Προς το περιεχόμενο

Τοποθέτηση τηλεόρασης πάνω από το τζάκι σε Γυψοσανίδα


thrastorm7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, phanispal είπε

Εντάξει, όταν είσαι ξαπλωμένος είναι πιο εύκολο να προσαρμόσεις τη γωνία θέασης, αλλά κι εγώ θεωρώ ότι όσο και να τη μειώσεις, θα παραμένει κουραστικό, αλλά σε μικρότερο βαθμό.

Για παράδειγμα, και εντελώς ανάσκελα να είσαι στο κρεβάτι και να κοιτάς προς την τηλεόραση που βρίσκεται στο ταβάνι, πάλι θεωρώ ότι θα σε κούραζε.

Τέλος πάντων, τα δεδομένα είναι αυτά δυστυχώς, οπότε έχουμε καμιά ιδέα για βάση της προκοπής για την 60άρα μου;

Οπως λεει και ο τζεφερσον,. vogels και το κεφαλι σου ησυχο. 150€ την ειχα πληρωσει, αλλα ειναι υπεροχη και εχει εφορου ζωης εγγυηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, T. Jefferson είπε

Όσο πιο αρθρωτή, τόσο καλύτερα. Αυτό γιατί θα μπορείς να τη ρυθμίζεις σε πολλές γωνίες. Το μειονέκτημα είναι το λίγο μεγαλύτερο βάθος που έχουν αυτές και αφήνουν μια απόσταση από τον τοίχο μεγαλύτερη.

Βάσεις υπάρχουν άπειρες πάντως...

Ενδεικτικά:

https://www.vogels.com/en/c/wall-series-full-motion-tv-wall-mounts?product=4167

Απλώς πήγαινε σε μια επώνυμη για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο στο εξής κρυφό γεγονός: Οι εντελώς φτηνιάρες είναι απελπισία αν είναι αρθρωτές. Οι επώνυμες ρυθμίζονται σαν βούτυρο.
Επειδή την έχω πατήσει με φτηνιάρα αρθρωτή βάση και έκαψα τηλεόραση στο λέω. Ήταν τόσο σκληρή και είχε τόση αντίσταση όταν πήγαινες να τη ρυθμίσεις (φτηνόβιδες και αρθρωτά μέρη) που πιέστηκε η πλαστική πλάτη της TV τόσο ώστε να κάνει βραχυκύκλωμα στο τροφοδοτικό.

 

38 λεπτά πριν, dakangr είπε

Οπως λεει και ο τζεφερσον,. vogels και το κεφαλι σου ησυχο. 150€ την ειχα πληρωσει, αλλα ειναι υπεροχη και εχει εφορου ζωης εγγυηση.

ΟΚ ρε παίδες, Vogel's, αλλά να πω την αλήθεια δεν ψήνομαι να δώσω πάνω από 50€ για βάση, εκτός κι αν η διαφορά στην ποιότητα είναι τεράστια.

Για παράδειγμα, από εδώ: https://www.skroutz.gr/c/489/baseis-tv/m/9973/Vogel-s/f/360064_360412_532901/epitoichia-vrachionas-50-kai-ano.html?o=βαση+τηλεορασης+τοιχου η πρώτη λέει τίποτα που μπορώ να τη βρω και κοντά μου;

Δεν έχει τόσες αρθρώσεις που αναφέρει ο T. Jefferson, όπως η τρίτη ας πούμε αν κατάλαβα τι εννοεί, αλλά δε θα κάνω τη δουλειά μου;

Εν τω μεταξύ, αυτές λένε έως 55 ίντσες. Πρώτον φαντάζομαι ότι είναι τυπικό το νούμερο και δεύτερον, ο όποιος περιορισμός  προκύψει με τις 60 ίντσες της δικής μου, μπορεί να είναι στην περιστροφή, απ' την άποψη ότι μπορεί να βρίσκει στον τοίχο πιο νωρίς λόγω μεγέθους και άρα να μη φτάνω τις 120° που λέει ο κατασκευαστής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο εκτείνεται ο βραχίονας  τοσο μεγαλύτερο βάρος δέχεται το σημειο στήριξης στον  τοίχο.Την μεγαλητερη προσοχη πρεπει να την δωσεις στο υλικο του τοιχου αλλα και στα υλικα στήριξης που θα χρησιμοποιήσεις.Επίσης αν δεν ειναι δικο σου το σπιτι πρεπει να δεις και την ζημια στο τζακι και αν διορθώνεται μετα.

