Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ωραία,δώσε μου μερικές προτάσεις και θα δω πως θα κινηθώ.

απο την αλλη τα 144 fps δεν τα εχω συνέχεια κυρίως είμαι 65-100,θα υπάρχει πρόβλημα; δηλαδή θα μου φαίνεται να "κολλάει" μετά;

Απλα δεν θέλω πολλές ίντσες.οσο το λιγότερο τόσο καλύτερα γιατι ειμαι σε ενα γραφείο 160Χ80.αν θα βαλω μεγαλη οθονη περα του οτι θα μου φαει τον χωρο θα στραβωθω.

 

Όχι τι να κολλάει,ίσα-ίσα πολύ πιο smooth κίνηση θα έχεις και με "blur reduction" δε θα χεις motion blur.Καλή για τα λεφτά της με καλή σχέση απόδοσης-τιμής αυτή τη περίοδο είναι η LG 24GM77.Παλιότερη,αρκετά καλή δοκιμασμένη είναι η BenQ XL2411Z αν τη βρίσκεις φθηνότερα γενικά.Μπορείς να πας και σε g-sync αλλά είναι ακριβές.Αν σκοπεύεις να πας σε amd κάρτα αργότερα στα ίδια λεφτά θα εμφανιστούν και με Freesync.Μέσα στον μήνα θα βγει η AOC G2460PF.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ουαου με έστειλες με την τιμή :P

εδω με το ζόρι βρίσκω τα 250€ αυτήν την περίοδο,τον αλλο μήνα μπορεί να μην τα έχω κάν :P

απλα θα ηθελα κάποια αλλαγή γιατί με το 16αρι δεν παει αλλο,χάνω τρομερα μεγαλο οπτικό πεδίο και οσο παει με νευριάζει το συγκεκριμένο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουαου με έστειλες με την τιμή :P

εδω με το ζόρι βρίσκω τα 250€ αυτήν την περίοδο,τον αλλο μήνα μπορεί να μην τα έχω κάν :P

απλα θα ηθελα κάποια αλλαγή γιατί με το 16αρι δεν παει αλλο,χάνω τρομερα μεγαλο οπτικό πεδίο και οσο παει με νευριάζει το συγκεκριμένο θέμα.

 

Είναι τσιμπημένες οι τιμές αυτή τη περίοδο ,δεν είναι και αντιπροσωπευτικές.Η LG κάνει 300 από ελλάδα κανονικά (από Eu τη βρίσκεις κάτω από 280-270 όταν είναι διαθέσιμη).Για μένα μιας και παίζεις πολύ αξίζει να το σκεφτείς σοβαρά για αυτό και το προτείνω.Είναι δύσκολα τα πράγματα...το ξέρω αλλά αν είναι να πάρεις οθόνη και να τη κρατήσεις χρόνια καλύτερα να στραφείς προς κάτι τέτοιο ,και με g-sync/freesync που κάνουν διαφορά αν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα μου είναι οτι δεν ξέρω αν θα μπορέσω να βρω στο μέλλον χρήματα για νεο gaming pc η οχι και τότε δεν θα έχει νοημα η gsync/freesync (αν και νομίζω το gsync ειναι για 900series)

οπότε συνεχίζω έτσι με το 16αρι και βλέπω πως θα πάει.

καμια πρόταση σε κάτι φτηνότερο; κ ας μην ειναι τοσο gaming oriented. άλλωστε σε μη gaming μονιτορ είμαι απο το 2008 :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικά με αυτό σκεφτόμουν για την U2414.

τι διαφορά έχει με την S;

επίσης για την samsung.

Δεν βλέπω να έχει dvi και το hdmi μου ήδη παει σε μια 42αρα τηλεόραση αν χρειαστεί να δω κάτι,δεν βολεύει η αλλαγή

 

Για pc gaming σαφως και μετραει να αγορασεις την LG 24GM77.

 

Απο εκει και περα, αν τελικα παρεις IPS.

 

H S2415H εχει glossy coating, η U2414H εχει matte. Το glossy coating δινει πιο καθαρη και ζωντανη εικονα, για αυτο και την προτιμω. Η U2414H ομως εχει περισσοτερα inputs και καλυτερη βαση.

 

Για IPS με πολλα inputs θα προτεινα την Samsung S24E650PL στα 250 ευρω. Την θεωρω λιγο καλυτερη της U2414H, διοτι εχει μαυρο matte bezel και λιγο ελαφρυτερο matte coating.

