Προς το περιεχόμενο

Dark Souls III [Xbox One][PS4]


stavros88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

^ ΟΚ κατάλαβα, συμφωνούμε ότι διαφωνούμε και σχολάει το θέμα - αν σου φαίνεται εσένα κάπως που γράφω ότι το 2 είναι το χειρότερο σκέψου πώς μου φαίνεται εμένα ο ισχυρισμός σου ότι έχει τα καλύτερα boss fights  :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα πολύ άψυχο το 2 και πολύ generic σχεδιασμός και artwork. Ναι μεν καλό παιχνίδι αλλά είναι μακριά από το να είναι απλά sensational όπως το DeS και το DaS (και προφανώς το BB). Το παιχνίδι δείχνει να έχει τέλειο πάντρεμα DeS με BB και DaS. Αυτό που βλέπω είναι ότι σίγουρα θα γουστάρουμε. Φαίνεται ένα παιχνίδι που "στάζει" αγάπη από τους δημιουργούς του. 

Προφανως και τα DeS και DaS ειναι πιο Memorable κυριως επειδη το DeS ηταν το πρωτο που βγηκε(παρολο που αν ρωτησεις τους περισσοτερους να σου πουν τα μισα boss ουτε καν που θα θυμουνται)και το DaS επειδη ηταν τοτε το πρωτο Multiplattform της σειρας που εγινε και ο μεγαλος σαλος οταν βγηκε και στο Pc αλλα και αργοτερα στο Twitch με τα Speedruns.

 

Εγω παλι δεν μπορω να καταλαβω το παρακατω

 

@ADHD

τα "30 λεπτα content" που έχω δει είναι απείρως καλύτερα και σε level design και σε enemy placement/design και σε ατμόσφαιρα από οποιαδήποτε περιοχή του 2 . Μη τρελαθούμε τώρα για το άσχετο της σειράς που άρεσε σε πολλούς γιατί είναι ξενερωμένο - ακριβώς για να αρέσει στο πλήθος.

Καλό μεν παιχνίδι (επένδυσα ~150 ώρες) αλλά δεν λέει τίποτα μπροστά στα προηγούμενα... μη ξαναγράφουμε τα ίδια πάλι για την Β ΤΕΑΜ. Οι διαφορές χαώδεις ακόμα και στα ποταπά 30 λεπτά που είδαμε και χωρίς inventory και status (όχι ότι θα έλεγε και τίποτα να τα βλέπαμε, δεν κάνουν τη διαφορά αυτά τα δύο, δεν είναι lore που όντως δεν είδαμε).

 

Επίσης δεν χρησιμοποιώ την γνώμη μου για το 2 σαν "επιχείρημα ότι το 3 είναι καλό" αναπόφευκτα γίνεται η σύγκριση όπως είναι και το λογικό.

Δηλαδη ποσες ωρες ηθελες να επενδυσεις για να σου αρεσε πολυ το παιχνιδι???800ωρες???Τις 150 ωρες τις επαιζες με το ζορι??Να ξεκαθαρισω οτι ουτε εγω θεωρω το DS2 το καλυτερο της σειρας(δεν μου αρεσε οπως κανανε τους mage και κυριως τους Cleric σε σχεση με DaS και κυριως δεν ειχε Memorable story και κακους οπως DaS και Bloodborne)αλλα στην εκδοση Scholar of the first sin ειναι απλα Must αγορα και κατι παραπανω απο απλως καλο παιχνιδι.

Οσο για το 3 οτι θα τιμηθει απο ολους που εχουμε παιξει τα προηγουμενα αυτο ειναι παραπανω απο δεδομενο αλλα αργει δυστηχως αρκετα ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ ΟΚ κατάλαβα, συμφωνούμε ότι διαφωνούμε και σχολάει το θέμα - αν σου φαίνεται εσένα κάπως που γράφω ότι το 2 είναι το χειρότερο σκέψου πώς μου φαίνεται εμένα ο ισχυρισμός σου ότι έχει τα καλύτερα boss fights  :lol:

Μπορεις να εχεις την αποψη μου οπως και εγω τη δικη μου αλλα παιρνεις σαν δεδομενο οτι ολοι οι φαν της σειρας θεωρουν σκουπιδι το 2 και μας λες με ανακουφιση (ξαναλεω στα 30 λεπτα content που ειδες τα οποια imo δεν ειναι αρκετα περα απο ενα καλο δειγμα για το art design και καποια mechanics) οτι ενταξει παιδια δεν ειναι σαν το 2. Δεν με βλεπεις εμενα να λεω "Ωραιο φαινεται το 3 ελπιζω ομως να εχει τα boss fights και το content του απιστευτου DaS2."

