Προς το περιεχόμενο

Εντοπισμός κινητού


mad00lini

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέμα σου είναι τι του είπαμε και πως πήραμε το κινητό , ή εαν δουλεύει ή όχι ο εντοπισμός κινητού; Γιατί περί αυτού ξεκίνησε η συζήτηση αν θυμάμαι καλά.

Όσο για την ακρίβεια, ούτε εγώ είπα πουθενά για ακρίβεια επιπεδου εκατοστών.Σίγουρα πάντως δεν είναι πάνω από 10 , 20 ή και 30 που ανέφερε ο φίλος παραπάνω.

 

Ε  ναι, όπως βλέπεις έχει ανοίξει και μια συζήτηση για την χρησιμότητα αυτών των εφαρμογών σε πραγματικές συνθήκες κλοπής για τις οποίες αναφέρθηκαν οι δυσκολίες. Γι αυτό και σε ρώτησα πως καταφέρατε να το πάρετε πίσω. Νομίζω είναι εύλογη απορία.

 

Ως προς την ακρίβεια, προσωπικά σπάνια έχω καλύτερη απο 10m εκτός σπιτιού.

Μόλις έκανα κι ένα τεστ στο μπαλκόνι, μου έδωσε 15 μέτρα ακρίβεια με 9 δορυφόρους fixed.

Η συσκευή μου είναι η Lenovo K3 Note.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε  ναι, όπως βλέπεις έχει ανοίξει και μια συζήτηση για την χρησιμότητα αυτών των εφαρμογών σε πραγματικές συνθήκες κλοπής για τις οποίες αναφέρθηκαν οι δυσκολίες. Γι αυτό και σε ρώτησα πως καταφέρατε να το πάρετε πίσω. Νομίζω είναι εύλογη απορία.

 

Ως προς την ακρίβεια, προσωπικά σπάνια έχω καλύτερη απο 10m εκτός σπιτιού.

Μόλις έκανα κι ένα τεστ στο μπαλκόνι, μου έδωσε 15 μέτρα ακρίβεια με 9 δορυφόρους fixed.

Η συσκευή μου είναι η Lenovo K3 Note.

Είχαμε πάρει μαζί το κουτί του κινητού μαζί με την απόδειξη αγοράς και είμασταν διατεθειμένοι να καλέσουμε αστυνομία αλλά τελικά δεν χρειάστηκε.

Ο κανονικός ιδιοκτήτης του κινητού , αφού του πήρε από τα χέρια του το κινητό, τον ρώτησε τι θέλει να κάνουμε.Ή να καλέσουμε επιτόπου την αστυνομία και να πάμε όλοι αυτόφωρο και να αποδειχθεί ποιος είναι ο δράστης , ή να φύγει όπως είναι χωρίς να πεί κουβέντα αν και άνετα τον ξυλοφορτώναμε αλλά αφενός ποτέ δεν είμασταν αυτής της λύσης, αφετέρου υπήρχε πιθανότητα εν αγνοία του να το είχε αγοράσει από τον πραγματικό κλέφτη.Όπως αποδείχθηκε όμως , το παιδί ντροπιάστηκε και σηκώθηκε και έφυγε χωρίς να βγάλει άχνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέσατε λοιπόν σε βολική περίπτωση, άνετα θα μπορούσε είτε να σηκωθεί να φύγει είτε να σας κατήγορήσει κιόλας για απειλή και συκοφαντική δυσφήμιση. Αυτόφωρο δεν νομίζω να πήγαινε γιατί αν υπήρχε το ΙΜΕΙ είναι τεχνική γνώση που δεν νομίζω να προβλέπει άμεσα καμία νομοθεσία ως αποδεικτικό στοιχείο. Θα χρειαζόταν λοιπόν πόρισμα ειδικού και θα αποτελούσε στοιχείο στην δικαιοσύνη, αν φτάνατε μέχρι εκεί και αν φυσικά δεν φρόντιζε να έχει βγάλει το αυτοκόλητο και να αλλάξει το ΙΜΕΙ και στο software.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποια και να είναι η περίπτωση, ενεργείς ανάλογα.Να σε κατηγορήσει δεν παίζει γιατί υπάρχει απόδειξη αγοράς με ονοματεπώνυμο, αριθμό ΙΜΕΙ και συσκευασία.Προβλέπεται κα παραπροβλέπεται στο δικαστήριο να αποδείξεις με αυτό τον τρόπο ποιος είναι ο κάτοχος του κινητού.

