Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πηγαμε κωτσοβολο και παβλικ. Για να δει και τα μεγεθη γιατι του ελεγα στην αρχη για την aoc32. Αλλα εδω κατω βρηκαμε μονο μια dell 1080p ανοιχτη στο κωτσοβολο. Η οποια δεν επαιζε ταινια. Μονο μενου κλπ (χωρις ποντικι). Σαν μεγεθος ειναι η 27αρα που θελει αλλα το ψαχνουμε για αναλυση. Υπαρχει καποια αλλη εκτος απο την iiyama πιο οικονομικη σε 1440; 
 

αλλιως ας διαλεξει aoc vs iiyama. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Βρηκαμε https://www.amazon.it/dp/B07GSFC4VS/ref=pe_3310731_185740161_TE_item_image στα 240 τελικη τιμη. Φανταζομαι θα ειναι καλυτερη απο 1080Ρ και πιθανως χειροτερη απο την iiyama?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sotiris123 είπε

Βρηκαμε https://www.amazon.it/dp/B07GSFC4VS/ref=pe_3310731_185740161_TE_item_image στα 240 τελικη τιμη. Φανταζομαι θα ειναι καλυτερη απο 1080Ρ και πιθανως χειροτερη απο την iiyama?

Χτες έκανα αναζήτηση όλο το αμαζον δεν παίζει κάτι πέρα από μια hp 2k freesync αλλά ειναι pls πάνελ. Αυτή είναι tn δεν θα στην πρότεινα. Τόσο πολύ μωρέ τον χαλάει το 32αρι aoc;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/11/2019 στις 9:36 ΠΜ, Acmilangr2 είπε

Πληροφοριακά, διορθώνεται αλλά δεν υπάρχει κάποιος στην Ελλάδα που να το κάνει. Μάλλον θα θέλει αλλαγή ή μια  ταινία cof που συνδέει το Panel με την πλακέτα 

img_menu2_1_1.png

Δυστυχώς μου συνέβη και εμένα σε μια Samsung C27JG50 που δεν έχει κλείσει καν 6μηνο, βλ. σχετικό νήμα.

Επεξ/σία από 9-11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, radiohead είπε

Χτες έκανα αναζήτηση όλο το αμαζον δεν παίζει κάτι πέρα από μια hp 2k freesync αλλά ειναι pls πάνελ. Αυτή είναι tn δεν θα στην πρότεινα. Τόσο πολύ μωρέ τον χαλάει το 32αρι aoc;

Μα αφου λεει ips. 1440p. Freesync  75hz. 
 

646A24B9-BCCF-42B2-B3D0-3A10B9ADB1D7.png.cfa945316f35bca8017406a6db38cc81.pngναι. Ακομα κ η 27αρα που ειδαμε του φανηκε μεγαλη. 

Επεξ/σία από sotiris123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, sotiris123 είπε

Μα αφου λεει ips. 1440p. Freesync  75hz. 
 

646A24B9-BCCF-42B2-B3D0-3A10B9ADB1D7.png.cfa945316f35bca8017406a6db38cc81.pngναι. Ακομα κ η 27αρα που ειδαμε του φανηκε μεγαλη. 

Έχεις δίκιο μου ξέφυγε. Αν είναι πωλητής το amazon ok

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη ζητάς συγγνώμη. Πιο πολύ ρώτησα για να μην κάνω κανένα λάθος και κάψω το παιδί. Σαν χαρακτηριστικά καλή φαίνεται με τη μόνη διαφορά από την iiyama το dynamic contractst (που από ότι διαβάζω δεν έχει και μεγάλο νόημα). Τελική τιμη με μεταφορικά βγαίνει 238 ευρώ. Αντί για 300 που βγαίνει η iiyama μαζί με μεταφορικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 9-11 είπε

Δυστυχώς μου συνέβη και εμένα σε μια Samsung C27JG50 που δεν έχει κλείσει καν 6μηνο, βλ. σχετικό νήμα.

Στις κυρτές είναι πιο εύκολο να συμβεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sotiris123 είπε

Μη ζητάς συγγνώμη. Πιο πολύ ρώτησα για να μην κάνω κανένα λάθος και κάψω το παιδί. Σαν χαρακτηριστικά καλή φαίνεται με τη μόνη διαφορά από την iiyama το dynamic contractst (που από ότι διαβάζω δεν έχει και μεγάλο νόημα). Τελική τιμη με μεταφορικά βγαίνει 238 ευρώ. Αντί για 300 που βγαίνει η iiyama μαζί με μεταφορικά. 

