Προς το περιεχόμενο

Doom [2016]


Alithinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί να φταίει και αυτό, αλλά διαβάζω CTDs και σε χρήστες με 980Ti. Btw, αυτό το αστείο με τα 3.5GB δεν το βαρεθήκατε ακόμη ; Βέβαια οκ, αν το είχε κάνει η AMD αυτό, το trolling θα ήταν πολύ χειρότερο.

 

DOOM – PC Performance Analysis

 

All in all, DOOM is one of the most optimized PC games of 2016.

Δεν υποστήριξα ότι είναι ο μόνος λόγος που μπορεί να έχεις CTD. Και δεδομένου του ότι ο κάθε μπακαλάκος έσπρωξε δύο sliders στο BIOS και νομίζει ότι γέννησε ο CPU, δεν το θεωρώ καθόλου απίθανο να έχουν πολλοί άλλοι χρήστες CTD και οποιουδήποτε άλλου τύπου αστάθεια - είτε με το Doom, είτε οπουδήποτε αλλού. Επειδή εσύ αναφέρθηκες μόνο στη "μόντα" για το Doom, απέκλεισα τους άλλους παράγοντες - δεν ξέρω λεπτομέρειες χρήσης για το rig σου...

Και παρεμπιπτόντως, δεν έκανα αστείο. Τη δεδομένη, τεχνικώς τεκμηριωμένη και δημοσιοποιημένη από τη Nvidia παπάτζα της 970 επανέλαβα (που δεν περιορίζεται μόνο στην ποσότητα της vram), ως γενική παράθεση διαπίστωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν υποστήριξα ότι είναι ο μόνος λόγος που μπορεί να έχεις CTD. Και δεδομένου του ότι ο κάθε μπακαλάκος έσπρωξε δύο sliders στο BIOS και νομίζει ότι γέννησε ο CPU, δεν το θεωρώ καθόλου απίθανο να έχουν πολλοί άλλοι χρήστες CTD και οποιουδήποτε άλλου τύπου αστάθεια - είτε με το Doom, είτε οπουδήποτε αλλού. Επειδή εσύ αναφέρθηκες μόνο στη "μόντα" για το Doom, απέκλεισα τους άλλους παράγοντες - δεν ξέρω λεπτομέρειες χρήσης για το rig σου...

Και παρεμπιπτόντως, δεν έκανα αστείο. Τη δεδομένη, τεχνικώς τεκμηριωμένη και δημοσιοποιημένη από τη Nvidia παπάτζα της 970 επανέλαβα (που δεν περιορίζεται μόνο στην ποσότητα της vram), ως γενική παράθεση διαπίστωσης.

 

Η πλειοψηφία ρίχνει το φταίξιμο στους ForceWare 365.19 για τα CTDs, βέβαια με οποιονδήποτε παλιότερο οδηγό χάνεις αρκετά σε performance(Στο DOOM πάντα). Για πολλούς λόγους μπορεί να 'χει κάποιος CTDs, αλλά όταν είναι μόνο σε συγκεκριμένο παιχνίδι, τότε μπορείς πιο εύκολα να βρεις τον φταίχτη. Για την ώρα έριξα την ρύθμιση σε Ultra και θα δούμε αν θα μου ρίξει πάλι CTD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλειοψηφία ρίχνει το φταίξιμο στους ForceWare 365.19 για τα CTDs, βέβαια με οποιονδήποτε παλιότερο οδηγό χάνεις αρκετά σε performance(Στο DOOM πάντα). Για πολλούς λόγους μπορεί να 'χει κάποιος CTDs, αλλά όταν είναι μόνο σε συγκεκριμένο παιχνίδι, τότε μπορείς πιο εύκολα να βρεις τον φταίχτη. Για την ώρα έριξα την ρύθμιση σε Ultra και θα δούμε αν θα μου ρίξει πάλι CTD.

Αν έχεις αποκλείσει, όντως, άλλους παράγοντες, τσέκαρε με ultra, σε αρκετά σενάρια, για να βγάλεις συμπέρασμα...Πάντως, είναι πολύ πιθανόν, απλώς, το hardware να μη μπορεί να "μαζέψει τα setting" και να αντιδρά με CTD ή κάτι άλλο...