Εαν σου τύχει εσένα στο δικό σου κινητό, να μην πας να του το πάρεις.Να του το χαρίσεις καλύτερα για να μην μπλέξεις.Για τη δικιά μου την πάρτη να μου επιτρέψεις να αποφασίσω εγώ.οκ;

 

-edit-

...επίσης, εαν και όταν φτάσουμε στη δικαστκή οδό, ακόμα και αλλαγμένο ΙΜΕΙ να έχει το κινητό, όταν μπώ στο κρυφό μενού της εφαρμογής (που δεν φαίνεται πουθενά στις τρέχουσες εφαρμογές) βάζοντας το PIN που ξερω μόνο εγώ , και πηγαίνοντας στην καρτέλα Owner που έχω γράψει τα στοιχεία μου, είναι πανεύκολο για τον όποιο δικαστή να καταλάβει σε ποιον ανήκει και σε ποιον όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποια και να είναι η περίπτωση, ενεργείς ανάλογα.Να σε κατηγορήσει δεν παίζει γιατί υπάρχει απόδειξη αγοράς με ονοματεπώνυμο, αριθμό ΙΜΕΙ και συσκευασία.Προβλέπεται κα παραπροβλέπεται στο δικαστήριο να αποδείξεις με αυτό τον τρόπο ποιος είναι ο κάτοχος του κινητού.

Εαν σου τύχει εσένα στο δικό σου κινητό, να μην πας να του το πάρεις.Να του το χαρίσεις καλύτερα για να μην μπλέξεις.Για τη δικιά μου την πάρτη να μου επιτρέψεις να αποφασίσω εγώ.οκ;

 

-edit-

...επίσης, εαν και όταν φτάσουμε στη δικαστκή οδό, ακόμα και αλλαγμένο ΙΜΕΙ να έχει το κινητό, όταν μπώ στο κρυφό μενού της εφαρμογής (που δεν φαίνεται πουθενά στις τρέχουσες εφαρμογές) βάζοντας το PIN που ξερω μόνο εγώ , και πηγαίνοντας στην καρτέλα Owner που έχω γράψει τα στοιχεία μου, είναι πανεύκολο για τον όποιο δικαστή να καταλάβει σε ποιον ανήκει και σε ποιον όχι...

θα μπει στην διαδικασία να αλλάξει IMEI  και δεν θα το φλασαρει??

 

Α)στην ιστορία με το sms σου έκλεψε κινητό και κράτησε την κάρτα και τον αριθμό??

Β)Στην πλοήγηση με gps για να βρεθεί το που είσαι εκτός από τους δορυφόρους το 4g και το wifi υπεισέρχονται και αλλα πράγματα...οπως πχ η φορά του διανύσματος που κίνησε όπως επίσης ότι πρέπει να βρίσκεσαι σίγουρα πάνω στο δρομο(το υποθέτει ο αλγόριθμος του προγράμματος)...δοκίμασε πρόγραμμα gps όποιο θες με όποια συσκευή θες σε μια αλάνα ένα υπαίθριο πάρκινγκ ...θα δεις ότι θα σε βγάλει στο πλησιέστερο δρομο σύμφωνα με την διεύθυνση του διανύσματος  που κίνησε και την ακρίβεια του στίγματος που σου δίνει το gps

Τέτοιος υπολογισμός δεν μπορεί να γίνει σε περίπτωση που το κινητό είναι σε κάποιο κτίριο και θα σε βγάλει μια ακρίβεια 10μ

Δεν αρκεί αυτό για να το βρεις στο κτίριο.Και σε προκαλώ δοκίμασε τώρα σπίτι σου να βρεις την συσκευή σου από την διαχείριση συσκευών της google και δείξε μας ακρίβεια

Αν κινητέ είναι άλλο θέμα.θα δεις πάνω σε ποιο δρομο είναι.

