Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση να να ρωτήσω και κάτι ακόμα από πλευράς dell σαν εταιρία υπάρχει κάτι ποιο οικονομικό επίσης δεν κοιτάω την lg γιατί δεν είναι άμεσα διαθέσιμη ευχαριστώ πολύ 

 

H LG που εβαλα παρακατω. Δεν ειναι grain-free, αλλα ειναι οσο καλη γινεται μεχρι τα ~150 ευρω και αξιζει τα χρηματα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση να να ρωτήσω και κάτι ακόμα από πλευράς dell σαν εταιρία υπάρχει κάτι ποιο οικονομικό επίσης δεν κοιτάω την lg γιατί δεν είναι άμεσα διαθέσιμη ευχαριστώ πολύ

 

Πάρε κάποια Dell από την σειρά P. Η P2314h κοστίζει γύρω στα 170.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, ψάχνω για οθονη για υπολογιστή. Πανω θελω να συνδέσω εναν μακ και ενα pc με hdmi. Η καρτα γραφικων του υπολογιστη ειναι η 970 οποτε φανταζομαι μπορώ να παμω για 4k γιατι μελλοντικα θα αναβαθμισω. Μπατζετ γυρω στα 500. Την θελω για επεξεργασια φωτογραφιας,βίντεο και gaming. Ισως συνδεσω και το ps4 πανω.

Ίντσες 24-27.

Επεξ/σία από michkal91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ψάχνω για οθονη για υπολογιστή. Πανω θελω να συνδέσω εναν μακ και ενα pc με hdmi. Η καρτα γραφικων του υπολογιστη ειναι η 970 οποτε φανταζομαι μπορώ να παμω για 4k γιατι μελλοντικα θα αναβαθμισω. Μπατζετ γυρω στα 500. Την θελω για επεξεργασια φωτογραφιας,βίντεο και gaming. Ισως συνδεσω και το ps4 πανω.

Ίντσες 24-27.

 

Kαλησπερα.

Gaming στα 4Κ με μια 970 δεν κανεις σε γενικες γραμμες. Με 2 κανεις, εφοσον μπορει να χρησιμοποιηθει το SLI profile.

Απο την στιγμη που θες την οθονη για επεξεργασια φωτογραφιας, πρεπει υποχρεωτικα να πας σε AHVA / PLS/ IPS. Οι 4Κ IPS κοστιζουν πανω απο 500. H φθηνοτερη καλη απο Γερμανια: https://geizhals.de/acer-s277hkwmidpp-um-hs7ee-001-a1203051.html

 

Μετα απο Ελλαδα: https://www.skroutz.gr/s/5863403/Asus-PB279Q.html?keyphrase=Asus+PB279Q

H παραπανω Acer υπαρχει και Ελλαδα, αλλα στην ιδια τιμη με την Αsus, οποτε δεν αξιζει επειδη η Asus ειναι καλυτερη.

H ιδια απο Γερμανια: https://geizhals.de/asus-pb279q-90lm00w0-b01170-a1123437.html

 

Αν θες να μεινεις εντος budget, η παρακατω 2Κ LG ειναι πολυ καλη, εχει αριστα color presets. Μαλλον θα την προτιμουσα απο την 4Κ Acer. https://geizhals.de/lg-electronics-27mb85r-b-a1070682.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πουμε μονο οτι ο οποιοσδηποτε ενδιαφερομενος θα πρεπει να ξεχασει αγορες απο εξωτερικο αυτη την στιγμη καθως πλεον ουτε καν η Paypal δεν ισχυει για μας και μια απο τα ιδια και οι καρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Για αυτό είπα για μελλοντική αναβάθμιση. Αυτη τη στιγμη δουλευω πανω σε μια apple led cinema display 24αρα, με αναλυση 1920χ1200 και το pc το εχω συνδεσει στην τηλεοραση που εχω. Η οθόνη του υπολογιστή με καλύπτει απόλυτα για τη δουλεια (χρησιμοποιω το mac) και απλα ειπα να παρω κατι να συνδυασω και τα 2. Αφου παμε τοσο ψηλα σε τιμες για να ειναι και κατι που αξιζει, μαλλον θα το ξανασκεφτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι χρειάζεται σκέψη και πολύ ψάξιμο για αυτά που θες χρειάζεται.Έρχονται στη κυκλοφορία και επιπλέον διάφορα μοντέλα συν οτι για UHD θες και το ανάλογο μεγάλο μέγεθος και ανεβαίνει και το κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σε ολους ενδιαφερομαι για αγορα οθονης 4κ.ειδα καποιες αλλα αν εχετε κατι καλυτερο προτεινετε το μου.αν οχι πειτε μου ποια απο τις 2 να παρω?η χρηση ειναι gaming, παραγωγη μουσικη που σημαινει οτι ειναι σημαντηκες οι πανω απο 24 ιντζες που εχω τωρα και καμια σειρα.


