Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Millenium, επειδή κι εγώ έχω το ίδιο σύστημα και σκέφτομαι να πάρω οθόνη, μπορείς να προτείνεις κάποια που θα το αναδείξει?

Εγώ σκεφτόμουνα κάτι τέτοιο http://www.e-shop.gr/othoni-lg-24mb35pu-b-238-ips-led-full-hd-p-PER.157546

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Millenium, επειδή κι εγώ έχω το ίδιο σύστημα και σκέφτομαι να πάρω οθόνη, μπορείς να προτείνεις κάποια που θα το αναδείξει?

Εγώ σκεφτόμουνα κάτι τέτοιο http://www.e-shop.gr/othoni-lg-24mb35pu-b-238-ips-led-full-hd-p-PER.157546

Καλή οθόνη είναι για τα λεφτά της, δεν έχει κάποιο μειον. Το θέμα είναι ότι μπορείτε να πάρετε και ακριβότερες gaming οθόνες όπως την LG 24GM77.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρομαι για 27''μόνιτορ 1920x1080 που η χρήση του θα είναι αποκλειστικά  περιήγηση στο ίντερνετ και ταινίες.

Tο ποσό είναι 300 με 350 ευρω (απο Ελληνικο καταστημα αν γινεται ) και η κάρτα γραφικών AMD APU A-6 5400.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρομαι για 27''μόνιτορ 1920x1080 που η χρήση του θα είναι αποκλειστικά  περιήγηση στο ίντερνετ και ταινίες.

Tο ποσό είναι 300 με 350 ευρω (απο Ελληνικο καταστημα αν γινεται ) και η κάρτα γραφικών AMD APU A-6 5400.

Καλησπέρα. Πρώτη μου πρόταση η glossy IPS Dell S2715H.

https://www.skroutz.gr/s/5613646/Dell-S2715H.html?keyphrase=dell+s2715h

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Millenium, επειδή κι εγώ έχω το ίδιο σύστημα και σκέφτομαι να πάρω οθόνη, μπορείς να προτείνεις κάποια που θα το αναδείξει?

Εγώ σκεφτόμουνα κάτι τέτοιο http://www.e-shop.gr/othoni-lg-24mb35pu-b-238-ips-led-full-hd-p-PER.157546

 

Τέτοιες οθόνες είναι περισσότερο για συστήματα on a budget ή για pc γραφείου.Η γνώμη μου είναι να πάρεις μόνιτορ αντάξιο του συστήματος για να το αξιοποιήσεις και για να κερδίσεις αισθητά σε εμπειρία/immersion χρήσης.Κάτι τουλάχιστον σε 144hz σαν την LG που πε ο xmors ή σε 27'' 1440p.

 

 

Ενδιαφέρομαι για 27''μόνιτορ 1920x1080 που η χρήση του θα είναι αποκλειστικά  περιήγηση στο ίντερνετ και ταινίες.

Tο ποσό είναι 300 με 350 ευρω (απο Ελληνικο καταστημα αν γινεται ) και η κάρτα γραφικών AMD APU A-6 5400.

 

Σε τι απόσταση κάθεσαι; Τέτοιες οθόνες έχουν χαμηλό ppi-μεγάλο pixel pitch και μικρότερο usable space από οτι οι 27'' 1440p και για μένα δεν αξίζουν με τίποτα τέτοια ποσά που αναφέρεις.Διάβασε και εδώ αν γνωρίζεις αγγλικά https://pcmonitors.info/articles/2560-x-1440-vs-1920-x-1080/

 

Καλύτερα να κοίταζες σε 29'' 21:9 ή σε κάτι άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοιες οθόνες είναι περισσότερο για συστήματα on a budget ή για pc γραφείου.Η γνώμη μου είναι να πάρεις μόνιτορ αντάξιο του συστήματος για να το αξιοποιήσεις και για να κερδίσεις αισθητά σε εμπειρία/immersion χρήσης.Κάτι τουλάχιστον σε 144hz σαν την LG που πε ο xmors ή σε 27'' 1440p.