Go for it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Στις κυρτές είναι πιο εύκολο να συμβεί

Μόνο σε εμένα φαίνεται περίεργη η έλλειψη τεχνικών που να ειδικεύονται σε αυτό το τόσο σύνηθες πρόβλημα; Στο Youtube υπάρχουν videos από μαστόρια που λύνουν το θέμα (ίσως όχι δια παντός) και μάλιστα χωρίς να χρειαστεί να επέμβουν δραστικά. Μιλάμε για 15′ δουλειά - αν πιάνουν τα χέρια σου...

 

Στη δική μου περίπτωση η γραμμή έχει χρώμα μοβ και είναι περισσότερο ορατή σε πράσινο και λευκό φόντο (έτρεξα κάτι προγραμματάκια που κάνουν έλεγχο για dead pixels και εναλλάσσουν τα χρώματα του desktop)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο που κάνει αυτός είναι προσωρινό. Το πρόβλημα θα επανέλθει και πολύ σύντομα μάλιστα.

Η μόνη λύση είναι να ξανακολληθεί το COF και θέλει ειδικό μηχάνημα. Κάποτε έψαξα και δεν είχε κανενας στην Ελλάδα. Βρήκα μόνο Τουρκία (που λόγω τελωνείου δεν αξίζει) και έναν στην Αλβανία

 

Στο παραπάνω βίντεο θα δείς μια τέτοια μηχανή

 

Επεξ/σία από Acmilangr2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα στην ομάδα,

βρίσκομαι σε αναζήτηση monitor 27''''. οι απαιτούμενες παράμετροι είναι:

  • QHD
  • 144Hz
  • freesync
  • HDR (για future proof + ps4)

από εκεί και πέρα, η χρήση είναι για gaming και ταινίες περισσότερο.
δεν με ενδιαφέρουν πολύ οι γωνίες θέασεις, ενώ αντιθέτως παίζω σε σκοτεινό χώρο, οπότε θέλω πολύ καλό μαύρο (άρα μαλλον για va panel).


εκτός από το προφανές Samsung 27CHG70, υπάρχει κάτι άλλο σε αυτό το επίπεδο τιμής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, totomis είπε

καλησπέρα στην ομάδα,

βρίσκομαι σε αναζήτηση monitor 27''''. οι απαιτούμενες παράμετροι είναι:

  • QHD
  • 144Hz
  • freesync
  • HDR (για future proof + ps4)

από εκεί και πέρα, η χρήση είναι για gaming και ταινίες περισσότερο.
δεν με ενδιαφέρουν πολύ οι γωνίες θέασεις, ενώ αντιθέτως παίζω σε σκοτεινό χώρο, οπότε θέλω πολύ καλό μαύρο (άρα μαλλον για va panel).


εκτός από το προφανές Samsung 27CHG70, υπάρχει κάτι άλλο σε αυτό το επίπεδο τιμής;

Η samsung 27CHG70 νομίζω είναι η μοναδική με ικανοποιητικό (εν μέρη) HDR (600 nits)

Επεξ/σία από Acmilangr2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, 

 

Επειδή τα έχω παρατήσει για λίγο καιρό ... και μάλλον από Δευτέρα πάω για οθόνη ...
To pc χτίζεται τώρα και μάλλον θα έχει κάποια XT 5700 ...  Για πείτε κάποιες επιλογές για :

όχι CURVED  όχι 1920*1080

32άρι - 34άρι ... (16:9-21:9)
Κάτω από 5ms -
και πάνω από 75Hz

Χρήση γραφείου και φυσικά Games - Fps και Ταινίες ( Μαύρο :) ... )

Την καλύτερη επιλογή Value/Money plz ... αν δεν βρώ 

πχ. Samsung-C34H890

 

Επεξ/σία από zakailiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, zakailiou είπε

Καλησπέρα, 

Επειδή τα έχω παρατήσει για λίγο καιρό ... και μάλλον από Δευτέρα πάω για οθόνη ...
To pc χτίζεται τώρα και μάλλον θα έχει κάποια XT 5700 ...  Για πείτε κάποιες επιλογές για :

όχι CURVED  όχι 1920*1080

32άρι - 34άρι ... (16:9-21:9)
Κάτω από 5ms -
και πάνω από 75Hz

Χρήση γραφείου και φυσικά Games - Fps και Ταινίες ( Μαύρο :) ... )

Την καλύτερη επιλογή Value/Money plz ... αν δεν βρώ 

πχ. Samsung-C34H890

παρε την c34f791 ειναι πολυ καλυτερη λογο Quantum Dot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...