1.Asus PB287Q


 


2.Acer CB280HK


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας επειδή   καπια στιγμη θελω να κανω μια μελλοντικη αναβαθμιση σε μια οθονη η  οποια η χρηση της θελω να εινε  για παιχνίδια κατά κυριο λογο..Περα από αυτό ακουο για οθονες 4κ και  για οθονες G-sync με  ρυθμο ανανέωσης 144 ΗΖ.

 

Απλα τι εινε προτιμοτερο να αγορασω καπια στιγμη  στο μελλον..εννοω σε 1  χρονο  σκεφτομε να  κανω την αναβαθμιση..

Η  επιλογή μου να γινει σε  4κ η  σε  οθονες G-sync;;;  με ρυθμο ανανέωσης 144 HZ΄΄;;;;;

Γιατι απλα θελω να κανω μια σωστη επιλογή  και μια σωστη αγορα σε κατι καλο αλλα επισης σε κατι μελλοντικο,

περα από αυτό δεν  υπαρχει πρόβλημα στο θεμα χρηματων.. αν και λογικα μια καλη οθονη  μπορει να κοστισει μεχρι και  700 και  800 ευρο...

 

Επισης με ενδιαφερει να εχει και αποκριση 1 ms  και  γενικος να εχει καλες γωνιες θεασης..απλα θελω να μου πειτε ενημερωτικα ...

 

 

Το τι πρεπει να  κοιτάξω σε μια οθονη,,,ποσα ms πρεπει να εχει σαν αποκριση,,, τι γωνιες θεασης πρεπει να εχει,,,και  γενικος πιες μαρκες θεωρουντε καλυτερες;;απλα θελω να εχω ένα ενημερωτικο πλανο από τωρα  ............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σε ολους ενδιαφερομαι για αγορα οθονης 4κ.ειδα καποιες αλλα αν εχετε κατι καλυτερο προτεινετε το μου.αν οχι πειτε μου ποια απο τις 2 να παρω?η χρηση ειναι gaming, παραγωγη μουσικη που σημαινει οτι ειναι σημαντηκες οι πανω απο 24 ιντζες που εχω τωρα και καμια σειρα.

1.Asus PB287Q

 

2.Acer CB280HK

Άσε την πάνω Acer, η Asus είναι καλή, έχει καλά χρώματα για TN και χαμηλό input lag. Η μόνη καλύτερη η παρακάτω Acer από εξωτερικό που έχει και G-Sync αν μπορείς να το εκμεταλλευτεις.

https://geizhals.de/acer-predator-xb280hkbprz-um-pb0ee-005-a1120202.html

γεια σας επειδή   καπια στιγμη θελω να κανω μια μελλοντικη αναβαθμιση σε μια οθονη η  οποια η χρηση της θελω να εινε  για παιχνίδια κατά κυριο λογο..Περα από αυτό ακουο για οθονες 4κ και  για οθονες G-sync με  ρυθμο ανανέωσης 144 ΗΖ.

 

Απλα τι εινε προτιμοτερο να αγορασω καπια στιγμη  στο μελλον..εννοω σε 1  χρονο  σκεφτομε να  κανω την αναβαθμιση..

Η  επιλογή μου να γινει σε  4κ η  σε  οθονες G-sync;;;  με ρυθμο ανανέωσης 144 HZ΄΄;;;;;

Πολλά αλλάζουν σε ένα χρονο.

Γενικά μιλώντας, για gaming θέλεις πάνω από όλα gsync/freesync. Για ολα τα άλλα 4k.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τι εννοεις για όλα τα αλλα 4K¨;; υπαρχει καπιος διαχωρισμος εννοω;;

 

οι  4κ οθονες δεν κανουνε για παιχνίδια εννοω;;Τι διαφορα εχουνε  οι  4Κ στα παιχνίδια σε σχεση με τις G-sync στο θεμα gaming.΄;;

 

οπως επισης τι διαφορα εχουνε  οι  4Κ στις ταινιες και στα αλλα σε σχεση με τις  G-sync΄΄;;;

 

 

εγω απλα ρωτησα ενημερωτικα δεν εχω σκοπο να αγορασω από τωρα,,.

απλα εγω παιζω όλα τα ειδη παιχνιδιων εκτος από παιχνίδια  που εχουνε σχεση με την στρατηγικη δηλαδή strategy   παιχνίδια δεν παιζω..και δεν  ασχολουμε με προγράμματα ,,, απλα ασχολουμε μονο με το να βλεπω ταινιες και γενικως να παιζω παιχνίδια όλα τα ειδη παιζω εκτος από το ένα ειδος που προανεφερα..

Επεξ/σία από alexandros276
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μαλλων θα παω για την asus δε μας περνει  τοσα λεφτα :P  ευχαριστω για τη βοηθεια

 

α και κατι ακομα εχει καποια απο αυτες 

1.Asus PB287Q

 
2.Acer CB280HK

 

gsync/freesync? σορρυ δε τα ξερω καθολου αυτα

Επεξ/σία από alexotic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά, μπαίνω στο ψητό.

