Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά το είχα βάλει στο θέμα των freesync, το βάζω κι εδώ να μου πείτε τη γνώμη σας.

 

Έχω ψάξει όλο το διαδίκτυο για να βρω 24άρα ips με freesync και η μόνη που βρήκα που αναμένεται να κυκλοφορήσει μέχρι το τέλος του έτους είναι η SE370 (http://www.theverge.com/2015/7/27/9045241/samsung-wireless-charging-monitor-SE370) (όχι με ips, αλλά με το παρόμοιο pls).

Αν κάποιος βρει κάποια άλλη, παρακαλώ να το ποστάρει ή να μου στείλει μήνυμα, μιας και μάλλον θα περιμένω 1 μήνα για να προβώ σε αγορά οθόνης.

Η συγκεκριμένη δείχνει ιδανική για αυτό που θέλω, συνδυάζει το ips πάνελ με την τεχνολογία freesync και δεν έχει 144hz, τα οποία αν και χρήσιμα, ανεβάζουν αρκετά το τελικό κόστος. Έχει επίσης καλή βάση και καλή συνδεσιμότητα, που επίσης είναι σημαντικά.

Υπάρχει όμως ένα μεγάλο πρόβλημα…

Επικοινώνησα με τη Samsung Hellas και μου είπαν ότι δυστυχώς δε θα κυκλοφορήσει Ελλάδα…

Οπότε αναγκαστικά ή θα πάω στη δοκιμασμένη ποιοτική, με ips πάνελ, Dell u2414h χωρίς freesync ή θα καταφύγω σε tn με freesync της aoc (την G2460VQ6), που κυκλοφορεί τον Οκτώβριο ή θα πρέπει να την παραγγείλω απ'έξω, κάτι που με φοβίζει λίγο για οθόνη, γιατί αν έχει οποιοδήποτε πρόβλημα θα μπλέξω αρκετά.

 

Από τη μία, δε θέλω να παραμείνω σε tn, μιας και θεωρώ ότι το ips πάνελ θα είναι και πιο ξεκούραστο και πιο ποιοτικό, οπότε αν δεν πάω σε αγορά από το εξωτερικό μάλλον θα χάσω την εμπειρία gaming με freesync...

Τι πιστεύετε εσείς ότι αξίζει περισσότερο να κάνω;

 

Kαλησπερα. Αρχικα να σου πω οτι αν δεν κυκλοφορησει η οθονη, να δουμε reviews και αποψεις χρηστων, δε μπορουμε να τις συγκρινουμε με τις υπαρχουσες. Εφοσον εσυ θελεις οθονη για gaming, αυτη τη στιγμη στην αγορα η καλυτερη gaming οθονη στα 300 ευρω ειναι η LG 24GM77. Απο IPS, ενδιαφερουσες προτασεις ειναι η glossy Dell S2415H στα 230+ και η Samsung S24E391HL στα 170 απο e-shop, 200 πλαισιο / σκρουτζ.

 

Προσωπικα θεωρω οτι αξιζει να αγορασεις την 24GM77, αλλα εφοσον θα περιμενεις ενα μηνα το ξανασυζηταμε τοτε.

Καλημέρα παιδιά. Είμαι σε στήσημο νέου PC και δεν ξέρω ποιά οθόνη να διαλέξω. Budget μέχρι 170-180. Κατα προτίμιση LG ή Samsung 24inch. Ποιά μου προτείνετε? Ευχαριστώ

 

Samsung S24E391HL, στα 170 απο e-shop, στα 200 απο Πλαισιο με εγγυηση 0 καμμενου pixel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Kαλησπερα. Αρχικα να σου πω οτι αν δεν κυκλοφορησει η οθονη, να δουμε reviews και αποψεις χρηστων, δε μπορουμε να τις συγκρινουμε με τις υπαρχουσες. Εφοσον εσυ θελεις οθονη για gaming, αυτη τη στιγμη στην αγορα η καλυτερη gaming οθονη στα 300 ευρω ειναι η LG 24GM77. Απο IPS, ενδιαφερουσες προτασεις ειναι η glossy Dell S2415H στα 230+ και η Samsung S24E391HL στα 170 απο e-shop, 200 πλαισιο / σκρουτζ.

 

Προσωπικα θεωρω οτι αξιζει να αγορασεις την 24GM77, αλλα εφοσον θα περιμενεις ενα μηνα το ξανασυζηταμε τοτε.