 

Κάτι άλλο για το κινητό πόσο δυνατή μπορεί να είναι η "σειρήνα"??

 

Γενικά πρέπει να είσαι πολύ τυχερός να πέσεις στην περίπτωση αυτός που θα σου το πάρει να μην ξέρει τα κολπα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μπει στην διαδικασία να αλλάξει IMEI  και δεν θα το φλασαρει??

 

Α)στην ιστορία με το sms σου έκλεψε κινητό και κράτησε την κάρτα και τον αριθμό??

Β)Στην πλοήγηση με gps για να βρεθεί το που είσαι εκτός από τους δορυφόρους το 4g και το wifi υπεισέρχονται και αλλα πράγματα...οπως πχ η φορά του διανύσματος που κίνησε όπως επίσης ότι πρέπει να βρίσκεσαι σίγουρα πάνω στο δρομο(το υποθέτει ο αλγόριθμος του προγράμματος)...δοκίμασε πρόγραμμα gps όποιο θες με όποια συσκευή θες σε μια αλάνα ένα υπαίθριο πάρκινγκ ...θα δεις ότι θα σε βγάλει στο πλησιέστερο δρομο σύμφωνα με την διεύθυνση του διανύσματος  που κίνησε και την ακρίβεια του στίγματος που σου δίνει το gps

Τέτοιος υπολογισμός δεν μπορεί να γίνει σε περίπτωση που το κινητό είναι σε κάποιο κτίριο και θα σε βγάλει μια ακρίβεια 10μ

Δεν αρκεί αυτό για να το βρεις στο κτίριο.Και σε προκαλώ δοκίμασε τώρα σπίτι σου να βρεις την συσκευή σου από την διαχείριση συσκευών της google και δείξε μας ακρίβεια

Αν κινητέ είναι άλλο θέμα.θα δεις πάνω σε ποιο δρομο είναι.

 

Κάτι άλλο για το κινητό πόσο δυνατή μπορεί να είναι η "σειρήνα"??

 

Γενικά πρέπει να είσαι πολύ τυχερός να πέσεις στην περίπτωση αυτός που θα σου το πάρει να μην ξέρει τα κολπα...

1ον : Ξέρεις πολλά κλεφτρόνια που γνωρίζουν να αλλάζουν ΙΜΕΙ και να φλασάρουν;

2ον : Κάποιος που κλέβει κινητό, το πρώτο πράγμα που κάνει είναι να βγάλει και να πετάξει την κάρτα sim.Με το που θα αλλάξει sim θα μου έρθει αυτόματα μήνυμα σε άλλο κινητό που έχω από πριν ορίσει εγώ, με τον νέο αριθμό τηλεφώνου.Όσες κάρτες sim και να αλλάξει ο κλέφτης θα μου έρχεται μήνυμα με το νέο αρθμό.

3ον : Για το gps : Πρόσφατα, όπως και κάθε χρόνο πήγα στο Athens Flying Show στο Τατόι...Το παρκάρισμα γίνεται σε μια τεράστια αλάνα μαζί με χιλιάδες άλλα αυτοκίνητα.Υπάρχουν λοιπόν άπειρες εφαρμογές car locator που κλειδώνεις τη θέση που πάρκαρες και μετά όταν γυρίσεις να πάρεις το αμάξι σου δείχνει πόσα μέτρα απέχεις από το αμάξι σου, καθώς και προς ποιά κατεύθυνση να στρίψεις καθώς προχωράς.Το έχω χρησιμοποιήσει πάνω από 10 φορές και με βγάζει πάντα σχεδόν δίπλα στο αμάξι μου.

Μην μπερδεύεις τα προγράμματα πλοήγησης με τις συντεταγμένες που μπορεί να σου δώσει κάποιο πρόγραμμα που χρησιμοποιεί το δέκτη gps.

