Προς το περιεχόμενο

OS X El Capitan


γροσερισοπ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 675
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 1 μήνα μετά...

Παιδιά καλησπέρα,

Έκανα εγκατάσταση του λειτουργικού από usb στικάκι χωρίς προηγουμένως να έχω άρει την εξουσιοδότηση από itunes κ.λ.π.

Τώρα κάθε φορά που συνδέομαι βγαίνει ένα μήνυμα "Αναμονή έγκρισης από άλλη συσκευή" για την κλειδοθήκη.

Άλλη apple συσκευή δεν έχω.

Φυσικά βάζω εκ νέου τους κωδικούς και πράγματι με συνδέει αλλά πως γίνεται να πάψει να βγαίνει αυτό το μήνυμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα και απο εμένα. Υπάρχει περίπτωση να βοηθήσει κάποιος να κατεβάσει το os x el capitan και να το ανεβάσει κάπου για να μπορέσουμε να το κατεβάσουμε; Στην δίκη μου περίπτωση θελω να κάνω downgrade απο Sierra σε El Capitan αλλα είμαι απο τους άτυχους που δεν μου το βγάζει στο App Store για να το κατεβάσω ???????? (Μονο το Sierra βλέπω). Δεν μπόρεσα να βρω κάποιον άλλο δωρεάν τροπο να κατεβάσω το λειτουργικό.

 

Υ.Γ: Να πω πως η αγορά του iMac μου ήταν με προεγκατεστημένο OS X El Capitan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο εμένα. Υπάρχει περίπτωση να βοηθήσει κάποιος να κατεβάσει το os x el capitan και να το ανεβάσει κάπου για να μπορέσουμε να το κατεβάσουμε; Στην δίκη μου περίπτωση θελω να κάνω downgrade απο Sierra σε El Capitan αλλα είμαι απο τους άτυχους που δεν μου το βγάζει στο App Store για να το κατεβάσω ???????? (Μονο το Sierra βλέπω). Δεν μπόρεσα να βρω κάποιον άλλο δωρεάν τροπο να κατεβάσω το λειτουργικό.

 

Υ.Γ: Να πω πως η αγορά του iMac μου ήταν με προεγκατεστημένο OS X El Capitan.

 

 

Ψάξε κάπου που έχει τις αγορές σου και θα σου εμφανίσει όλα τα παλιά λειτουργικά τα οποία θα μπορείς να κατεβάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε κάπου που έχει τις αγορές σου και θα σου εμφανίσει όλα τα παλιά λειτουργικά τα οποία θα μπορείς να κατεβάσεις.

 

1) Το Purchased List δεν κρατάει όλες τις αγορές αλλά τις ποιο πρόσφατες μόνο. Για να μπορεί λοιπόν κάποιος να βρει το προηγούμενο λειτουργικό θα πρέπει να μην έχει φύγει από την λίστα του. Εάν δεν το βλέπει εκεί, τέλος!

2) Η Apple κάθε φορά που βγάζει νέο λειτουργικό, αποσύρει το προηγούμενο.

3) Εφόσον υπάρχει η δυνατότητα να το ανακτήσει κάποιος μέσω του Internet Recovery, από μόνη της είναι μια λύση. Δεν μπορεί βέβαια να δημιουργήσει κάποιο Bootable USB ή DVD.

4) Μέσω του Internet Recovery μπορούμε να ανακτήσουμε ΜΟΝΟ το λειτουργικό με το οποίο παραλάβαμε το μηχάνημά μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Το Purchased List δεν κρατάει όλες τις αγορές αλλά τις ποιο πρόσφατες μόνο. Για να μπορεί λοιπόν κάποιος να βρει το προηγούμενο λειτουργικό θα πρέπει να μην έχει φύγει από την λίστα του. Εάν δεν το βλέπει εκεί, τέλος!

2) Η Apple κάθε φορά που βγάζει νέο λειτουργικό, αποσύρει το προηγούμενο.

3) Εφόσον υπάρχει η δυνατότητα να το ανακτήσει κάποιος μέσω του Internet Recovery, από μόνη της είναι μια λύση. Δεν μπορεί βέβαια να δημιουργήσει κάποιο Bootable USB ή DVD.

4) Μέσω του Internet Recovery μπορούμε να ανακτήσουμε ΜΟΝΟ το λειτουργικό με το οποίο παραλάβαμε το μηχάνημά μας.

 

 

Σε εμένα προσωπικά η purchased list ξεκινάει από το 2011 και είναι αρκετααααά μεγάλη. Δεν ισχύει το ότι κρατάει μόνο τις πιο πρόσφατες αγορές και δεν αναφέρεται και τίποτα στην σελίδα υποστήριξης της apple: Link.png Site: https://support.apple.com/en-us/HT202161  

 

Επίσης, μου εμφανίζονται (και μπορώ να κατεβάσω) όλα τα λειτουργικά από το mountain lion και μετά. Προϋπόθεση για να εμφανίζονται τα λειτουργικά εννοείται είναι ότι πρέπει να τα έχεις κατεβάσει-"αγοράσει" από το app store.

