Προς το περιεχόμενο

XCOM 2


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρε συ snoob, το έχω ξαναγράψει, μην σε αγχώνουν τα κουτάκια, και να γεμίσουν, ΔΕΝ είναι game over.

Έχεις χρόνο να κάνεις αυτά που θες, χαλάρωσε. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 790
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

To είχα ξεχάσει, μου έμεινε ψυχικό τραύμα από το πρώτο tutorial που έχασα στην πρώτη ουσιαστικά αποστολή γιατί δεν πρόλαβα το counter.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Λοιπόν, το πράγμα περιπλέκεται (αν και σε επίπεδο πλοκής αρχίζει να ξεδιαλύνει, σε συνδυασμό με την ιστορία του πρώτου και τα διάφορα hints του δεύτερου): επιτέθηκα σε ένα black site στην Αυστραλία, με άριστα αποτελέσματα: ένας μόνο ελαφρά τραυματίας, από δική μου ανοησία, 16 αντίπαλοι εκτός, -2 στο counter (άρα έπεσα στο -3).

 

Βάζω τα υπόλοιπα σε spoiler, δεν είναι τίποτε συνταρακτικό αλλά φανερώνει κάποια στοιχεία:

 

 

Το Shadow Chamber λειτουργεί ως scout στις αποστολές και σου λέει τι είδους εχθρούς θα αντιμετωπίσεις. Αν δεν τους έχεις συναντήσει ξανά, σου βγάζει enemy unknown. Στο black site συνάντησα τους πρώτους archon (2), τους οποίους ευτυχώς εξόντωσα πριν προλάβουν να επιτεθούν. Το αρνητικό, εδώ, είναι πως δεν ξέρω τι είναι ικανοί να κάνουν. Εδώ πρωτοείδα και heavy mech (μέσω ενισχύσεων), αν και η hacker μου είναι αρκετά ανεβασμένη πλέον ώστε ακόμη και αυτό να το θέτει εκτός με 97% πιθανότητες, οπότε το μετέτρεψε σε στόχο για τους υπόλοιπους.

 

Η επόμενη αποστολή στην εξέλιξη της ιστορίας είναι ένα άλλο site, όχι σαν τα black, όπου δε βλέπω counter. Expect heavy resistance και τα σχετικά. Το Shadow Chamber μου βγάζει πάλι enemy unknown, συν αυτά τα σιχάματα τα codex, mutons, βελτιωμένους troopers κτλ. Θεωρητικά τους έχω. Πρακτικά, μήπως να περίμενα, να χτυπούσα πρώτα ένα ακόμη black site, να πέσει κι άλλο το counter; Μήπως τρέξω πολύ την ιστορία και μείνω πίσω στον εξοπλισμό; One-shot kill μόνο η sniper μπορεί αυτή τη στιγμή, υπό προϋποθέσεις. Η ισορροπία που έλεγα σε προηγούμενο μήνυμα.

 

Εντωμεταξύ, ο πειρασμός να χτυπήσω το site που αποκαλύφθηκε μέσω της πλοκής είναι μεγάλος, αφού μου το έβγαλε σε περιοχή όπου έχω πρόσβαση, ενώ τα black sites είναι μακρύτερα. Comms έχω αυτή τη στιγμή, η ενέργεια πάλι αρχίζει να ζορίζεται, οι προμήθειες στον πάτο -κλασικά.

 

 

Αποφάσεις. Θα δούμε. Και, στο ironman, δεν έχει και rewind. Ωραία πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το ξεκίνησα σε Veteran και γενικά παρόλο που αποστολές πάμε καλά χωρίς θανάτους (με κάνα-δυο Load), με έχει φάει το άγχος με αυτό το παιχνίδι.

 

Λες οκ, ας κάνουμε contact αυτή τη περιοχή και μετά επίθεση στο alien construction, για να πέσει λίγο το Αvatar. Θέλει 3-5 πόσες θέλει days. 

Day 1, σκάει κόκκινη αποστολή, day 2 σκάει supply mission, day 3 κάτι άλλο κτλ. Μεχρι να τα καταφέρεις να κάνεις το mission που θες έχουν περάσει 2 μέρες IRL χαχα.  Έχω "καταφέρει" να έχω ένα map με διάσπαρτα supplies και να μην προλαβαίνω να πάω πουθενά. Μια φορά κατάφερα να πετάξω να κάνω κάτι χωρίς να με διακόψει το παιχνίδι και πανηγύριζα.

