην τελική, υπάρχουν πολλοί που μεγάλωσαν με ενα (ή πολλά) μηχανήμα/τα της διαολεμένης αυτής εταιρείας (Ninty) αγκαλιά αλλά...κάπου κουράστηκαν...

Κουράστηκαν απο το ξεπερασμένο hardware (απο το 'cube και μετά), κουράστηκαν απο τις gimmick-ίλες και την προσπάθεια της συγκεκριμένης εταιρείας να βασίζεται (πλέον) σ'αυτά, κουράστηκαν απο τα Mario : basket/volley/kart/maker/collection κτλπ, κουράστηκαν το να περιμένουν κάθε φορά 5 χρόνια+ για ενα Zelda (με το απόλυτο τίποτα σε κυκλοφορίες να μεσολαβεί) κ.ο.κ.

Είπαμε, οταν τα "χώνουμε" σε ΕΑ/Ubisoft/Activision για "αρμέγματα" κτλπ καλά είναι - καλά θα ήταν όμως να βλέπουμε και τα κακώς κείμενα της "δικής μας" εταιρείας (βλέπε: άρμεγμα franchise) - θα μου πείς, τα 1st party της Ninty είναι πάντα 99% πιο ποιοτικά σε σχέση με το 99% των τίτλων των εταιρειών που ανέφερα άλλα και πάλι...

 

Σε αυτό δεν θα διαφωνήσω, το έχω πει εξάλλου ότι το να αλλάξεις γούστα ή να βρεις τα λάθη είναι μάλλον και καλύτερο για εσένα σαν χρήστη/gamer. Τώρα για το άρμεγμα το λες και μόνος σου. Αρμεγμα από άρμεγμα έχει διαφορά. Στη μια περίπτωση τρως παπά και κοροιδία και στην άλλη παίρνεις τουλάχιστον ένα Χ ποιότητας προϊόν. Και μην λέμε ότι θέλουμε, τα **** τα Assasins Creed πλέον κοντεύουν να φτάσουν την κύρια σειρά Mario μέσα σε λιγότερο από μια δεκαετία. 

 

Πολύ μίσος και εμπάθεια ρε φίλε, δεν είναι ΠΑΟΚ Vs ΑΡΗΣ (ή ΠΑΝΑΘΑ Vs ΓΑΥΡΟΣ αν είσαι Νότιος) ολα σ'αυτη την ζωή, έκατσες και έκραξες τωρα τί ? Γιατί ? Επειδή δεν προτίμησαν την δικιά σου, αγαπημένη εταιρεία ? Και μετά κύριε μου λέμε για την κόντρα μεταξύ χρηστών ΧΟΝΕ και PS4...

 

Δεν το λέω από μίσος και εμπάθεια. Απογοήτευση είναι περισσότερο γιατί το κοινό δημιουργεί επίτηδες handicap στον εαυτό του και κάνει ζημιά και στον εαυτό του και στους άλλους με αυτές τις επιλογές του. Δεν νομίζω να πιστεύεις ότι ο χώρος του gaming αυτή τη στιγμή είναι υγιής. Δεν υπάρχει κριτική σκέψη, δεν υπάρχει "θέλω", δεν υπάρχει γνώση, το μόνο που υπάρχει είναι κατανάλωση. Το έχω αναφέρει πολλές φορές το σκηνικό με τα σχόλια που έλεγαν "a video game is no longer enough if its only fun" που βγάζω σπυριά κάθε φορά που το ακούω. 

 

Και που είσαι, αμα "είμαστε" φίλε για "μπουνιές, μπάτσες, γέλια και κλάματα μαζί" " επειδή "ζητάμε"  καλύτερες αναλύσεις ή/και γραφικά "εμείς" οι των ΧΟΝΕ/PS4...Αμα οι αναλύσεις και τα γραφικά δεν σ'ενδιαφέρουν μπορείς να συνεχίσεις να παίζεις σε NES/SNES/MS/MD/TurboGFX - δεν το κάνεις όμως, παίζεις παιχνιδούμπες στο WiiU/PC και οπουδήποτε αλλού παίζεις, ορθά ? Αμα το WiiU έιχε ως standard ανάλυση/μπορούσε να κάνει native output σε 1080p δεν νομίζω να είχες πρόβλημα όμως - σωστά ? λάθος ? 

 

Είναι τελείως διαφορετικό το να κοιτάς την φυσική εξέλιξη των πραγμάτων από το να λες ότι πήγα στη Χ κονσόλα επειδή κάνει 1080p. Και ναι εγώ παίζω ακόμα SNES/M.D. και άλλα παλιότερα παιχνίδια το ίδιο άνετα σήμερα, τώρα. Το emulation και το virtual console μου και PSone classics μου θα σε πείσουν. Και ναι σαφέστατα και δεν θα είχα πρόβλημα με το να μπορούσε η κονσόλα να κάνει native 1080p, δεν θα ήταν όμως λόγος προτίμησης αυτός. Οπως και στην προηγούμενη γενιά δεν είχα πρόβλημα με το Wii παρόλο που έκανα gaming σε uber high αναλύσεις σε PC και PS3 (σε σχέση με το Wii πάντα). 

