Προς το περιεχόμενο

OS X El Capitan


γροσερισοπ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eδω κατοχος air 2015.

Πραγματι χανει καρε/λαγκαρει σε mission control, αλλα ποτε το UI του mac os x δεν ειχε την σβελταδα του UI των windows.

 

Τελικα κατι πρεπει να παιζει με τη διαχείριση της κάρτας όταν δουλεύει σε μπαταρία.. Παρατήρησα πως όποτε το χω σε ρεύμα δεν αργουν τα καρε αρα μαλλον αυτο "φταιει" :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 675
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχει κανείς το θέμα με το caps lock που απενεργοποιείται όταν αλλάζεις γλώσσα;

Το έχω σε 2 Mac με 10.11.3. Και τα 2 έχουν ορθογράφο iStorm (αν παίζει κάποιο ρόλο).

 

Μάλλον όλοι το έχουμε αυτό...και εμένα μου το κάνει, βέβαια μέχρι τώρα δεν είχα δώσει την πρέπουσα σημασία, μίας και δεν μου ήταν τόσο αναγκαίο, αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν είναι bug αλλά κομμάτι Λ.Σ.., δε θυμάμαι τι γινόταν σε προγενέστερα os x!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Είχα γράψε και ποιο πάνω εντυπώσεις για το λειτουργικό. Απλά να αναφέρω πως ναι μεν ισχύουν τα καλά που είπα

δηλαδή πως ο υπολογιστής έγινε πιο γρήγορος και οι καινούργιες λειτουργίες είναι θετικές, αλλά έχει αυξηθεί και η συχνότητα των bugs.

 

Π.χ. μου έχει κρασάρει το Mail. Φυσικά άνοιξε αμέσως και επανήλθαν όλα. Κάπου κάπου κρασάρει και το Safari.

Σε μερικές περιπτώσεις μου έκανε logout μόνο του ενώ σήμερα άνοιξα τον υπολογιστή και δε φόρτωνε ο Finder. Έκανα restart και τώρα λειτουργεί. Με όλα αυτά έχω την εντύπωση πως το λειτουργικό είναι αρκετά πιο  byggy από πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτητώ, όσοι χρησιμοποείται mouse εκτός απο της apple πως μπορώ να κάνω τα πλαινά κουμπία τα δουλεύουν σαν μπρος-πίσω έχω ένα razer deathadder chroma.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτητώ, όσοι χρησιμοποείται mouse εκτός απο της apple πως μπορώ να κάνω τα πλαινά κουμπία τα δουλεύουν σαν μπρος-πίσω έχω ένα razer deathadder chroma.  

Μέσα από το software της Razer.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα γράψε και ποιο πάνω εντυπώσεις για το λειτουργικό. Απλά να αναφέρω πως ναι μεν ισχύουν τα καλά που είπα

δηλαδή πως ο υπολογιστής έγινε πιο γρήγορος και οι καινούργιες λειτουργίες είναι θετικές, αλλά έχει αυξηθεί και η συχνότητα των bugs.

 

Π.χ. μου έχει κρασάρει το Mail. Φυσικά άνοιξε αμέσως και επανήλθαν όλα. Κάπου κάπου κρασάρει και το Safari.

Σε μερικές περιπτώσεις μου έκανε logout μόνο του ενώ σήμερα άνοιξα τον υπολογιστή και δε φόρτωνε ο Finder. Έκανα restart και τώρα λειτουργεί. Με όλα αυτά έχω την εντύπωση πως το λειτουργικό είναι αρκετά πιο  byggy από πριν.

 

Για email εγώ χρησιμοποιώ 2 προγράμματα.

Outlook και Airmail 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιαδια μια ερωτηση. Απο τότε που αναβάθμισα σε el capitan παρατηρω οταν παω να εκτυπωσω ,η πρωτη σελιδα που βγαζει ειναι κενη και μετα εκτυπωνει κανονικα.

Ειναι bug? Χρειαζεται να κανω κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το λειτουργικό βγάζει αρκετά προβλήματα. Προτείνω όποιος το σκέφτεται να αναβάλει λίγο ακόμα την εγκατάσταση μπας και στρώσει με το 10.11.5.

Πολλές εφαρμογές κρασάρουν και πότε πότε χρειάζεται και να κάνεις restart για διάφορους λόγους ή κάνει μόνο του όπως έκανε πριν από καμιά ώρα περίπου ο υπολογιστής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για να πούμε και τα καλά που τα έχω γράψει και πιο πάνω ο υπολογιστής μου έγινε πιο γρήγορος από τα mavericks. Οπότε αν θεωρήσουμε πως το Yosemite είναι πιο αργό η διαφορά θα είναι πιο μεγάλη.

Οπότε σταθερότητα Yosemite ταχύτητα  El Capitan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυσκολο να καταλαβω διαφορες γιατι είμαι σε υβριδικο δισκο

 

Νομίζω ότι στο El capitan θα καταλάβεις πανεύκολα τις διαφορές που εστιάζουν στο full screen, στο swap μεταξύ virtual desktops, κτλ, γιατί πολύ απλά δεν laga-ρουν όσο στο 10.10.x . Είναι μέρα με τη νύχτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανένας πρόβλημα με την αυτόματη αλλαγή του background; οκ, όχι κάτι σοβαρό, αλλά αρκετά σπαστικό.

Έχω θέσει ένα desktop background της αρεσκείας μου. Κάποιες φορές, συνήθως όταν κάνω boot/restart και μόνο στη log-in οθόνη, αλλάζει το background στο default των el capitan ή σε κάποιο που είχα επιλέξει παλιότερα. Eπίσης, το ίδιο συμβαίνει καμιά φορά όταν συνδέω το μακ, μέσω hdmi, σε εξωτερική οθόνη είτε όταν προσθέτω έξτρα desktops. 

Τι παίζει; Είναι κάποιο γνωστό bug;

 

Επίσης, η log in οθόνη στην αρχή μου εμφανίζεται ΠΑΝΤΑ σε διαφορετική ανάλυση (default) από αυτή που δουλεύω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...