Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάποιες προτιμήσεις σου δεν έχουν λογική. Η AOc είναι TN, και η Samsung είναι monitor TV.

 

Επίσης, αν όλα τα άλλα είναι ισοδύναμα, καλό είναι να αποφεύγεις τις frameless οθόνες, καθώς εχουν εσωτερικό μαύρο περιθώριο που χαλάει το αντιλαμβανομενο βάθος του μαύρου.

Έστω και με μικρή διαφορά, η Ls24s391hl είναι καλύτερη από τις παραπάνω. Εξαίρεση αποτελεί αν είναι απαραίτητα τα πολλά inputs, όπου τότε οι οθόνες των Asus και LG σε καλύπτουν. Από τις δύο θα προτιμούσα την Asus vx239h, διότι είναι πιο όμορφη

 

 

Ορίστε και μη frameless ips με πολλά inputs, ομολογουμένως δεν είναι τόσο στιλάτη όσο η Asus, αλλά έχει σωστότερο bezel: http://www.e-shop.gr/othoni-lg-24mb35py-b-238-ips-led-full-hd-p-PER.157547

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ποια η προταση σου?under 200 euros

 

Η πρόταση μου είναι να κοιτάξεις προς 21:9 που είναι πιο ξεκούραστες και καλύτερες για τη χρήση.Μια φορά στα κάτι χρόνια παίρνει κανείς οθόνη,δε χωράει πολλούς συμβιβασμούς αυτό το μέρος του συστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδιαφορώντας προς το παρόν για sync tech μιας και ειδικά η nVidia χρεώνει τις οθόνες 150-200€ εξτρα μόνο για αυτό, ποιά από αυτές προτείνετε; Με τερατάκι GPU για frames πολύ ψηλά που οι διαφορές με/χωρίς sync tech είναι μηδαμινές.

 

Αcer Predator XB240Hbmjdpr

AOC G2460PQU

Asus VG248QE

 

Oλες 1080 ΤΝ 144hz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδιαφορώντας προς το παρόν για sync tech μιας και ειδικά η nVidia χρεώνει τις οθόνες 150-200€ εξτρα μόνο για αυτό, ποιά από αυτές προτείνετε; Με τερατάκι GPU για frames πολύ ψηλά που οι διαφορές με/χωρίς sync tech είναι μηδαμινές.

 

Αcer Predator XB240Hbmjdpr

AOC G2460PQU

Asus VG248QE

 

Oλες 1080 ΤΝ 144hz.

Tην LG 24GM77. Η πάνω Asus είναι κάκιστη, οι Acer και ΑΟC είναι αξιοπρεπείς, αλλά τελικά καμία δε φτάνει την LG, ούτε είναι σημαντικά φθηνότερες της για να τις προτιμήσεις λόγω τιμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Asus γιατι ειναι κακιστη;

Γιατι στο εξωτερικο εχω την εντυπωση οτι ειναι δημοφιλης.

Μηπως απλα λογω ονοματος;

 

Eιναι σχετικα παλια οθονη, οταν πρωτοκυκλοφορησε ειχε λογο υπαρξης. Πλεον δεν αξιζει, διοτι εχει ποιοτητα εικονας αντιστοιχη οθονης TN πενταετιας και PWM dimming.

 

Στο εξωτερικο ειναι σχετικα δημοφιλης επειδη ειναι μια απο τις φθηνοτερες 144Ηz, αλλα το κοινο στο οποιο απευθυνεται (budget gamers) ουτε απαιτησεις ποιοτητας εχει ουτε επαρκως ενημερωμενο ειναι σχετικα με τις οθονες συνηθως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπάρχουν πουθενά οι οθόνες u2414h u2415h σε κάποιο κατάστημα ώστε να μπορεί να πάρει κάποιος μια ιδέα πριν αγοράσει;

την 2414 την είχα δει στο msystems πέρσι όμως.

Φέτος δεν έχω επισκευτεί το συγκεκριμένο κατάστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά κατέληξα στην XL2430T παρά τις όποιες προτάσεις του XMorsX που πρότεινε περισσότερο την LG gaming monitor.Απλά της benq φαίνεται να έχει καλύτερο και πιό προσεγμένο design μαζί όλα με τα υπόλοιπα που έχει.

 

Επιπλέον κοίταξα και για 21:9 αλλά βρίσκω μόνο της LG την 29UM55 και δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει.