2 ώρες πριν, phanispal είπε

Εν τω μεταξύ, αυτές λένε έως 55 ίντσες. Πρώτον φαντάζομαι ότι είναι τυπικό το νούμερο και δεύτερον, ο όποιος περιορισμός  προκύψει με τις 60 ίντσες της δικής μου, μπορεί να είναι στην περιστροφή, απ' την άποψη ότι μπορεί να βρίσκει στον τοίχο πιο νωρίς λόγω μεγέθους και άρα να μη φτάνω τις 120° που λέει ο κατασκευαστής;

ο περιορισμός ειναι το βάρος που αντέχει η καθε βαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προσπαθήσω να μάθω από τι υλικό είναι τελικά ο τοίχος του τζακιού, πάντως με ένα απλό χτύπημα με το χέρι δε φαίνεται για γυψοσανίδα, αλλά σαφώς πιο γερό. Από τι άλλο μπορεί να είναι;

Σχετικά με τη ζημιά, ο ιδιοκτήτης μου έχει δώσει το ελεύθερο να κάνω «ό,τι θέλω», οπότε δε νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα. Απλά θα δω αυτό που λες, μήπως δε διορθώνεται μετά, που δε νομίζω.

Η UE60KU6000 ζυγίζει ~21 κιλά πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, phanispal είπε

Η πρώτη Vogel's που παρέθεσα πιο πάνω πώς σου φαίνεται;

Αυτή δεν έχει διπλή άρθρωση. Θα εξέχει πάρα πολύ από τον τοίχο. Επίσης το μέγεθος TV που λένε είναι για να μπορεί όταν είναι εκτεινόμενη να μπορεί να γυρίσει τελείως δεξιά ή αριστερά χωρίς να ακουμπά στον τοίχο με την πλευρά της. Αν ας πούμε είναι λίγο μεγαλύτερη τότε θα έχεις περιορισμό στις μοίρες που θα μπορεί να γυρνάει η TV αφού θα βρίσκει στον τοίχο.

Αν για παράδειγμα αυτή που βλέπεις λέει ότι μπορεί να γυρίσει έως 120 μοίρες σε κάθε πλευρά, αυτό μπορεί να γίνει αν η TV είναι έως 55 ίντσες. Είναι προφανές ότι μια μεγαλύτερη την αντέχει σε βάρος και έχει το Vesa που απαιτείται για να τοποθετηθεί επάνω της η TV, αλλά αποχαιρετάς τις 120 μοίρες περιστροφής. Θα είναι λιγότερες.

Πάρε ιδέες από το video εδώ. Θα καταλάβεις.
Αυτή που βλέπεις είναι προς το τέλος του video. Και μάλλον δεν σου κάνει. Κυρίως όμως γιατί δεν είναι διπλά αρθρωτή.

 

Επεξ/σία από T. Jefferson
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, T. Jefferson είπε

Αυτή δεν έχει διπλή άρθρωση. Θα εξέχει πάρα πολύ από τον τοίχο.

8,8 εκατοστά σύμφωνα με τα specs του κατασκευαστή είναι η ελάχιστη απόσταση. Αν ισχύει, μια χαρά μου φαίνεται, πόσο πιο κοντά να την έχω;

Φαντάζομαι ότι ο βραχίονας που εξέχει μαζεύει παράλληλα προς τον τοίχο.

7 ώρες πριν, T. Jefferson είπε

Επίσης το μέγεθος TV που λένε είναι για να μπορεί όταν είναι εκτεινόμενη να μπορεί να γυρίσει τελείως δεξιά ή αριστερά χωρίς να ακουμπά στον τοίχο με την πλευρά της. Αν ας πούμε είναι λίγο μεγαλύτερη τότε θα έχεις περιορισμό στις μοίρες που θα μπορεί να γυρνάει η TV αφού θα βρίσκει στον τοίχο.

