Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε σχέση με την BenQ XL2411Z;

 

Σκέφτομαι και την LG29UM67-P, αλλά με κολλάει το εύρος του freesync που είναι πολύ περιορισμένο, ενώ δεν ξέρω κατά πόσον πολλά παιχνίδια υποστηρίζουν τέτοια ανάλυση. Οπως και η ποιότητά της. 200€-250€ κάτω από αντίστοιχα μοντέλα του ανταγωνισμού.

 

Η 24GM77 είναι λίγο καλύτερη.Οσον αφορά την 29UM67-P το freesync εύρος μπορείς να το πειράξεις...μερικοί το μεγάλωσαν (λίγο) κιόλας.Τα περισσότερα σύγχρονα παιχνίδια υποστήριζουν την ανάλυση και για άλλα υπάρχουν fixes ,υπάρχουν αυτά για βοήθεια 1)  2) .Οι LG σε σχέση με τις άλλες δεν έχουν τόσο μεγάλη χρηματική διαφορά...μη ξεχνάς οτι οι οθόνες της έχουν δικά της panel που παίζει ρόλο στο κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η 24GM77 είναι λίγο καλύτερη.Οσον αφορά την 29UM67-P το freesync εύρος μπορείς να το πειράξεις...μερικοί το μεγάλωσαν (λίγο) κιόλας.Τα περισσότερα σύγχρονα παιχνίδια υποστήριζουν την ανάλυση και για άλλα υπάρχουν fixes ,υπάρχουν αυτά για βοήθεια 1)  2) .Οι LG σε σχέση με τις άλλες δεν έχουν τόσο μεγάλη χρηματική διαφορά...μη ξεχνάς οτι οι οθόνες της έχουν δικά της panel που παίζει ρόλο στο κόστος.

 

Λίγο καλύτερη σε ποιον τομέα;

 

Το εύρος για να πειραχτεί είναι να σου τύχει η "κατάλληλη" παρτίδα, κάτι σαν τις κάρτες γραφικών πχ, ή μπορεί να γίνει στάνταρ σε όλα τα μοντέλα; Οπως το γράφεις, υποθέτω να χαμηλώσει λίγο κυρίως το κατώτατο όριο;

 

Εννοούσα σε σχέση με 27άρες 16:9 IPS με freesync που κοστίζουν 600-750€. Οσο να'ναι τεράστια διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 24gm77 έχει πολύ καλύτερο contrast και color presets από την BenQ. Ακόμη και όταν φτιάξεις τα χρώματα της BenQ από το osd menu, συνεχίζει να έχει σημαντικά χειρότερο contrast.

 

Το μεγάλο κάτω όριο freesync της 29um67 και τα 75hz μέγιστο είναι αγκάθια και για αυτό δεν είναι κορυφαία Gaming οθόνη, σε σχέση με την 24GM77. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν είναι καλό deal όμως στην τιμή που πωλείται, και σίγουρα είναι από τις καλύτερες οθόνες ποιοτικώς της LG, αν δεν ήταν δε θα την πουλούσε με 75 hz από μαμά.

 

Οι 27" 16:9 1440p είναι σημαντικά μεγαλύτερες οθόνες από τις 29" 21:9 1080p, οπότε είναι φυσιολογική η διαφορά στην τιμή. Μέχρι να φτάσεις όμως την Asus mg279q, δεν προσφέρουν κάτι παραπάνω για Gaming σε σχέση με την 29um67, πέρα από μεγαλύτερης έκτασης οθόνη.

Edit: Να και για πείραμα του freesync range που λέει και ο millennium.

 

http://hardforum.com/showthread.php?t=1872620

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το εύρος για να πειραχτεί είναι να σου τύχει η "κατάλληλη" παρτίδα, κάτι σαν τις κάρτες γραφικών πχ, ή μπορεί να γίνει στάνταρ σε όλα τα μοντέλα; Οπως το γράφεις, υποθέτω να χαμηλώσει λίγο κυρίως το κατώτατο όριο;

 

Εννοούσα σε σχέση με 27άρες 16:9 IPS με freesync που κοστίζουν 600-750€. Οσο να'ναι τεράστια διαφορά.

 

Όσοι δοκίμασαν κάναν κάποιες αλλαγές αλλά κάποιοι είχαν καλύτερο αποτέλεσμα από άλλους.Κυρίως το κατώτερο όριο κοιτάνε να αλλάξουν αλλά κάποιοι κοιτάνε και προς τα πάνω,αναλόγως τι θέλει ο καθένας.

