Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Dragon Quest XI από ό,τι φαίνεται θα καθυστερήσει στο Switch (εκτός αν δούμε κάτι στο direct). Σε ps4/3ds ανακοινώθηκε για 29 Ιουλίου για την Ιαπωνία αλλά για το Switch δεν ειπώθηκε ημερομηνία.

 

 

http://nintendoeverything.com/dragon-quest-xi-for-3ds-launches-july-29-in-japan/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε εμένα παίζει το αριστερό και ελαφρώς το δεξί. Σε μια πρόχειρη ματιά φαίνεται πως υπεύθυνα είναι 4 ελάσματα που βρίσκονται στις ράγες του tablet. Θα το στείλω κάποια στιγμή πολύ αργότερα για διόρθωση. 

 

Η VC παραμένει όπως την γνωρίζαμε, περισσότερα με την παρουσίαση της συνδρομητικής υπηρεσίας.

 

 

Με την ευκαιρία παρατήρησα χθες κάτι άλλο στο λειτουργικό του NSW. Το αριστερό JoyCon μου δείχνει πάντα γεμάτη μπαταρία όταν είναι στην ταμπλέτα ενώ όταν είναι εκτός μου δείχνει κανονικά η ένδειξη πόσο ενέργεια απομένει. Πιθανόν να οφείλεται στο λειτουργικό αλλά μιας και το ανέφερα μήπως το έχει παρατηρήσει κανένας άλλος κάτοχος του συστήματος; 

 

Επίσης παρατήρησα χθες πως ενώ άφησα βραδιάτικα το NSW στο 5% της μπαταρίας και σε power off σήμερα το πρωί μου έδειξε 27% που μου έδωσε ακόμα 10 λεπτά παιχνιδιού μέχρι να πάει στο 5%. Γενικώς φαίνεται πως υπάρχει κάποιο θέμα στο λειτουργικό αν δεν είναι τίποτα άλλο.

 

Και αυτό μόλις έσκασε μύτη:

 

Ψάχνω ψάχνω αλλά τα ελάσματα δε τα βρίσκω! :P

 

Μην ανυσηχείς είναι γνωστό το πρόβλημα που λες με τα Joy-Cons και το λειτουργικό. Φαίνεται οτι κατά καιρούς το σύστημα έχει κάποια θέματα στο να μετράει πόση μπαταρία του απομένει. Μάλλον θέμα OS είναι.

 

Ακούω συζητιέται το να πορτάρουν το Hearthstone και το Overwatch στο Switch!

Μακάρι! Μακάρι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Dragon Quest XI από ό,τι φαίνεται θα καθυστερήσει στο Switch (εκτός αν δούμε κάτι στο direct). Σε ps4/3ds ανακοινώθηκε για 29 Ιουλίου για την Ιαπωνία αλλά για το Switch δεν ειπώθηκε ημερομηνία.

 

 

http://nintendoeverything.com/dragon-quest-xi-for-3ds-launches-july-29-in-japan/

Κάποια στιγμή ελπίζω να σταματήσουν οι μη συγχρονισμένες κυκλοφορίες παιχνιδιών για το Switch. Περίπου πάνω στο χρόνο κυκλοφορίας της κονσόλας θα πρέπει να πάψει η δικαιολογία για το ότι και καλά θέλει ειδικό optimization για το Switch και χρειαζόμαστε παραπάνω χρόνο και λοιπά. Αν κάποιος έχει και ps4 ή PC παράλληλα με το Switch και τον ενδιαφέρει πολύ ένα παιχνίδι, θα το αγοράσει σε άλλη πλατφόρμα που θα κυκλοφορήσει νωρίτερα και δεν θα περιμένει για όταν κυκλοφορήσει και για το Switch. Είναι μεγάλη χασούρα για την Nintendo αυτό. Και αν συνεχιστεί, θα σταματήσουν πολύ απλά οι developers να κυκλοφορούν και εκδόσεις για το Switch.

 

Επίσης θα πρέπει να σταματήσει η εξυπνάδα ορισμένων developers να κοστολογούν σημαντικά παραπάνω τα παιχνίδια τους στην έκδοση για Switch. Οι δικαιολογίες τους είναι γελοίες. Μιλάνε για manufacturing costs και distribution expenses, υποννοώντας π.χ. ότι κοστίζει παραπάνω το cartridge σε σχέση με τα blu-ray, ακόμα και σε παιχνίδια που κυκλοφορούν μόνο digitally.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα sold out του NSW πρέπει να μας είναι αδιάφορα από την στιγμή που δεν γνωρίζουμε τις ποσότητες με τις οποίες προμηθεύει η Ν την αγορά. Τα αποτελέσματα του οικονομικού έτους θα ανακοινωθούν τέλη Απριλίου και θα μάθουμε επίσημα τις πωλήσεις του συστήματος μέχρι τέλη Μαρτίου (όπου και ολοκληρώθηκε το οικονομικό έτος). Πάντως ο στόχος για αυτήν την περίοδο ήταν 2 εκατομμύρια που σημαίνει ότι με δυσκολία να προμηθεύει η Ν μηνιαίως την παγκόσμια αγορά σε αυτά να νούμερα, πιθανόν πρόκειται για πολύ λιγότερα μιας και για την κυκλοφορία πρέπει να προϋπήρχε μια σχετική προετοιμασία. Ίσως στα οικονομικά αποτελέσματα γίνει κάποια δήλωση σχετικά με την ποσότητα τροφοδοσίας.