 

 

 

Σε τι απόσταση κάθεσαι; Τέτοιες οθόνες έχουν χαμηλό ppi-μεγάλο pixel pitch και μικρότερο usable space από οτι οι 27'' 1440p και για μένα δεν αξίζουν με τίποτα τέτοια ποσά που αναφέρεις.Διάβασε και εδώ αν γνωρίζεις αγγλικά https://pcmonitors.info/articles/2560-x-1440-vs-1920-x-1080/

 

Καλύτερα να κοίταζες σε 29'' 21:9 ή σε κάτι άλλο.

Η απόσταση είναι τώρα σε μια 23'' 1920x1080 έχω είναι γύρω στα 80 εκατοστά, έχω περιθώριο να είμαι πιο μακριά αν είχα μεγαλύτερο κάδρο .

 

Η αναλογία 29'' 21:9 δεν είναι του γούστου μου( δεν σημαίνει ότι έχω και δίκιο) επομενως αν επεμενα σε 27'' 16:9 θα μου προτείνατε να ανεβάσω το μπάτζετ και να κοιτάξω σε 27'' 2560 x1440 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δοκιμάσει 21:9; Γιατί αν δεν δοκιμάσεις δεν μπορείς να ξέρεις με σιγουριά  :) Το λέω γιατί και άλλοι δεν τις βλέπαν θετικά,τους φαινόταν περίεργο το ratio ή whatever και άλλαξαν γνώμη μόλις χρησιμοποίησαν.Αν θες οπωσδήποτε 16:9 και έχεις τη δυνατότητα τότε ναι είναι καλύτερα να πας σε 27'' 1440p αν και μια 21:9 είναι άνετα καλύτερη για ταινίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δοκιμάσει 21:9; Γιατί αν δεν δοκιμάσεις δεν μπορείς να ξέρεις με σιγουριά  :) Το λέω γιατί και άλλοι δεν τις βλέπαν θετικά,τους φαινόταν περίεργο το ratio ή whatever και άλλαξαν γνώμη μόλις χρησιμοποίησαν.Αν θες οπωσδήποτε 16:9 και έχεις τη δυνατότητα τότε ναι είναι καλύτερα να πας σε 27'' 1440p αν και  είναι άνετα καλύτερη για ταινίες.

όχι δεν έχω δοκιμάσει απλά αναρωτιέμαι π.χ το κάδρο μιας τηλεοπτικής σειράς που είναι σε πάντα σε 16:9 πως θα είναι σε μια 21:9 οθόνη.

και επιπλέον θα μπορούσα να δοκιμάσω και άλλο ένα παρόμοιο μόνιτορ δίπλα στο δικό μου με δυο 23'' δεν θα είμαι σαν αυτή την αναλογία; http://displaywars.com/23-inch-16x9-vs-29-inch-21x9

Προς το παρόν λεω να την αναβάλω την αναβάθμιση μεχρι να γεμίσει παλι ο κουμπαράς .

φαντάζομαι θέλω πάνω από 550 ευρώ.ευχαριστώ πάντως :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά εγώ παίζω κυρίως καινούρια παιχνίδια (gta v, witcher 3, batman) και από ότι βλέπω στο msi afterburner δεν ξερπερνάω τα 60fps (τα fps είναι το ίδιο με τα hz?) σχεδόν ποτέ άρα δεν θα πάει χαμένη μια οθόνη 144hz? Και αν πάω σε 1440p δεν θα πάει επίσης χαμένη αφού ειδικά σε 1-2 χρόνια μπορεί να χρειάζεται να βάζω την ανάλυση στα 1080p για να παίζω χωρίς κολλήματα?