 

Edit: Δεν είδα το υστερόγραφο του χρήστη που έλεγε ότι ο υπολογιστής ήταν με προεγκατεστημένο το el capitan όποτε στην περίπτωση του είναι λογικό που δεν εμφανίζεται στο purchased list για τον λόγο που αναφέρω στο τέλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι αν και έχω κατεβάσει με τον συγκεκριμένο υπολογιστή, και το Mavericks και το Yosemite και το El Capitan και το SIerra βλέπω μόνο το El Capitan και το Sierra παρ' όλο που όλα είναι κατεβασμένα από App Store! Και με το ίδιο ID!

+Ότι δεν βλέπω πλέον και πάρα πολλά από τα Apps που είχα και αγοράσει ή κατεβάσει δωρεάν παρόλο που έχω κάποια από το 2011 τα οποία διαρκώς παίρνουν ενημερώσεις.

Τέλος πάντων, ίσως κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε κάπου που έχει τις αγορές σου και θα σου εμφανίσει όλα τα παλιά λειτουργικά τα οποία θα μπορείς να κατεβάσεις.

Δυστυχώς απο τις αγορές μου δεν εμφανίζει το El Capitan οποτε ο μόνος τρόπος ειναι με Internet Recovery όπως γραφει ο φίλος ο Dredd81. Εχω ξεκινήσει είδη την διαδικασία και περιμένω να δω τα αποτελέσματα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς απο τις αγορές μου δεν εμφανίζει το El Capitan οποτε ο μόνος τρόπος ειναι με Internet Recovery όπως γραφει ο φίλος ο Dredd81. Εχω ξεκινήσει είδη την διαδικασία και περιμένω να δω τα αποτελέσματα .

Εννοείτε έαν δουλεύει το recovery είναι η καλύτερη επιλογή για να μην μπλέκεις με torrents κτλ που δεν ξέρεις κατά πόσο είναι ασφαλή.

Εγώ πάλι αν και έχω κατεβάσει με τον συγκεκριμένο υπολογιστή, και το Mavericks και το Yosemite και το El Capitan και το SIerra βλέπω μόνο το El Capitan και το Sierra παρ' όλο που όλα είναι κατεβασμένα από App Store! Και με το ίδιο ID!

+Ότι δεν βλέπω πλέον και πάρα πολλά από τα Apps που είχα και αγοράσει ή κατεβάσει δωρεάν παρόλο που έχω κάποια από το 2011 τα οποία διαρκώς παίρνουν ενημερώσεις.

Τέλος πάντων, ίσως κάνω λάθος.

Περίεργο... Πατάς εκεί που λέει purchases στην εφαρμογή app store σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο... Πατάς εκεί που λέει purchases στην εφαρμογή app store σωστά;

 

Ναι φίλε μου ακριβώς.

Και για να το κάνω πιο συγκεκριμένο, το παρατήρησα αυτό μετά την μετάβαση από το Yosemite σε El Capitan όταν πήγα να κάνω εγκατάσταση κάποια από τα Apps μου.

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει και πολύ, γιατί τα λειτουργικά τα έχω κρατήσει όλα σε αντίγραφα. Τα Apps από την άλλη είναι πανεύκολο να τα ξαναβρεί κάποιος.

Μόλις κοίταξα και από περιέργεια πότε κατέβασα το πρώτο μου App από το Purchase History. Είναι από 23/10/2010!!!

Δεν παραξενεύομαι γιατί με την Apple έχω δει πολλά κουφά όλα αυτά τα χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φίλε μου ακριβώς.

Και για να το κάνω πιο συγκεκριμένο, το παρατήρησα αυτό μετά την μετάβαση από το Yosemite σε El Capitan όταν πήγα να κάνω εγκατάσταση κάποια από τα Apps μου.

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει και πολύ, γιατί τα λειτουργικά τα έχω κρατήσει όλα σε αντίγραφα. Τα Apps από την άλλη είναι πανεύκολο να τα ξαναβρεί κάποιος.

Μόλις κοίταξα και από περιέργεια πότε κατέβασα το πρώτο μου App από το Purchase History. Είναι από 23/10/2010!!!

Δεν παραξενεύομαι γιατί με την Apple έχω δει πολλά κουφά όλα αυτά τα χρόνια.

 

Καλού κακού θα πιάσω τώρα που μπορώ να κατεβάσω τα λειτουργικά που μου επιτρέπει και να τα έχω backup γιατί ποτέ δεν ξέρεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...