 

Μια πρώτη εικόνα της δυναμικής του συστήματος θα γίνει στο πέρας των πρώτων εννέα μηνών όπου περιλαμβάνονται και οι γιορτές που είναι η υψηλότερη καταναλωτική περίοδος του έτους. Ο μόνος λόγος για τον οποίο "πρέπει" να μας ενδιαφέρουν τα νούμερα είναι ότι εφόσον δημιουργηθεί μια υγιής αρχική βάση αυτό θα σφραγίσει την υποστήριξη του συστήματος ΚΑΙ από την Ν γιατί δεν νομίζω ότι θα ξανακάνουν τόση υπομονή όσο με το WiiU. 

 

Προς το παρόν η Ν δείχνει να έχει ένα εμπορικό μοντέλο σταδιακής μετάβασης του κοινού από τα προηγούμενα συστήματα της. Θα κυκλοφορήσει το MK8 Deluxe, το Splatoon 2 αργότερα και πάει λέγοντας. Παράλληλα προσπαθεί να τσιμπήσει νέο κοινό μέσα από τις ιδιαιτερότητες του συστήματος και με τίτλους όπως 1-2Switch, ARMS και περιμένουμε περισσότερους σχετικούς τίτλους στην Ε3. Το γενικότερο οικονομικό μοντέλο της Ν από το οποίο επιδιώκει την αύξηση της δημοτικότητας του brand name της το έχω γράψει αρκετές φορές επομένως δεν ξαναγράφω τα ίδια.

 

 

Επίσης η κερδοφορία της εταιρίας δεν πρέπει να μας λέει τίποτα εφόσον δεν γίνονται οι ανάλογες επενδύσεις και σε software. Ας γίνω πιο συγκεκριμένος, η Ν κατά την περίοδο DS/Wii έβγαλε ένα σκασμό χρήματα παρόλα αυτά δεν έγιναν ουσιαστικές επενδύσεις για την αύξηση της παραγωγικότητας του software με αποτέλεσμα να μην υπάρχει μια καλή ροή τίτλων από την Ν στο WiiU. Γενικότερα επενδύσεις έγιναν όπως πολλές μετακινήσεις σε νέα κτήρια (ΝοΑ, ΝοJ, Retro Studios, Intelligent Systems), ενσωματώσεις (SM Club) και άλλα που προφανώς δεν γνωρίζω. Το θέμα όμως είναι πως καμία από αυτές τις κινήσεις δεν βοήθησε στην αύξηση του software, μόνο που θυμάμαι είναι η δημιουργία της Monolith Κιότο που έχει ρόλο υποστήριξης παρά αυτονομίας. 

 

Η Ν τρία πράγματα πρέπει να ακολουθήσει μελλοντικά: 1ον. να αυξήσει σταδιακά τις εσωτερικές ομάδες (δεν χρειάζονται πολλές, 2-3 ακόμα είναι υπέρ αρκετές). 2ον να αυξήσει την παρουσία της στην δύση δημιουργώντας/εξαγοράζοντας μικρά και εύκολα ελεγχόμενα στούντιο που το καθένα να έχει από μια έως το πολύ δύο ομάδες ανάπτυξης και 3ον να συνεχίσει αυτό που ξεκίνησε στην περίοδο WiiU, δηλαδή την συνεργασία με τρίτες εταιρίες για την ανάπτυξη από κοινού δικών της τίτλων (Smash Bros. by Namco, SF Zero by Platinum Games) αλλά και αποκλειστικών τίτλων από τρίτους (W101, B2, Devil's Third).

 

Αυτά προσωπικά με ενδιαφέρουν, τα θετικά πρόσημα είναι καλά να υπάρχουν αφού εξασφαλίζουν μελλοντικό απόθεμα για την εταιρία αλλά από την άλλη μας ενδιαφέρει περισσότερο να υπάρχουν και επενδύσεις σε περιεχόμενο. Το πλεονέκτημα της Ν σε αυτό το κομμάτι για το NSW είναι τα κοινά εργαλεία και η ενσωμάτωση των φορητών/οικιακών ομάδων που λογικά θα οδηγήσουν σε αύξηση -σταδιακά- του software. Βέβαια αυτό που πρέπει  να επιτύχει η Ν είναι η ισορροπία σε κυκλοφορίες μεταξύ τίτλους γενικού ενδιαφέροντος και τίτλους που απευθύνονται περισσότερο στο κλασσικό κοινό της.