 

Οι 27'' 16:9 IPS freesync είναι άλλης κατηγορίας και αν δεις LG με τέτοια χαρακτηριστικά θα τη δεις φθηνότερη κατά πάσα πιθανότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάτι να προτείνετε σε budget ~150€ IPS 23"/24" για χαλαρά πράματα ; (R9 270X vga, δεν σκοπεύω να την αλλάξω)

Ευχαριστώ.

LG 24mb56hq, η καλύτερα την Samsung s24e391hl από e-shop.

 

160-170 ευρώ παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για build 6600k-r9 390 τι οθονη προτείνετε;Έχω δεί benq rl2455hm LG 24gm77 Benq xl2411z Asus Pb287 Acer predator xg270hu και το Aoc G2460pf το οποιο δεν φαινεται διαθεσιμο ακομα.Για τα Asus και acer εχω αμφιβολιες μιας και δε νομιζω μια 390 να μπορει να τα αξιοποιησει πληρως ωστε να αξιζει η αγορα τους.Προοπτικη για cf επισης δεν υπαρχει και δεν ξερω αν αξιζει να δεσμευτω ειτε σε g-sync η fsync ακομα γιαυτο σκεφτομαι και απλα gaming μονιτορς.Ποια θεωρειτε καλυτερη επιλογή;

 

Υγ. Η 390 δεν εχει αγοραστει ακομα.Hμουν μεταξυ 390/970 αλλα τεινω περισσοτερο σε 390 λογω τιμης και 8gb

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και θα την χρησιμοποιώ αποκλειστικά και μόνο για gaming σαν 2η οθόνη, με ενδιαφέρει κυρίως αυτή με το πιο γρήγορο πάνελ χωρίς blur και με το μικρότερο lag. Η LG έχει καλύτερα χρώματα και αντίθεση (για να το λέτε ισχύει),αλλά δεν είναι χαρακτηριστικά που θα δώσω βάση για την χρήση που θέλω.

 

Ποιο μόνιτορ προσφέρει την καλύτερη gaming εμπειρία κατά την άποψή σας; 24" 144hz (ας πούμε LG 24GM77) χωρίς freesync ή η 29" ultra wide με - έστω περιορισμένο - freesync και 75hz;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παιδιά για build 6600k-r9 390 τι οθονη προτείνετε;Έχω δεί benq rl2455hm LG 24gm77 Benq xl2411z Asus Pb287 Acer predator xg270hu και το Aoc G2460pf το οποιο δεν φαινεται διαθεσιμο ακομα.Για τα Asus και acer εχω αμφιβολιες μιας και δε νομιζω μια 390 να μπορει να τα αξιοποιησει πληρως ωστε να αξιζει η αγορα τους.Προοπτικη για cf επισης δεν υπαρχει και δεν ξερω αν αξιζει να δεσμευτω ειτε σε g-sync η fsync ακομα γιαυτο σκεφτομαι και απλα gaming μονιτορς.Ποια θεωρειτε καλυτερη επιλογή;

 

Υγ. Η 390 δεν εχει αγοραστει ακομα.Hμουν μεταξυ 390/970 αλλα τεινω περισσοτερο σε 390 λογω τιμης και 8gb

 

 

 

Πρωτη επιλογη η Asus MG279Q.

 

Οικονομικοτερες οι LG 24GM77 και BenQ XL2730Z. Η πρωτη ειναι στα 300 ευρω και εχει λιγο καλυτερα χρωματα και contrast απο την BenQ, η δευτερη ειναι 27" 1440p με freesync μεγαλου ευρους. Θελει πειραγμα τα osd menu για να πετυχεις καλα color presets με την BenQ.

Μιας και θα την χρησιμοποιώ αποκλειστικά και μόνο για gaming σαν 2η οθόνη, με ενδιαφέρει κυρίως αυτή με το πιο γρήγορο πάνελ χωρίς blur και με το μικρότερο lag. Η LG έχει καλύτερα χρώματα και αντίθεση (για να το λέτε ισχύει),αλλά δεν είναι χαρακτηριστικά που θα δώσω βάση για την χρήση που θέλω.

 

Ποιο μόνιτορ προσφέρει την καλύτερη gaming εμπειρία κατά την άποψή σας; 24" 144hz (ας πούμε LG 24GM77) χωρίς freesync ή η 29" ultra wide με - έστω περιορισμένο - freesync και 75hz;;

 

Στα first και 3rd person games η 144αρα. Στα αλλα οι αποψεις διιστανται φανταζομαι.

