Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 14/11/2019 στις 2:02 ΜΜ, kostiger είπε

Θεωρω οτι ειναι ενα πλεονεκτημα σε αυτες τις ιντσες, χωρις να ειναι πιεστικο προαπαιτουμενο. Αυτη ειναι η γνωμη μου. Την περιπτωση 34αρας uw την εχεις απορριψει;

Δε μου αρέσει πολύ η αλήθεια είναι η μορφή της ultra wide. Και δεν ξέρω αν θα την πάλευε και η κάρτα μου 😝 μετά από κάποια έρευνα κατέληξα σε αυτές MSI Optix MAG322CQRV, BenQ EX3203R, ASUS XG32VQ(R), Samsung C32HG70, AOC AG322QC4. 

Θα πρότεινε κανείς κάποια συγκεκριμένη η κάποια πέρα από αυτές; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

msi,asus,aoc μου φαινονται ιδιες

Πριν ενα χρονο στο ιδιο διλημμα προτιμησα aoc,επειδη μου αρεσε περισσοτερο εξωτερικα και λογω σιδερενιας βασης και του κοντρολ που εχει για τις ρυθμισεις.Παλι την qc4 θα αγοραζα αν ηθελα οθονη σημερα.

Φυσικα ειναι τελικα μικρη η 32" θα ηθελα πιο μεγαλη οθονη

Επεξ/σία από 3DJIN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 3DJIN είπε

msi,asus,aoc μου φαινονται ιδιες

Πριν ενα χρονο στο ιδιο διλημμα προτιμησα aoc,επειδη μου αρεσε περισσοτερο εξωτερικα και λογω σιδερενιας βασης και του κοντρολ που εχει για τις ρυθμισεις.Παλι την qc4 θα αγοραζα αν ηθελα οθονη σημερα.

Φυσικα ειναι τελικα μικρη η 32" θα ηθελα πιο μεγαλη οθονη

Σου έχει παρουσιάσει πρόβλημα όπως ghosting, scanlines κλπ; Το κείμενο πως σου φαίνεται; και εν τέλει γιατί την προτίμησες έναντι των άλλων; 

Σορρυ για τις ερωτήσεις απλά προσπαθώ να κάνω μια σφαιρική εικόνα 😝 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, GohanDGeo είπε

Σου έχει παρουσιάσει πρόβλημα όπως ghosting, scanlines κλπ; Το κείμενο πως σου φαίνεται; και εν τέλει γιατί την προτίμησες έναντι των άλλων; 

Σορρυ για τις ερωτήσεις απλά προσπαθώ να κάνω μια σφαιρική εικόνα 😝 

κανενα προβλημα,το κειμενο οπως ειναι και στις αλλες οθονες που εχω.Την προτιμησα γιατι οπως σου εγραψα πιο πανω μου αρεσε πιο πολυ εξωτερικα απο τις αλλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/11/2019 στις 11:52 ΠΜ, zakailiou είπε

Καλησπέρα, 

Επειδή τα έχω παρατήσει για λίγο καιρό ... και μάλλον από Δευτέρα πάω για οθόνη ...
To pc χτίζεται τώρα και μάλλον θα έχει κάποια XT 5700 ...  Για πείτε κάποιες επιλογές για :

όχι CURVED  όχι 1920*1080

32άρι - 34άρι ... (16:9-21:9)
Κάτω από 5ms -
και πάνω από 75Hz

Χρήση γραφείου και φυσικά Games - Fps και Ταινίες ( Μαύρο :) ... )

Την καλύτερη επιλογή Value/Money plz ... αν δεν βρώ 

πχ. Samsung-C34H890

 

Στις 9/11/2019 στις 12:04 ΜΜ, firepc είπε

παρε την c34f791 ειναι πολυ καλυτερη λογο Quantum Dot

 

Στις 10/11/2019 στις 11:06 ΠΜ, Skrez1982 είπε

https://www.skroutz.gr/s/16298419/AOC-AG322QC4.html

https://www.skroutz.gr/s/17718106/AOC-CQ32G1.html αυτή την πήρα εδώ και ένα μήνα. Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα περαν του ελάχιστο light bleeding σε κάποια σημεία. Δεν ήθελα να διαθέσω παραπάνω χρήματα. Και η πρώτη που πρότεινα είναι πολύ καλή οθόνη.

https://www.skroutz.gr/s/12178014/Samsung-C32HG70.html

Και μια νέα πρόταση , σχεδόν ενός μηνός οθόνη με την ποιότητα και την υποστήριξη της dell 

https://www.skroutz.gr/s/20706654/Dell-S3220DGF.html#specs

Και ένα review  https://www.monitornerds.com/dell-s3220dgf-review/

Έτοιμος για αγορά ... 

