Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραιο το octopath ψιλοελειωσα το demo μιας και το save το κραταει.

Φυσικα οταν ειδα οτι θα κανει 60 ζεστα ευρωπουλα κατι πηγε στραβα.

Ανεκαθεν στη gaming βιομηχανια δεν βγαζω ακρη με τις τιμες.

Ξερω πως στη κοινωτητα της nintendo τα γραφικα δεν ειναι το παν και ουτε για μενα ειναι.

Ομως δεν μου παει καλα να δωσω τα ιδια χρηματα σε παιχνιδια που το κοστος παραγωγης τους ειναι η μερα με τη νυχτα.

Δηλαδη 60 ευρω ενα παιχνιδι που χρειαστηκε πχ 1 εκατ. και 60 και ενα που χρειαστηκε 10-20 εκατομμυρια ? 

Σε μερικες περιπτωσεις βεβαια το replay value η μοναδικοτητα του game το multiplayer / online δικαιολογουν τη "ζυγαρια" αλλα κανενα απο αυτα δεν ισχυει στην εν λογω περιπτωση.Μιλαμε για κλασσικο στυλ rpgs που θυμιζουν δεκαετια 90.

Βεβαια square ειναι αυτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιώνω στο Hollow Knight και είναι ακόμα καλύτερο απ' ότι περίμενα. Επίσης βρίσκω πολύ ατμοσφαιρικό τον κόσμο του το βράδυ με κλειστά φώτα και ακουστικά.  

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, Albilosha said:

Ομως δεν μου παει καλα να δωσω τα ιδια χρηματα σε παιχνιδια που το κοστος παραγωγης τους ειναι η μερα με τη νυχτα.

Δηλαδη 60 ευρω ενα παιχνιδι που χρειαστηκε πχ 1 εκατ. και 60 και ενα που χρειαστηκε 10-20 εκατομμυρια ? 

Το Octopath είναι ένας τίτλος που έχουν πέσει λεφτά, απλά δεν τα έριξαν στον τεχνικό τομέα. Τα έχουν ρίξει στο gameplay και πολύ καλά έκαναν. Φαίνεται από τα demo κιόλας. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"You know, as a company, we want to surprise and delight our fans. That's what we live to do," Fils-Aime said. E3 2018.

 

Μα τι να εννοεί αραγε;.................

https://www.nintendo.com/games/detail/pure-electric-love-what-do-you-want-eri-kitami-switch

 

Υ.Γ. Απλά διαβάστε περιγραφή.

Επεξ/σία από RedAlert539
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα το Splatoon2 στο Switch, μου εκανε εντυπωση οτι περιμενω 3-6 λεπτα μεχρι να μαζευτουμε 8 νοματαιοι για να παιξουμε turf war.
Επισης μεγαλη εντυπωση μου εκανε οτι ενω παιζω συχνα με αλλους με level 20-43 (το υψηλοτερο που εχω δει) ειναι οτι παντα κερδιζει η ομαδα μου και παντα βγαινω πρωτος.
Μιλαμε για εμενα που σε οποιο online εχω βαλει με σκοτωνουν απο τους πρωτους, easykill ονομα και πραγμα :). Απο οσο καταλαβαινω δεν παιζω με bot-ακια.
Μου φαινεται πολυ μπερδεμενο σαν παιχνιδι το μενου του, δεν ξερω που σκατα εχει το campaing (μαλλον εχει, ετσι δεν ειναι;)
Καλα δεν ρωταω καν για mic chat οση ωρα παιζουμε με αλλους παιχτες ετσι οπως κανω στο ps4.

Επιμενω οτι το online μου φαινεται ενα ανουσιο φαρμαρισμα, χωρις ιστορια και χωρις σκοπο. Να πω εδω οτι ΔΕΝ μου αρεσουν τα παιχνιδι που εχουν πρωτα την ιστορια (uncharted, the last of us, συγνωμη δεν ξερω απο Nintendo καποιο παιχνιδι τετοιο στυλ) γιατι μου κανουν σαν ταινια κινηματογραφικη με αθλιο gameplay. Μου αρεσει να εχουμε εναν κεντρικο σκοπο (οπως στο zelda, σκοτωσε τα 4 τερατα και μετα σκοτωσε τον μεγαλο κακο για να σωσεις την καρχια, horizon dawn, ghost recon wildlands κλπ). Γενικα βαριεμαι τα cut scenes.
Στο Online τι σκοπο εχεις; Φαρμαρισμα διχως τελος για καλυτερα οπλα και ανεβασμα xp για ξερο πιστολιδι;

Δεν ειναι γελοιο που ψαχνω στο google εαν εχει campaign, η local co-op;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, RedAlert539 είπε

"You know, as a company, we want to surprise and delight our fans. That's what we live to do," Fils-Aime said. E3 2018.

Μα τι να εννοεί αραγε;.................

https://www.nintendo.com/games/detail/pure-electric-love-what-do-you-want-eri-kitami-switch

Υ.Γ. Απλά διαβάστε περιγραφή.