Αυτήν την στιγμή δουλεύω μια lg 2250 http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16824005155 η οποια μέχρι προχθές είχε τον ρόλο της τηλεόρασης στην κουζίνα.

Τα χρώματα της όμως μου φαίνονται ξεθωριασμένα, χωρίς ζωντάνια και καθόλου sharpness. Από την άλλη κουράζονται τα μάτια πολύ γρήγορα.

 

Στο δια ταύτα. Διαθέτω 160ευρώ μαξ, θέλω 22άρα σε ίντσες, όσο το δυνατόν πιο ξεκούραστη με ζωντάνια στα χρώματα  και καλό κοντράστ (το άσπρο να είναι άσπρο και όχι γκριζοάσπρο).

 

Έχετε να προτείνετε κάποια καλή;

Έχω δει αυτήν: (dell p2214h) http://www.skroutz.gr/s/3908682/Dell-P2214H.html

 

Κάθε γνώμη δεκτή.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοεις για όλα τα αλλα 4K¨;; υπαρχει καπιος διαχωρισμος εννοω;;

 

οι  4κ οθονες δεν κανουνε για παιχνίδια εννοω;;Τι διαφορα εχουνε  οι  4Κ στα παιχνίδια σε σχεση με τις G-sync στο θεμα gaming.΄;;

 

οπως επισης τι διαφορα εχουνε  οι  4Κ στις ταινιες και στα αλλα σε σχεση με τις  G-sync΄΄;;;

 

 

εγω απλα ρωτησα ενημερωτικα δεν εχω σκοπο να αγορασω από τωρα,,.

απλα εγω παιζω όλα τα ειδη παιχνιδιων εκτος από παιχνίδια  που εχουνε σχεση με την στρατηγικη δηλαδή strategy   παιχνίδια δεν παιζω..και δεν  ασχολουμε με προγράμματα ,,, απλα ασχολουμε μονο με το να βλεπω ταινιες και γενικως να παιζω παιχνίδια όλα τα ειδη παιζω εκτος από το ένα ειδος που προανεφερα..

Αν δεν μας πεις ομως το συστημα που εχεις τωρα πως να σου προτεινουμε/πουμε εμεις για οθονες??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά, μπαίνω στο ψητό.

Αυτήν την στιγμή δουλεύω μια lg 2250 http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16824005155 η οποια μέχρι προχθές είχε τον ρόλο της τηλεόρασης στην κουζίνα.

Τα χρώματα της όμως μου φαίνονται ξεθωριασμένα, χωρίς ζωντάνια και καθόλου sharpness. Από την άλλη κουράζονται τα μάτια πολύ γρήγορα.

 

Στο δια ταύτα. Διαθέτω 160ευρώ μαξ, θέλω 22άρα σε ίντσες, όσο το δυνατόν πιο ξεκούραστη με ζωντάνια στα χρώματα  και καλό κοντράστ (το άσπρο να είναι άσπρο και όχι γκριζοάσπρο).

 

Έχετε να προτείνετε κάποια καλή;

Έχω δει αυτήν: (dell p2214h) http://www.skroutz.gr/s/3908682/Dell-P2214H.html

 

Κάθε γνώμη δεκτή.

Ευχαριστώ

Για 22αρα είναι καλή. Εγώ θα πρότεινα πάντως με το ίδιο ποσό να αγοράσεις την 24αρα LG 24MB56HQ.

Μαλλων θα παω για την asus δε μας περνει  τοσα λεφτα :P  ευχαριστω για τη βοηθεια

 

α και κατι ακομα εχει καποια απο αυτες 

1.Asus PB287Q

 2.Acer CB280HK

 

gsync/freesync? σορρυ δε τα ξερω καθολου αυτα

Googlare. Είναι τεχνολογίες για tear/lag free gaming.

τι εννοεις για όλα τα αλλα 4K¨;; υπαρχει καπιος διαχωρισμος εννοω;;

 

οι  4κ οθονες δεν κανουνε για παιχνίδια εννοω;;Τι διαφορα εχουνε  οι  4Κ στα παιχνίδια σε σχεση με τις G-sync στο θεμα gaming.΄;;

 

οπως επισης τι διαφορα εχουνε  οι  4Κ στις ταινιες και στα αλλα σε σχεση με τις  G-sync΄΄;;;

 

 

εγω απλα ρωτησα ενημερωτικα δεν εχω σκοπο να αγορασω από τωρα,,.

απλα εγω παιζω όλα τα ειδη παιχνιδιων εκτος από παιχνίδια  που εχουνε σχεση με την στρατηγικη δηλαδή strategy   παιχνίδια δεν παιζω..και δεν  ασχολουμε με προγράμματα ,,, απλα ασχολουμε μονο με το να βλεπω ταινιες και γενικως να παιζω παιχνίδια όλα τα ειδη παιζω εκτος από το ένα ειδος που προανεφερα..

Δεν υπάρχει απαραίτητα διαχωρισμός, μιλαω για ιεραρχηση προτεραιοτήτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...