Προς το περιεχόμενο

χρέωση καταστήματος σε περίπτωση πληρωμής με χρεωστική κάρτα


shine

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1.40% για το ενσυρματο εντος του καταστηματος. (150+φπα, το κοστος αγορας - εφ'ορου ζωης).

 

1.00% για το ασυρματο εκτος. (350+φπα, το κόστος αγοράς - εφ'όρου ζωής).

 

και τα 2 της εθνικης γιατι η πειραιως μου ζητουσε υποχρεωτικα 12000€ χρεωσεις στο καθενα για να παραμενει "δωρεαν".

 

12€ το νταβατζιλικι καθε χρονο για υποτιθεμενη συντηρηση & εξυπηρετηση 24/07.

 

επισης, τα λεφτα σχετικα αμεσα στο λογαριασμο. στο τελος της ημερας, με το κλεισιμο του ταμειου αποστελουμε & τις καρτες. την επομενη υπολογιζονται κ κρατουνται οι χρεωσεις της τραπεζας κ την μεθεπομενη εχει γινει πιστωση κανονικα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπάρχει κανονισμός για τις κάρτες:

 

Το ΕΚ εξασφάλισε την επιβολή ίδιου ανώτατου ορίου, 0,2%, και για τις εγχώριες συναλλαγές με χρεωστικές κάρτες, μετά από μια μεταβατική περίοδο πέντε ετών κατά την οποία τα κράτη μέλη της ΕΕ θα μπορούν να θέτουν ανώτατο όριο 0,2% της "συνολικής ετήσιας αξίας της συναλλαγής για τις εγχώριες συναλλαγές με χρεωστική κάρτα εντός εκάστου συστήματος καρτών πληρωμής"

 

• Για τις μικρότερες εγχώριες συναλλαγές μέσω χρεωστικών καρτών, τα κράτη μέλη θα μπορούν να εφαρμόζουν διατραπεζική προμήθεια ανά συναλλαγή που δεν θα υπερβαίνει τα 0,05 ευρώ ανά συναλλαγή, μετά τη μεταβατική περίοδο των πέντε ετών

 

• Για τις συναλλαγές μέσω πιστωτικών καρτών, οι διατραπεζικές προμήθειες δε θα υπερβαίνουν το 0,3% της αξίας της συναλλαγής ενώ τα κράτη μέλη θα μπορούν να ορίσουν να ορίζουν χαμηλότερο ανώτατο όριο για τις εγχώριες συναλλαγές με πιστωτική κάρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Καλησπέρα παιδιά! Συγγνώμη που γράφω εδώ, αλλά είπα να μην ανοίξω νέο θέμα. :-)

 

Λοιπόν στις 5/10 πήγα στο φυσικό κατάστημα του Jumbo Νίκαιας και αγόρασα πράγματα με 6, κάτι ευρώ. Ως τρόπο πληρωμής έδωσα τη χρεωστική μου κάρτα Alpha Bank η οποία είχε μέσα αρκετά παραπάνω χρήματα.

Η κοπέλα πέρασε τη κάρτα μάλλον με σύστημα contactless, αφού δεν μου ζητήθηκε καν να πληκτρολογήσω το PIN μου.

Η απόδειξη που μου δώσανε λέει κανονικά πάνω το όνομά μου (που αντλήθηκε από την κάρτα) και ΑΓΟΡΑ - SALE και πάνω πάνω λέει "i use cardlink - A quest group company" (προφανώς η υπηρεσία που κάνει τη χρήση της κάρτας).

 

Η ερώτησή μου: από τότε και μέχρι σήμερα βράδυ 7/10 το ποσό δεν έχει αφαιρεθεί από τον λογαριασμό μου. Δεν είναι περίεργο;

Πάντα όποτε έκανα αγορά με την κάρτα μου το ποσό αφαιρούνταν άμεσα και λάμβανα και e-mail από την Alpha Bank ως ενημέρωση για την κίνηση του λογαριασμού μου.

Αυτό που βλέπω είναι ότι το ποσό δεν αφαιρέθηκε ποτέ (ήξερα και ξέρω το επακριβές ποσό που έχει ο λογαριασμός μου).

 

Καλά για 6 ευρώ μιλάμε, αλλά το έχω απορία. :-D

 

edit: α να σημειώσω επίσης ότι η απόδειξη λέει EUROBANK πάνω. Μήπως θα αναλάβει η Eurobank να τραβήξει τα χρήματα από την Alpha Bank, από βδομάδα ξέρω 'γω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρει κανείς πόσο είναι αυτό το ποσοστό, ή είναι κάποιο στανταρ ποσό;

 

κάποιος που έχει κατάστημα ίσως μας διαφωτίσει.

 

Η "κανονική" χρέωση είναι 6% αν κάποιος δεν πληρώνει πάγιο με το μήνα. Λέω κανονική, γιατί εννοώ αυτή που χρεώνει γενικά μια τράπεζα σε κάποιον που δεν έχει πολλές συναλλαγές. Βέβαια σε περιπτώσεις eshop ανάλογα την κίνηση τους δίνουν προσφορές. Όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω του δίνουν 1%.

Και γι' αυτό που είπες με τα τσιγάρα, πράγματι θα πρέπει να το βάλει στο ποσό αγοράς, έστω κι αν αυτό δεν είναι αυτό που αναφέρουν οι τράπεζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω την εντυπωση οτι οι εως 25ευρω contactless ειναι προεγκριμενες...

Ακομη και να μην εχει ινετ το pos θα περασει η καρτα..

Υπαρχουν τραπεζες που χρεωνουν pos και αλλες που δεν χρεωνουν.αλλες θελουν συμβολαια για ελαχιστο τζιρο ή να κυνηγησεις τζιρο για εσοδα...αλλες χρεωνουν καποια ευρω ανα συναλλαγή

Υπαρχουν μεγαλες επιχειρησεις που βγαζουν και εσοδα..

Τα ελτα ειχαν pos με χρεωση 35 cents ανα συναλλαγη !που ανηκουν σε τραπεζα ττ(eurobank)..

Υποτιθεται απο καποιο μηνα του 16 απαγορευετε η εξτρα χρεωση...βεβαια οι genius που εχουν μπαστακωθει δεν εβγαλαν καποιον νομο για τις τραπεζες να μην χρεωνουν οπως προ cc τα pos ή να εχουν ενα οριο στα ποσοστα..

Αρκετοι με ζημιογονες επιχειρησεις πηραν απο ιδιωτικες εταιρειες με εξτρα χρεωσεις γιατι απο τραπεζες τρωγαν ακυρο

Μπαχαλο

http://www.kathimerini.gr/841696/article/oikonomia/epixeirhseis/akrives-oi-xrewseis-twn-trapezwn-gia-ta-mhxanhmata-kartwn

http://makpress.blogspot.gr/2015/08/blog-post_714.html?m=1

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυπωση οτι οι εως 25ευρω contactless ειναι προεγκριμενες...

Ακομη και να μην εχει ινετ το pos θα περασει η καρτα..

 

Δεν γίνεται αυτό, "έγκριση" υπάρχει μόνο στις πιστωτικές. Αν ο λογαριασμός που είναι συνδεδεμένη η χρεωστική δεν έχει αρκετό υπόλοιπο, απλά δεν γίνεται συναλλαγή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...