Drivers, καλύτερα να περιμένουμε και από τις δύο εταιρίες - όταν βγάλουν και το Vulkan update (εγώ το είχα για δεδομένο ότι ήταν μόνο για Vulkan...), που μπορούν να φτάσουν με αυτό το παιχνίδι, το οποίο βλέπω να μας απασχολεί για καιρό ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω, το cdkeys εχει το game σε προσφορα για STEAM usa region. θα εχω θεμα που ειμαι ελλαδα;

 

Worldwide λεει στο cdkeys, δεν ξερω που ειδες εσυ το usa region. Το εχει 32.99 και αν κανεις Like στο FB τους , περνεις κωδικο για 5% εκπτωση, οποτε τελικη τιμη ειναι 31.40 περιπου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αποφαση παρθηκε. Καλο το Doom, αλλα οχι για αγορα! Το νοικιασα στο ps4, θα το λιωσω ενα ΣΚ και μετα πισω στο Division και στο Withcer!

Αν μιλαμε για κονσολο εκδοση(μιας και εδω κανονικα ειναι το θεμα για pc)και δεν σε ενδιαφερει το multi τοτε ναι η ενοικιαση ειναι οτι το καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να φταίει και αυτό, αλλά διαβάζω CTDs και σε χρήστες με 980Ti. Btw, αυτό το αστείο με τα 3.5GB δεν το βαρεθήκατε ακόμη ; Βέβαια οκ, αν το είχε κάνει η AMD αυτό, το trolling θα ήταν πολύ χειρότερο.

 

DOOM – PC Performance Analysis

 

All in all, DOOM is one of the most optimized PC games of 2016.

 

 

 

"For this PC performance analysis we used an Intel i7 4930K (turbo boosted at 4.0Ghz) with 8GB RAM, NVIDIA’s GTX980Ti and GTX690, Windows 10 64-bit and the latest WHQL version of the GeForce drivers."

 

 

 

Ένα απλό καθημερινό σύστημα του μέσου gamer... :wacko:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλαμε για κονσολο εκδοση(μιας και εδω κανονικα ειναι το θεμα για pc)και δεν σε ενδιαφερει το multi τοτε ναι η ενοικιαση ειναι οτι το καλυτερο.

 

Ναι για PS4 μιλαω. Δεν υπαρχει αντιστοιχο νημα εκει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι για PS4 μιλαω. Δεν υπαρχει αντιστοιχο νημα εκει ;)

Ε τα χουμε πει αυτα(ή μαλλον εγω τα εχω πει).Ειναι που υπαρχει μεγαλο ενδιαφερον στο τμημα των κονσολων στα περισσοτερα παιχνιδια.Εδω ουτε θεμα για το ratchet and clank δεν υπηρχε(ουτε σχολια μαλλον)για ενα απο τα καλυτερα exclusive της Sony μαζι με Bloodborne και Uncharted.Τι να λεμε τωρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"For this PC performance analysis we used an Intel i7 4930K (turbo boosted at 4.0Ghz) with 8GB RAM, NVIDIA’s GTX980Ti and GTX690, Windows 10 64-bit and the latest WHQL version of the GeForce drivers."

 

 

 

Ένα απλό καθημερινό σύστημα του μέσου gamer... :wacko:

 

Διάβασε λίγο το άρθρο να δεις τι λέει..Ο John πάντα κάνει και simulation σε dual-core απενεργοποιώντας τους υπόλοιπους πυρήνες και το HT(Για να δει πως τρέχει το παιχνίδι και σε dual-core CPUs) και φυσικά την 690 την έχει για να δει πως τρέχει το εκάστοτε παιχνίδι με SLI και χωρίς(Που χωρίς η 690 είναι σαν μια 680). Εκτός αυτού βέβαια, αν ένα παιχνίδι είναι unoptimized δεν τρέχει καλά ούτε σε 4930K/980Ti :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμη του θα ειναι στο χωμα γιατι ουτως ή αλλως απο οταν βγει το Overwach αλλα κυριως οταν σκασουν τα γνωστα Battlefield και Call of duty,εκει ειναι που θα ειναι τελειως αδιο το multiplayer απο κοσμο.