 

Δεν είναι καθόλου δύσκολο να σκεφτείς/συλλάβεις το concept το γιατί κάποιος δεν ανήκει πλέον στο demographic στο οποίο απευθύνεται η nintendo ή το γιατί δεν προτίμησαν το WiiU σ'αυτη την γενιά...

Νομίζεις οτι bayo2 δεν γουστάρω να παίξω ? W101 ? Aντε και και τα Mario (τα οποια "δεν" πλέον καθώς δεν γουστάρω πια τα platformers) , άααντε και κανα' Splatoon - Που είναι τα Metroid ? Zelda ? Στο ΝΧ αυτά απ'οτι δείχνει πλέον, αν και δεν θα ξαφνιαστώ (ιδίως για το Zelda) να ειναι cross-platform...Πες μου, το βρίσκεις λογικό να πάει να σκάσει κάποιος τώρα, 300+€ (μονο για κονσόλα, χωρίς τα games) για 2-3 τιτλους ? Aφου multiplatform δεν έχει βρε καρδιά μου, ελπίζω να έχω το δικαίωμα να θέλω να παίξω καλά multiplat παιχνίδια οπως Alien isolation, Evil Within, Dark souls (2&3) και MGS, μεταξύ άλλων - παιχνίδια που δεν θα ένιωθαν "ξένα" σε πλατφόρμα της Ninty ΑΜΑ η εταιρεία δεν ήταν τόσο ξεροκέφαλη με το hardware της (εδώ τα Alien,MGS και ΕW έχουν βγεί στην προηγούμενη γενιά κονσολών, τι να λέμε τώρα).

 

Εχω πει άπειρες φορές ότι μια κονσόλα αξίζει για αγορά και για 1 και μόνο παιχνίδι αν αυτό το παιχνίδι πραγματικά σου "μιλάει". Αν δεν υπήρχε Demon Souls στο PS3 ας πούμε είναι πολύ πιθανό ότι εγώ δεν θα είχα τώρα PS3 ή θα το έπαιρνα κάποια στιγμή στην περίοδο του Ni No Kuni. Αν δεν υπήρχε Mario και Zelda στο WiiU ας πούμε ακόμα δεν θα το είχα. Και τι πάει να πει "ξένα" σε πλατφόρμα της nintendo; Φυσικά και μπορείς να διαλέξεις μια κονσόλα που να παίξεις αυτά που θες, πουθενά δεν διαφώνησα στην επιλογή παιχνιδιών. Στο κόλλημα hardware και στα νουμεράκια είναι οι ενστάσεις μου. 

 

Οπότε, όπως βλέπεις, δεν είναι μονο θέμα "1080p" και διαφήμισης αλλά γενικότερης τακτικής/πολιτικής (ξεπερασμένης κατα την άποψή μου) της Ninty, καλά τα 60fps και το "σιδέρωμα" aka "quality control" των 3-5 τίτλων  ανα γενιά των 1st party τίτλων της αλλά...δεν αρκεί μόνο αυτό.

 

Καλά θα ηταν να κρατήσεις τις κλωτσιές και τις μπουνιές (και τα κλάματα ίσως) για άλλες περιστάσεις, το ανώτερο hardware και ο (πολύ) μεγαλύτερος αριθμός κυκλοφοριών του ανταγωνισμού δεν είναι αντάξιος αυτών ;)

 

Εδώ διαφωνούμε κάθετα. Πέρα για πέρα όμως. Quality control και σιδέρωμα είναι το άλφα και το ωμέγα όταν έχεις τόσο δυνατό σύστημα gameplay mechanics πίσω από το παιχνίδι σου. Αν είσαι αρπακόλλας και τσαπατσούλης όπως οι περισσότεροι εκεί έξω ναι το καταλαβαίνω ότι το παραπάνω παίρνει δεύτερη (και τρίτη και τέταρτη μη σου πω) θέση προτεραιότητας σε σχέση με οτιδήποτε άλλο. Αυτό για εμένα είναι απαράδεκτο και αξίζει κλοτσομπούνια. Το βλέπω με την ίδια αυστηρότητα που θα έβλεπα και το θέμα ασφάλειας και quality control ενός αυτοκινήτου αλλά για χάρη της ψυχαγωγίας. Δεν θέλω καν να μπω στη διαδικασία να μιλήσω για τα day one DLC, premium versions, pre-orders, season pass, πληρωμένες υπηρεσίες internet και άλλα σκηνικά που δεν θέλω καν να ασχοληθώ. 