 

Anyway τo avatar θέλει μια μπάρα ακόμα. Απο ότι διάβασα και παραπάνω, οκ σου δίνει χρόνο, αλλά το θέμα είναι πως νοιώθω μια πίεση. Δηλαδή οκ προλαβαίνω να πάω να κάνω contact και mission, αλλά στο ενδιάμεσο θα πρέπει να κάνω drop καμιά πενταριά αποστολές.

 

 

edit: Με έχει παρασύρει και αυτός ο ρυθμός και αντί να εμβαθύνω στο παιχνίδι έχω χάσει τελείως κάποια θέματα. πχ δεν έχω καταλάβει, πως μπορείς να σταματήσεις μελλοντικές κόκκινες αποστολές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε ένα Mod που μεγαλώνει τη μπάρα του Avatar, και θα παίζεις χωρίς αγχος.

Προσωπικά παρ'όλο που είχα το συγκεκριμένο Mod, η μπάρα του Avatar δεν τερμάτισε ούτε καν στην original μορφή...αλλα τουλάχιστον έπαιζα χωρίς αγχος, και δεν είχα προβλημα με τη ροη του παιχνιδιου, και με το να προλαβαίνω drops κ.λ.π...δεν είναι και αναγκη να πας σε όλα τα drop points. Αυτά που σου χρειάζονται τη δεδομένη στιγμή τα προλαβαίνεις μια χαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και γω πιστεύω ότι προχωράς σχετικά χαλαρά το avatar project ..τουλάχιστον στην veteran δυσκολία.

Εν τω μεταξύ δεν ξέρω τι παίχτηκε αλλά μετά απο μία αποστολή, αντί να μου δείξει που προσγειωνεται το αεροσκάφος και επιστρέφουν τα μέλη με τα αντίστοιχα promotions, η κάμερα έχει κολλήσει να δείχνει το χώμα κάτω απο την βάση και δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Και τώρα που ξανά έκανα load δεν φορτώνει ποτέ.... και όλα αυτά σε ironman .. :mad:

 

Πάντως παρατηρώ εδώ, το ίδιο το πρόβλημα που είχε το προηγούμενο. ¨Όσο προχωράς τόσο πιο εύκολο γίνεται. Ειδικά κάποια gadgets προς το τέλος είναι τέρμα cheat πχ, Mimic beacon! 

Παρόλα αυτά , συνολικά το game τα σπάει και πιστεύω όσο προχωράμε τόσο τα mods θα το κάνουν καλύτερο.

 

 

 

edit: Με έχει παρασύρει και αυτός ο ρυθμός και αντί να εμβαθύνω στο παιχνίδι έχω χάσει τελείως κάποια θέματα. πχ δεν έχω καταλάβει, πως μπορείς να σταματήσεις μελλοντικές κόκκινες αποστολές. 

Σου βγάζει αποστολή που διαλέγεις ποια θες να σταματήσεις απο τα 3 (μαζί με το hidden)

Επεξ/σία από >-Nosakos<-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξεκινησα και εγω χωρις να εχω παιξει αλλο XCOM

Μετα απο 4-5 κανουρια campaign παω καπως καλυτερα αλλα αμφιβαλλω οτι θα μπορεσω παλι να πιασω το avatar project 

 

Δεν μου φτανουν ποτε τα contacts και ξεμενω στην πορεια και απο intel

Τι προτιματε να φτιαχνετε πρωτα?General tips appreciated

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και γω πιστεύω ότι προχωράς σχετικά χαλαρά το avatar project ..τουλάχιστον στην veteran δυσκολία.

 

Σου βγάζει αποστολή που διαλέγεις ποιο θες να σταματήσεις απο τα 3 (μαζί με το hidden)

 

 

ναι εχω παιξει κάποιες, απλά νομιζα οτι μπορουσες ανεβάζοντας κάτι ή κανοντας κάτι μέχρι να σκάσουν οτι μπορούσες να "ακυρωσεις" κάποιο.

 

όσον αφορά το avatar δεν λέω ότι δεν βγαίνει. περισσότερο για την όλη ψυχολογία που σου δημιουργεί. αν το αντισταθμίσεις με το xcom, που δεν έπαιζε καν να φτάσει το panic τόσο ψηλά, όσο να είναι σε χαλάει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι...όσο δύσκολο είναι το παιχνίδι στην αρχη, τοσο ευκολο γίνεται από ένα σημείο και μετά, αφου κάνεις την ομάδα σου τούμπανο.

Γιαυτό προτείνω να αρχίζει κανείς σε Veteran mode, Και να το γυρίζει σε Commander αργότετα.