Χαχαχα!

Quality control... welp!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 hours ago, Malthador said:

Το Octopath είναι ένας τίτλος που έχουν πέσει λεφτά, απλά δεν τα έριξαν στον τεχνικό τομέα. Τα έχουν ρίξει στο gameplay και πολύ καλά έκαναν. Φαίνεται από τα demo κιόλας. 

Μας άκουσαν στο survey και βελτίωσαν κιόλας πράγματα σε σχέση με το προηγούμενο demo (πχ τρέξιμο, πιο γρήγοροι διάλογοι, pinned πράγματα στο minimap κλπ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, orck είπε

Εβαλα το Splatoon2 στο Switch, μου εκανε εντυπωση οτι περιμενω 3-6 λεπτα μεχρι να μαζευτουμε 8 νοματαιοι για να παιξουμε turf war.
Επισης μεγαλη εντυπωση μου εκανε οτι ενω παιζω συχνα με αλλους με level 20-43 (το υψηλοτερο που εχω δει) ειναι οτι παντα κερδιζει η ομαδα μου και παντα βγαινω πρωτος.
Μιλαμε για εμενα που σε οποιο online εχω βαλει με σκοτωνουν απο τους πρωτους, easykill ονομα και πραγμα :). Απο οσο καταλαβαινω δεν παιζω με bot-ακια.
Μου φαινεται πολυ μπερδεμενο σαν παιχνιδι το μενου του, δεν ξερω που σκατα εχει το campaing (μαλλον εχει, ετσι δεν ειναι;)
Καλα δεν ρωταω καν για mic chat οση ωρα παιζουμε με αλλους παιχτες ετσι οπως κανω στο ps4.

Επιμενω οτι το online μου φαινεται ενα ανουσιο φαρμαρισμα, χωρις ιστορια και χωρις σκοπο. Να πω εδω οτι ΔΕΝ μου αρεσουν τα παιχνιδι που εχουν πρωτα την ιστορια (uncharted, the last of us, συγνωμη δεν ξερω απο Nintendo καποιο παιχνιδι τετοιο στυλ) γιατι μου κανουν σαν ταινια κινηματογραφικη με αθλιο gameplay. Μου αρεσει να εχουμε εναν κεντρικο σκοπο (οπως στο zelda, σκοτωσε τα 4 τερατα και μετα σκοτωσε τον μεγαλο κακο για να σωσεις την καρχια, horizon dawn, ghost recon wildlands κλπ). Γενικα βαριεμαι τα cut scenes.
Στο Online τι σκοπο εχεις; Φαρμαρισμα διχως τελος για καλυτερα οπλα και ανεβασμα xp για ξερο πιστολιδι;

Δεν ειναι γελοιο που ψαχνω στο google εαν εχει campaign, η local co-op;

Ειμαι μαζι σου ούτε εγω μπορω να καταλαβω το on line ατελειωτο φαρμαρισμα.

Θελω story πλοκη εξυπνους γρυφους αυξανόμενη δυσκολια κτλ

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, orck είπε

...
1.Στο Online τι σκοπο εχεις; Φαρμαρισμα διχως τελος για καλυτερα οπλα και ανεβασμα xp για ξερο πιστολιδι;
2.Δεν ειναι γελοιο που ψαχνω στο google εαν εχει campaign, η local co-op;

1. To online χωρίζεται στο Regular Battle (Turf War) το οποίο και αναφέρεις. Στο συγκεκριμένο mode ανεβαίνει απλά η μπάρα Level ακόμα και αν χάσεις. Ουσιαστικά είναι μια είσοδος στο online κομμάτι και η μπάρα προβάλει ουσιαστικά πόσες ώρες έχεις ασχοληθείς με το παιχνίδι.
Οι παίκτες ξεχωρίζουν για το skill τους μέσω του Ranked Battle στο οποίο ανά δύο ώρες εναλλάσσεται μεταξύ τεσσάρων κατηγοριών (Tower Control,Rainmaker, Clam Blitz, Splat Zones). To καθένα από αυτά έχει δική του μπάρα και υπάρχουν επιπτώσεις όταν χάνεις. Γενικώς και με βάση όσα γράφεις καλή επιτυχία να φτάσεις σε επίπεδο S.

2. Δυστυχώς είχα το ίδιο παράπονο όταν αγόρασα το παιχνίδι αφού όπως όλα τα παιχνίδια πλέον δεν έρχεται με βιβλιαράκι οδηγιών. Τεσπα, πάτα το Χ και στις επιλογές που θα σου εμφανίσει το Lobby = ανταγωνιστικό online multiplayer (regular/rankend modes), The Square = πλατεία, Octo Canyon = single player mode στο οποίο μπορείς να εισέλθεις και από την πλατεία (πλησίασε την τύπισσα που κρατάει την ομπρέλα και ανέβα στον οχετό  -> press ZL to enter), The Shoal είναι το τοπικό πολλαπλό ανταγωνιστικό ή συναγωνιστικό (μπορείς να εισέλθεις από την πλατεία, δεξιά εκεί που είναι τα δύο πράσινα βέλη) και τέλος το Grizzo (Salmon Run) το οποίο είναι το συναγωνιστικό online τεσσάρων παικτών (πίσω από την τύπισσα με την ομπρέλα είναι είσοδος, αριστερά είναι το ταμείο για τα μπόνους που αποκτάς στο συγκεκριμένο mode). Το Salmon Run δεν είναι πάντα διαθέσιμο επομένως ρίχνε μια ματιά στο πρόγραμμα.