 

Και εγω αυτο το "επαιξα 150 ωρες το σκουπιδι" δεν το καταλαβαινω, προφανως ηταν αρκετα εθιστικο και ειχε αρκετο content για να σε κρατησει κανοντας το τουλαχιστον "καλο παιχνιδι" για εμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε να το κάνουμε λιανά γιατί βλέπω ότι δεν το γλυτώνω ...

Όποια κριτική έχω κάνει για το 2 την έκανα ΣΕ ΣΧΕΣΗ με τα 2 προηγούμενα παιχνίδια της σειράς. Σε σχέση λοιπόν με αυτά το 2 είναι μάπα για εμένα.

Σε σχέση με οτιδήποτε άλλο κυκλοφορούσε εκείνη τη στιγμή το 2 ήταν καλό και με κράτησε αυτές τις ώρες. Και το έχω παίξει σε ps3 και μετά σε pc γιατί η έκδοση για ps3 ήταν επιεικώς απαράδεχτη στο framerate. 

Και στην τελική οι 150 συνδιασμένες ώρες δε μου λένε απολύτως τίποτα όταν πχ έχω ξοδέψει παραπάνω ώρες μόνο για PvP στο Darkroot Forest. 

Δε μπορώ να καταλάβω τα κολλήματα με τα bold και τεράστια γράμματα, αν το έπαιζα 15 ώρες δε θα ήξερα τί λέω - τώρα που το έπαιξα 150 πάλι δεν ξέρω... δε μπορώ να καταλάβω το άγχος σας, εμένα το 3 μου φαίνεται γαμάτο και ευτυχώς δε μοιάζει με το 2 εσείς έχετε επιφυλάξεις ή whatever, good for you.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μοιαζει με το 2 αισθητικα σε art design δεν εχεις δει το παιχνιδι για να ξερεις πως θα καταληξει, δηλαδη ας πουμε στο dark souls 2 απο το 30λεπτο ειπες μουφα το παιχνιδι αλλα θα το παιξω?? Οχι στην πορεια προφανως δεν σου αρεσε το lore το level design και οτι αλλο σε χαλασε τελος παντων, δηλαδη να ειναι το πιο αδυναμο της σειρας αλλα και παλι πολυ καλο παιχνιδι απεχει απο το σκουπιδι που λες.

 

Και εμενα μου αρεσει το 3 και νομιζω παιζει να βγει και το καλυτερο απο ολα, δεν εχει να λεει αυτο με το αν μου αρεσε το 2 η οχι, δεν ειναι αντιθετα μεταξυ τους και δεν εχει νοημα η συγκριση. Δηλαδη αν ας πουμε το 3 βγει το καλυτερο απο ολα σβησει και το 1 θα λεμε μετα το σκουπιδι 1 επειδη απλα το 3 ειναι μιλια καλυτερο?? Οχι, ολα τα souls ειναι καλα παιχνιδια και σε συγκριση μεταξυ τους και με βαση του τι κυκλοφορει εκει εξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wow απο την στιγμη που παιζει στις ταχυτητες του DeS αλλαζουν πολλα! Και εννοω οτι χωρις shield θα ειναι ακομα πιο ευκολο στο gameplay και οπως και στα backstabs. (μας τα αλλαξε ολα το BB) :P

το θεμα ειναι οτι ακομα δεν το εχω σε must αγορα οσο diehard κ αν ειμαι, θα περιμενω να ανακοινωσουν καποια mechanics πρωτα και μετα βλεπουμε.

