Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά παρακαλώ μονο προτάσεις για οθόνες και σχολιασμό επι αυτού ας αποφεύγουμε τα offtopic οσο γίνεται αλλιώς δεν έχει νόημα ύπαρξης η ενότητα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  1. Ποίο είναι το budget  (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε  : Μεχρι 200 , αλλα αν μπορειτε προτεινετε μου μια και με 150 για 2η

Για τι χρήση προορίζεται ;  gaming

Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ;  24

Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών : gtx 970  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 150 περιπου ευρω LG με Ips panel ή Samsung με Pls ειναι μια χαρα για τα λεφτα τους.

 

Οσο για τα 200ευρω εκτως των παραπανω καλη ειναι και η U2414 που την εχουν παρει αρκετοι και δηλωνουν ικανοποιημενοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα πρόσφατα χάλασε η οθόνη μου και θέλω να αγοράσω καινούργια έως 24in χρήση που προορίζεται είναι για gaming και ταινίες θα ήθελα την βοήθεια σας για να επιλέξω κάποια οθόνη.

 

έχω δει αυτές τις δυο ποια είναι η γνώμη σας 

1)http://www.skroutz.g...OC-i2367Fm.html

2)http://www.skroutz.g...-E2476VWM6.html

 

 

ευχαριστώ πολύ 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωριζω δυστηχως τι γινεται με το Service στην εταιρια αυτη. Κατα τα αλλα εγω προσωπικα θα πηγαινα στην πρωτη λογω Ips panel αλλα ρε γμτ δεν εχει συνδεση DVI :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

καλησπέρα πρόσφατα χάλασε η οθόνη μου και θέλω να αγοράσω καινούργια έως 24in χρήση που προορίζεται είναι για gaming και ταινίες θα ήθελα την βοήθεια σας για να επιλέξω κάποια οθόνη.

 

έχω δει αυτές τις δυο ποια είναι η γνώμη σας 

1)http://www.skroutz.g...OC-i2367Fm.html

2)http://www.skroutz.g...-E2476VWM6.html

 

 

ευχαριστώ πολύ 

 

 

 

  1. Ποίο είναι το budget  (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε  : Μεχρι 200 , αλλα αν μπορειτε προτεινετε μου μια και με 150 για 2η
  2. Για τι χρήση προορίζεται ;  gaming
  3. Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ;  24
  4. Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών : gtx 970  

 

 

Kαλησπερα. Πρωτη επιλογη, η Dell S2415H, η μονη καλη IPS με glossy coating. Πετυχαινει καθαροτερη εικονα και πιο ζωντανα χρωματα σε σχεση με οσες εχουν matte coating. Δεν εχει edge-to-edge glass οπως οι φθηνοτερες της σειρας S, οποτε οι αντανακλασεις ειναι περιορισμενες.

http://www.skroutz.gr/s/5614660/Dell-S2415H.html?keyphrase=Dell+S2415H

 

Δευτερη οικονομικοτερη επιλογη η LG 24MB56HQ, δεν εχει να ζηλεψει κατι απο τις ακριβοτερες οσον αφορα το panel της, εχει ρυθμιζομενο υψος και ενα ωραιο matte μαυρο brushed bezel που αυξανει το αντιλαμβανομενο βαθος του μαυρου.

http://www.skroutz.gr/s/5728164/LG-24MB56HQ.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  1. Ποίο είναι το budget  (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε  : Μεχρι 200 , αλλα αν μπορειτε προτεινετε μου μια και με 150 για 2η
  2. Για τι χρήση προορίζεται ;  gaming
  3. Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ;  24
  4. Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών : gtx 970  

 

 

Αυτό που με κάρτα των 350-400€ κοιτάτε σε 24'' 1080p 60hz οθόνες των 150€-200€ ποτέ μου δεν το κατάλαβα.Πέρα απο τη χρηματική ανισορροπία,την μη επένδυση σε καλύτερη οθόνη κτλπ με τέτοια κίνηση είναι και αταίριαστα πράγματα,αχρηστεύει την αξιοποίηση της κάρτας κατά ένα ποσοστό.Φυσικά δεν μιλάω για σένα προσωπικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που με κάρτα των 350-400€ κοιτάτε σε 24'' 1080p 60hz οθόνες των 150€-200€ ποτέ μου δεν το κατάλαβα.Πέρα απο τη χρηματική ανισορροπία,την μη επένδυση σε καλύτερη οθόνη κτλπ με τέτοια κίνηση είναι και αταίριαστα πράγματα,αχρηστεύει την αξιοποίηση της κάρτας κατά ένα ποσοστό.Φυσικά δεν μιλάω για σένα προσωπικά.

 

Δε διαφωνω millennium αλλα ουτε μεγαλη ανισσοροπια ειναι, εγω το witcher 3 στα 1200p με 970, τα γραφικα high-ultra και τα 'φυσικα μαλλια' με antilaliazing x8 το παιζω με 48 fps μεσο ορο, ισως και λιγοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπως off-topic βέβαια και ο Spank μπορεί να τα σβήσει αλλά εγώ βλέπω μεγάλη ανισορροπία από χρηματικής άποψης για ένα κομμάτι που πολλοί κάθονται μπροστά του πολλές ώρες και το κρατάς περισσότερο κατά μέσο όρο.Και επιπλέον χάνει και πολύ και σε immersion στα παιχνίδια αλλά και σε video playback σε σύγκριση με μεγαλύτερες αναλύσεις και ίντσες.