Επιλογές 

https://www.skroutz.gr/s/12178014/Samsung-C32HG70.html η οποία είναι του 2017 προσπαθώ να βρώ τις διαφορές με την 2019 https://www.skroutz.gr/s/19439100/Samsung-C32JG54QQU.html

αλλά δεν τις βρίσκω ...

την https://www.skroutz.gr/s/20706654/Dell-S3220DGF.html#specs που είναι πολύ νέα ... και την επίπεδη  https://www.skroutz.gr/s/14535276/LG-32GK850G-B.html

Επιλογή 21:9 δεν έχω καταλήξει ακόμα ίσως την https://www.skroutz.gr/s/10643379/AOC-AG352QCX.html  που βγαίνει κομμάτι πάνω από το budget ή κάποια LG όπως η https://www.skroutz.gr/s/10455522/LG-34UC79G-B.html για την οποία δεν ξέρω αν η ανάλυση της αρκεί . Η https://www.skroutz.gr/s/20407482/LC-Power-LC-M34-UWQHD-100-C.html που έχει μεγαλύτερη ανάλυση είναι στα 100hz και θα ήθελα μιας που πάω στο 500άρικο να πάω στο ψυχολογικό όριο των 144hz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδες. Σκέφτομαι να παρω 2 οθονες τωρα με black Friday απο Αγγλία γιατι εκει μενω. Το budget είναι 250 λιρες κοντα και εχω μια 1060 6gb. Και για gaming καιγια δουλεια επισης. Εχω σταμπαρει την msi optix 24" αλλα ειμαι curved και 2 curved διπλα δεν ξερω κατα ποσο θα βολευει. Έχετε καμια ιδεα ή καμια προταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. Ήρθε η στιγμή και εγώ μετά από 11 χρόνια να αλλάξω οθόνη στο PC μου. Αυτή τη στιγμή έχω μία LG W2442PA.

Με μια μικρή έρευνα που έκανα σκέφτομαι να αγοράσω κάτι πραγματικά καλό οπότε για αρχή σκέφτηκα UltraWide Curved 1440P οθόνη πάνω από 100hz ιδανικά 120-144.

Επειδή όμως γενικά δεν έχω ασχοληθεί όλα αυτά τα χρόνια, όλα αυτά τα χαρακτηριστικά φαίνονται τόσο εντυπωσιακά,

αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν αξίζει τον κόπο να δώσω τόσα χρήματα για μια τέτοια οθόνη ή όλα είναι απλά θέμα καλού marketing των εταιρειών.

Η βασική χρήση είναι Gaming single player κυρίως και σε πιο casual επίπεδο multiplayer και μετά έπονται βίντεο στο Youtube διάβασμα σε ιστοσελίδες καμιά εργασία στο word excel κλπ και τέλος μπορεί από καμιά σπόντα να δω και καμιά ταινία.

Ήθελα να ξέρω αν είναι τόσο μεγάλη η διαφορά του 1080p με το 1440p όπου να αξίζει να δώσω χρήματα για να πάρω οθόνη 1440p

και αν αξίζει γενικώς το UltraWide Curved ή είναι μια μόδα σαν το 3D που απλά θα κάνει μια αρπαχτή και θα σβήσει σε λίγο καιρό και φυσικά αν το HDR αξίζει και αυτό.

Η αγορά μου αυτή θέλω να κρατήσει (αν έχω αυτήν την οθόνη 11 χρόνια) 20 χρόνια ακόμα που λέει ο λόγος οπότε θα ήθελα FutureProof χαρακτηριστικά όμως δεν ξέρω τι να επιλέξω.

