Προς το περιεχόμενο

Doom [2016]


Alithinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν βλέπω horror στοιχείο μέσα και ξενερώνω, άμα θέλω να παίξω Serious Sam θα παίξω Serious Sam.

 

 

 

Σωστά ούτε survival. Ένα τύπο βλέπω μου μαμεί και δέρνει και κάνει finishing kills...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί το πηρατε τόσο στραβά το συγκεκριμένο πάντως. Επειδή μίλησε η Bethesda για "old school"? Η επειδή ο Carmack είναι φευγάτος?

 

Doom είναι, όχι Deus Ex ή Half Life 3 να προσφέρει 100+ ώρες φιλοσοφικού προβληματισμού. Ένα απλό Gory fps με τέρατα, βία, δράση και cheesy campaign όπως τα προηγούμενα.

 

Και το horror στοιχείο ήταν κάτι που δεν είχε ποτέ σχέση με αυτή τη σειρά. Ήρθε με το 3 λόγω της τεχνολογίας που έφερνε τότε, για να καλυφθούν οι περιορισμοί της οταν ήταν στα αρχικά στάδια.

 

Έχω την εντύπωση ότι αν βρισκόταν απλά ο Carmack απο πίσω και το παιχνίδι εξακολουθούσε να είναι αυτό που βλέπουμε τώρα στα trailers, οι γνώμες θα ήταν διαφορετικές...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί το πηρατε τόσο στραβά το συγκεκριμένο πάντως. Επειδή μίλησε η Bethesda για "old school"? Η επειδή ο Carmack είναι φευγάτος?

 

Doom είναι, όχι Deus Ex ή Half Life 3 να προσφέρει 100+ ώρες φιλοσοφικού προβληματισμού. Ένα απλό Gory fps με τέρατα, βία, δράση και cheesy campaign όπως τα προηγούμενα.

 

Και το horror στοιχείο ήταν κάτι που δεν είχε ποτέ σχέση με αυτή τη σειρά. Ήρθε με το 3 λόγω της τεχνολογίας που έφερνε τότε, για να καλυφθούν οι περιορισμοί της οταν ήταν στα αρχικά στάδια.

 

Έχω την εντύπωση ότι αν βρισκόταν απλά ο Carmack απο πίσω και το παιχνίδι εξακολουθούσε να είναι αυτό που βλέπουμε τώρα στα trailers, οι γνώμες θα ήταν διαφορετικές...

 

 

Καμία σχέση. Απλώς το 3 ήταν ένα υποβλητικό survival horror shooter, αυτό φαίνετε να είναι "πυροβολώ και ας περάσει ο επόμενος". Θα δείξει γιατί ρόλο θα παίξει και η ιστορία και η ατμόσφαιρα. Πάντως αν δεν το έχετε ήδη κάνει αγοράστε το Doom 3: BFG Edition. Must have. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία σχέση. Απλώς το 3 ήταν ένα υποβλητικό survival horror shooter, αυτό φαίνετε να είναι "πυροβολώ και ας περάσει ο επόμενος". Θα δείξει γιατί ρόλο θα παίξει και η ιστορία και η ατμόσφαιρα. Πάντως αν δεν το έχετε ήδη κάνει αγοράστε το Doom 3: BFG Edition. Must have. :-)

Ναι αλλά "πυροβολώ και ας περάσει ο επόμενος" ήταν το πνεύμα της σειράς με μοναδική εξαιρεση το 3!

 

Το οποίο μάλιστα κατηγορήθηκε και αυτό στην εποχή του ότι ξέφυγε απο την κλασική φόρμουλα ;-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα παλιά Dooms είχαν και φοβερή ατμοσφαίρα και horror. Ειναι καπως αστειο αλλα προτιμω το Brutal Doom ακόμα  Το μόνο horror που νιώθεις βλέποντας το νεο Doom είναι απο το χαλι των 10 fps που θα τρέχει  :-D Θυμάμαι το 3 που έπρεπε να ξηλωθώ για νέα κάρτα γραφικών. Κοιτώντας τα system requirements θέλει

 τα κέρατά του πάλι,3 GB graphics RAM μάλλον σημαίνει νέα κάρτα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

προσωπικά χαίρομαι που το βασίζουν περισσότερο στα 1-2-μπρούταλ από ότι στο 3.

 

 

 

Εμένα PsychoWarhead μου θύμισε το SS3 με τα finishing moves. Στο Σαμ όμως δεν μπορούσες να τα κάνεις συνέχεια, γιατί συνήθως θα υπάρχουν πάνω από 1 εχθρός ταυτόχρονα στην οθόνη, και όσο διαρκεί το animation οι υπόλοιποι εχθροί συνεχίζουν να σου κάνουν ζημιά κανονικά...

Εδώ δεν είδα κάτι τέτοιο, μου φάνηκε από όσα έχω δει σαν οι εχθροί να περιμένουν να τελειώσεις το animation για να αρχίσουν ξανά να σου κάνουν ζημιά.  :huh:

Επεξ/σία από Alithinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκατά το έχουν κάνει πήραν ολες τις κλισε  macho αμερικανιες του 3 και απλώς το έχουν ξευτιλισει και τη μουσική των παλιών doom να βάλουν δε σώζεται  .Όντως θυμίζει Serius Sam mayhem αλλά χωρίς πλακα . Καλα οι κουφαλες το εχουν ετοιμο το παιχνιδι και απλως περιμενουν την καταληλη εποχη για να μη συμπεφτει με τιποτα αλλο , να περασει και 1 μηνας απο το DS3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, τα doom δεν είναι παιχνίδια επιβίωσης. 

 

 

το πρωτο ηταν περισσοτερο παιχνιδι επιβιωσης, το δευτερο ηταν πιο action-oriented. το 3 μπορει να εμοιαζε διαφορετικο, αλλα στην πραγματικοτητα ηταν πιο κοντα στο πνευμα του πρωτοτυπου.

τωρα το remake οπως και να το κανουμε θελει να τραβηξει και το κοινο της κονσολας, οποτε δεν προκειται να εχει και πολυ σχεση με τα προηγουμενα παιχνιδια, ειδικα τα δυο πρωτα.

Και το horror στοιχείο ήταν κάτι που δεν είχε ποτέ σχέση με αυτή τη σειρά.

 

 

λαθος, ο κυριοτερος λογος που φτιαχθηκε η επαναστατικη για την εποχη της Doom engine, ηταν για να αποδωσει μια ατμοσφαιρα τρομου με τις φωτοσκιασεις, τα textures και φυσικα τον ηχο.

το horror στοιχειο ειναι αναποσπαστο κομματι της σειρας, κατι που απο οτι φαινεται η Bethesda δεν το εχει καταλαβει.

 

Yf9ykEV.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω horror στοιχείο μέσα και ξενερώνω, άμα θέλω να παίξω Serious Sam θα παίξω Serious Sam.

Εδω δεν εχουν πλεον Horror στοιχεια σειρες που εγιναν γνωστες για αυτο,βλεπε Resident evil,Silent Hill,Alone in the Dark και στο Doom εσυ κολλησες.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον κάποιοι μεγάλωσαν αρκετά ώστε να είναι ικανοποιημένοι από ένα απόλυτα brainless fps το 2016. Φαίνεται game με ανύπαρκτο story και multiplayer για λίγους και το κόβω να πεθαίνει πριν καν βγει :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...