 

Σταματάω εδώ γράφοντας -για άλλη μια φορά- πως στην Ε3 περιμένω metroid.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Parlapipas25, ανακοινωνονται τιτλοι συνεχεια. Δεν εχω την κονσολα γιατι δεν περισσευουν λεφτα αλλα θα την παρω τα χριστουγεννα για να παιζω με τον γιο μου :) Θεωρω οτι η νιντεντο εδωσε ρεστα, θεωρω κορυφαιο μηχανημα το switch και για μενα που ειμαι 38 χρονων δεν θα λεγα οτι με ενδιαφερουν μονο τα specs αλλα βασικα αυτο που σου αφηνουν τα παιχνιδια της. Για τα παιδια ειναι οτι πιο φιλικο ως εταιρεια, αλλα και μενα δεν θα με χαλασει κανα nba2k η' κανα fifa, legend of zelda κτλ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

300 ευρώ για να παίζουν Mario και Zelda -δηλαδή για τουλάχιστον πέντε διαφορετικούς τίτλους στη ζωή της κονσόλας- δεν τα δίνουν, αλλά για να παίζουν ποδοσφαιράκι -δηλαδή τον ίδιο τίτλο κάθε χρόνο σε διαφορετικό περιτύλιγμα- τα δίνουν.

 

Λογική, όχι αστεία.

 

Το "ποδοσφαιράκι" που γενικά κοροϊδεύετε σ αυτό το forum:

a) Είναι από τα λίγα παιχνίδια που μπορεί να παιχτεί με παρέα για ώρες με ό,τι συνεπάγεται αυτό.

B) Το competitive addiction που έχει για παράδειγμα το Fifa FUT είναι επιπέδου LoL/Dota/Overwatch κτλ.

 

Μπορεί να τραβάτε τα βυζιά σας όταν ένα single player game έχει πάνω από 30 ώρες gameplay αλλά το "ποδοσφαιράκι" που σνομπάρετε ξεκινάει με minimum 300-500.

 

Αυτοί που πήραν κονσόλα για να παίζουν "ποδοσφαιράκι" με τη παρέα τους ή online competitive λογικά θα πάρουν και άλλα single player games που ίσως τους ενδιαφέρουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "ποδοσφαιράκι" που γενικά κοροϊδεύετε σ αυτό το forum:

a) Είναι από τα λίγα παιχνίδια που μπορεί να παιχτεί με παρέα για ώρες με ό,τι συνεπάγεται αυτό.

B) Το competitive addiction που έχει για παράδειγμα το Fifa FUT είναι επιπέδου LoL/Dota/Overwatch κτλ.

 

Μπορεί να τραβάτε τα βυζιά σας όταν ένα single player game έχει πάνω από 30 ώρες gameplay αλλά το "ποδοσφαιράκι" που σνομπάρετε ξεκινάει με minimum 300-500.

 

Αυτοί που πήραν κονσόλα για να παίζουν "ποδοσφαιράκι" με τη παρέα τους ή online competitive λογικά θα πάρουν και άλλα single player games που ίσως τους ενδιαφέρουν. 

 

Maybe.

 

Αλλα φιλε μου, αλλοι μπορει να κοροιδευουν το ποδοσφαιρακι, αυτο που λες ναι μαλλον ισχυει.

Εγω παντως κοροιδευω το ποδοσφαιρο. και την ολη ενασχοληση με αυτο. Ξερω ειμαι κακια....ειμαι;

Απλα ειναι απο τις περιπτωσεις που η simulation επιδεικνυει την χαζομαρα του "αθλι-ματος"

 

Επι του θεματος βεβαια, αμα θελουν ολοι οι αρρωστοι να ψωνισουν switch για να παιζουν εντος του γηπεδου στο ημιχρονο μακαρι γιατι θα πουλησει η κονσολα, τωρα οτι πουλανε τα σκουπιδια λογισμικου το ξερουμε απο την εποχη των strip poker....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

,Mazinga δεν εισαι κακια οπως λες, αλλα ως αντρες ειμαστε αρρωστοι, βλαμμενοι, ηλιθιοι πες το οπως θες με την μπαλα, οποτε το fifa και το nba2k θα συνεχισουν να πουλανε ειτε στο switch, ειτε στις αλλες κονσολες. Ειναι "αρρωστια", βλακεια μας αλλα ειμαστε αρρωστοι :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το "ποδοσφαιράκι" που γενικά κοροϊδεύετε σ αυτό το forum:

a) Είναι από τα λίγα παιχνίδια που μπορεί να παιχτεί με παρέα για ώρες με ό,τι συνεπάγεται αυτό.