Άλλο το ένα , άλλο το άλλο.Στο ένα παίρνεις στίγμα μόνο μέσα στην πλησιεστερη οδό πάνω στο χάρτη, στην άλλη περίπτωση παίρνεις στίγμα και offroad να το πω.

Όσον αφορά τη σειρήνα, έχει σημασία το πόσο δυνατή είναι; Το πρόγραμμα χρησιμοποιεί τη μέγιστη ένταση του εκάστοτε κινητού και ακούγεται τουλάχιστον από 50 μέτρα μακρυά.Ακόμα και στο mute να το έχει ο άλλος η σειρήνα βαράει κανονικά.Και τη σειρήνα να μην χρησιμοποιήσεις, μπορείς όταν φτάσεις στα 5-10 μέτρα να τον πάρεις τηλέφωνο και ακόμα και σε κόσμο να καταλάβεις ποιος είναι.

Γενικότερα, θα έλεγα οτι θα πρέπει να είμαι πάρα μα πάρα πολύ άτυχος να πέσω σε άτομο που γνωρίζει να φλασάρει κινητά και να έχω αργήσει να αντιληφθώ οτι μου το έκλεψαν ώστε να έχει τόσο χρόνο στη διάθεσή του για να κάνει το φλασάρισμα.Ε αν πέσω σε τέτοιον , τότε θα κοιτάξω να πάω να πάρω κανένα άλλο κινητό.

Σου λύθηκαν οι απορείες τώρα ή έχεις και άλλες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, σε εμένα , το Find My IPhone , σημερα που το δοκιμασα, ειχε ακριβεια 2 μετρων!! (ποτε δεν εχει ξεπερασει τα 5 μετρα αποκλιση..). Να σημειωσω οτι χρησιμοποιησα 3G και οχι WiFi.

 

Συμφωνω με τον tarantulas, η περιπτωση του να πεσεις σε κλεφτρονι που ξερει να αλλαζει ΙΜΕΙ, φλασαρισματα κλπ , ειναι εξαιρετικα μικρη, και ακομη και εαν τυχει!, χαλαλι του.. μονο για το κοπο που θα κανει (δεν αναφερομαι σε iphone  :-D )

 

παρ'ολα αυτά , θα ηθελα να μου πει καποιος εαν γνωριζει, Εάν γίνεται Hard Reset ή Φλασαρισμα ή κατι που μπορει να κανει ο κλεφτης για να κλεισει το find my iphone στο iphone μου.. 

 

Το εχω μονιμη συνδεση σε δεδομενα κινητης (και ενεργοποιημενο μονο το Find My iPhone για να μη μου τρωει τζαμπα mb's)

και κλειδωμενο με δαχτυλικο αποτυπωμα..

 

Εχω βαλει και pin σε περιπτωση που προσπαθησει μεσα απο το μενού να απενεργοποιησει το find my iphone..

 

Υπάρχει κατι αλλο που μπορω να κανω ??  :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον : Ξέρεις πολλά κλεφτρόνια που γνωρίζουν να αλλάζουν ΙΜΕΙ και να φλασάρουν;

2ον : Κάποιος που κλέβει κινητό, το πρώτο πράγμα που κάνει είναι να βγάλει και να πετάξει την κάρτα sim.Με το που θα αλλάξει sim θα μου έρθει αυτόματα μήνυμα σε άλλο κινητό που έχω από πριν ορίσει εγώ, με τον νέο αριθμό τηλεφώνου.Όσες κάρτες sim και να αλλάξει ο κλέφτης θα μου έρχεται μήνυμα με το νέο αρθμό.

3ον : Για το gps : Πρόσφατα, όπως και κάθε χρόνο πήγα στο Athens Flying Show στο Τατόι...Το παρκάρισμα γίνεται σε μια τεράστια αλάνα μαζί με χιλιάδες άλλα αυτοκίνητα.Υπάρχουν λοιπόν άπειρες εφαρμογές car locator που κλειδώνεις τη θέση που πάρκαρες και μετά όταν γυρίσεις να πάρεις το αμάξι σου δείχνει πόσα μέτρα απέχεις από το αμάξι σου, καθώς και προς ποιά κατεύθυνση να στρίψεις καθώς προχωράς.Το έχω χρησιμοποιήσει πάνω από 10 φορές και με βγάζει πάντα σχεδόν δίπλα στο αμάξι μου.