Έχω βρει κάποιες οθόνες. Τις παραθέτω παρακάτω. Επίσης ο "Θείος" δεν είναι απόλυτα αξιόπιστος στις αναζητήσεις καθώς παρατήρησα πολλές οθόνες που είναι curved ή ultrawide στην επίσημη σελίδα του κατασκευαστή, το Skroutz δεν τους δίνει τέτοιο χαρακτηριστικό όπως και με τους ρυθμούς ανανέωσης και με τις τεχνολογίες FreeSync και G-Sync πάλι δεν έχει αξιόπιστα αποτελέσματα. Επίσης θα προτιμούσα FreeSync 2 κ ας είμαι κάτοχος RTX κάρτας γιατί μπορεί κάποια στιγμή στο μέλλον να πάρω και AMD οπότε δεν θέλω αυτή τη δέσμευση χωρίς να αποκλείω το G-sync και απ' ότι έχω καταλάβει μάλλον όλες οι FreeSync 2 οθόνες είναι και GSync compatible και ας μην βρίσκονται στην επίσημη λίστα της Nvidia.

Asus Rog Strix XG32VQ

Asus XG32VQR

Asus Rog Strix XG35VQ

Dell Alienware AW3418DW

LG 34GK950F-B

Αν υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει ας μου το προτείνει κάποιος.

Ευχαριστώ.

 

Επεξ/σία από Sapounos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Pakmanis είπε

Γεια σας παιδες. Σκέφτομαι να παρω 2 οθονες τωρα με black Friday απο Αγγλία γιατι εκει μενω. Το budget είναι 250 λιρες κοντα και εχω μια 1060 6gb. Και για gaming καιγια δουλεια επισης. Εχω σταμπαρει την msi optix 24" αλλα ειμαι curved και 2 curved διπλα δεν ξερω κατα ποσο θα βολευει. Έχετε καμια ιδεα ή καμια προταση;

ασε τα 2 η 3 μονιτορ σεταπ και παρε 34αρα 1080p λογο της μετριας καρτας σου. Αν εχεις σκοπο να παρεις μια τοπ καρτα τοτε δες για 3440x1440 μονιτορ

10 ώρες πριν, Sapounos είπε

Καλησπέρα παιδιά. Ήρθε η στιγμή και εγώ μετά από 11 χρόνια να αλλάξω οθόνη στο PC μου. Αυτή τη στιγμή έχω μία LG W2442PA.

Με μια μικρή έρευνα που έκανα σκέφτομαι να αγοράσω κάτι πραγματικά καλό οπότε για αρχή σκέφτηκα UltraWide Curved 1440P οθόνη πάνω από 100hz ιδανικά 120-144.

Επειδή όμως γενικά δεν έχω ασχοληθεί όλα αυτά τα χρόνια, όλα αυτά τα χαρακτηριστικά φαίνονται τόσο εντυπωσιακά,

αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν αξίζει τον κόπο να δώσω τόσα χρήματα για μια τέτοια οθόνη ή όλα είναι απλά θέμα καλού marketing των εταιρειών.

Η βασική χρήση είναι Gaming single player κυρίως και σε πιο casual επίπεδο multiplayer και μετά έπονται βίντεο στο Youtube διάβασμα σε ιστοσελίδες καμιά εργασία στο word excel κλπ και τέλος μπορεί από καμιά σπόντα να δω και καμιά ταινία.

Ήθελα να ξέρω αν είναι τόσο μεγάλη η διαφορά του 1080p με το 1440p όπου να αξίζει να δώσω χρήματα για να πάρω οθόνη 1440p

και αν αξίζει γενικώς το UltraWide Curved ή είναι μια μόδα σαν το 3D που απλά θα κάνει μια αρπαχτή και θα σβήσει σε λίγο καιρό και φυσικά αν το HDR αξίζει και αυτό.

Η αγορά μου αυτή θέλω να κρατήσει (αν έχω αυτήν την οθόνη 11 χρόνια) 20 χρόνια ακόμα που λέει ο λόγος οπότε θα ήθελα FutureProof χαρακτηριστικά όμως δεν ξέρω τι να επιλέξω.