 

Αν σε βολευουν DP και DVI αντι για HDMI, μπορεις να δεις και την LG 24MB35PY ως φθηνοτερη εναλλακτικη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Xristaras12 Η Samsung S24Ε650PL είναι καλή PLS στα λεφτά που κοιτάς.Είναι για άλλες χρήσεις περισσότερο μεν αλλά θα τη προτιμούσα από την U2414H δε.Το θέμα είναι ότι με 280ε παίρνεις 1080p 144Hz από εξωτερικό που για μένα είναι άνετα καλύτερη επιλογή από αυτές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και βλέπω και άλλους φίλους να ψάχνονται με καλές και προσιτές οθόνες με sync technology, εγώ αποφάσισα να επενδύσω μεν στην κάρτα γραφικών τώρα και να περιμένω μέχρι τέλος του χρόνου για περισσότερες επιλογές. Ερχονται καλά μοντέλα της AOC, της Eizo 27αρα με freesync και αυτή που περιμένω και νομίζω θα κάνει τη διαφορά, η Asus PG279Q, 27αρα IPS 144hz με gsync ΚΑΙ hdmi.

 

Νομίζω ότι στο επόμενο εξάμηνο θα έχουμε πολλές περισσότερες επιλογές και καλύτερες τιμές.

 

24άρι IPS 144hz με freesync πχ τώρα δεν υπάρχει.

 

Ούτε 24άρι IPS 60hz με freesync όπως διαπίστωσα υπάρχει, ενώ και πολλές εταιρείες, π.χ. Dell δεν έχουν βγάλει ακόμα οθόνη με freesync, σίγουρα όποιος μπορεί να περιμένει, θα έχει περισσότερες επιλογές, όμως από αυτά που έχω διαβάσει και από αυτά που μου είπαν οι εταιρείες με τις οποίες επικοινώνησα μάλλον θα πρέπει να περιμένει περισσότερο από ένα εξάμηνο, δυστυχώς αν θέλει 24άρα IPS με freesync, μακάρι να γίνει καμία ανακοίνωση-έκπληξη μέχρι το τέλος της χρονιάς...

 

Για παράδειγμα, η Dell αναμένεται να βγάλει 3 νέες 24άρες IPS στην αρχή του επόμενου έτους, ίσως κάποια από αυτές να έχει freesync http://www.tftcentral.co.uk/news_archive/34.htm#dell_u_new

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε 24άρι IPS 60hz με freesync όπως διαπίστωσα υπάρχει, ενώ και πολλές εταιρείες, π.χ. Dell δεν έχουν βγάλει ακόμα οθόνη με freesync, σίγουρα όποιος μπορεί να περιμένει, θα έχει περισσότερες επιλογές, όμως από αυτά που έχω διαβάσει και από αυτά που μου είπαν οι εταιρείες με τις οποίες επικοινώνησα μάλλον θα πρέπει να περιμένει περισσότερο από ένα εξάμηνο, δυστυχώς αν θέλει 24άρα IPS με freesync, μακάρι να γίνει καμία ανακοίνωση-έκπληξη μέχρι το τέλος της χρονιάς...

 

Για παράδειγμα, η Dell αναμένεται να βγάλει 3 νέες 24άρες IPS στην αρχή του επόμενου έτους, ίσως κάποια από αυτές να έχει freesync http://www.tftcentral.co.uk/news_archive/34.htm#dell_u_new

 

Υπάρχει η παραπλήσια 24'' 60Hz PLS Samsung S24E370DL (κυκλοφορεί εξωτερικό) και η Ultra wide FHD LG 29UM67 IPS 75Hz με περιορισμένο range όμως στο freesync που υπάρχει τρόπος να το αλλάξεις σε κάτι σαν 30-60/63.Ήδη μέσα σε αυτό το διάστημα οι freesync οθόνες που κυκλοφορούν είναι πολλές (περισσότερες από g-sync) δείγμα και της αποδοχής που έχει από τις εταιρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει η παραπλήσια 24'' 60Hz PLS Samsung S24E370DL (κυκλοφορεί εξωτερικό) και η Ultra wide FHD LG 29UM67 IPS 75Hz με περιορισμένο range όμως στο freesync που υπάρχει τρόπος να το αλλάξεις σε κάτι σαν 30-60/63.Ήδη μέσα σε αυτό το διάστημα οι freesync οθόνες που κυκλοφορούν είναι πολλές (περισσότερες από g-sync) δείγμα και της αποδοχής που έχει από τις εταιρίες.

Mη μου το κοπανάς για τη Samsung, που δεν τη φέρνουν Ελλάδα, θα την είχα χτυπήσει ήδη, την καλύτερη οθόνη δε φέρνουν!

 

To περίεργο είναι ότι εκτός από Κορέα, στις μόνες χώρες που την έχω δει να πωλείται είναι στη Γερμανία, την Τσεχία και τη Νότιο Αφρική, ούτε στις ΗΠΑ, περίεργα πράγματα...

Μακάρι να αναθεωρήσουν και να τη φέρουν κι εδώ, αμαρτία είναι...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mη μου το κοπανάς για τη Samsung, που δεν τη φέρνουν Ελλάδα, θα την είχα χτυπήσει ήδη, την καλύτερη οθόνη δε φέρνουν!