 

Θα κάνω καλή αγορά λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά κατέληξα στην XL2430T παρά τις όποιες προτάσεις του XMorsX που πρότεινε περισσότερο την LG gaming monitor.Απλά της benq φαίνεται να έχει καλύτερο και πιό προσεγμένο design μαζί όλα με τα υπόλοιπα που έχει.

 

Επιπλέον κοίταξα και για 21:9 αλλά βρίσκω μόνο της LG την 29UM55 και δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει.

 

Θα κάνω καλή αγορά λέτε?

 

Xωρις παρεξηγηση, οχι.

 

Φυσικα, θα μπορουσε να ειναι και πολυ χειροτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Xωρις παρεξηγηση, οχι.

 

Φυσικα, θα μπορουσε να ειναι και πολυ χειροτερη.

Γιατί το λές τόσο αρνητικά?

 

Δεν βρίσκω κάτι στις άλλες 24 για gaming που να τα έχει όλα.

 

Μου αρέσουν κ οι 21:9 αλλά πάνω απο 500 με την καμία δεν δίνω.

Επεξ/σία από kanadesu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το λές τόσο αρνητικά?

 

Δεν βρίσκω κάτι στις άλλες 24 για gaming που να τα έχει όλα.

 

Μου αρέσουν κ οι 21:9 αλλά πάνω απο 500 με την καμία δεν δίνω.

 

Tο αν προτιμας 24" 16:9 144Hz ΤΝ ή 29" 21:9 IPS ειναι δικη σου προτιμηση, καθε επιλογη εχει τα + και - οποτε δεν υπαρχη καλη και κακη επιλογη.

 

Αναμεσα ομως στις LG 24GM77 και XL2430T, η LG ειναι ξεκαθαρα καλυτερη, αφου εχει πολυ καλυτερα color presets και contrast, τα οποια εξακολουθουν να ειναι καλυτερα μετα το πειραγμα της BenQ απο το osd menu, χωρις να εχει αλλο μειον, περα ισως του λιγου χειροτερου design. Επομενως, απο την στιγμη που ανηκουν στην ιδια κατηγορια οθονων και η μια πλεονεκτει της αλλης χωρις να μειονεκτει αλλου, η μια ειναι η καλυτερη επιλογη και η αλλη ειναι η χειροτερη.

 

Στην περιπτωση σου, οι καλυτερες οθονες στα ~300 ειναι οι LG 24GM77 και LG 29UM67 με 75Ηz και Freesync. Eγω θα προτιμουσα την πρωτη.

EDIT: Και η U2515H αποτελει καλη επιλογη, αλλα οχι τοσο για gaming οσο για image editing, productivity κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά κατέληξα στην XL2430T παρά τις όποιες προτάσεις του XMorsX που πρότεινε περισσότερο την LG gaming monitor.Απλά της benq φαίνεται να έχει καλύτερο και πιό προσεγμένο design μαζί όλα με τα υπόλοιπα που έχει.

 

Επιπλέον κοίταξα και για 21:9 αλλά βρίσκω μόνο της LG την 29UM55 και δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει.

 

Θα κάνω καλή αγορά λέτε?

 

Ποιά 21:9 σε ενδιαφέρει;

 

http://geizhals.de/lg-electronics-29um67-p-a1223769.html

 

Από Ελλάδα http://www.e-shop.gr/othoni-lg-29um67-pips-ultra-hd-display-port-p-PER.170575

 

Υπάρχουν 3-4 ακόμα από ελλάδα σε αυτό το price range.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tην LG 24GM77. Η πάνω Asus είναι κάκιστη, οι Acer και ΑΟC είναι αξιοπρεπείς, αλλά τελικά καμία δε φτάνει την LG, ούτε είναι σημαντικά φθηνότερες της για να τις προτιμήσεις λόγω τιμής.

 

Σε σχέση με την BenQ XL2411Z;

 

Σκέφτομαι και την LG29UM67-P, αλλά με κολλάει το εύρος του freesync που είναι πολύ περιορισμένο, ενώ δεν ξέρω κατά πόσον πολλά παιχνίδια υποστηρίζουν τέτοια ανάλυση. Οπως και η ποιότητά της. 200€-250€ κάτω από αντίστοιχα μοντέλα του ανταγωνισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...