Μην μπερδεύεις τα προγράμματα πλοήγησης με τις συντεταγμένες που μπορεί να σου δώσει κάποιο πρόγραμμα που χρησιμοποιεί το δέκτη gps.

Άλλο το ένα , άλλο το άλλο.Στο ένα παίρνεις στίγμα μόνο μέσα στην πλησιεστερη οδό πάνω στο χάρτη, στην άλλη περίπτωση παίρνεις στίγμα και offroad να το πω.

Όσον αφορά τη σειρήνα, έχει σημασία το πόσο δυνατή είναι; Το πρόγραμμα χρησιμοποιεί τη μέγιστη ένταση του εκάστοτε κινητού και ακούγεται τουλάχιστον από 50 μέτρα μακρυά.Ακόμα και στο mute να το έχει ο άλλος η σειρήνα βαράει κανονικά.Και τη σειρήνα να μην χρησιμοποιήσεις, μπορείς όταν φτάσεις στα 5-10 μέτρα να τον πάρεις τηλέφωνο και ακόμα και σε κόσμο να καταλάβεις ποιος είναι.

Γενικότερα, θα έλεγα οτι θα πρέπει να είμαι πάρα μα πάρα πολύ άτυχος να πέσω σε άτομο που γνωρίζει να φλασάρει κινητά και να έχω αργήσει να αντιληφθώ οτι μου το έκλεψαν ώστε να έχει τόσο χρόνο στη διάθεσή του για να κάνει το φλασάρισμα.Ε αν πέσω σε τέτοιον , τότε θα κοιτάξω να πάω να πάρω κανένα άλλο κινητό.

Σου λύθηκαν οι απορείες τώρα ή έχεις και άλλες;

Σε βγάζει σχεδόν στο αυτοκίνητο σε μια αλανα χωρίς εμπόδια!!! και εγώ σου λέω ότι η ακρίβεια είναι στα 10μ σε αλανα όχι σε  στενό πόλης !!δοκίμασε το!!

Και εγώ σου λέω ότι στην ίδια αλάνα αν το κινητό ήταν κλεισμένο στο αμάξι μέσα δεν θα το άκουγες με το θόρυβο που έχει

 

βλέπεις και η συντεταγμένες που βγάζει έχουν μια απόκλιση εκείνη η κουκκίδα που σου βγάζει στο χάρτη με τους ομόκεντρους κύκλους...η ανάλογα με το πρόγραμμα η μπλε ή πράσινη σκιά γύρο απο την κουκκίδα είναι η απόκλιση

 

και σου λεω πάλι μπες στο device manager της google και δες τώρα τι ακρίβεια έχεις!!!όλα τα επιμέρους προγράμματα παίρνουν τα data από το λειτουργικό.δεν μου έχει βγάλει ποτέ απόκλιση κάτω  από 10μ με καμιά συσκευή!!!αυτή την στιγμή στην κουζίνα μου 17μ!!!3-4 οικοδομές με λίγα λογία άντε βρες το !!!

 

θέλω να ακούσω ringtone  σε κινητό που να ακούγετε στα 50μ σε ανοιχτοσια η στην βοή της πόλης

post-82272-0-59830000-1443024255_thumb.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά δεν μπορώ να σε παρακολουθήσω...Ενώ κάθησα και σου εξήγησα επακριβώς τις απορείες σου, το γυρνάς τώρα και μου λες για κινητά κλεισμένα μέσα στο αμάξι , οτι δεν θα ακούς το θόρυβο και ιστορίες για αγρίους.

Ο καθένας κατάλαβε αυτό που κατάλαβε διαβάζοντας τα λεγόμενά σου και τα λεγόμενά μου.