Καταρχάς να θυμίσω μιας και δεν είσαι υποχρεωμένος να θυμάσαι ότι το μπάτζετ μου είναι στα 230Ε με δυνατότητα να ανέβει στα 250 για κάτι εξαιρετικό. Οπότε αποκλείονται οι 144hz οθόνες, που έτσι και αλλιώς επειδή δεν αναβαθμίζω συχνά, δε θα με εξυπηρετούσαν και μακροχρόνια.

 

Επίσης αποκλείονται οι glossy οθόνες γιατί πίσω μου έχω παράθυρο.

 

Είδα όμως ότι από όλες τις οθόνες που μου προτείνεις, καμία δεν έχει freesync, δεν είναι τόσο σημαντικό τελικά;

 

Γιατί από αυτά που έχω διαβάσει, για τη χρήση που κάνω και με δεδομένο ότι θα αλλάξω μεν κάρτα σε 1 χρόνο, όμως θα αργήσω να την αλλάξω ( η hd3870 μου με έχει ακολουθήσει απροβλημάτιστα για 8 χρόνια περίπου), μου είχε δοθεί η εντύπωση ότι θα μου ήταν ιδιαίτερα χρήσιμη για τα παιχνίδια, τα οποία θα παίζω στο μάξιμουμ όταν πάρω την κάρτα και μετά από 4-5 χρόνια θα ρίχνω λίγο την ανάλυση.

 

Γιατί είπα να περιμένω αν είναι να πάρω freesync, αν δεν είναι απαραίτητο παίρνω την u2414h και χωρίς να περιμένω.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς να θυμίσω μιας και δεν είσαι υποχρεωμένος να θυμάσαι ότι το μπάτζετ μου είναι στα 230Ε με δυνατότητα να ανέβει στα 250 για κάτι εξαιρετικό. Οπότε αποκλείονται οι 144hz οθόνες, που έτσι και αλλιώς επειδή δεν αναβαθμίζω συχνά, δε θα με εξυπηρετούσαν και μακροχρόνια.

 

Επίσης αποκλείονται οι glossy οθόνες γιατί πίσω μου έχω παράθυρο.

 

Είδα όμως ότι από όλες τις οθόνες που μου προτείνεις, καμία δεν έχει freesync, δεν είναι τόσο σημαντικό τελικά;

 

Γιατί από αυτά που έχω διαβάσει, για τη χρήση που κάνω και με δεδομένο ότι θα αλλάξω μεν κάρτα σε 1 χρόνο, όμως θα αργήσω να την αλλάξω ( η hd3870 μου με έχει ακολουθήσει απροβλημάτιστα για 8 χρόνια περίπου), μου είχε δοθεί η εντύπωση ότι θα μου ήταν ιδιαίτερα χρήσιμη για τα παιχνίδια, τα οποία θα παίζω στο μάξιμουμ όταν πάρω την κάρτα και μετά από 4-5 χρόνια θα ρίχνω λίγο την ανάλυση.

 

Γιατί είπα να περιμένω αν είναι να πάρω freesync, αν δεν είναι απαραίτητο παίρνω την u2414h και χωρίς να περιμένω.

 

 

 

 

Καλο ειναι το freesync και αξιζει να το κυνηγησεις, απλως καμια φθηνη αξιολογη οθονη δεν το ενσωματωνει προς το παρον. Σε ενα μηνα που θα το ξαναψαξεις, βλεπουμε αν θα εχεις τετοια επιλογη.

H οθόνη αυτή είναι καλή;

 

http://www.skroutz.gr/s/3908292/BenQ-GW2760HS.html

 

Aν και 27αρα βλέπω να την χρησιμοποιούν ακόμα και 3πλετα σε pc.

 

Οι οθονες με VA panel εχουν εντυπωσιακο contrast και βαθυ μαυρο και αυτη η BenQ ειναι απο τις καλες περιπτωσεις. Απο εκει και περα, δεν θα την αγοραζα για διαφορους λογους:

 

1) Πλεον οι IPS οθονες προσφερουν πολυ καλυτερα χρωματα και αποκριση χωρις να χανουν τοσο σε contrast.

2) 27" και 1080p ειναι περισσοτερο για ταινιες και multimedia, δεν ειναι ιδανικες για χρηση σαν οθονη pc οταν η αποσταση ειναι μικροτερη των 1,2 μετρων απο την οθονη.