 

Aμα το NX δεν είναι η κλασσική gmimmick-ίλα Νintendo των τελευταίων ετών (βλέπε : "κουνάω τα χέρια μου ωσάν κουλός στο Wii και "μπορώ να παίξω το παιχνίδι στο gamepad 10m πιο πέρα στον καναπέ μου γιατί η γυναικα μου θέλει να δεί Λαμπίρη/sex & the city στην ΤV στο WiiU) και έχει και ενα καλο hardware-ακι στα σωθικά του και καλό 3rd party support θα είμαι ο 1ος που θα πανηγυρίσει και θα πάει να το αγοράσει, θα το ξαναπώ - και αυτό το εννοώ φιλικά - δεν είσαι ο μόνος που μεγαλώσε με Nintendo ;)

 

Εγώ από την άλλη θα είμαι ο πρώτος που θα της δώσει πόδι αν προδώσει τις αξίες της και προσπαθήσει να πάρει το δρόμο των άλλων δυο. Να γίνει το τρίτο αδερφάκι στα δίδυμα και εν τέλη να γίνουν τρίδυμα. Μην ξεχνάς ότι η τωρινή κατάσταση της gaming σκηνής δεν είναι υγιής. Πρέπει να αλλάξει. Αν την παρακολουθείς (που μάλλον την παρακολουθείς) θα δεις ότι η αποσύνθεση είναι πολύ μεγαλύτερη από όσο κάποιοι θα νόμιζαν. Slow it down, πάτε πίσω λιγάκι σε ορισμένα πράγματα και ξαναχτίστε εμπιστοσύνη. Αυτό που με ενδιαφέρει εμένα είναι καλά και απλά παιχνίδια (απλά λέγοντας σε θέμα φυσικής  πρόσβασης) και εκεί θα κοιτάξω και θα πετάξω τα υπόλοιπα. Δεν με ενδιαφέρουν amiibo, online παιχνίδια ή multiplayer focused παιχνίδια.  

 

Βγήκε πολύ wall of text τελικά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ikaruga αν και στα υπόλοιπα πιστεύω θα σου απαντήσει ο Red... εγώ θα ήθελα να σχολιάσω το τελευταίο που αναφέρεις.

 

 

Από που κι ως που εαν η Nintendo κυκλοφορήσει σύστημα με αξιοπρεπές hardware, με κανονικό απλό χειρηστήριο, με σοβαρές online υπηρεσίες και πλήρη υποστήριξη 3rd party studios, θα γίνει ξαφνικά μη υγιής...? Θα στερέψει ξαφνικά η φαντασία τους από τα πολλά pixel?

Γιατί τότε θέλουμε να βγάλει καν καινούργια κονσόλα? Για να πέρνουμε αγκαλιά το τάμπλετ στο τρένο/λεοφωρίο και να παίζουμε τι ακριβώς?? Τα παιχνίδια που δεν έχουμε να παίξουμε με το 3ds μας???

 

Δηλαδή αν κάνει αυτά που λέμε παραπάνω, ξαφνικά οι σειρές της θα... παρακμάσουν? Δηλαδή το Zelda δεν θα είναι πλέον Zelda επειδή πχ θα έχουν δυνατό hardware ή θα κοιτάνε στα ίσα τους υπόλοιπους? Ή επειδή θα μπορείς να παίξεις και κανένα Deus Ex στην ίδια πλατφόρμα??

 

Τι θα πρέπει να κάνουν δλδ κατά τη γνώμη σου? Να ξαναβγάλουν custom αρχιτεκτονική, να πουν f....off στους 3rd parties και να βγάλουν καινούργιο gimmick? Ξανά μανά τα ίδια δηλαδή? 

 

Αυτό που λέμε μερικοί είναι να έχουν τουλάχιστον σωστή υποστήριξη από τους υπόλοιπους. Δεν καταλαβαίνω από πότε οι περισσότερες επιλογές και τα περισσότερα παιχνίδια, θα... βλάψουν την δημιουργικότητα μιας εταιρίας που έτσι κι αλλιώς την έχει έμφητη όλα αυτά τα χρόνια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα φίλε Luffy είναι από τους τρίτους. Sony και MS δημιούργησαν το infastructure των κονσολών τους βάση οδηγιών τρίτων εταιριών για ιστορίες DLC, season pass και λοιπά. Δες απλά τι έγινε με το θέμα περιεχόμενου DLC από παιχνίδια όπως Mass Effect και CoD στο WiiU. Δεν πιστεύω ότι η nintendo θα μπορέσει να ακολουθήσει τις αξίες της αν μπει στην ιδεολογία που βρίσκονται οι άλλες δυο εταιρίες (και τα τσιράκια τους). Και αν ακολουθήσει τελικά αυτήν την οδό και δει κάποιου είδους κέρδος τότε η παρακμή είναι κοντά. Make and offer less for more. Δεν υπάρχει επιστροφή αν μπεις σε αυτόν τον δρόμο και δεν θέλω να μπει σε αυτόν τον δρόμο γιατί θα είναι και το τέλος της Nintendo όπως την ξέρουμε. 

 

Περίπατο θα πάνε τα AAA quality control, σιδερώματα, ποιότητα και λοιπά καλά που προσφέρει η εταιρία ως στάνταρ στο βωμό του χρήματος. Το παρακάτω βίντεο είναι κάτι που η nintendo δεν θα έβαζε ποτέ στην κονσόλα της. 