Καλή συνέχεια από μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όποια και να είναι η περίπτωση, ενεργείς ανάλογα.Να σε κατηγορήσει δεν παίζει γιατί υπάρχει απόδειξη αγοράς με ονοματεπώνυμο, αριθμό ΙΜΕΙ και συσκευασία.Προβλέπεται κα παραπροβλέπεται στο δικαστήριο να αποδείξεις με αυτό τον τρόπο ποιος είναι ο κάτοχος του κινητού.

Εαν σου τύχει εσένα στο δικό σου κινητό, να μην πας να του το πάρεις.Να του το χαρίσεις καλύτερα για να μην μπλέξεις.Για τη δικιά μου την πάρτη να μου επιτρέψεις να αποφασίσω εγώ.οκ;

 

Φυσικά και παίζει αν τον κατηγορήσεις για κλοπή χωρίς αποδείξεις, αν δηλαδή έχει φλασάρει το κινητό ή αν έχει αλλάξει ΙΜΕΙ.

 

Τώρα γιατί παρεξηγείσαι δεν κατάλαβα. Κι εγώ έχω τέτοια εφαρμογή και αν μου το κλέψουν θα την χρησιμοποιήσω μήπως και βοηθήσει. Αυτό που λέω είναι πως δεν έχω αυταπάτες και αντιλαμβάνομαι ότι είναι εξαιρετικά απίθανο να βοηθήσει και λόγω ακρίβειας gps και επειδή αντιμετωπίζεται με φλασάρισμα ή αλλαγή ΙΜΕΙ και επειδή κι αυτά να μην έχουν γίνει θες εισαγγελέα για σπίτι και γιατί κι αυτό να μην γίνει και να τον πετύχεις έξω είναι πιθανό να πρέπει να παίξεις ξύλο με κανα γύφτο. Ε πολλά if μαζεύονται λοιπόν οπότε πρέπει να ευθυγραμμιστούν οι πλανήτες για να κάτσει η φάση.

Οι εφαρμογές αυτές όμως είναι πάρα πολύ χρήσιμες αν σου πέσει σε κανά βουνό ώστε να το βρεις. Μου έχει τύχει.

 

-edit-

...επίσης, εαν και όταν φτάσουμε στη δικαστκή οδό, ακόμα και αλλαγμένο ΙΜΕΙ να έχει το κινητό, όταν μπώ στο κρυφό μενού της εφαρμογής (που δεν φαίνεται πουθενά στις τρέχουσες εφαρμογές) βάζοντας το PIN που ξερω μόνο εγώ , και πηγαίνοντας στην καρτέλα Owner που έχω γράψει τα στοιχεία μου, είναι πανεύκολο για τον όποιο δικαστή να καταλάβει σε ποιον ανήκει και σε ποιον όχι...

 

Καλά θα στείλεις τον άλλον στα δικαστήρια και στο μεσοδιάστημα δεν θα ρίξει ένα φλασάρισμα να ησυχάσει? Ή δεν θα ρίξει ένα ακόμα πιο εύκολο uninstal του system app? Εκτός αν εννοείς πως η αστυνομία στα 2-3 χρόνια που θα χρειαστεί να γίνει η δίκη θα του έχει κατασχέσει το κινητό επειδή εσύ επικαλέστηκες μια μέρα πως σου το έκλεψε.

Κι ακόμα κι αν πετύχεις τέτοιο βλήμα (πιθανότητα τζόκερ), θα κάτσει το δικαστήριο να ασχοληθεί με μια εφαρμογή που έφτιαξε ένας ιδιώτης και που το δικαστήριο ούτε ξέρει τι είναι. Αυτά είναι τεχνικά θέματα και δεν μπορεί να βασιστεί κανένας δικαστής που δεν θα έχει ιδεά, έτσι εύκολα. Και προφανώς ο κατηγορούμενος μπορεί να αμφισβητήσει τα πάντα και να την πατήσεις κιόλας στο τέλος.

(Το ότι θα μπεις σε δικαστικούς αγώνες για το κινητό δεν το σχολιάζω καν)

 

1ον : Ξέρεις πολλά κλεφτρόνια που γνωρίζουν να αλλάζουν ΙΜΕΙ και να φλασάρουν;

 

Δεν θα με κλέψει ο Σταμάτης Γαρδέλης απο το 1980.