οσο για το ds2 που λετε δεν θελω να μπω σε συγκρισεις κτλ γιατι δεν το εχω παιξει,,,αλλα τοτε που το ανακοινωναν και αργοτερα αφου διαβασα για καποιες σοβαρες αλλαγες στα mechanics ηταν απλα απογοητευση,,,επαιξε μεγαλο ρολο για μενα διοτι δεν θα το αγοραζα απλα να το τελειωσω σε 100ωρες και μετα παμε γι'αλλα. Τελοσπαντων.....

Ετσι οπως λεει ο keropi για τα 30λεπτα που επαιξε και ειδε την διαφορα αναλογα με αυτα που κοιταει παντα σε αυτη την σειρα των souls , ετσι κ εγω χωρις να παιξω καν το Ds2 , ειδα οτι ειχε κανει αλλαγες στα mechanics (καμια σχεση με lore, ατμοσφαιρα, frames κτλ αυτα ερχονται δευτερα) και δεν το αγορασα για να το παιξω σοβαρα. Τωρα οτι θα επαιζα για πλακα ενα playthrough,,,ναι σιγουρα :)

ολα ειναι συμφωνα με τα κριτηρια του καθενος, μην τρωγεστε :P
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω εβγαλα περισσοτερες ωρες στο DS1 κυριως επειδη δοκιμαζα και διαφορετικα build(το εκανα και Platinum στο ps3 οπως και το Bloodborne στο 4). Το δε DS2 δυστηχως ηταν απογοητευση στα class κυριως σε mage(με τα nerf τα οποια σε offline δεν ηταν απολυτως κανενα λογο που εγιναν,για Online ναι αλλα ας εμενε στο Online μονο για τα nerf)αλλα και τον Cleric ετσι οπως τον εκαναν.

 

Επειδη ακριβως θεωρω το DS2 το χειροτερο απο πλευρας story(κοινως δεν μου εμεινε σχεδον τιποτα memorable οπως στα αλλα παιχνιδια)γιαυτο και δεν μπορω/μπορουμε να εκφερουμε γνωμη και για το DS 3 απο πλευρας story και Lore παλι.

 

Παντως απο πλευρας Lore δεν νομιζω να υπαρξει αλλο σαν το DS μαζι με το Dlc που να με κρατησει τοσο. Ηξερα τοτε απεξω ολα μα ολα τα boss και εψαχνα και στο Internet για το story τους και τι επαιζε κατι που μονο το Bloodborne με εκανε να ξανακανω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ADHD

ειλικρινά δεν έχω όρεξη φίλε να το συνεχίσω περισσότερο από όσα έγραψα στο προηγούμενο ποστ, δεν υπάρχει διάθεση να αιτιολογήσω παραπάνω την γνώμη μου γιατί στην τελική δεν έχει νόημα και χαλιόμαστε  :-)

 

@zeke

 

ΝΑΙ! έχουμε ταχύτητες DeS - δεν ξέρω αν στο TEST έχουν απενεργοποιήσει το equip load πλήρως (σίγουρα κάτι τέτοιο παίζει ως ένα βαθμό διότι ότι έξτρα όπλο παίρνεις πάει σε slot στο χέρι σου και το έχεις πάντα equipped αλλά δεν επηρεάζει το load).

Όλα τα builds που έχει έτοιμα παίζουν σαν light. Και ΝΑΙ , δεν χρησιμοποίησα την ασπίδα σχεδόν καθόλου για ευνόητους λόγους  :lol:  , 2-handed και fast rolling συνέχεια - το recovery λείπει :ph34r: . Το PvP μπροστά από το main boss μου θύμισε εποχές 4-1 ή Darkroot με non-stop δράση.

Τις περισσότερες φορές οι invaders ήταν 2 , με το που έφευγε ένας έσκαγε άλλος στο καπάκι και παίζαμε είτε all-vs-all είτε 1v1. Σκέτη απόλαυση όπως είχα γράψει. Μακάρι να έχει κάτι σαν Forest.

Μετράει σοβαρά και η επαναφορά του Red Eye Orb όπως και του mana bar με το 2ο Ash Estus για την αναπλήρωσή του.  Έχει και μια δόση αποσύνθεσης του κόσμου, περισσότερο από το 1 και λιγότερο από το ΒΒ - ταιριάζει απόλυτα ΙΜΗΟ.