 

Επίσης βλέπω πολύ σειρές-ταινίες αλλά δεν υπάρχει ακόμα υλικό σε 1440p (καλά καλά δεν υπάρχει σε 1080p) ενώ όλες είναι σε 23.9fps οπότε είτε 1440p είτε 144hz είναι το monitor πάλι ανεκμετάλευτο πάει

 

Αν τελικά έχω περάσει και στην πόλη μου (τέλη Αυγούστου βγαίνουν τα αποτελέσματα  :D ) θα μπορέσω να επενδύσω ένα μεγάλο ποσό στην οθόνη, το θέμα είναι ότι δεν ξέρω αν θα αξίζει μια τέτοια επένδυση με τα παραπάνω δεδομένα, τι πιστεύετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι δεν έχω δοκιμάσει απλά αναρωτιέμαι π.χ το κάδρο μιας τηλεοπτικής σειράς που είναι σε πάντα σε 16:9 πως θα είναι σε μια 21:9 οθόνη.

και επιπλέον θα μπορούσα να δοκιμάσω και άλλο ένα παρόμοιο μόνιτορ δίπλα στο δικό μου με δυο 23'' δεν θα είμαι σαν αυτή την αναλογία; http://displaywars.com/23-inch-16x9-vs-29-inch-21x9

Προς το παρόν λεω να την αναβάλω την αναβάθμιση μεχρι να γεμίσει παλι ο κουμπαράς .

φαντάζομαι θέλω πάνω από 550 ευρώ.ευχαριστώ πάντως :-)

 

Σε σειρές 16:9 θα έχει μαύρες μπάρες στα πλάγια ,μπορείς να κάνεις stretch για να εφαρμόσει σε όλη την επιφάνεια αλλά όχι και με το ιδανικότερο αποτέλεσμα.Αν βάλεις δύο 16:9 ναι αν και θα χεις τα bezels.Όσο για τα χρήματα,αν μιλάς για 27 WQHD κάπου εκεί υπολόγιζε,μπορεί και φθηνότερα αναλόγως και το μοντέλο και από που θα πάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απόσταση είναι τώρα σε μια 23'' 1920x1080 έχω είναι γύρω στα 80 εκατοστά, έχω περιθώριο να είμαι πιο μακριά αν είχα μεγαλύτερο κάδρο .

 

Η αναλογία 29'' 21:9 δεν είναι του γούστου μου( δεν σημαίνει ότι έχω και δίκιο) επομενως αν επεμενα σε 27'' 16:9 θα μου προτείνατε να ανεβάσω το μπάτζετ και να κοιτάξω σε 27'' 2560 x1440 ;

Είναι μικρή απόσταση για 27αρα 1080p, καλύτερα 1440p.

Ναι αλλά εγώ παίζω κυρίως καινούρια παιχνίδια (gta v, witcher 3, batman) και από ότι βλέπω στο msi afterburner δεν ξερπερνάω τα 60fps (τα fps είναι το ίδιο με τα hz?) σχεδόν ποτέ άρα δεν θα πάει χαμένη μια οθόνη 144hz? Και αν πάω σε 1440p δεν θα πάει επίσης χαμένη αφού ειδικά σε 1-2 χρόνια μπορεί να χρειάζεται να βάζω την ανάλυση στα 1080p για να παίζω χωρίς κολλήματα?

 

Επίσης βλέπω πολύ σειρές-ταινίες αλλά δεν υπάρχει ακόμα υλικό σε 1440p (καλά καλά δεν υπάρχει σε 1080p) ενώ όλες είναι σε 23.9fps οπότε είτε 1440p είτε 144hz είναι το monitor πάλι ανεκμετάλευτο πάει

 

Αν τελικά έχω περάσει και στην πόλη μου (τέλη Αυγούστου βγαίνουν τα αποτελέσματα :D ) θα μπορέσω να επενδύσω ένα μεγάλο ποσό στην οθόνη, το θέμα είναι ότι δεν ξέρω αν θα αξίζει μια τέτοια επένδυση με τα παραπάνω δεδομένα, τι πιστεύετε?

