Προς το περιεχόμενο

Τοποθέτηση τηλεόρασης πάνω από το τζάκι σε Γυψοσανίδα


thrastorm7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τότε πάρε μια βάση με tilt και προσπάθησε η βάση αυτή να παίρνει στην ίδια γωνία και την ηχομπάρα που κάποια στιγμή θα πάρεις.

Επίσης έχε και το τηλέφωνο ενός φυσιοθεραπευτή πρόχειρο. Ποτέ δεν ξέρεις... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, T. Jefferson είπε

Τότε πάρε μια βάση με tilt και προσπάθησε η βάση αυτή να παίρνει στην ίδια γωνία και την ηχομπάρα που κάποια στιγμή θα πάρεις.

Επίσης έχε και το τηλέφωνο ενός φυσιοθεραπευτή πρόχειρο. Ποτέ δεν ξέρεις... 

Καταλαβαμε το point σου με αυχενικα και φυσιοθεραπευτες.... Σωνει πια.... 

 

23 λεπτά πριν, phanispal είπε

Καμιά ιδέα για βάση;

Τσεκαρε το vesa σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, tsilitheo1 είπε

Καταλαβαμε το point σου με αυχενικα και φυσιοθεραπευτες.... Σωνει πια.... 

Μόλις κουραστεί να βλέπει προς τα πάνω θα τη βάλει αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παλι θα ρωτησω αν το τζακι θα χρησιμοποιείτε για θερμανση ???  

 

Επεξ/σία από spyros007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, tsilitheo1 είπε

Τσεκαρε το vesa σου.

400*400 σύμφωνα με τη Samsung.

10 ώρες πριν, T. Jefferson είπε

Μόλις κουραστεί να βλέπει προς τα πάνω θα τη βάλει αλλού.

Είμαι κι εγώ από εκείνους που λέω αυτό το πράγμα σε φίλους και γνωστούς (φαντάσου εκείνοι τις βάζουν ψηλά από άποψη), αλλά τα έφερε έτσι που θα αναγκαστώ να το κάνω κι εγώ. Παρόλ' αυτά δε θα είναι και πάρα πολύ ψηλά.

Κι ο καναπές δε θα είναι στο καλύτερο σημείο, γενικά το επίπεδο προβολής θα πέσει πολύ στο νέο σπίτι και το πιθανότερο είναι να τη χρησιμοποιώ αρκετά λιγότερο σε σχέση με τώρα που είναι όλα κομπλέ.

10 ώρες πριν, spyros007 είπε

Εγω παλι θα ρωτησω αν το τζακι θα χρησιμοποιείτε για θερμανση ???

Για θέρμανση όχι, ίσως ανάψει σπάνια έτσι για τη φάση.

Από άποψη θερμοκρασίας δεν παίζει να έχω πρόβλημα, αφού ψάχνω και βάση με βραχίονα που θα τη βγάζει πιο έξω.

Ότι θα γεμίζει κάπνα ναι, λογικά δεν το γλιτώνω.

Αλλά ξαναλέω ότι δεν προβλέπεται σε πρώτη φάση να μπω στη διαδικασία να αγοράσω ξύλα κ.λπ. για να ανάβω το τζάκι. Ίσως κάποια στιγμή αγοράσω λίγα να τα έχω για καμιά μάζωξη.

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, phanispal είπε

Είμαι κι εγώ από εκείνους που λέω αυτό το πράγμα σε φίλους και γνωστούς (φαντάσου εκείνοι τις βάζουν ψηλά από άποψη), αλλά τα έφερε έτσι που θα αναγκαστώ να το κάνω κι εγώ. Παρόλ' αυτά δε θα είναι και πάρα πολύ ψηλά.

Κι ο καναπές δε θα είναι στο καλύτερο σημείο, γενικά το επίπεδο προβολής θα πέσει πολύ στο νέο σπίτι και το πιθανότερο είναι να τη χρησιμοποιώ αρκετά λιγότερο σε σχέση με τώρα που είναι όλα κομπλέ.

Μια τέτοια λύση μπορεί να έχει μόνο επικουρικό χαρακτήρα. Εννοείται ότι το κανονικό μέσο προβολής θα είναι άλλο.

Ύψος χρειάζεται εκεί που μπαινοβγαίνει πολύ κόσμος και το χρηστικό ύψος χρησιμοποιείται για άλλη δουλειά, όπως στα προπατζίδικα που έχουν πάγκους και τραπέζια ή τα σουβλατζίδικα ή καταστήματα που στο κανονικό ύψος που θα έμπαινε μια TV υπάρχει άλλη χρήση του κανονικού ύψους.