 

 

Θα μου πεις τώρα, μα αν δεν γουστάρεις μην ασχολείσαι με αυτό. Μα δεν καταλαβαίνεις, αν αυτό πετύχει (που πετυχαίνει) θα μεταδοθεί σαν virus και σε άλλους. Αυτό δεν το θέλω ή έστω δεν θα ήθελα να το ρισκάρει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα φίλε Luffy είναι από τους τρίτους. Sony και MS δημιούργησαν το infastructure των κονσολών τους βάση οδηγιών τρίτων εταιριών για ιστορίες DLC, season pass και λοιπά. Δες απλά τι έγινε με το θέμα περιεχόμενου DLC από παιχνίδια όπως Mass Effect και CoD στο WiiU. Δεν πιστεύω ότι η nintendo θα μπορέσει να ακολουθήσει τις αξίες της αν μπει στην ιδεολογία που βρίσκονται οι άλλες δυο εταιρίες (και τα τσιράκια τους). Και αν ακολουθήσει τελικά αυτήν την οδό και δει κάποιου είδους κέρδος τότε η παρακμή είναι κοντά. Make and offer less for more. Δεν υπάρχει επιστροφή αν μπεις σε αυτόν τον δρόμο και δεν θέλω να μπει σε αυτόν τον δρόμο γιατί θα είναι και το τέλος της Nintendo όπως την ξέρουμε. 

 

Περίπατο θα πάνε τα AAA quality control, σιδερώματα, ποιότητα και λοιπά καλά που προσφέρει η εταιρία ως στάνταρ στο βωμό του χρήματος. Το παρακάτω βίντεο είναι κάτι που η nintendo δεν θα έβαζε ποτέ στην κονσόλα της. 

 

Συμφωνώ για τα DLC, Season Pass αλλά δεν είναι όλα και τόσο μαύρα. Αυτές τις τακτικές ναι, τις δημιούργησαν κυρίως οι δυο κωλοεταιρίες Ubisoft και Activision με τις ετήσιες κυκλοφορίες τους.

 

Δεν είναι ότι δεν βγαίνουν και καλά παιχνίδια από 3ους όμως. Βασικά αν όντως το πιστεύεις αυτό, να υποθέσω ότι στο PC σου παίζεις μόνο moba, strategy και point & click adventure... Για MGS,TR, Witcher, Deus Ex, Fallout, FF, Dark Souls, PCars, κ.α. ούτε λόγος?

 

Δεν υπάρχουν μόνο τα Ass Creed και CoD liver όταν μιλάμε για 3ους...

 

 

Ναι υπάρχουν rushed κυκλοφορίες αλλά είναι στο χέρι της ίδιας της Nintendo να φροντίσει τους δικούς της τίτλους και κανενός άλλου. Δεν νομίζω ότι θα επηρρεαστεί αρνητικά πχ το Metroid αν βγει το κλασικό broken Ass Creed στο σύστημα. Από την άλλη δεν θα ήταν καλά να έπαιζε κάποιος που δεν έχει/θέλει gaming PC τους παραπάνω ποιοτικούς τιτλους? 

 

 

Και κάτι άλλο για τα DLC και το πόσο επηρρεάζουν τα 1st party παιχνίδια. Θεωρείς δηλαδή ελλειπή έναν τίτλο όπως το Bloodborne εαν δεν πάρεις το Old Hunters? Το Sunset Overdrive χωρίς dlc's? Ελλειπές κι εκείνο? Πιστεύεις επίσης ότι το Uncharted 4 και το ερχόμενο Halo 5 θα είναι λιψά παιχνίδια χωρίς αυτά?

 

 

 

Τέλος, όσο αναφορά για το "βωμό του χρήματος" ρε παιδιά, σοβαρά πιστεύετε ότι μια εταιρία σαν την Nintendo ή οποιαδήποτε άλλη, βγάζει προιόντα για την ψυχή της μάνα σας ή επειδή σας... αγαπάει??? Ας τελειώνουμε με αυτό το ρομαντικό παραμύθι επιτέλους και ας προσγειωθούμε. Όλοι θέλουν αυτό που έχετε στο πορτοφόλι σας και τίποτα παραπάνω. Δεν είμαστε πλέον παιδάκια που βλέπαμε την Nintendo ως την καλή "μαμά" που μας φροντίζει. Νομίζω μεγαλώσαμε και καταλαβαίνουμε πως λειτουργεί ο κόσμος πλέον... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ikaruga, δεν πειράζει φίλε για το "wall of text", με ικανοποιει πλήρως οτι έκατσες και ασχολήθηκες και διατύπωσες  την απάντησή σου με ωραίο τρόπο, εδω μέσα είμαστε για να συζητάμε στην τελική, σου βγάζω το καπέλο ;)

Συμφωνούμε αλλά και διαφωνούμε σε πολλά φίλτατε, και ναι, εχεις 100% δίκιο για την μη υγιή κατάσταση του gaming σήμερον ημέρα, τα περι θρυμματισμένου περιεχομένου (το οποιο στο πλασάρουν αργότερα ως DLC), Day 1 DLC και season pass είναι πραγματικά...καρκίνος.Νέα τάξη πραγμάτων όμως και δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε πολλά για αυτό.