Αν για παράδειγμα αυτή που βλέπεις λέει ότι μπορεί να γυρίσει έως 120 μοίρες σε κάθε πλευρά, αυτό μπορεί να γίνει αν η TV είναι έως 55 ίντσες. Είναι προφανές ότι μια μεγαλύτερη την αντέχει σε βάρος και έχει το Vesa που απαιτείται για να τοποθετηθεί επάνω της η TV, αλλά αποχαιρετάς τις 120 μοίρες περιστροφής. Θα είναι λιγότερες.

Ναι, αυτό είπα και πιο πάνω, φαντάζομαι κι εγώ ότι δε θα γυρνάει τόσο πολύ.

Οπότε εσύ προτείνεις να πάω τουλάχιστον στην τρίτη με τα 64€;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, phanispal είπε

8,8 εκατοστά σύμφωνα με τα specs του κατασκευαστή είναι η ελάχιστη απόσταση. Αν ισχύει, μια χαρά μου φαίνεται, πόσο πιο κοντά να την έχω;

Φαντάζομαι ότι ο βραχίονας που εξέχει μαζεύει παράλληλα προς τον τοίχο.

Ναι, αυτό είπα και πιο πάνω, φαντάζομαι κι εγώ ότι δε θα γυρνάει τόσο πολύ.

Οπότε εσύ προτείνεις να πάω τουλάχιστον στην τρίτη με τα 64€;

Υπάρχουν και οι απλές μη αρθρωτές που δεν περιστρέφονται αριστερά δεξιά αλλά έχουν ρύθμιση κλίσης καμιά δεκαπενταριά μοίρες προς τα κάτω. Αν κι εφ' όσον δεν θέλεις περιστροφή δεξιά ή αριστερά, είσαι δηλαδή ακριβώς απέναντι, τότε μπορείς να κάνεις οικονομία με κάποια τέτοια. Και έχουν και ελαφρώς μικρότερη απόσταση από τον τοίχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, θέλω να έχει και περιστροφή, δε με καλύπτουν οι 15° tilt.

Θεωρώ πως οι ~60 μοίρες περιστροφή (ίσως λιγότερες λόγω περισσότερων ιντσών) σε κάθε πλευρά θα με καλύψουν, αλλά όταν ξαναπάω στο σπίτι θα προσπαθήσω να το δω.

Η πρώτη που παρέθεσα, έχει περιστροφή 120°, δεν είναι σταθερή.

Η τρίτη φαίνεται να έχει 180°.

Οπότε είμαι ανάμεσα σε αυτές. Δε βλέπω το λόγο να πάω σε αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, phanispal είπε

Όχι, θέλω να έχει και περιστροφή, δε με καλύπτουν οι 15° tilt.

Θεωρώ πως οι ~60 μοίρες περιστροφή (ίσως λιγότερες λόγω περισσότερων ιντσών) σε κάθε πλευρά θα με καλύψουν, αλλά όταν ξαναπάω στο σπίτι θα προσπαθήσω να το δω.

Η πρώτη που παρέθεσα, έχει περιστροφή 120°, δεν είναι σταθερή.

Η τρίτη φαίνεται να έχει 180°.

Οπότε είμαι ανάμεσα σε αυτές. Δε βλέπω το λόγο να πάω σε αυτή.

Για καλύτερο support, και επειδή η Vogels έχει σοβαρό αντιπρόσωπο στην Ελλάδα, μπορείς να πάρεις ένα τηλέφωνο στην Κινοτεχνική και να σε κατευθύνουν καλύτερα στην επιλογή σου.

http://www.kinotechniki.gr/pricelist.php

Και μόλις αποφασίσεις ποια θες, θα σου πουν και σε ποια καταστήματα υπάρχει διαθεσιμότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πω κι εγω το προβλημα μου.Θελω να κρεμασω μια 85αρα (46 κιλά) σε γυψοσανιδα.Πισω απο την γυψοσανιδα, η μιση βάση θα βιδωθεί σε καμιναδα που ερχεται απο το κατω σπιτι και η αλλη μιση σε mdf το οποίο έβαλε ο γυψοσανιδας πισω απο την γυψοσανιδα.Ειμαι οκ?

 

Επεξ/σία από cornel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...