 

Εσύ μιλάς για ένα από τα βαριά παιχνίδια ενώ τα περισσότερα είναι πιο ελαφριά,κακά τα ψέμματα.Κάρτες σαν την 970 σε 1080p είναι overkill για πολλά αν όχι τα περισσότερα παιχνίδια.Να λέγαμε για 1080p 120/144hz τότε άλλαζε κάπως το πράγμα.Είναι βέβαια ανάλογα και τον χρήστη αλλά εγώ θεωρώ πως τις περισσότερες φορές δε ταιριάζουν τέτοια parts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που με κάρτα των 350-400€ κοιτάτε σε 24'' 1080p 60hz οθόνες των 150€-200€ ποτέ μου δεν το κατάλαβα.Πέρα απο τη χρηματική ανισορροπία,την μη επένδυση σε καλύτερη οθόνη κτλπ με τέτοια κίνηση είναι και αταίριαστα πράγματα,αχρηστεύει την αξιοποίηση της κάρτας κατά ένα ποσοστό.Φυσικά δεν μιλάω για σένα προσωπικά.

Δηλαδη ποσο περιπου πρεπει να κανει η οθονη ? Αν ειναι θα παρω μια φθηνη προχειρα για να εχω τωρα και σε μισο χρονο περιπου που θα εχω μαζεψει λεφτα θα παρω μια καλυτερη και την αλλη θα την κανω 2η οθονη . Μπορεις να μου προτεινεις μια καλη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη ποσο περιπου πρεπει να κανει η οθονη ? Αν ειναι θα παρω μια φθηνη προχειρα για να εχω τωρα και σε μισο χρονο περιπου που θα εχω μαζεψει λεφτα θα παρω μια καλυτερη και την αλλη θα την κανω 2η οθονη . Μπορεις να μου προτεινεις μια καλη ?

 

Aν ειναι να παρεις 2 οθονες, θα ελεγα να παρεις μια 24αρα 144Hz ενδεχομενως με G-Sync για gaming και μια 24αρα IPS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και ευχαριστώ για την άμεση απάντηση υπάρχει κάτι ποιο οικονομικό από την dell που να καλύπτει αυτά που θέλω ευχαριστώ και πάλι 

 

Kαλησπερα. Πρωτη επιλογη, η Dell S2415H, η μονη καλη IPS με glossy coating. Πετυχαινει καθαροτερη εικονα και πιο ζωντανα χρωματα σε σχεση με οσες εχουν matte coating. Δεν εχει edge-to-edge glass οπως οι φθηνοτερες της σειρας S, οποτε οι αντανακλασεις ειναι περιορισμενες.

http://www.skroutz.gr/s/5614660/Dell-S2415H.html?keyphrase=Dell+S2415H

 

Δευτερη οικονομικοτερη επιλογη η LG 24MB56HQ, δεν εχει να ζηλεψει κατι απο τις ακριβοτερες οσον αφορα το panel της, εχει ρυθμιζομενο υψος και ενα ωραιο matte μαυρο brushed bezel που αυξανει το αντιλαμβανομενο βαθος του μαυρου.

http://www.skroutz.gr/s/5728164/LG-24MB56HQ.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι φεγγαρια η Dell P24 επαιζε στα 160 με 170ευρω αλλα τωρα εχει ανεβει στα 200+και δεν αξιζει.

 

 

Δε διαφωνω millennium αλλα ουτε μεγαλη ανισσοροπια ειναι, εγω το witcher 3 στα 1200p με 970, τα γραφικα high-ultra και τα 'φυσικα μαλλια' με antilaliazing x8 το παιζω με 48 fps μεσο ορο, ισως και λιγοτερο.

Και εγω παιζω το Witcher 3 με ολα Ultra με το συστημα της υπογραφης σε 1440p με ιδια καρτα χωρις τα μαλια και νομιζω AA και χτυπαω 55-60,σιγα αλλωστε και την διαφορα που κανουν στο παιχνιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@sadsouls αυτό θα εξαρτηθεί από το τι παίζεις και τι άλλη χρήση κάνεις,πόσα θα διαθέσεις και πόσο θα το ψάξεις και τι θα ζητήσεις περισσότερο φίλε.

 

Αν αλλάζεις κάρτες σχετικά συχνά μπορείς να το κάνεις και πιο εύκολα (πχ να πας σε 27'' WQHD),να το δεις σαν επένδυση,γιατί οι τιμές των μονιτορ δε πέφτουν εύκολα σε αντίθεση με των καρτών που του χρόνου θα παίρνεις αρκετά γρηγορότερη στα ίδια λεφτά με την Χ Ψ πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

καλησπέρα και ευχαριστώ για την άμεση απάντηση υπάρχει κάτι ποιο οικονομικό από την dell που να καλύπτει αυτά που θέλω ευχαριστώ και πάλι 

 

 

 

 

H LG που εβαλα παρακατω. Δεν ειναι grain-free, αλλα ειναι οσο καλη γινεται μεχρι τα ~150 ευρω και αξιζει τα χρηματα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...