Παρόλα αυτά - και με πρόλαβε ο φίλος Luffy με τον οποίο συμφωνώ 100% - δεν βλέπω τον λόγο για τον οποίο θεωρείς πως η κατάσταση θα ξεφύγει ή θα γίνει ακόμα χειρότερη αμα η Ninty...μπει επιτέλους  σ'αυτη την δεκαετία, δεν έιναι θέμα "αξιών" ρε φίλε, η nintendo οπως και η καθε nintendo δεν σε αγαπάει, δεν τα κάνει ολα απο το καλό της καρδιάς της, δεν κάνει "λειτούργημα", μπίζνα είναι και θέλει να βγάλει φράγκα και αυτή - ολα αυτά σε σχέση με το δρόμο "μη επιστροφής" που ανέφερες.
DLC πολιτική δεν έχει αλλά...έχει Amiibo, θα μπορούσες να πεις πως είναι και χειρότερα απο την DLC κατάσταση και ακόμα πιο ακριβή.

Δεν είναι κακό πράμα φίλε ο εκμοντερνισμός, σύμφωνοι, η ολη φάση με το patching έχει ξεφύγει καθώς πολλές εταιρείες ακολουθούν την τακτική "πουλάμε το παιχνίδι τώρα, θα το φτιάξουμε μετά" αλλά η εναλλακτική ποια είναι αδερφέ ? το να στέλνεις το memory card σου στην nintendo  οταν κολλήσεις στο Metroid:other M ή στο Ζelda Skyward sword λόγω game bug που εμποδίζει την πρόοδο σου ? Τα θυμάσαι  ? Να τα λέμε και αυτά όμως...
Τακτική...άλλων δεκαετιών αμα μου επιτρέπεις...
 
Σε νιώθω καθώς και εγώ είμαι απο τους "ρομαντικούς" :D  και ουκ ολίγες φορές με έχουν πει *** εδω μέσα λόγω του οτι γουστάρω και εγώ συγκεκριμένου τύπου παιχνίδια αλλά...ως έναν βαθμό :P

Το καλό/δυνατότερο hardware  δεν είναι κακό πράμα φίλε,ούτε και το 3rd party support, στην τελική, τι μας πειράζει αμα βγαλουν ενα μηχάνημα που θα έχει ΟΛΑ τα γνωστά, καλά 1st party αλλά και τα COD/FIFA/Ass Creed καθώς και αλλα, "καλά" 3rd party ?
Win-win κατάσταση για όλους, ως έχει, η gimmick-ιλες και το ξεπερασμένο hardware μόνο κακό τους έχει κάνει και έχεις τις πωλήσεις κονσολών (wiiU) ως απόδειξη - μπορεί το Wii να πούλησε σαν ζεστούς λουκουμάδες λόγω του gimmick του, παρ'ολα αυτά, ηταν "one hit wonder" απο την εταιρεία οπως έδειξαν οι πωλήσεις του WiiU...

Tέσπα, θα δείξει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν φίλε luffy για να ξεκαθαρίσω δεν τα έχω με οτιδήποτε DLC μας πετάξουν. Εχω θέμα καθαρά με το κομμένο παιχνίδι που θα μας το φουρνίσουν και θα το ξεφουρνίσουν σαν έξτρα περιεχόμενο επί πληρωμή. Είναι πάγια τακτική ακόμα και από εταιρίες που κανονικά δεν το περιμένεις. Ξεχνάς C®apcom με τα άπειρα on disc DLC; Ξεχνάς το pre-order του Last light με το hardcore mode; 

 

Το κομμάτι που λες στο τέλος είναι και ο λόγος που δεν θέλω ούτε καν να το ρισκάρει η nintendo να προσπαθήσει. Το καταλαβαίνουμε ότι δεν κάνει ότι κάνει για την ψυχή της μάνας της αλλά έχει στάνταρ. Στάνταρ και αξίες που οι άλλοι δεν έχουν. Δεν την έχω όμως υπεράνω χρήματος αν πάρει πρέφα ότι έτσι λειτουργεί το σύστημα πλέον και δει και αυτή ότι απλά μπορεί να προσφέρει λιγότερα για περισσότερα χρήματα γιατί και η ίδια είναι AAA developer και publisher.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που πρέπει να δώσει ή Nintendo είναι ένα δυνατό και φιλικο hardware ώστε οι 3rd parties να μπορουν να φτιάξουν τα παιχνίδια τους εκεί όπως γουσταρουν και η Nintendo να κυκλοφόρησει τα δυνατα exclusives της γρήγορα.Επίσης θα ήθελα η ταμπλέτα να είναι συμβατή με το NX.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι κακό πράμα φίλε ο εκμοντερνισμός, σύμφωνοι, η ολη φάση με το patching έχει ξεφύγει καθώς πολλές εταιρείες ακολουθούν την τακτική "πουλάμε το παιχνίδι τώρα, θα το φτιάξουμε μετά"

 

Να προσθέσω κι εγώ κάτι εδώ.

 

Συμφωνώ στο ότι πλέον υπάρχει και το deadline των άπλειστων publishers που θέλουν να βάλουν το χρήμα στην τσέπη πιο γρήγορα χρησιμοποιώντας την παραπάνω τακτική.

 

Από την άλλη όμως, τα παιχνίδια του σήμερα δεν είναι τα ίδια με αυτά που παίζαμε μέχρι το 2000. Προσοχή, δεν μιλάω για τις ξεπέτες της Ubi ή της Acti...