3) Yπαρχουν καλυτερες 27" VA, παραδειγμα: https://www.skroutz.gr/s/4046467/Iiyama-ProLite-XB2783HSU.htm

 

Αξιζει λοιπον να αγορασεις μια 27" VA (την liyama καλυτερα) αν καθεσαι σε επαρκη αποσταση απο την οθονη σου και χρησιμοποιεις το pc κυριως για ταινιες και σειρες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς να θυμίσω μιας και δεν είσαι υποχρεωμένος να θυμάσαι ότι το μπάτζετ μου είναι στα 230Ε με δυνατότητα να ανέβει στα 250 για κάτι εξαιρετικό. Οπότε αποκλείονται οι 144hz οθόνες, που έτσι και αλλιώς επειδή δεν αναβαθμίζω συχνά, δε θα με εξυπηρετούσαν και μακροχρόνια.

 

Επίσης αποκλείονται οι glossy οθόνες γιατί πίσω μου έχω παράθυρο.

 

Είδα όμως ότι από όλες τις οθόνες που μου προτείνεις, καμία δεν έχει freesync, δεν είναι τόσο σημαντικό τελικά;

 

Γιατί από αυτά που έχω διαβάσει, για τη χρήση που κάνω και με δεδομένο ότι θα αλλάξω μεν κάρτα σε 1 χρόνο, όμως θα αργήσω να την αλλάξω ( η hd3870 μου με έχει ακολουθήσει απροβλημάτιστα για 8 χρόνια περίπου), μου είχε δοθεί η εντύπωση ότι θα μου ήταν ιδιαίτερα χρήσιμη για τα παιχνίδια, τα οποία θα παίζω στο μάξιμουμ όταν πάρω την κάρτα και μετά από 4-5 χρόνια θα ρίχνω λίγο την ανάλυση.

 

Γιατί είπα να περιμένω αν είναι να πάρω freesync, αν δεν είναι απαραίτητο παίρνω την u2414h και χωρίς να περιμένω.

 

 

 

 

Το freesync αξίζει και αν σε ενδιαφέρει ψάξε το ακόμα και με αγορά από eu.Αν μπορείς να περιμένεις,περίμενε για κυκλοφορία-κριτικές των Samsung και AOC που ανέφερες.Οι Dell που σκέφτεσαι έχουν ακριβύνει στην Ελλάδα και δεν αποτελούν καλές επιλογές με αυτές τις τιμές.

H οθόνη αυτή είναι καλή;

 

http://www.skroutz.gr/s/3908292/BenQ-GW2760HS.html

 

Aν και 27αρα βλέπω να την χρησιμοποιούν ακόμα και 3πλετα σε pc.

 

Για pc gaming που κοιτάς όχι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλικάρια(μάλλον)εφτασε η ώρα να αλλάξω οθόνη.

χρηματικό όριο κοντά 230€-250€ και πάλι πολλά είναι.

Βασικά χαρακτηριστικά gaming και διάβασμα.

ευχαριστώ.

το pc φαίνεται στην υπογραφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα και είδα ultrawide από κοντά και μου άρεσε υπερβολικά μπορώ να πω. Η φθηνότερη που βλέπω είναι στα 280€: http://www.skroutz.gr/s/6683011/LG-29UM57-P.html

Η freesync που λες είναι αυτή να υποθέσω: http://www.e-shop.gr/othoni-lg-29um67-pips-ultra-hd-display-port-p-PER.170575

Αξίζει η διαφορά των 50€ για το freesync; Γιατί είμαι διατεθιμένη να τα δώσω.

 

Πράγματι, δεν έχω τρελές απαιτήσεις στα παιχνίδια, δε νομίζω να μου δημιουργήσει πρόβλημα με μια r9 380 (που λογικά θα βάλω τον επόμενο μήνα). Θέλω να είναι όσο πιο future proof γίνεται κι απ' ό,τι διάβασα το freesync/gsync θα φορεθεί πολύ στο προσεχές μέλλον.

Κατά τ' άλλα, μου φάνηκε κι εμένα για αρκετά λογική τιμή για Ελλάδα, οπότε μάλλον θα παραγγείλω από εκεί. Άλλωστε δεν τη βρίσκω πουθενά αλλού

 

Σχεδόν ένα μήνα μετά την παραγγελία και μόλις χθές κατέφθασε η καινούργια μου οθόνη.