 

Αν ειναι δευτερη οθονη, θεωρω οτι αξιζει περισσοτερο να παρεις μια 144Hz απο μια ultrawide, αφου ετσι κι αλλιως ταινιες και λοιπες ασχολιες θα τις κανεις στην αλλη οθονη.

 

Το freesync της LG ειναι πολυ περιορισμενο ετσι κι αλλιως, αν και αν εχεις ορεξη να ασχοληθεις και εισαι τυχερος μπορεις να το κατεβασεις μεχρι και τα 32fps. Δεν ξερω αν θα εμπλεκα ομως.

 

Ειναι και μια ιδεα να περιμενεις τις νεες TN 144Hz με Freesync της AOC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα first και 3rd person games η 144αρα. Στα αλλα οι αποψεις διιστανται φανταζομαι.

 

Αν ειναι δευτερη οθονη, θεωρω οτι αξιζει περισσοτερο να παρεις μια 144Hz απο μια ultrawide, αφου ετσι κι αλλιως ταινιες και λοιπες ασχολιες θα τις κανεις στην αλλη οθονη.

 

Το freesync της LG ειναι πολυ περιορισμενο ετσι κι αλλιως, αν και αν εχεις ορεξη να ασχοληθεις και εισαι τυχερος μπορεις να το κατεβασεις μεχρι και τα 32fps. Δεν ξερω αν θα εμπλεκα ομως.

 

Ειναι και μια ιδεα να περιμενεις τις νεες TN 144Hz με Freesync της AOC.

 

Ούτε εγώ ψήνομαι ιδιαίτερα να μπλέξω. Τίμιο μόνιτορ αλλά δεν με δελεαζει. Θα περιμένω γενικά, δεν βιάζομαι άμεσα γιατί δεν υπάρχουν πολλές επιλογές και δεν υπάρχει και πολύς χρόνος για gaming. Τις έχω υπόψιν τις νέες AOC, αλλά μένει να δούμε τιμές και για αυτές. Αν βγει πάντως μέχρι τέλος του έτους η Asus PG27 90% Θα πάω σε αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παιδιά για build 6600k-r9 390 τι οθονη προτείνετε;Έχω δεί benq rl2455hm LG 24gm77 Benq xl2411z Asus Pb287 Acer predator xg270hu και το Aoc G2460pf το οποιο δεν φαινεται διαθεσιμο ακομα.Για τα Asus και acer εχω αμφιβολιες μιας και δε νομιζω μια 390 να μπορει να τα αξιοποιησει πληρως ωστε να αξιζει η αγορα τους.Προοπτικη για cf επισης δεν υπαρχει και δεν ξερω αν αξιζει να δεσμευτω ειτε σε g-sync η fsync ακομα γιαυτο σκεφτομαι και απλα gaming μονιτορς.Ποια θεωρειτε καλυτερη επιλογή;

 

Υγ. Η 390 δεν εχει αγοραστει ακομα.Hμουν μεταξυ 390/970 αλλα τεινω περισσοτερο σε 390 λογω τιμης και 8gb

 

 

 

Asus MG279Q ή BenQ XL2730Z (από ΕΕ).

Ποιο μόνιτορ προσφέρει την καλύτερη gaming εμπειρία κατά την άποψή σας; 24" 144hz (ας πούμε LG 24GM77) χωρίς freesync ή η 29" ultra wide με - έστω περιορισμένο - freesync και 75hz;;

 

29'' IPS/AHVA με Freesync με περισσότερα Hz και εύρος  :)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλήμερα φίλτατοι.

 

Έχω ξεκινήσει να χαζοκοιτάζω για 23-24αρι μόνιτορ. Θα ρίξω μια ματιά στις τελευταίες σελίδες να δω τι παίζει. Μέχρι τότε, για δώστε μια άποψη για την LG 24MT57D-PZ που την έβγαλε το MediaMarkt στα 159...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλήμερα φίλτατοι.

 

Έχω ξεκινήσει να χαζοκοιτάζω για 23-24αρι μόνιτορ. Θα ρίξω μια ματιά στις τελευταίες σελίδες να δω τι παίζει. Μέχρι τότε, για δώστε μια άποψη για την LG 24MT57D-PZ που την έβγαλε το MediaMarkt στα 159...

 

Τι σύστημα/budget έχεις και για τι χρήση θες περισσότερο; Παίρνεις καλύτερες γύρω σε αυτά τα λεφτά πάντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...