 

Δεν ειναι κακη η προσθηκη του να βγαλει τα χρηματα του το παιχνιδι με τις παραπανω ωρες σε αυτο,αλλα η ολη κινηση(λογικα οπως ειπα απο Bethesda)για τοσο ακριβο season pass ειναι που το σκοτωσε το παιχνιδι.

 

Στα του παιχνιδιου παντως οπως ειπα και πιο παλια το παιχνιδι ειναι tribute οπως ειχαν πει οι κυριοι στα πρωτα παιχνιδια,αρα λογικο να ειναι λιγοτερο τρομακτικο απο το 3(δεν λεγεται τυχαια αλλωστε Doom και οχι Doom4).Κακα τα ψεματα ουτως ή αλλως το γεγονος οτι τα περισσοτερα fps ειναι περισσοτερο action πουλαει απο εποχες ps3 κυριως με την γνωστη σειρα Call of duty(μην πω και ps2 εν μερη),και αρα οι γιγαντιες πωλησεις σημαινουν οτι υπαρχει ζητηση αλλιως θα ειχαν πατωσει τα περισσοτερα αντιστοιχα παιχνιδια.

 

Μακαρι βεβαια αν βγει Doom 4 να ειναι πιο τρομακτικο αφου χορτασαμε δραση απο το τωρινο Doom.

 

Το καλο optimization φενεται και στα σχολια χρηστων στο metacritic http://www.metacritic.com/game/pc/doom?ref=hp (αν και δεν ειναι παντα αξιοπιστο αυτο λογω των πολλων τρολλο λογαριασμων) και λογικα review του παιχνιδιου θα δουμε απο αυριο και μετα.

 

Εγω το κοβω να βγαζει μεσο ορο παντως γυρω στο 75 πανω κατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως εγω το πηρα μαζι με το rachet και δεν εχω προλαβει να δω το 2ο ακομα :P Αργα το παω και μολις εφτασα στην κολαση φαινεται να ανεβαζει στροφες.

edit : To rachet ειναι εξαιρετικο και δεν υπαρχει ουτε καν ως θεμα ;

Επεξ/σία από dimyok
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αγόρασα και εγώ. Οι πρώτες εντυπώσεις είναι πως πρόκειται για ένα καλό παιχνίδι με έντονη δράση και πολύ...καφρίλα. Βασικό θετικό του τα γραφικά τα οποία πιστεύω είναι next gen αν και μου θυμίζουν λίγο του Crysis 3. Βασικό αρνητικό μέχρι στιγμής το σενάριο καθώς δε δίνονται πληροφορίες για το που τοποθετείται χρονολογικά το παιχνίδι, πρίν ή μετά το Doom 3 καθώς και το γεγονός οτι στα πρώτα 10 δευτ ξεκινάν οι μάχες. Πιστεύω θα είναι στα games της χρονιάς αν και προσωπικά έχοντας τερματίσει το Doom 3 :BFG Edition το θεωρώ κατώτερο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αγόρασα και εγώ. Οι πρώτες εντυπώσεις είναι πως πρόκειται για ένα καλό παιχνίδι με έντονη δράση και πολύ...καφρίλα. Βασικό θετικό του τα γραφικά τα οποία πιστεύω είναι next gen αν και μου θυμίζουν λίγο του Crysis 3. Βασικό αρνητικό μέχρι στιγμής το σενάριο καθώς δε δίνονται πληροφορίες για το που τοποθετείται χρονολογικά το παιχνίδι, πρίν ή μετά το Doom 3 καθώς και το γεγονός οτι στα πρώτα 10 δευτ ξεκινάν οι μάχες. Πιστεύω θα είναι στα games της χρονιάς αν και προσωπικά έχοντας τερματίσει το Doom 3 :BFG Edition το θεωρώ κατώτερο του.

 

Εισαι απο τους παλιους; δηλαδη 30+ που εχουν παιξει τα αρχαια doom και doom 2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...