B) Το competitive addiction που έχει για παράδειγμα το Fifa FUT είναι επιπέδου LoL/Dota/Overwatch κτλ.

 

Μπορεί να τραβάτε τα βυζιά σας όταν ένα single player game έχει πάνω από 30 ώρες gameplay αλλά το "ποδοσφαιράκι" που σνομπάρετε ξεκινάει με minimum 300-500.

 

Αυτοί που πήραν κονσόλα για να παίζουν "ποδοσφαιράκι" με τη παρέα τους ή online competitive λογικά θα πάρουν και άλλα single player games που ίσως τους ενδιαφέρουν. 

 

Προσωπικά δεν κορόιδεψα το ποδοσφαιράκι per se, κορόιδεψα τους wannabe-Μέσσι που «δεν θα δώσουν 300 ευρώ για να παίζουν Mario και Zelda που είναι για πεντάχρονα», αλλά δίνουν 300 ευρώ για να αγοράζουν και να παίζουν το ίδιο game* κάθε χρόνο και για να κάνουν σαν πεντάχρονα όταν βάζουν γκολ.

 

Από εκεί και πέρα, και μόνο το ότι συγκρίνεις τα προφίφα με το LoL είναι αρκετό επιχείρημα για το point μου, δεν χρειάζεται να προσθέσω κάτι άλλο.

 

*Πετάω καντίλες με τα ποδοσφαιράκια, αλλά λίγο που έχω δει το FIFA 17 και το FIFA 16, πραγματικά δεν κατάφερα να βρω καμία διαφορά μεταξύ τους. Μπορεί ωστόσο να έχουν διαφορές και να μην είμαι ικανός να τις διακρίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν αλλη μηχανη γραφικων και το gameplay δεν ειναι καν κοντα. Στο απαιδευτο ματι προφανως μοιαζουν ιδια.

 

Ειναι μια μορφη αρρωστιας οπως ειναι τα moba και τα mmorpg που δε τα παιζεις για καθαρο fun αλλα για το competition.

 

Τωρα για τα αλλα τα εριστικα που λες σε σχεση με τους πανηγυρισμους τι να πω. Προφανως καποιος που πινει μπυρες και κανει χαβαλε με τους κολλητους του παιζοντας Fifa ειναι πιο 5χρονο απο καποιον που μαζευει νομισματα στη παραλια αντι να κοιταει κωλους. Ουτε ο Χανταμπακης δε μπορουσε να το γυρισει αυτο τουμπα με τετοια επιχειρηματα

 

300€ εδωσε για 1002 παιχνιδια. 400€ εδωσες για ενα και μοναδικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ποιός είναι ο Χανταμπάκης;

 

Επίσης, ποιός έδωσε 300 ευρώ για 1002 παιχνίδια; Σε περίπτωση που δεν το κατανόησες μιλάω για αυτούς που αγοράζουν κονσόλα για να παίζουν μόνο ποδοσφαιράκια όχι για αυτούς που αγοράζουν κονσόλα για να παίζουν και ποδοσφαιράκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ παω πασο. Δε το χωραει το μυαλο μου οτι καποιος θα παρει κονσολα μονο για ποδοσφαιρακι κ θα στερηθει τοσα (ανεξαρτητως κονσολας) αλλα υποθετω πολλα δε χωραει το μυαλο μου.

 

Anyway ακομα κ αυτος ο τυπος δεν εχει για μενα διαφορα καλη η κακη σε σχεση με αυτον που πηρε κονσολα μονο για ζελντα. Γουστο του καπελο του και κυριως τσεπη του

Οκ παω πασο. Δε το χωραει το μυαλο μου οτι καποιος θα παρει κονσολα μονο για ποδοσφαιρακι κ θα στερηθει τοσα (ανεξαρτητως κονσολας) αλλα υποθετω πολλα δε χωραει το μυαλο μου.

 

Anyway ακομα κ αυτος ο τυπος δεν εχει για μενα διαφορα καλη η κακη σε σχεση με αυτον που πηρε κονσολα μονο για ζελντα. Γουστο του καπελο του και κυριως τσεπη του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ για να το πάω ένα επίπεδο παραπάνω, προσπαθώ να καταλάβω τι βρίσκουν μερικοί στο να παίζουν ψηφιακό μπάσκετ, ποδόσφαιρο κτλ; :/

Ενώ το BOTW δεν είναι κάτι που μπορείς όντως να κάνεις, οπότε αγοράζεις τη κονσόλα για να το παίξεις :S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...