Προς το περιεχόμενο

Εντοπισμός κινητού


mad00lini

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το καλύτερο είναι με το που χαθεί να πας στην εταιρία που είσαι, και  να τους ζητήσεις να στο βρουν, μέσω της σιμ, εφόσον είναι ακόμα ενεργή!

 

Εντοπισμός μέσω του δικτύου και χωρίς GPS δεν νομίζω να είναι τόσο ακριβής ώστε να στο βρουν.

Παρέχεται πάντως αυτή η δυνατότητα ή έτσι το λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εντοπισμός μέσω του δικτύου και χωρίς GPS δεν νομίζω να είναι τόσο ακριβής ώστε να στο βρουν.

Παρέχεται πάντως αυτή η δυνατότητα ή έτσι το λες?

Βέβαια, αλλά δεν γνωρίζω αν είναι απλή η διαδικασία!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι σου λένε δηλαδή? Τις συντεταγμένες που βρίσκεται? Μου κάνει εντύπωση.

Ως υπηρεσία αναφέρεται κάπου σε κάποια σελίδα εταιρίας

Προφανώς άτι τέτοιο συμβαίνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο είναι με το που χαθεί να πας στην εταιρία που είσαι, και  να τους ζητήσεις να στο βρουν, μέσω της σιμ, εφόσον είναι ακόμα ενεργή!

both gps αλλα και το σημα απο την κυψελη aka κεραια θα ειναι στο περιπου με αποκλιση.οποτε ακομα και να σου δωσουν στιγμα δεν λεει πολλα οπως ειπαν ειδικα αμα ειναι σε σπιτι.θα πρεπει ο αλλος να το εχει αφησει με την δικια σου καρτα μεσα και να μην το εχει κλεισει.και στις 2 περιπτωσεις χλωμο.και πες οτι και ο αλλος ειναι στο δρομο τι θα πας να του πεις?εχεις το κινητο σου πανω μου?ειδικα αμα εχει αλλαξει καρτα και απλα τρεχει το προγραμματακι.αν δεν εχει αλλαξει καρτα και χτυπαει οταν το καλεις οκ τοτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και κάρτα sim να αλλάξει μπορείς να τον εντοπίσεις.Υπάρχει τρόπος.

 

Ναι μπορεί να σου σταλεί ο αριθμός της νέας sim αν έχει βάλει το κατάλληλο λογισμικό και αν ο νέος ιδιοκτήτης δεν το έχει αφαιρέσει.

Και σε αυτή την περίπτωση όμως δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις και πολλά με νομικά μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μπορεί να σου σταλεί ο αριθμός της νέας sim αν έχει βάλει το κατάλληλο λογισμικό και αν ο νέος ιδιοκτήτης δεν το έχει αφαιρέσει.

Και σε αυτή την περίπτωση όμως δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις και πολλά με νομικά μέσα.

Υπάρχει πρόγραμμα το οποίο ακόμα και με factory reset δεν αφαιρείται.

Όσο για το νομικό του θέματος, εαν τον εντοπίσεις , πολύ απλά καλείς επιτόπου την αστυνομία και τον καταγγέλεις για κλοπή δείχνοντας ταυτόχρονα και την απόδειξη αγοράς που γράφει πάνω το IMEI της συσκευής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει πρόγραμμα το οποίο ακόμα και με factory reset δεν αφαιρείται.

Όσο για το νομικό του θέματος, εαν τον εντοπίσεις , πολύ απλά καλείς επιτόπου την αστυνομία και τον καταγγέλεις για κλοπή δείχνοντας ταυτόχρονα και την απόδειξη αγοράς που γράφει πάνω το IMEI της συσκευής.

 

Πώς γίνεται αυτό? Μετατρέπεται η εφαρμογή σε εφαρμογή συστήματος?

Βέβαια ξέρεις πως δεν αρκεί αυτό και πως αν πρόκειται για επαγγελματία θα ξαναφλασάρει την ROM.

Καλύπτει όμως όντως ένα μεγάλο ποσοστό κλοπών.

 

Από κει και πέρα το θέμα είναι πως θα βρεις τον κλέφτη.

Με ακρίβεια κυψέλης δεν παίζει να τον βρεις ούτε καν με ακρίβεια GPS.

 

Ένας τρόπος είναι αν έχεις τον αριθμό του από την νέα sim.

Γίνεται όμως από αριθμό κινητού να αναζητήσεις όνομα?

Αν όχι θα πρέπει να το βρεις μόνος σου με παράπλευρες μεθόδους.

Ακόμη κι αν τελικά βρεις και το όνομα θα πρέπει να καταφέρεις να τον εντοπίσεις σε ένα σταθερό σημείο,

να φωνάξεις την αστυνομία πριν φύγει και να είσαι και σίγουρος πως έχει το τηλέφωνό σου και δεν θα γίνεις ρεζίλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι οτι θα δημιουργεί ξεχωριστό partition και θα εγκαθίσταται εκεί η εφαρμογή.

Στο δικό μου , μέσω άλλων αριθμών κινητών μπορώ να στέλνω εντολές στο κλεμμένο κινητό και να παίρνω πληροφορίες όπως MNC,LAC και CID τα οποία ουσιαστικά είναι πληροφορίες κυψέλης και με βάση αυτά μπορείς αρχικά να εντοπίσεις σε ποια πόλη βρίσκεται.Κατά 2ον μπορείς να ανοίξεις το GPS αλλά να μην φαίνεται ενεργό στο χρήστη , πάντα μέσω remote εντολής με SMS , και να πάρεις πίσω το στίγμα.Αρκεί φυσικά να τον πετύχεις σε εξωτερικό χώρο.

