Προς το περιεχόμενο

Horizon: Zero Dawn [PS4]


Alastor192

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

στο nioh ας πουμε γιατι εγραφα και γραφω ακομα με ενθουσιασμο?

1)Γιατι εχεις παιξει και σου αρεσουν τα Souls/Bloodborne

2)Γιατι το παιχνιδι το επαιξες και το τερματησες και αρα εχεις οπως πολυ σωστα ανεφερες ολοκληρωμενη γνωμη/αποψη γυρω απο το παιχνιδι

Εχει μια μικρη διαφορα το παραπανω παραδειγμα σου απο το να λες μια πρωτη εντυπωση απο τα οσα εχεις δει ως τωρα απο τα reviews,μιας και το παιχνιδι δεν εχει κυκλοφορισει καν στην αγορα.

 

Ουτως ή αλλως εγω προσωπικα δεν σε ''εκραξα'' οπως λες επειδη το παιχνιδι σου φενεται αδιαφορο. Αλιμονο γουστα ειναι αυτα,δεν αρεσουν ολα(και το ιδιο)σε ολους μας.

 

Ναι παιδια δεν υπαρχει ανθρωπος στη γη να μην τον ενδιαφέρει εχετε δικιο,

Εγω σε συγκεκριμενο κομματι απαντησα οτι σου απαντησα και ειναι το παραπανω. Και εγω μπηκα στο προσφατο θεμα του For Honor να ακουσω εντυπωσεις απο οσους το επαιξαν(με βαση τα οσα ειχα δει στο twitch)αλλα απο αυτα που ειδα(και με τα dlc που ανεφερες και εσυ πιο πανω)ειδα οτι το παιχνιδι δεν ειναι για μενα και τελος παμε παρακατω.

 

Το ιδιο και στο Division περυσι πχ. Πολυ διαφημισμενο παιχνιδι,μου ψιλο αρεσε το concept του μπηκα στο θεμα του να δω αντιδρασεις κοσμου και πως του φενεται,ειδα τι γραψανε τα παιδια και οτι δεν ειναι για μενα και το προσπερασα.

Το hobby μου ειναι το gaming,δεν καταλαβα γιατι σου φενεται περιεργο που συμμετεχω σε θεματα για διαφορα παιχνιδια. 

 

Και στο θεμα του Xbox

εμπαινα μιας και με ενδιεφερε η κονσολα στις αρχες λογω των exclusive της απο τις προηγουμενες κονσολες που ειχα,αλλα οταν αργοτερα ειδα οτι μεχρι και τα τελευταια Horizon 3 και Gears of War βγηκαν σε pc τελικα βρηκα ανουσια την αγορα της και γιαυτο δεν πολυ εμπαινα στο αντιστοιχο θεμα. Βεβαια γνωστος συμφορουμιτης μου εκανε την παρατηρηση επειδη εγραφα στο κεντρικο θεμα του xbox ενω δεν ειχα την κονσολα,παρολο που εχω στην κατοχη μου cross platform με το xbox παιχνιδια της MS στο pc και xbox one controller αλλα με αρκετες γενικες αποφασεις τις εταιρειας δεν ειμαι ικανοποιημενος ως τωρα,οπως η ελλειψη καλων Exclusive νεων ip περαν του Sunset overdrive).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω φενονται ικανοποιητικες διαφορες..δεν ξερω ισως στο youtube δεν βλεπεις ολη την αληθεια και πρεπει να τα εχεις και τα 2 για να καταλαβεις ποσο πιο καλο ειναι το ενα απο το αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτως ή αλλως προσωπικα αν δεν κυκλοφορησει το παιχνιδι στην αγορα να διαβασω γνωμες του κοσμου που με ενδιαφερουν περισσοτερο ή να δω κανενα stream να εχω μια καλυτερη αποψη τα reviews τα ψιλο αγνοω.

 

Επισης ειναι γεγονος οτι ανεξαρτητως εταιρειας/πλατφορμας ναι υπαρχουν στον χωρο του gaming πληρωμενα/πολυ ευνοικα reviews απο ορισμενα(καποιες φορες)sites/youtubers,και αυτο αρκετες φορες φενεται απο την διαφορα μεταξυ κριτικων και κοινου στο metacritic.

Αναμενομενα πραγματα αφου τα reviews καθοριζουν ενα μερος των πωλησεων που θα γινουν ή δεν θα γινουν.


Επισης λογω και των υψηλων βαθμολογιων περιμενετε να δειτε ποσες σελιδες θα φτασει το εν λογω θεμα μεχρι το τελος του χρονου σε σχεση με το γνωστο nioh,παρολο που το Bloodborne εχει φτασει τις 186 σελιδες(αυτα που ελεγα περι συμμετοχης πιο πισω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Checkerboard 2160p γίνεται απο 1920x2160 res, πρακτικά ακριβώς τα μισά pixel από native 4k. 1800p είναι native res, δεν παίζει κάποιο upscale.