Παιχνίδια όμως πχ της έκτασης και πολυπλοκότητας του Witcher, είναι μάλλον αδύνατο να κυκλοφορήσουν με μηδέν προβλήματα day one. Μιλάμε για τεράστιους κόσμους με τεράστιους όγκους δεδομένων και χιλιάδες παραμέτρους που δεν υπήρχαν εποχές N64, PS2 κλπ.

Ένα robust online σύστημα υπηρεσιών λοιπόν είναι πλέον απαραίτητο για να αποφύγουμε καταστάσεις που ανέφερε ο Red. Η Ninty θα πρέπει να εκσυγχρονιστεί επιτέλους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και που είσαι, αμα "είμαστε" φίλε για "μπουνιές, μπάτσες, γέλια και κλάματα μαζί" " επειδή "ζητάμε"  καλύτερες αναλύσεις ή/και γραφικά "εμείς" οι των ΧΟΝΕ/PS4...Αμα οι αναλύσεις και τα γραφικά δεν σ'ενδιαφέρουν μπορείς να συνεχίσεις να παίζεις σε NES/SNES/MS/MD/TurboGFX - δεν το κάνεις όμως, παίζεις παιχνιδούμπες στο WiiU/PC και οπουδήποτε αλλού παίζεις, ορθά ? Αμα το WiiU έιχε ως standard ανάλυση/μπορούσε να κάνει native output σε 1080p δεν νομίζω να είχες πρόβλημα όμως - σωστά ? λάθος ? 

 

Οπότε, όπως βλέπεις, δεν είναι μονο θέμα "1080p" και διαφήμισης αλλά γενικότερης τακτικής/πολιτικής (ξεπερασμένης κατα την άποψή μου) της Ninty, καλά τα 60fps και το "σιδέρωμα" aka "quality control" των 3-5 τίτλων  ανα γενιά των 1st party τίτλων της αλλά...δεν αρκεί μόνο αυτό.

 

Καλά θα ηταν να κρατήσεις τις κλωτσιές και τις μπουνιές (και τα κλάματα ίσως) για άλλες περιστάσεις, το ανώτερο hardware και ο (πολύ) μεγαλύτερος αριθμός κυκλοφοριών του ανταγωνισμού δεν είναι αντάξιος αυτών ;) ;)

 

Το ειρωνικό φίλε red1 είναι ότι βρίζουμε την τρισκατάρατη Sony όταν λέει για 1080p, αλλά αν το NX είναι τουμπανάκι (π.χ. AMD APU με HBM/Zen CPU cores) και βγάζει 1080p60 ακούραστα και αβίαστα, θα το αποθεώσουμε και θα ξαναζήσουμε εποχές Nintendo 64.

 

Να θυμίσω λοιπόν στους παλιότερους εδώ μέσα ότι όταν η Ninty είχε το πάνω χέρι σε specs (βλ. N64 era), το διαφήμιζε 10 φορές περισσότερο από την Sony και την κάθε Sony.

 

Ξεχάσαμε άραγε το γεγονός ότι κότσαρε το 64 στο τέλος κάθε παιχνιδιού; Μην κράζετε λοιπόν τα resolution wars (χάρη στα οποία η MS ζορίστηκε να βελτιώσει το SDK της), γιατί τότε είχαμε τα περίφημα bit wars που ήταν χειρότερα. Απλά τότε δεν είχαμε internet και η καζούρα περί specs γινόταν σε επίπεδο γειτονιάς, άντε και σε κανά περιοδικό.

 

Καταλαβαίνω την εμπάθεια προς την Sony, αλλά με μέτρο βρε παιδιά...

 

Να σημειώσω επίσης την άλλη μεγάλη υποκρισία ότι μακάρι να πάει σε digital-only η Ninty. Αν το έκανε η Sony όμως εεε;;; 10 φορές μεγαλύτερο κράξιμο από το Xbone DRM.

 

Γενικώς όλα αυτά μου θυμίζουν τις κωλοτούμπες στην πολιτική... κράζουμε το μνημόνιο του τάδε, αλλά μόλις φέρει «αριστερός» μια μνημονιάρα ΝΑ με το συμπάθειο, δεν ανοίγει μύτη!

 

Να πω και για τα DLC (που δεν θα έβγαζε ποτέ η Nintendo) και τα καμουφλαρισμένα microtransactions (βλ. Amiibo cards) που πέρασαν από την πίσω πόρτα, ενώ αλλού τα κράζαμε;

 

Εγώ παίδες δεν θέλω «μνημόνιο» και υποκρισία/double standards στο hobby μου από κανέναν. Να λέμε τα σύκα-σύκα και την σκάφη-σκάφη. Όλες οι εταιρίες κέρδος θέλουν.