Μέχρι και σειρήνα μπορείς να του ενεργοποιήσεις όταν τον πλησιάσεις πχ σε κόσμο η οποία απενεργοποιείται μόνο με εντολή SMS ή εαν ο άλλος βγάλει τελειώς τη μπαταρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και κάρτα sim να αλλάξει μπορείς να τον εντοπίσεις.Υπάρχει τρόπος.

σκοπος ειναι μιλαμε παντα χωρις να εχει μπει καποιο software Που ο αλλος αν ξερει θα το κανει hard reset ή θα το ξαναφλασαρει.αν εχει μπει εφαρμογη μεσα κανεις οτι θες μεχρι και φωτογραφια να τραβηξει οπως ειχε κανει ενας με imac.το 99 τις 100 των ατομων δεν θα εχει περασει τιποτα και απλα το εχει χασει.οσα κλειδωνουν οκ τα κλειδωνουν μετα.

το βασικο ειναι η προληψη να μην σου κλεψουν το κινητο και οχι τι θα κανεις μετα.

Υπάρχει πρόγραμμα το οποίο ακόμα και με factory reset δεν αφαιρείται.

Όσο για το νομικό του θέματος, εαν τον εντοπίσεις , πολύ απλά καλείς επιτόπου την αστυνομία και τον καταγγέλεις για κλοπή δείχνοντας ταυτόχρονα και την απόδειξη αγοράς που γράφει πάνω το IMEI της συσκευής.

ας πουμε οτι βρισκεις ποιος στο πηρε.τι θα του πεις?περιμενε εδω μεχρι να φωναξω την αστυνομια?και δεν ξερω αν η αστυνομια μπορει απλα να πει στον αλλον οτι οκ ελα να δω το imei.και αμα δεν ειναι αυτος απλα ο αλλος μπορει να τραβηξει μετα μια μυνηση και παει λεγοντας.γενικως ειναι μην μπλεξεις.επισης μπλεκεις και για αλλο λογο.

ποιος μου το λεει εμενα οτι πχ δεν μου πουλησες το κινητο εσυ χωρις αποδειξη και μετα πας αστυνομια και λες οτι το εκλεψα.δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή μπορείς πριν κάνεις οποιαδήποτε ενέργεια να πας στο αστυνομικό τμήμα και να τους εξηγήσεις την όλη κατάσταση να σου πουν πως μπορείς να κινηθείς.

Δεν νομίζω να μην μπορείς να πάρεις το κινητό πίσω εαν τους εξηγήσεις πως έχει η κατάσταση.

Με το ίδιο σκεπτικό που λες, πχ εγώ επειδή μένω επαρχία και κάνω τις δουλειές μου στο κέντρο , κατεβαίνω συχνά με το ποδήλατο.Εαν το αφήσω κάπου ξεκλείδωτο και μου το πάρουν και μετά από μέρες βρω τον κλέφτη να το καβαλάει, όταν φωνάξω την αστυνομία δεν θα μπορέσω να το διεκδικήσω; Δεν νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή μπορείς πριν κάνεις οποιαδήποτε ενέργεια να πας στο αστυνομικό τμήμα και να τους εξηγήσεις την όλη κατάσταση να σου πουν πως μπορείς να κινηθείς.

Δεν νομίζω να μην μπορείς να πάρεις το κινητό πίσω εαν τους εξηγήσεις πως έχει η κατάσταση.

Με το ίδιο σκεπτικό που λες, πχ εγώ επειδή μένω επαρχία και κάνω τις δουλειές μου στο κέντρο , κατεβαίνω συχνά με το ποδήλατο.Εαν το αφήσω κάπου ξεκλείδωτο και μου το πάρουν και μετά από μέρες βρω τον κλέφτη να το καβαλάει, όταν φωνάξω την αστυνομία δεν θα μπορέσω να το διεκδικήσω; Δεν νομίζω.

και τι θα πεις στην αστυνομια?οτι αυτο ειναι το ποδηλατο μου?πως το αποδεικνυεις?πως αποδεικνυεις οτι δεν μου το πουλησες?δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.γιατι νομιζεις οτι αυτην την στιγμη υπαρχουν εκει εξω ατομα οι οποιοι σου λενε πουλαω κινητο στειλε αντικαταβολη και σου στελνουν ενα τουβλο και εχεις χασει τα λεφτα σου.και γιατι σου δινουν πραγματικα στοιχεια.γιατι πολυ απλα ξερουν οτι δεν μπορεις να κανεις κατι και δεν μπορεις να αποδειξεις οτι πχ σου στειλαν παλιο κινητο αντι για ενα iphone που περιμενες.

και αλλα τοσα παραδειγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tarantules μιλάς για κάποια συγκεκριμένη εφαρμογή που εγκαθίσταται σε άλλο partition και ποια?

Δεν χάνεται δηλαδή ούτε με ξαναφλασάρισμα? Είναι τεχνικά δυνατόν αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι που με flasharisma ειδικα οταν καποιος ξερει να flasharei οτι δεν σβηστει απο μεσα .και οτι μπορει να μην σβηστει δεν σημαινει οτι θα ειναι ενεργη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...