Έχω βρει κάποιες οθόνες. Τις παραθέτω παρακάτω. Επίσης ο "Θείος" δεν είναι απόλυτα αξιόπιστος στις αναζητήσεις καθώς παρατήρησα πολλές οθόνες που είναι curved ή ultrawide στην επίσημη σελίδα του κατασκευαστή, το Skroutz δεν τους δίνει τέτοιο χαρακτηριστικό όπως και με τους ρυθμούς ανανέωσης και με τις τεχνολογίες FreeSync και G-Sync πάλι δεν έχει αξιόπιστα αποτελέσματα. Επίσης θα προτιμούσα FreeSync 2 κ ας είμαι κάτοχος RTX κάρτας γιατί μπορεί κάποια στιγμή στο μέλλον να πάρω και AMD οπότε δεν θέλω αυτή τη δέσμευση χωρίς να αποκλείω το G-sync και απ' ότι έχω καταλάβει μάλλον όλες οι FreeSync 2 οθόνες είναι και GSync compatible και ας μην βρίσκονται στην επίσημη λίστα της Nvidia.

Asus Rog Strix XG32VQ

Asus XG32VQR

Asus Rog Strix XG35VQ

Dell Alienware AW3418DW

LG 34GK950F-B

Αν υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει ας μου το προτείνει κάποιος.

Ευχαριστώ.

η dell και η LG ειναι πολυ καλες επιλογες για gsync

η 35αρα asus για freesync

@Pakmanis αυτη ειναι καλη αλλα λογο της καρτας σου δεν ξερω αν πιανεις τα 144fps σε ολα τα παιχνιδια

https://www.skroutz.gr/s/10455522/LG-34UC79G-B.html

βασικα επειδη εισαι αγγλια μπες στο αγγλικο αμαζον να τσεκαρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα στην παρέα. έχει κανείς άποψη για την dell s3220dgf;
τη βρήκα σαν εναλλακτική της Samsung c27hg70 (θέλω va panel, γιατί τη χρησιμοποιώ σε σκοτεινό χώρο)

επίσης για αγορά από Ελλάδα και σαν after sale service, dell ή samsung; το ρωτάω αυτό γιατί η Samsung έχει εξαφανιστεί από τα άμαζον, ενώ η dell έχει αρκετά καλύτερη τιμή στο skroutz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, firepc είπε

η dell και η LG ειναι πολυ καλες επιλογες για gsync

η 35αρα asus για freesync

Βασικά η LG είναι το μοντελο με το FreeSync. Οποτε μαλλον για FreeSync θα προτεινες LG και για GSync θα προτεινες Dell?

Αξιζει να δωσει κανεις ομως τοσα χρηματα για τετοιες οθονες και τετοια χαρακτηριστικά?

Αξιζει το HDR ακομα η μονο σε τηλεορασεις?

Η διαφορα τους με ενα monitor που δεν ειναι ultrawide ειναι μεγαλη η δεν αξιζει?

πχ με τα 2 32" που παρεθεσα πιο πανω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Sapounos είπε

Βασικά η LG είναι το μοντελο με το FreeSync. Οποτε μαλλον για FreeSync θα προτεινες LG και για GSync θα προτεινες Dell?

Αξιζει να δωσει κανεις ομως τοσα χρηματα για τετοιες οθονες και τετοια χαρακτηριστικά?

Αξιζει το HDR ακομα η μονο σε τηλεορασεις?

Η διαφορα τους με ενα monitor που δεν ειναι ultrawide ειναι μεγαλη η δεν αξιζει?

πχ με τα 2 32" που παρεθεσα πιο πανω..

για μενα αξιζει, εχει παραπανω vision στα παιχνιδια

το hdr δεν αξιζει ακομα στα μονιτορς λογο windows

Ναι την dell, οτι τα χρηματα ειναι πολλα, ναι ειναι. Its up to you ποσα θελεις να δωσεις και τι να παρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, firepc είπε

για μενα αξιζει, εχει παραπανω vision στα παιχνιδια

το hdr δεν αξιζει ακομα στα μονιτορς λογο windows

Ναι την dell, οτι τα χρηματα ειναι πολλα, ναι ειναι. Its up to you ποσα θελεις να δωσεις και τι να παρεις

Ναι θέλω να δώσω χρήματα δεν με νοιάζει.

Γιατί έχω σκοπό να την κρατήσω 10+ χρόνια όπως αυτή που έχω τώρα εφόσον δεν χαλάσει στο ενδιάμεσο.

Άρα πιστεύω πως το HDR είναι θέμα χρόνου να φτιάξει και να αξίζει και αυτό ενδεχομένως με κάποιο μελλοντικό update.