Δε νομίζω να μείνουμε παραπονεμένοι στο τέλος  ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το equip load παντως δεν υπηρχε και στο bloodborne,βεβαια εν μερη λογικο αν σκεφτουμε τα ''armor'' του παιχνιδιου,οπως επισης και το γεγονος οτι δεν ειχες ασπιδα.

 

Παντως για το mana bar ηταν ο λογος που εφαγε κραξιμο ο μαγος στο DeS.Οτι απλα σαν πρωτο class αν και ειχε δυσκολη αρχη(κλασσικα mage)μετα απλα εκανες τα παντα clear.

 

Στο Bloodborne παντως δεν εχει και boss souls,ουτε boss weapons αρα δεν ξερω αν και αυτο το αλλαξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ADHD

ειλικρινά δεν έχω όρεξη φίλε να το συνεχίσω περισσότερο από όσα έγραψα στο προηγούμενο ποστ, δεν υπάρχει διάθεση να αιτιολογήσω παραπάνω την γνώμη μου γιατί στην τελική δεν έχει νόημα και χαλιόμαστε  :-)

Σωστος, και εμενα η γνωμη μου ειναι, δεν υπαρχει λογος να συνεχισουμε φαν της σειρας ειμαστε ολοι νομιζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Fulgore

Ο Dancer πάντως στο TEST σου δίνει BOSS Soul , δε νομίζω να αλλάξει αυτό σε σχέση με τα προηγούμενα *souls. Για τον μάγο στο DeS ισχύει αλλά δε νομίζω να γίνει το ίδιο και εδώ ακόμα και με το mana bar. Αμφιβάλλω αν θα μπορείς να κάνεις build στο 3 με μάγο που να είναι ισοδύναμος με έναν overpowered του DeS.

 

@ADHD

εννοείται, αν δεν είχαμε και καμοιά προστριβή δε θα είμασταν και σωστοί fans  :lol:  :lol:  :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Keropi ναι light equip και 2h ή dual wield ftw :)


καποια mechanics (στο online) που με απογοητευσαν παρα πολυ ηταν αυτα:

Cannot Invade

If the world you want to invade is in a multiplayer state (at least one co-op player), you cannot invade that world!

Lord of Cinder

When in Lord of Cinder mode, your character's appearance will change, and you'll have the following effects until you die:

Maximum HP boosted 1.4x (40%+ του hp σου)


Βεβαια διαβασα αργοτερα οτι αυτα ειναι λογω του stress test,,,who knows. Γι'αυτο ακομα δεν ειναι must αγορα για μενα παντα...
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι μετα το Dark Souls 2 δεν ξερει κανεις μα κανεις τι θα γινει με τα Dlc. Ναι ειμαι προθυμος προσωπικα να δωσω 50ευρω για το game(ή οσο θα κανει στο pc day one,ειδικα αν εχει καμια steelbook αλα bloodborne)αλλα να δωσει 45-50ευρω για το παιχνιδι και αλλα 30-40ευρω για Dlc(αν το πανε οπως το DS2)τοτε καλυτερα να περιμενω για την game of the year edition.

 

Και το λεω αυτο για τα Dlc γιατι ειναι κατι που το ανακοινωνουν παντα αργοτερα απο οταν βγαινει το παιχνιδι(για προφανης λογους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι θα παίξει τουλάχιστον 1 DLC , δε το αποφεύγουμε.... βέβαια με τη bamco μπορεί να είναι και 3  :lol:

Δε ξέρω αν αξίζει να περιμένεις για GOTY edition man για *οποιοδήποτε* παιχνίδι που σου αρέσει και ειδικά στα souls που έχουν και online κομμάτι το οποίο είναι ωραίο να το παίζεις όταν έχει και πολύ κόσμο και είναι και φρέσκο...

Ένα χρόνο μετά όσο να'ναι μειώνεται η κίνηση , μένουν μεν οι "καλοί" αλλά συνήθως είναι "λίγοι και καλοί"... εκτός και αν δεν σε ενδιαφέρει αυτός ο τομέας οπότε πάσσο αν μπορείς να αντέξεις τον πειρασμό  :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...