Αφενός πέρα από τα 3 καινούρια παιχνίδια που αναφέρεις, στα περισσότερα υπάρχοντα μπορείς να βγάλεις πάνω από 60fps. Αφετέρου, ακόμη και σε αυτα που λες, τα γραφικά από high σε ultra έχουν μικρές διαφορές και η καθαρότερη και ομαλοτερη εικόνα των παραπάνω fps θα έχει μεγαλύτερο αντίκτυπο. Ακόμη και αν δε βγάζεις 100+ fps, το back-light strobbing μειώνει πολύ το motion blur.

 

Τέλος, η οθόνη θα ζήσει περισσότερο από την κάρτα, αξίζει τα χρήματα αν σκοπεύεις να παίζεις και μελλοντικά.

 

Όσων αφορά τα 1440p, δεν προσφέρουν ανάλογα μεγάλο πλεονέκτημα στο gaming σε σχέση με τα πολλά fps και σίγουρα μένουν αναξιοποίητα σε ταινίες. Η κάρτα σου τα αντέχει, αλλά με settings στο medium στα νέα παιχνίδια. Μετράνε κυρίως γιατί δίνουν παραπάνω real estate και αν θες ακρίβεια σε φωτογραφίες η άλλη επαγγελματική χρηση. Πάλι ισχύει ότι η οθόνη θα ξεπεράσει σε ζωή την κάρτα.

 

Καλή τύχη με τα αποτελέσματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ!

Ξέχασα ότι έχω και τον περιορισμό του χώρου, το πολύ μέχρι 43,4 εκατοστά μπορεί να έχει ύψος η οθόνη μαζί με την βάση οπότε μέχρι κάποια 24αρα. Άρα το 1440p απορρίπτεται, έτσι κι αλλιώς εγώ ενδιαφέρομαι πιο πολύ για τα next gen παιχνίδια που θα βγουν και θα έπρεπε να κάνω παραχωρήσεις και σε ταινίες-σειρές μάλλον χειρότερο θα ήταν το αποτέλεσμα.

 

Άρα είμαι ανάμεσα σε κάποια 144hz και σε κάποια 25αρα ultra wide, όπου αυξάνει λίγο και η ανάλυση. Πιστεύω ότι θα είναι καλή επιλογή, τις θυμήθηκα τώρα που γράφει και ο φίλος από πάνω. Στο χώρο μου πιστεύω θα ταιριάζει ιδανικά λόγω σχήματος, το μόνο πρόβλημα είναι αν θα βολεύει σε καθημερινές εργασίες όπως browsing. Τις έχει δοκιμάσει κανείς? Λέω να πάω στο πλαίσιο να δοκιμάσω. Βέβαια εγώ βλέπω περισσότερο σειρές και δεν ενθουσιάζομαι στην ιδέα να έχουν μπάρες...

Οι 144hz οθόνες έχουν όλες tn panel? Γιατί όσες είδα μέχρι τώρα tn λένε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Έχω ένα 23΄΄ μόνιτορ αυτή τη στιγμή και σκέφτομαι να πάω σε κάτι λίγο μεγαλύτερο για να μπορώ να βλέπω και καμια τανία καλύτερα όταν ξαπλώνω,μιας και στο δωμάτιο δεν παίζει ΤV.Σίγουρα όμως θα παίζω και παιχνίδια απο απόσταση το πολύ ενώς μέτρου απο την οθόνη.Σκέφτομαι για μονιτορ 28-29΄΄ και επειδή δεν έχω χρήματα να πάω σε μαγαλύτερη ανάλυση θα μείνω στα 1080.Το θέμα μου είναι αν ειναι αρκετά για gaming τα 1080 σε αυτές τις ιντζες.Έχω πάει σε μαγαζιά Πλαισιο,public κλπ μπας και πετύχω κάνα μεγάλο μονιτορ με αναλυση 1080 να εχει καποιο παιχνιδι,αλλά τίποτα μόνο τηλεοράσεις έχουν.Οπότε λίγη βοήθεια παιδια αν μπορεί κάποιος να μου πει ότι παραπάνω γνωρίζει ή έχει δει..Να τονίσω πως δεν είμαι πολύ απαιτητικός έτσι,δεν θα κάτσω να δω το τελευταίο πιξελ στην οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...