Πήρα τελικά την 29UM67 στην προσφορά που είχε το e-shop στα 330 (τώρα βλέπω κοστίζει 370).

Μέχρι στιγμής με έχει ενθουσιάσει! Παρότι είχα δει σε κατάστημα από κοντά, είναι άλλη εμπειρία το να τη χρησιμοποιείς. Και εννοείται οι φωτογραφίες την αδικούν κατά πολύ.

Πλεονεκτήματα:

  • Το multitasking είναι φοβερό, χωράνε άνετα 3 παράθυρα δίπλα-δίπλα και η επιφάνεια εργασίας είναι τεράστια.
  • Σε gaming (lol) λίγο που δοκίμασα χθες είναι άψογη, πολύ μεγάλο field of view και γενικά πολύ ωραία εμπειρία.
  • Στην προβολή ταινιών είναι απίστευτη, εγώ προσωπικά ένιωθα λες και πήγα σινεμά. :D

 

Μειονεκτήματα:

  • Δεν έχω βρει κανένα μέχρι στιγμής! :P

 

To freesync δεν το έχω δοκιμάσει για να εκφέρω άποψη, καθότι δεν έχω ξεχωριστή gpu ακόμα.

Γενικά όμως προτείνω ανεπιφύλακτα την ανάλυση 21:9. Στην αρχή ήμουν σκεπτική γιατί έπρεπε να κάνω την υπέρβαση στο budget, αλλά αξίζει κάθε €.

Βέβαια η προηγούμενη οθόνη μου ήταν μια μικρή 19άρα 720p, οπότε δεν έχω και το καλύτερο μέτρο σύγκρισης. :P

 

Ευχαριστώ τα παιδιά που βοήθησαν για την επιλογή οθόνης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλικάρια(μάλλον)εφτασε η ώρα να αλλάξω οθόνη.

χρηματικό όριο κοντά 230€-250€ και πάλι πολλά είναι.

Βασικά χαρακτηριστικά gaming και διάβασμα.

ευχαριστώ.

το pc φαίνεται στην υπογραφή.

Καλησπέρα. Πρώτες προτάσεις μου είναι οι glossy Dell S2415h στα 230+ ευρώ και εναλλακτικά η matte Samsung S24E391HL στα 170 από e-shop η 200 από Πλαίσιο με εγγύηση 0 καμμένου pixel.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και βλέπω και άλλους φίλους να ψάχνονται με καλές και προσιτές οθόνες με sync technology, εγώ αποφάσισα να επενδύσω μεν στην κάρτα γραφικών τώρα και να περιμένω μέχρι τέλος του χρόνου για περισσότερες επιλογές. Ερχονται καλά μοντέλα της AOC, της Eizo 27αρα με freesync και αυτή που περιμένω και νομίζω θα κάνει τη διαφορά, η Asus PG279Q, 27αρα IPS 144hz με gsync ΚΑΙ hdmi.

 

Νομίζω ότι στο επόμενο εξάμηνο θα έχουμε πολλές περισσότερες επιλογές και καλύτερες τιμές.

 

24άρι IPS 144hz με freesync πχ τώρα δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν ένα μήνα μετά την παραγγελία και μόλις χθές κατέφθασε η καινούργια μου οθόνη.

Πήρα τελικά την 29UM67 στην προσφορά που είχε το e-shop στα 330 (τώρα βλέπω κοστίζει 370).

Μέχρι στιγμής με έχει ενθουσιάσει! Παρότι είχα δει σε κατάστημα από κοντά, είναι άλλη εμπειρία το να τη χρησιμοποιείς. Και εννοείται οι φωτογραφίες την αδικούν κατά πολύ.

Πλεονεκτήματα:

  • Το multitasking είναι φοβερό, χωράνε άνετα 3 παράθυρα δίπλα-δίπλα και η επιφάνεια εργασίας είναι τεράστια.
  • Σε gaming (lol) λίγο που δοκίμασα χθες είναι άψογη, πολύ μεγάλο field of view και γενικά πολύ ωραία εμπειρία.
  • Στην προβολή ταινιών είναι απίστευτη, εγώ προσωπικά ένιωθα λες και πήγα σινεμά. :D

 

Μειονεκτήματα:

  • Δεν έχω βρει κανένα μέχρι στιγμής! :P

 

To freesync δεν το έχω δοκιμάσει για να εκφέρω άποψη, καθότι δεν έχω ξεχωριστή gpu ακόμα.