2 περιπτώσεις υπάρχουν,

είτε οργανωμένο κλεφτρόνι που ξέρει από φλασαρίσματα (σιγά την επιστήμη) ή ξέρει κάποιον που ξέρει μιας και το κάνει συστηματικά,

είτε γύφτος, που είναι ακόμα χειρότερο γιατί άμα πας να τον βρεις παίζει να φας και ξύλο και να γίνει καπνός.

Η περίπτωση να πέσεις σε ένα κλέφτη και άσχετο με κινητά και ανοργάνωτο και φλώρο μου φαίνεται εξαιρετικά απίθανη.

 

2ον : Κάποιος που κλέβει κινητό, το πρώτο πράγμα που κάνει είναι να βγάλει και να πετάξει την κάρτα sim.Με το που θα αλλάξει sim θα μου έρθει αυτόματα μήνυμα σε άλλο κινητό που έχω από πριν ορίσει εγώ, με τον νέο αριθμό τηλεφώνου.Όσες κάρτες sim και να αλλάξει ο κλέφτης θα μου έρχεται μήνυμα με το νέο αρθμό.

 

Και τι θα του κάνεις μήνυση? Με τί απόδειξη? Ένα sms που σου ήρθε επειδή θα πεις ότι έβαλες στο κλεμμένο κινητό μια εφαρμογή εντοπισμού? Σε αυτό το ενδεχόμενο ισχύουν αυτά που είπα παραπάνω για τα δικαστήρια. Θα γελάνε οι δικαστές δηλαδή.

 

3ον : Για το gps : Πρόσφατα, όπως και κάθε χρόνο πήγα στο Athens Flying Show στο Τατόι...Το παρκάρισμα γίνεται σε μια τεράστια αλάνα μαζί με χιλιάδες άλλα αυτοκίνητα.Υπάρχουν λοιπόν άπειρες εφαρμογές car locator που κλειδώνεις τη θέση που πάρκαρες και μετά όταν γυρίσεις να πάρεις το αμάξι σου δείχνει πόσα μέτρα απέχεις από το αμάξι σου, καθώς και προς ποιά κατεύθυνση να στρίψεις καθώς προχωράς.Το έχω χρησιμοποιήσει πάνω από 10 φορές και με βγάζει πάντα σχεδόν δίπλα στο αμάξι μου.

Μην μπερδεύεις τα προγράμματα πλοήγησης με τις συντεταγμένες που μπορεί να σου δώσει κάποιο πρόγραμμα που χρησιμοποιεί το δέκτη gps.

Άλλο το ένα , άλλο το άλλο.Στο ένα παίρνεις στίγμα μόνο μέσα στην πλησιεστερη οδό πάνω στο χάρτη, στην άλλη περίπτωση παίρνεις στίγμα και offroad να το πω.

Όσον αφορά τη σειρήνα, έχει σημασία το πόσο δυνατή είναι; Το πρόγραμμα χρησιμοποιεί τη μέγιστη ένταση του εκάστοτε κινητού και ακούγεται τουλάχιστον από 50 μέτρα μακρυά.Ακόμα και στο mute να το έχει ο άλλος η σειρήνα βαράει κανονικά.Και τη σειρήνα να μην χρησιμοποιήσεις, μπορείς όταν φτάσεις στα 5-10 μέτρα να τον πάρεις τηλέφωνο και ακόμα και σε κόσμο να καταλάβεις ποιος είναι.

Γενικότερα, θα έλεγα οτι θα πρέπει να είμαι πάρα μα πάρα πολύ άτυχος να πέσω σε άτομο που γνωρίζει να φλασάρει κινητά και να έχω αργήσει να αντιληφθώ οτι μου το έκλεψαν ώστε να έχει τόσο χρόνο στη διάθεσή του για να κάνει το φλασάρισμα.Ε αν πέσω σε τέτοιον , τότε θα κοιτάξω να πάω να πάρω κανένα άλλο κινητό.