 

ΥΓ: Δείτε και αυτό, γιατί μερικοί ξεχνάνε γρήγορα: http://wiiudaily.com/2012/10/nintendo-rep-wii-u-is-19-times-more-powerful-than-ps3/ (μούφα φυσικά, ελπίζω το NX να είναι όντως τούμπανο)

 

Ο Reggie στις αρχές διαφήμιζε το Call of Duty ότι είναι ανώτερο στο Wii U, τελικά ήταν μια μετριότητα συγκριτικά με τα PS3/XBOX360 και μετά από 1-2 χρόνια (που ξεφούσκωσε το 3rd party support) το γύρισε στο «εμείς έχουμε 1st party, δεν έχουμε ανάγκη να ανταγωνιστούμε σε 3rd party επίπεδο». Τότε γιατί μας ζάλιζες τα @@ στις αρχές ρε μεγάλε;

Το πρόβλημα φίλε Luffy είναι από τους τρίτους. Sony και MS δημιούργησαν το infastructure των κονσολών τους βάση οδηγιών τρίτων εταιριών για ιστορίες DLC, season pass και λοιπά. Δες απλά τι έγινε με το θέμα περιεχόμενου DLC από παιχνίδια όπως Mass Effect και CoD στο WiiU. Δεν πιστεύω ότι η nintendo θα μπορέσει να ακολουθήσει τις αξίες της αν μπει στην ιδεολογία που βρίσκονται οι άλλες δυο εταιρίες (και τα τσιράκια τους). Και αν ακολουθήσει τελικά αυτήν την οδό και δει κάποιου είδους κέρδος τότε η παρακμή είναι κοντά. Make and offer less for more. Δεν υπάρχει επιστροφή αν μπεις σε αυτόν τον δρόμο και δεν θέλω να μπει σε αυτόν τον δρόμο γιατί θα είναι και το τέλος της Nintendo όπως την ξέρουμε. 

 

Περίπατο θα πάνε τα AAA quality control, σιδερώματα, ποιότητα και λοιπά καλά που προσφέρει η εταιρία ως στάνταρ στο βωμό του χρήματος. Το παρακάτω βίντεο είναι κάτι που η nintendo δεν θα έβαζε ποτέ στην κονσόλα της. 

 

 

Θα μου πεις τώρα, μα αν δεν γουστάρεις μην ασχολείσαι με αυτό. Μα δεν καταλαβαίνεις, αν αυτό πετύχει (που πετυχαίνει) θα μεταδοθεί σαν virus και σε άλλους. Αυτό δεν το θέλω ή έστω δεν θα ήθελα να το ρισκάρει. 

 

Δεν υποστηρίζω τα 50άρια σε season pass (το ίδιο -ίσως και περισσότερο- τραγικό είναι και το Mario Party 10 με τα Amiibos που κλειδώνουν modes, χώρια το κόστος των controllers), αλλά η αλήθεια είναι ότι οι Sony/MS εισπράττουν royalties από αυτά.

 

Το ίδιο θα κάνει και η Nintendo αν αποκτήσει 3rd party support της προκοπής... θα τσιμπάει royalties από παντού και θα χρηματοδοτεί τα 1st party της.

 

Δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάποια συνωμοσία να εξοντωθεί η Nintendo, εκτός αν θεωρείτε ότι είναι η «Ελλάδα» του gaming.

 

Πράγματι, όπως και η Ελλάδα, έτσι και η Nintendo χρειάζεται αλλαγή νοοτροπίας και «εκσυγχρονισμό» (με την καλή έννοια, όχι εξοντωτικά μέτρα), έτσι ώστε να συμβαδίζει με τους υπόλοιπους και να είναι πιο ανταγωνιστική. Κάποια πρώτα δείγματα τα έχουμε δει ήδη (π.χ. κάποτε έκραζε τα online games και τελικά έβγαλε το Splatoon, άσχετα αν έχει τραγικές ελλείψεις όπως μη ύπαρξη voice chat).

 

Η EA και η κάθε EA θα χαρεί πολύ να πουλάει τα παιχνίδια της σε μια επιπλέον πλατφόρμα. Άρα δεν έχει κανένα συμφέρον να την εξοντώσει.

 

ΥΓ: Για το annualization δεν διαφωνώ καθόλου, αλλά αφού πουλάνε, τι να κάνουμε. Τουλάχιστον με τα annual AC η Ubi χρηματοδοτεί και διαμάντια όπως τα Valiant Hearts, Child of Light κλπ.

 

----------------

 

Και κάτι τελευταίο... πολύ κράξιμο τρώει το PS4 και καλά λόγω «αδύναμου» hardware (άσχετα αν είναι η πιο δυνατή κονσόλα -μέχρι στιγμής-), ενώ το Wii U hardware περνάει στο ντούκου, όταν αποδεδειγμένα είναι 3ο και καταϊδρωμένο. Έχουμε δει τι γραφικά μπορεί να βγάλει το hardware του PS4 με σωστό προγραμματισμό. Κάνανε μερικοί σημαία το τραγικό AC Unity ότι φταίει το hardware και φέτος είδαμε MGSV & Uncharted Trilogy σε 1080p60.

 

Καταλαβαίνω τον «πόνο» όταν κάτι πουλάει πολύ (είτε λέγεται PS4, είτε iPhone), αλλά είπαμε, με μέτρο... δεν θα μας/σας χαλάσει καθόλου αν το NX είναι το "PS4" της Nintendo.

 

Επίσης, όσον αφορά τα παιχνίδια, εγώ έχω backlog και σε PS4 και σε Wii U... δεν τα ξεπετάμε όλοι τσάκα-τσάκα. Αυτό το "PS4 haz no gamez" κυρίως PCάδες ακούω να το λένε, επειδή τα 3rd party τα παίζουν εκεί και τα ξεπετάνε λόγω torrents (no achievements). Δεν έχουν όλοι σύγχρονο PC, τι να κάνουμε τώρα δηλαδή.