Πάντως το οτι βγάζεις πιο ευκολα τις μάχες από ενα σημείο και μετα, δεν με χαλάει, γιατι έχεις μια αισθηση ικανοποίησης, στο οτι παιδεύτικες να δυναμώσεις την ομάδα, και ετσι έχουν γίνει πολύ ικανοι στις μαχες.

(Αλλα στην τελευταια αποστολή θέλει προσοχή...και ακόμα καλύτερα λίγη τύχη)

 

Κατι που έκανα και δούλεψε καλά στο gamelay, είναι οτι σπάνια καθόμουν στην βαση για να μαζεύω intel...συνήθως γύρναγα συνέχεια στo χάρτη, μάζευα drops, έκανα Contacts, και έστηνα κεραίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω στο τελευταίο , πάντα υπάρχει κάτι να κάνεις , και άμα στήνεις κεραίες με κάθε νέο contact, θα σου φτάνει και μάλιστα θα σου περισσεύει το intel...ακόμα και με το αντίστοιχο dark event. Απλά ίσως θέλει προσοχή τι facilities θα φτιάξεις πρώτα. .

 

 

 

 

όσον αφορά το avatar δεν λέω ότι δεν βγαίνει. περισσότερο για την όλη ψυχολογία που σου δημιουργεί. αν το αντισταθμίσεις με το xcom, που δεν έπαιζε καν να φτάσει το panic τόσο ψηλά, όσο να είναι σε χαλάει

 

   

Δεν θα διαφωνήσω , απλά ίσως εμένα προσωπικά δεν με χαλάει και το θεωρώ καλύτερο απο του πρώτου, που στο τέλος ήσουν τέρμα χαλαρός και απλά έκανες αποστολές με το πάσο σου μέχρι να τα maxαρεις όλα. Chill braw κάποια στιγμή θα περάσουμε και απο την τελική βάση... σιγά, λες και μας επιτίθενται aliens κάνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω κίνηση στο thread, ας το ανακινήσω λίγο με angry rant...

 

Είμαι στις 30 ώρες παιχνιδιού , και όλα με ενοχλούν.

Με ενοχλεί που το concealment κάνει για την 1η μάχη και μόνο, άσε που τα overwatch shots ρίχνουν στον γάμο του καραγκιόζη (επόμενο upgrade θα είναι αυτό που δίνει +10 aim και criticals σε overwatch).

Τι στο καλό έχουμε Ranger-φάντασμα άν δεν μπορεί να μπει σε ένα κτήριο, να βαλει εκρηκτικά και να φύγει σαν κύριος?

 

Οι μάχες που έχω δώσει είναι πάρα πολλές, στο προηγούμενο θα ήμουν σε end-game πια.

Και είναι άδικο το RNG. Μετά από άπειρα loading παλεύοντας να μην χάσω στρατιώτη, έφτασα σε 2 συμπεράσματα. Αν κάνεις ακριβώς τις ίδιες ενέργειες, θα έχεις τα ίδια ακριβώς αποτελέσματα. Αν τις αλλάξεις λίγάκι, μόνο τότε αλλάζουν. Για παράδειγμα, άν πυροβολήσεις από στάση και αστοχήσεις, το ίδιο θα ξαναγίνει αν κάνεις load το turn. Άν όμως μετακινηθείς έστω και λίγο, τότε αλλάζει το RNG...

Συμπέρασμα 2ο. Υπάρχουν χίλιοι δύο τρόποι να σου πάνε ολα σκατά. Δεν ξέρω ποιός έχει την αντοχή να το παίξει σε ironman.

 

Πως γίνεται να το βγάλουν προς κυκλοφορία με αυτά τα χάλια? Bugged engine, frame drops, αργό loading. Σαν beta πάντως, παλεύεται.

 

Πάω να συνεχίσω να μαζοχίζομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερουμε τελικα αν θα βγει demo?γιατι το pc μου ειναι οριακα στα minimum και πρεπει να το τεσταρω για να δω αν θα τρεχει ομαλα(δεν με ενδιαφερει σε high αναλυση κτλ,απλα smooth!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερουμε τελικα αν θα βγει demo?γιατι το pc μου ειναι οριακα στα minimum και πρεπει να το τεσταρω για να δω αν θα τρεχει ομαλα(δεν με ενδιαφερει σε high αναλυση κτλ,απλα smooth!)

 

Τί μηχάνημα έχεις? Σε i7 940 και 6970 έτρεχε με δυσκολία με το προηγούμενο patch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...