Σε αυτή την περίπτωση από θέμα χαρακτηριστικών τείνω προς την LG όπου ήταν και η πρώτη μου επιλογή πριν ανακαλύψω την Alienware και είναι και συμβατή με G-Sync οπότε δεν δεσμεύομαι για τα επόμενα 10+ χρόνια σε κάρτα Nvidia.

Ο μόνος λόγος που έχω ακόμα ενδοιασμούς είναι γιατί διάβασα ότι η Dell έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής και εμφανισιακά η Alienware είναι κλάσης ανώτερη και ταιριάζει και με το setup μου. Το ιδανικότερο θα ήταν τα χαρακτηριστικά της LG με την εμφάνιση της DELL. 😎  Ποτέ δεν ξέρεις βέβαια το επόμενο μοντέλο τι θα είναι.

Όσον αφορά το Panel, χρησιμοποιούν το ίδιο οπότε σε κάθε περίπτωση LG αγοράζω αλλά της LG αυτού καθ' αυτού είναι το επόμενο μοντέλο (LG-LM340UW4-SSA1[DELL] VS LG-LM340UW5-SSA1[LG]).

Νομίζω πως οι επιλογές μου ελαχιστοποιήθηκαν πάλι στις 2

Μεταξύ LG και Alienware.

Μια τελευταία ερώτηση γιατί ίσως να το κούρασα και λίγο αλλά πιστεύω σε κανέναν δεν περισσεύουν 1000€ για οθόνη υπολογιστή οπότε θα θελα να είμαι όσο πιο σίγουρος γίνεται και εννοείται θα το ψειρίσω όσο δεν πάει..

Ποιά θα έπαιρνες εσύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Sapounos είπε

Ποιά θα έπαιρνες εσύ;

την LG μπικοζ 144hz

Ok ειναι freesync, οπως και η δικια μου αλλα πλεον οι freesync οθονες υποστηριζουν και gsync. Ετσι ειναι τουλαχιστον στη δικια μου. (βεβαιωσου λιγο για την LG)

παντως θες δυνατη καρτα, 1080ti 2080 2080ti

Απο amd δεν ξερω τι καρτες παιζουν

edit. απ οτι βλεπω εδω στο βιντεο, λεει οτι υποστηριζει gsync

 

στο 2ο λεπτο και μετα

εχει και πολυ καλο range, 48hz - 144hz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, firepc είπε

την LG μπικοζ 144hz

Ok ειναι freesync, οπως και η δικια μου αλλα πλεον οι freesync οθονες υποστηριζουν και gsync. Ετσι ειναι τουλαχιστον στη δικια μου. (βεβαιωσου λιγο για την LG)

παντως θες δυνατη καρτα, 1080ti 2080 2080ti

Απο amd δεν ξερω τι καρτες παιζουν

edit. απ οτι βλεπω εδω στο βιντεο, λεει οτι υποστηριζει gsync

στο 2ο λεπτο και μετα

εχει και πολυ καλο range, 48hz - 144hz

Αυτήν εδώ έχω.

Ναι έχω τσεκάρει ότι δουλεύει απροβλημάτιστα με G-Sync.

Γενικώς όσες FreeSync 2 οθόνες έχω τσεκάρει στο Internet, δουλεύουν όλες με G-Sync από αναφορές χρηστών κ ας μην υπάρχουν στην επίσημη λίστα της Nvidia.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sapounos είπε

Αυτήν εδώ έχω.

Ναι έχω τσεκάρει ότι δουλεύει απροβλημάτιστα με G-Sync.

Γενικώς όσες FreeSync 2 οθόνες έχω τσεκάρει στο Internet, δουλεύουν όλες με G-Sync από αναφορές χρηστών κ ας μην υπάρχουν στην επίσημη λίστα της Nvidia.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια πάντως.

ok φιλε απλα θα σου πω οτι η 2060 δεν κανει γι αυτα τα μονιτορς.

Μη μασας ομως. Και εγω οταν πρωτοπηρα την δικια μου, ημουν με την 960 και στα φουλ επαιζα μονο το hots (moba της blizzard) 😂

Κρατα λοιπον αυτη που εχεις και παρε την 3080 οταν βγει ή παρε καμια 2080 με το που πεσει η τιμη

Καλες αγορες και καλο gaming

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...