Γενικά στο μενού Χ θα βρεις αρκετές πληροφορίες όπως απευθείας πρόσβαση στα καταστήματα αλλά και το πρόγραμμα των πιστών. Το τελευταίο μπορείς να το μαθαίνεις και μέσα από την εφαρμογή του nintendo online στα κινητά όπου θα βρεις και άλλα ενδιαφέροντα στοιχεία. Τέλος καλό είναι να μιλήσεις και στον Murch (ο αχινός δεξιά πριν εισέλθεις στο Lobby) και στο Grusty Sean (η κίτρινη καμπίνα στην πλατεία) για να καταλάβεις περισσότερα σχετικά με την δυναμική ανάπτυξης των abilities και άλλων στοιχείων.

Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Malthador είπε

Το Octopath είναι ένας τίτλος που έχουν πέσει λεφτά, απλά δεν τα έριξαν στον τεχνικό τομέα. Τα έχουν ρίξει στο gameplay και πολύ καλά έκαναν. Φαίνεται από τα demo κιόλας. 

Δεν βλεπω πως εχουν πεσει λεφτα στο gameplay και δεν βλεπω καν καποιο επαναστατικο gameplay που δεν εχουμε δει σε αλλα παιχνιδια.Δηλαδη ποια απο τα στοιχεια του gameplay πιστευεις κοστισαν παρα πολα χρηματα.

Square ειναι αυτη ετοιμες συνταγες εχει.

 

 

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 έχει και όχι 60 το παιχνίδι.Μια χαρά τιμή έχει για νέο τίτλο σε σκρουτζομαγαζο τουλάχιστον εκτός και αν δεν είσαι από Αθήνα οπότε με μεταφορικά πας στα 55.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Malthador είπε

Το Octopath είναι ένας τίτλος που έχουν πέσει λεφτά, απλά δεν τα έριξαν στον τεχνικό τομέα. Τα έχουν ρίξει στο gameplay και πολύ καλά έκαναν. Φαίνεται από τα demo κιόλας. 

Δεν βλεπω πως εχουν πεσει λεφτα στο gameplay και δεν βλεπω καν καποιο επαναστατικο gameplay που δεν εχουμε δει σε αλλα παιχνιδια.Δηλαδη ποια απο τα στοιχεια του gameplay πιστευεις κοστισαν παρα πολα χρηματα.

Square ειναι αυτη ετοιμες συνταγες εχει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Albilosha είπε

Δεν βλεπω πως εχουν πεσει λεφτα στο gameplay και δεν βλεπω καν καποιο επαναστατικο gameplay που δεν εχουμε δει σε αλλα παιχνιδια.Δηλαδη ποια απο τα στοιχεια του gameplay πιστευεις κοστισαν παρα πολα χρηματα.

Square ειναι αυτη ετοιμες συνταγες εχει.

Μπορεις να περιμενεις να το παρεις σε καποια εκπτωση(ισως τις γιορτες απο εξωτερικο στην χειροτερη)ή φυσικα να το παρεις μεταχειρισμενο.

Ας ειναι το τελικο παιχνιδι καλο και φυσικα μεγαλο σε διαρκεια(για turn based jrpg μιλαμε)και χαλαλι το 50ρικο πραγματικα.

Αλλιως χτυπα το Dragon Quest 11.

Εγω παντως σιγουρα εδινα σε αυτο το παιχνιδι με αυτα τα γραφικα τα 50 και 60ευρω,παρα στο Splatoon 2(οσο και αν μαρεσε το πρωτο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Μπορεις να περιμενεις να το παρεις σε καποια εκπτωση(ισως τις γιορτες απο εξωτερικο στην χειροτερη)ή φυσικα να το παρεις μεταχειρισμενο.

Ας ειναι το τελικο παιχνιδι καλο και φυσικα μεγαλο σε διαρκεια(για turn based jrpg μιλαμε)και χαλαλι το 50ρικο πραγματικα.

Αλλιως χτυπα το Dragon Quest 11.

Εγω παντως σιγουρα εδινα σε αυτο το παιχνιδι με αυτα τα γραφικα τα 50 και 60ευρω,παρα στο Splatoon 2(οσο και αν μαρεσε το πρωτο).

Όσο αφορά την διάρκεια είπαν ότι το παιχνίδι είναι στις 50-60 ώρες αν σχοληθείς μόνο με το main quest και 90-100 αν κάνεις όλα τα υπόλοιπα.

Επεξ/σία από RedAlert539
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...