Σε κάθε περίπτωση που θα θελήσεις να παρακολουθήσεις κάτι, μόνο ξαπλωμένος θα μπορείς να το κάνεις, θα το δεις κι εσύ ότι το ίδιο σου το σώμα θα σε πάει προς τα εκεί, γιατί θα κουράζεται πολύ γρήγορα από την αρνητική γωνία, εργονομικά μιλώντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι και τώρα ξαπλωμένοι είμαστε όταν χαζεύουμε τηλεόραση.

Πολύ σπάνια να είμαστε καθιστοί, και ακόμα πιο σπάνια να έχουμε κόσμο και να κάτσουμε να δούμε όλοι μαζί κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Η αλήθεια είναι ότι και τώρα ξαπλωμένοι είμαστε όταν χαζεύουμε τηλεόραση.

Πολύ σπάνια να είμαστε καθιστοί, και ακόμα πιο σπάνια να έχουμε κόσμο και να κάτσουμε να δούμε όλοι μαζί κάτι.

Στο τζακι την εχω, ενεργειακο οποτε και να αναβει κανενα θεμα,  και μια χαρα βολευει αν καθεσαι στα 3 μετρα αποσταση. Ουτε κουραζει ουτε τπτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dakangr είπε

Στο τζακι την εχω, ενεργειακο οποτε και να αναβει κανενα θεμα,  και μια χαρα βολευει αν καθεσαι στα 3 μετρα αποσταση. Ουτε κουραζει ουτε τπτ.

Δεν κουράζει επειδή το τζάκι είναι ενεργειακό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, T. Jefferson είπε

Δεν κουράζει επειδή το τζάκι είναι ενεργειακό;

Δεν εννοω αυτο προφανως.

Εννοω δεν υπάρχει προβλημα με τη θερμανση, λογω του οτι ειναι ενεργειακο και οχι παραδοσιακο.

Δεν κουράζει στα 3 μετρα γιατι η γωνια ειναι μικρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, dakangr είπε

Δεν εννοω αυτο προφανως.

Εννοω δεν υπάρχει προβλημα με τη θερμανση, λογω του οτι ειναι ενεργειακο και οχι παραδοσιακο.

Δεν κουράζει στα 3 μετρα γιατι η γωνια ειναι μικρη.

Το ότι δεν κουράζει η αρνητική γωνία είναι κατ' αρχήν λάθος και έρχεται σε αντίθεση με την επιστήμη της εργονομίας η οποία μελετά τις επιπτώσεις από αυτό. Σε αυτό δεν υπάρχει αντίλογος, έτσι είναι και όχι αλλιώς.

Ο γενικός μπούσουλας για θέαση όταν είσαι καθιστός είναι να πέφτει το βλέμα σου στο ένα τρίτο της οθόνης, εκεί που είναι οι υπότιτλοι περίπου. Φυσικά έχει να κάνει και με την απόσταση θέασης όλο αυτό.

Επεξ/σία από T. Jefferson
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, όταν είσαι ξαπλωμένος είναι πιο εύκολο να προσαρμόσεις τη γωνία θέασης, αλλά κι εγώ θεωρώ ότι όσο και να τη μειώσεις, θα παραμένει κουραστικό, αλλά σε μικρότερο βαθμό.

Για παράδειγμα, και εντελώς ανάσκελα να είσαι στο κρεβάτι και να κοιτάς προς την τηλεόραση που βρίσκεται στο ταβάνι, πάλι θεωρώ ότι θα σε κούραζε.

Τέλος πάντων, τα δεδομένα είναι αυτά δυστυχώς, οπότε έχουμε καμιά ιδέα για βάση της προκοπής για την 60άρα μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσο πιο αρθρωτή, τόσο καλύτερα. Αυτό γιατί θα μπορείς να τη ρυθμίζεις σε πολλές γωνίες. Το μειονέκτημα είναι το λίγο μεγαλύτερο βάθος που έχουν αυτές και αφήνουν μια απόσταση από τον τοίχο μεγαλύτερη.

Βάσεις υπάρχουν άπειρες πάντως...

Ενδεικτικά:

https://www.vogels.com/en/c/wall-series-full-motion-tv-wall-mounts?product=4167

Απλώς πήγαινε σε μια επώνυμη για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο στο εξής κρυφό γεγονός: Οι εντελώς φτηνιάρες είναι απελπισία αν είναι αρθρωτές. Οι επώνυμες ρυθμίζονται σαν βούτυρο.
Επειδή την έχω πατήσει με φτηνιάρα αρθρωτή βάση και έκαψα τηλεόραση στο λέω. Ήταν τόσο σκληρή και είχε τόση αντίσταση όταν πήγαινες να τη ρυθμίσεις (φτηνόβιδες και αρθρωτά μέρη) που πιέστηκε η πλαστική πλάτη της TV τόσο ώστε να κάνει βραχυκύκλωμα στο τροφοδοτικό.

Επεξ/σία από T. Jefferson
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...