Γενικά όμως προτείνω ανεπιφύλακτα την ανάλυση 21:9. Στην αρχή ήμουν σκεπτική γιατί έπρεπε να κάνω την υπέρβαση στο budget, αλλά αξίζει κάθε €.

Βέβαια η προηγούμενη οθόνη μου ήταν μια μικρή 19άρα 720p, οπότε δεν έχω και το καλύτερο μέτρο σύγκρισης. :P

 

Ευχαριστώ τα παιδιά που βοήθησαν για την επιλογή οθόνης.

 

Καλοδούλευτη  :)

παλικάρια(μάλλον)εφτασε η ώρα να αλλάξω οθόνη.

χρηματικό όριο κοντά 230€-250€ και πάλι πολλά είναι.

Βασικά χαρακτηριστικά gaming και διάβασμα.

ευχαριστώ.

το pc φαίνεται στην υπογραφή.

 

Καλύτερα να μαζέψεις κάτι παραπάνω να κοιτάξεις για 144hz γιατί παίζεις πολύ online fps από οτι θυμάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Πρώτες προτάσεις μου είναι οι glossy Dell S2415h στα 230+ ευρώ και εναλλακτικά η matte Samsung S24E391HL στα 170 από e-shop η 200 από Πλαίσιο με εγγύηση 0 καμμένου pixel.

σχετικά με αυτό σκεφτόμουν για την U2414.

τι διαφορά έχει με την S;

επίσης για την samsung.

Δεν βλέπω να έχει dvi και το hdmi μου ήδη παει σε μια 42αρα τηλεόραση αν χρειαστεί να δω κάτι,δεν βολεύει η αλλαγή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά. Είμαι σε στήσημο νέου PC και δεν ξέρω ποιά οθόνη να διαλέξω. Budget μέχρι 170-180. Κατα προτίμιση LG ή Samsung 24inch. Ποιά μου προτείνετε? Ευχαριστώ

 

Για τι χρήσεις προορίζεται και τι σύστημα στήνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοδούλευτη  :)

 

Καλύτερα να μαζέψεις κάτι παραπάνω να κοιτάξεις για 144hz γιατί παίζεις πολύ online fps από οτι θυμάμαι.

BF4 κυρίως.

αλλα και αυτό θα σταματήσει κάποτε,μιας και δεν ξέρω αν θα αναβαθμιστεί το υπάρχων σύστημα στο εγγύς μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BF4 κυρίως.

αλλα και αυτό θα σταματήσει κάποτε,μιας και δεν ξέρω αν θα αναβαθμιστεί το υπάρχων σύστημα στο εγγύς μέλλον.

 

Δεν αξίζει να δώσεις 230-250ε για 1080p 60Hz όταν βρίσκεις 1080p 144Hz με λίγα παραπάνω.Αν θα την έχεις κυρίως για να παίζεις καλύτερα να πας σε "gaming" οθόνη.Δεν έχουν πολλή σχέση σε εμπειρία και αξιοποίηση του hardware μεταξύ τους.Αν έχεις και καλή γραμμή το πιθανότερο είναι να δεις διαφορά και στα σκορ σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αξίζει να δώσεις 230-250ε για 1080p 60Hz όταν βρίσκεις 1080p 144Hz με λίγα παραπάνω.Αν θα την έχεις κυρίως για να παίζεις καλύτερα να πας σε "gaming" οθόνη.Δεν έχουν πολλή σχέση σε εμπειρία και αξιοποίηση του hardware μεταξύ τους.Αν έχεις και καλή γραμμή το πιθανότερο είναι να δεις διαφορά και στα σκορ σου.

ωραία,δώσε μου μερικές προτάσεις και θα δω πως θα κινηθώ.

απο την αλλη τα 144 fps δεν τα εχω συνέχεια κυρίως είμαι 65-100,θα υπάρχει πρόβλημα; δηλαδή θα μου φαίνεται να "κολλάει" μετά;

Απλα δεν θέλω πολλές ίντσες.οσο το λιγότερο τόσο καλύτερα γιατι ειμαι σε ενα γραφείο 160Χ80.αν θα βαλω μεγαλη οθονη περα του οτι θα μου φαει τον χωρο θα στραβωθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...