αρα η πραγματικη αναλυση του παιχνιδιου ειναι 1920x2160? και γινεται 3840x2160 checkerboard? ή δεν εχω καταλαβει καλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ADHD

δεν εισαι ο μονος, κ εμενα δε μ αρεσε και το βρισκω generic, το παιχνιδι ειναι καθαρα για τα γραφικα πολυ καλο, περα απ αυτο που δε το κοιταω ιδιαιτερα σε παιχνιδια, δε μου λεει τιποτα αλλο, το βλεπω να ναι τα quest τυπου wow, πανε εκει σκοτωσε αυτο, ξαναπανε εκει σκοτωσε αυτο κτλπ, γενικα σε οποιον δεν αρεσει κατι πεφτουν να τον φανε κατευθειαν, και ειμαστε και κατοχοι πσ4 αυτο ειναι το αστειο  :P

 

anyway, οποιος το παρει να το χαρει και να πει εντυπωσεις, με nioh + for honor θα μαι πολυ απασχολημενος για καιρο, το βλεπω για sale λογικα

 

@Fulgore, τι σχεση εχουν οι σελιδες, το nioh δε θεωρειται mainstream και system seller οπως αυτα τα eye candy παιχνιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ADHD

δεν εισαι ο μονος, κ εμενα δε μ αρεσε και το βρισκω generic, το παιχνιδι ειναι καθαρα για τα γραφικα πολυ καλο, περα απ αυτο που δε το κοιταω ιδιαιτερα σε παιχνιδια, δε μου λεει τιποτα αλλο, το βλεπω να ναι τα quest τυπου wow, πανε εκει σκοτωσε αυτο, ξαναπανε εκει σκοτωσε αυτο κτλπ, γενικα σε οποιον δεν αρεσει κατι πεφτουν να τον φανε κατευθειαν, και ειμαστε και κατοχοι πσ4 αυτο ειναι το αστειο  :P

 

anyway, οποιος το παρει να το χαρει και να πει εντυπωσεις, με nioh + for honor το βλεπω για sale λογικα

Καλα κοιταξε να δεις και εγω απο τα video των video reviews δεν καταλαβαινω και πολλα για το παιχνιδι ουτε το concept του με τραβαει οπως σε αλλα πιο γνωστα παιχνιδια ως τωρα.Μια δηλωση ενος video πιο πισω περι καλυτερου playstation exclusive παιχνιδιου(ειδικα επειδη μου αρεσε και το bloodborne πολυ)την βρηκα τελειως αστεια και υπερβολικη στην παρουσα φαση αλλα θελω να το ψαξω λιγο παραπανω να εχω προσωπικη αποψη πανω σε αυτο.

Δεν περιμενω να παιξω κατι καλυτερο απο το Witcher 3 ουτως ή αλλως ουτε εχω και τετοιες απαιτησεις :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ADHD

δεν εισαι ο μονος, κ εμενα δε μ αρεσε και το βρισκω generic, το παιχνιδι ειναι καθαρα για τα γραφικα πολυ καλο, περα απ αυτο που δε το κοιταω ιδιαιτερα σε παιχνιδια, δε μου λεει τιποτα αλλο, το βλεπω να ναι τα quest τυπου wow, πανε εκει σκοτωσε αυτο, ξαναπανε εκει σκοτωσε αυτο κτλπ, γενικα σε οποιον δεν αρεσει κατι πεφτουν να τον φανε κατευθειαν, και ειμαστε και κατοχοι πσ4 αυτο ειναι το αστειο  :P

 

anyway, οποιος το παρει να το χαρει και να πει εντυπωσεις, με nioh + for honor το βλεπω για sale λογικα

 

Γενικα εχω δει οτι υπαρχει μια ισορροπια στις αποψεις σου οποτε δυσκολα θα πεσει να σε φαει κανεις.

Εκει ειναι η διαφορα :)

 

Aυτο που περιγραφεις βεβαια ως ορισμο του generic, γινεται σε ολα τα open world games. Και μαζι σου εδω. Γιατι ειναι ο λογος που δεν με τραβανε τοσο και μενα. Μου αρεσουν αλλα ποτε δεν ειναι πχ GOTY για μενα. Ουτε το RDR ηταν ουτε πιθανον το horizon θα γινει. Εκτος αν αλλαξουν τρομερα την δομη τους.

 

Ποτε δεν με ενθουσιασε οσο αλλους η ελευθερια που σου δινουν.