 

To περίεργο είναι ότι εκτός από Κορέα, στις μόνες χώρες που την έχω δει να πωλείται είναι στη Γερμανία, την Τσεχία και τη Νότιο Αφρική, ούτε στις ΗΠΑ, περίεργα πράγματα...

Μακάρι να αναθεωρήσουν και να τη φέρουν κι εδώ, αμαρτία είναι...

 

 

 

Μόλις βγήκε αυτή νομίζω,μη βιάζεσαι.Η Ελλάδα είναι περίπτωση...δε φταίνε μόνο οι εταιρίες αλλά και η κατάσταση και το γεγονός πως όσοι ασχολούνται με τέτοιες οθόνες και τεχνολογίες κοιτάνε συνήθως τα high end/premium μοντέλα περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις βγήκε αυτή νομίζω,μη βιάζεσαι.Η Ελλάδα είναι περίπτωση...δε φταίνε μόνο οι εταιρίες αλλά και η κατάσταση και το γεγονός πως όσοι ασχολούνται με τέτοιες οθόνες και τεχνολογίες κοιτάνε συνήθως τα high end/premium μοντέλα περισσότερο.

Δεν έχεις άδικο, αν και δε θυμάμαι στο παρελθόν να μη μας έχει έρθει οθόνη που να έχει κυκλοφορήσει στην Ευρώπη, μπαίνει όμως σφήνα αυτή σε μια κατηγορία τιμής στα 250Ε, που δεν έχει η Samsung οθόνη και προσφέρει pls πάνελ με freesync υποστήριξη και επιπλέον για όσους τους αρέσουν τα γκάτζετ και ασύρματη φόρτιση.

Νομίζω ότι δεν είμαι ο μόνος, πολλούς θα ενδιέφερε που δε θέλουν να ανέβουν στα 300+.

Τεσπα, αποφάσισα οριστικά να κάνω υπομονή 1 μήνα, ελπίζω μέχρι τότε να έχει έρθει Ελλάδα παρά τα όσα λένε και να έχουν βγει και πληροφορίες για τις επερχόμενες Dell...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω οθόνη για αποκλειστική χρήση σε γραφείο για Office-Internet. Μέχρι 200€ και το πολύ 24'', θα συνδεθεί με onboard VGA.

 

Έχει νόημα το Anti-Blue Light και το Flicker Free όπως λέει εδώ?

http://www.asus.com/Microsite/2015/display/eye_care_technology/

 

Είδα πχ αυτή: http://aoc-europe.com/en/products/e2276vwm6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω οθόνη για αποκλειστική χρήση σε γραφείο για Office-Internet. Μέχρι 200€ και το πολύ 24'', θα συνδεθεί με onboard VGA.

 

Έχει νόημα το Anti-Blue Light και το Flicker Free όπως λέει εδώ?

http://www.asus.com/Microsite/2015/display/eye_care_technology/

 

Είδα πχ αυτή: http://aoc-europe.com/en/products/e2276vwm6

Το antiflicker έχει πολύ σημασία, το άλλο όχι τόσο γιατί το πετυχαίνεις με warm color presets.

 

Δες αρχικά την glossy Dell S2415h στα 230+ και εναλλακτικά την Samsung S24e391hl στα 170 από eshop και 200 από πλαίσιο με εγγύηση 0 καμμένου pixel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις βγήκε αυτή νομίζω,μη βιάζεσαι.Η Ελλάδα είναι περίπτωση...δε φταίνε μόνο οι εταιρίες αλλά και η κατάσταση και το γεγονός πως όσοι ασχολούνται με τέτοιες οθόνες και τεχνολογίες κοιτάνε συνήθως τα high end/premium μοντέλα περισσότερο.

Αξίζει λές να περιμένω μέχρι τέλος του χρόνου για να κυκλοφορήσει εδώ?Μίλαγα πρίν κανά δύο μέρες για οθόνη στα 250 απο την samsung κ απο την στιγμή που βγαίνει καινούρια γιατί όχι.Δεν βρίσκω κάτι σε αυτά τα λεφτά που να μου αρέσει απο εταιρείες όπως lg,dell.Βέβαια αυτό με την τεχνολογία της amd δεν ξέρω αφού έχω της nvidia κάρτα γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αγόρασα αυτη εδώ και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος εκτός απο κατι. Όταν βλέπω μια ταινία και το είναι σκούρα η οθόνη βλέπω στις γωνίες να βγάζει κίτρινο χρώμα. Τι παίζει ; Είναι φυσιολογικό ;

 

http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/_SAMSUNG-LT24-E390EW-EN,99452,2121793.html?langId=-18

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...