 

Για την ιπποδύναμη (1080p κλπ.), θα πρέπει να καταλάβετε κάτι: πρωταρχικός λόγος αγοράς μιας πλατφόρμας είναι τα exclusives. Από εκεί και πέρα όμως δεν θα θες να παίζεις συνέχεια 1st party, θα θες και 3rd party (αν υπάρχουν). Οπότε όχι, δεν είναι παράλογο να επιλέγεις πλατφόρμα και με βάση αυτό τον παράγοντα.

 

Επίσης, μην ξεχνάμε όλους τους casuals που παίζουν μόνο ένα παιχνίδι (CoD, Pro κλπ). Καλώς ή κακώς υπάρχουν και αυτοί. Τι να κάνουμε τώρα; Να τους τουφεκίσουμε εμείς οι ψαγμένοι hardcorίλες; Όταν λοιπόν ο άλλος βλέπει 1080p στο PS4 και 900p/720p στο Xbone, λογικό είναι να επιλέξει το πρώτο, ειδικά αν υπολογίσουμε και το online (π.χ. όλοι οι φίλοι του είναι στο PSN και όχι στο XBL).

 

Και τέλος υπάρχει το θέμα του perception/πρώτης εντύπωσης. Εκεί πάσχει το Xbone, άσχετα αν αντικειμενικά έχει βελτιωθεί τον τελευταίο καιρό.

 

Να σας πω κι ένα παράδειγμα από το στρατόπεδο του PlayStation; Δείτε πόσοι κολλημένοι ΧΒΟΧάδες κράζουν το DualShock του PS4, λες κι έχει καμία σχέση με τα χειριστήρια των PS3/PS2. Στο μυαλουδάκι τους έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι το DualShock δεν είναι εργονομικό χειριστήριο, άσχετα αν το DualShock 4 είναι βελτιωμένο σε αυτό τον τομέα.

 

Μην την ψάχνετε λοιπόν, fanboys και κολλημένοι υπάρχουν παντού.-

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι προσωπικα περιμενα καλυτερη υποστηριξη απο πλευρας Nintendo οταν αποφασισα να αγορασω την κονσολα,ειδικα αν σκεφτουμε την αψογη χρονια του 2014 που ηταν και αθλια για τις αλλες 2 κονσολες,καθως ουτε Multiplattform υπηρχαν.

 

Αλλα με αυτα και με τουτα ισως την κονσολα τελικα την πουλησω μετα το Xenoblade και Zelda καθως δεν βλεπω φως στο τουνελ,και θα περιμενω για την ισως σημαντικοτερη ανακοινωση για τους κατοχους Wii και Wii U για το αν δηλαδη θα υπαρχει υποστηριξη στην νεα κονσολα για τα παλια παιχνιδια. Αυτο πιστευω θα κρινει και το τι θα κανουν οι περισσοτεροι κατοχοι Wii U(αν δηλαδη την πουλησουν την κονσολα ή οχι μαζι και με τον εαυτο μου).

 

Οσο για το nx αν πανε παλι με τα ιδια μυαλα τοτε παλι θα πατωσει σε πωλησεις και ας γραφεται το οτιδηποτε.

 

Γιατι και το Black Ops 2 που αγορασαν στις αρχες οι κατοχοι κονσολας,παλι πουλησε λιγο γιατι σου λεει ο αλλος σιγα μην αγορασω Wii U για να παιξω Call Of Duty που θα τρεχει το ιδιο με Ps3 και ισως αργοτερα να μην βγουν και αλλα Multiplattfrom οπως και εγινε.

 

Επισης ειναι κυριολεκτικα ντροπη και αισχος και το γεγονος οτι ακυρωθηκε τελικα το Project Cars για το Wii U ακριβως λογω του hardware που εχει οπως ειπα και πιο πισω ,οπως και το γεγονος οτι παιχνιδια οπως τα Batman και Mass Effect ειχαν θεματα με lag αν και παιχνιδια του ps3 στην ουσια. Δεν ξερω ποιος ακριβως να φταιει γιαυτο παντως δεν ειναι και οτι καλυτερο να τα βλεπει αυτα υποψηφιος αγοραστης της κονσολας.

 

Γιαυτο για μενα πλεον τα Multiplattform και το δυνατο hardware ειναι τα βασικοτερα που θα κοιταξω στην νεα κονσολα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Εντάξει, ο Pachter είναι για τ' ανάθεμα γενικά αλλά να τα λέμε όλα όπως είναι. Αυτό που είπε είναι ότι το ΝΧ θα είναι καταδικασμένο πριν καν κυκλοφορήσει εάν δεν έχει υποστήριξη από third parties.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, ο Pachter είναι για τ' ανάθεμα γενικά αλλά να τα λέμε όλα όπως είναι. Αυτό που είπε είναι ότι το ΝΧ θα είναι καταδικασμένο πριν καν κυκλοφορήσει εάν δεν έχει υποστήριξη από third parties.

Ας πει και κατι που δεν γνωριζουμε ηδη ομως :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...