 

Αλλο αυτο και αλλο η ποιοτητα του παιχνιδιου που φαινεται να ειναι δεδομενη συμφωνα με τις κριτικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

πω ρε φιλε...και πανω που ελεγα  να γραψω θα μαρεσε το παιχνιδι να σε ξεκιναει απο μικρο παιδι.δεν επρεπε να το δω το βιντεο και μολις ειδα την αρχη το εκλεισα..χααχχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Fulgore, τι σχεση εχουν οι σελιδες, το nioh δε θεωρειται mainstream και system seller οπως αυτα τα eye candy παιχνιδια

 

Τις σελιδες τις ανεφερα απο πλευρας του τι ενδιαφερον και συμμετοχη μαζεψε το ενα παιχνιδι(μιας και ηταν το πιο πολυ συζητημενο παιχνιδι του ps4 τοτε)παρολο που ουτε το bloodborne απευθυνεται σε ολους ,και γενικα η Souls σειρα δεν θεωρειται τοσο mainstream, (ασχετως του αν εγινε τρομερα δημοφιλης τα τελευταια χρονια)και δεν διαφερει και παρα πολυ απο πλευρας gameplay απο το nioh(αν και εχει φυσικα τις διαφορες του που το ξεχωριζουν με την καλη εννοια παντα).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@PDS13 +1 για τα open world games, γενικοτερα κ μενα δεν με τραβανε, αν και ειμαι του μμο γενικα, αυτα τα σινγλε πλαιερ δε μου λενε κατι, να υπαρχει ιντερακτιον με αλλους παικτες σαφως και το προτειμω  :P

 

@Fulgore δε νομιζω να υπαρξει αντιστοιχο ενδιαφερον για το Nioh, οπως δεν υπηρξε για ninja gaiden sigma 2 στο ps3, εσυ που μου λεγες το πρωι για achievs, δες ποσοι εχουν παρει plat εκει  :P  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο που περιγραφεις βεβαια ως ορισμο του generic, γινεται σε ολα τα open world games. Και μαζι σου εδω. Γιατι ειναι ο λογος που δεν με τραβανε τοσο και μενα.

Το τελευταιο open world rpg παιχνιδι ειναι το FF15 και εκει ολως τυχαιως ειναι αναμεικτα τα συναισθηματα του κοσμου πανω σε αυτο το κομματι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@PDS13 +1 για τα open world games, γενικοτερα κ μενα δεν με τραβανε, αν και ειμαι του μμο γενικα, αυτα τα σινγλε πλαιερ δε μου λενε κατι, να υπαρχει ιντερακτιον με αλλους παικτες σαφως και το προτειμω  :P

Εμενα παλι καθολου τα ΜΜΟ. :(

Και το online gaming το βαρεθηκα απο την προηγουμενη γενια :P

 

single player παιχνιδια σε οχι open world περιβαλλον, αλλα τυπου uncharted 4 και TLOUS προτιμω. δλδ ψιλοανοιχτους χωρους αλλα οχι σουπερ ελευθερια. Να σε οδηγει το game.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Fulgore δε νομιζω να υπαρξει αντιστοιχο ενδιαφερον για το Nioh

Κοιτα δεν θα μου κανει εντυπωση και καλυτερα κιολας(απο πλευρας του οτι ουτως ή αλλως ειναι ψιλο ιδιαιτερο παιχνιδι),απλα αυτο που θελω να πω ειναι οτι exclusive παιχνιδια που μαζευουν υψηλες βαθμολογιες τραβανε γενικα παραπανω κοσμο απο οτι αλλα παιχνιδια(τουλαχιστον στο insomnia που γραφουμε δεν εχω πληρη αποψη για τα site του εξωτερικου).

 

Παρα πολλοι παιξανε το bloodborne και ας μην ειχανε επαφη με την σειρα Souls επειδη ακριβως παντου διαβαζαν το ιδιο πραγμα''το καλυτερο παιχνιδι για ps4'' και μαλιστα μερικοι γραφανε και το αλλο''λογος αγορας κονσολας για μενα''.Βαλε σε αυτα και την βαθμολογια που τσιμπησε τοτε για νεο exclusive Ip και καταλαβαινεις.

 

Το επομενο δημοφιλεστερο θεμα παιχνιδιου ειναι για το Uncharted 4 ολως τυχαιως.

Τα επομενα απο αυτο δημοφιλεστερα παιχνιδια σε ολο το θεμα των κονσολων στο insomnia τα TheOrder και μετα Driveclub.

Τα συμπερασματα δικα σου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα πιστευω δεν υπαρχει καλυτερο παιχνιδι απο το bloodborne sto ps4 και γι αυτο αγορασα την κονσολα, αλλα ημουν τυχερος που εσκασε και το Nioh :P τωρα για το τι ειναι δημοφιλες στο ινσομνια δε μπορω να εκφερω αποψη, αλλα Σουηδια που ειμαι δεν ειναι κ πολυ διαφορετικα τα πραματα, γτ δεν υπαρχουν κ αξιολογα exclusive μεχρι τωρα, τωρα σκασανε ολα μαζι, Nier Nioh Horizon κ δε ξερω και εγω τι αλλο  :P

 

+ τΟ ps4 population ειναι κ σαφως μεγαλυτερο οποτε υπαρχει κ μεγαλυτερο ενδιαφερον για τα αποκλειστικα της σονυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...