Σου λύθηκαν οι απορείες τώρα ή έχεις και άλλες;

 

Ναι ρε παιδί μου αλλά όλα αυτά προυποθέτουν αρκετά if που έχω πει αρκετές φορές ήδη μέχρι τώρα.

 

και σου λεω πάλι μπες στο device manager της google και δες τώρα τι ακρίβεια έχεις!!!όλα τα επιμέρους προγράμματα παίρνουν τα data από το λειτουργικό.δεν μου έχει βγάλει ποτέ απόκλιση κάτω  από 10μ με καμιά συσκευή!!!αυτή την στιγμή στην κουζίνα μου 17μ!!!3-4 οικοδομές με λίγα λογία άντε βρες το !!!

 

Εμένα με έβγαλε στα 20 μέτρα τώρα, 5 πιθανές πολυκατοικίες, δεκάδες πιθανά διαμερίσματα.

Αλλά λες και το πρόβλημα είναι μόνο να τον βρεις...

Και τα μισα if να ξεπεράσεις και να τον έχεις μπροστά σου με το κινητό στο χέρι το πιθανότερο είναι να μπλέξεις περισσότερο.

Επεξ/σία από funbreaker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέσατε λοιπόν σε βολική περίπτωση, άνετα θα μπορούσε είτε να σηκωθεί να φύγει είτε να σας κατήγορήσει κιόλας για απειλή και συκοφαντική δυσφήμιση. Αυτόφωρο δεν νομίζω να πήγαινε γιατί αν υπήρχε το ΙΜΕΙ είναι τεχνική γνώση που δεν νομίζω να προβλέπει άμεσα καμία νομοθεσία ως αποδεικτικό στοιχείο. Θα χρειαζόταν λοιπόν πόρισμα ειδικού και θα αποτελούσε στοιχείο στην δικαιοσύνη, αν φτάνατε μέχρι εκεί και αν φυσικά δεν φρόντιζε να έχει βγάλει το αυτοκόλητο και να αλλάξει το ΙΜΕΙ και στο software.

 

δεν είναι τεχνική γνώση το IMEI, αν κάνεις δήλωση κλοπής στην αστυνομία καταγράφουν το IMEI της συσκευής

 

tarantules δεν είχατε μπλοκάρει το IMEI της συσκευής φαντάζομαι ή είχε αλλαχθεί;

 

Υ.Γ. Όπως και να έχει η περίπτωση που αναφέρεται είναι χρήσιμη για όποιον θέλει να χρησιμοποιήσει την εφαρμογή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το αν η αστυνομία έχει φτάσει στο σημείο να χρησιμοποιεί την αναγνώριση μέσω ΙΜΕΙ δεν το γνωρίζω. Μακάρι να ισχύει.

Επειδή το ψιλοχέσαμε όμως το θέμα και το εξαντλήσαμε σχετικά με την πιθανότητα χρησιμότητας αυτού του είδους των εφαρμογών,

ας πούμε και καμιά πρόταση εφαρμογής. Εγώ είχα το androidlost αλλά μου φαίνεται πολύ προχειροδουλειά. Μόλις είδα το cerberus το οποίο είναι τέλειο αλλά κοστίζει και 6 ευρώ.

 

Υπάρχει κανένα δωρεάν με τα εξής χαρακτηριστικά?:

  • Εντοπισμός και χειρισμός από browser στο pc
  • Χειρισμός και με sms
  • Ειδοποίηση με email/sms αλλαγής sim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kaspersky Internet Security το κατεβάζουμε απο το Google Play. Ειναι εντελως ΔΩΡΕΑΝ και κανει ολα τα παραπανω που ειπες..

 

προσωπικα η καλυτερη αντικλεπτικη εφαρμογη για android..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα να πω κάτι βασικό, να είναι και ελαφρύ και να μην μου γμσει το σύστημα.

Αυτό ειναι και antivirus μαζί και τέτοια?

Επίσης βλέπω ότι λέει αγορές εντός εφαρμογής. Ποιές λειτουργίες πουλιούνται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...