Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρυθμίζεται αλλά όταν δεν είναι native τι να λέει; Επισης στις 27 το 4k nope...

Καταλαβαίνω ότι το διλημμά σου δεν είναι ανάμεσα σε Dell και hp αλλά σε 2k vs 4k σωστά; Σε άλλα forum βλέπω ότι κάποιοι το προτιμούν το 27αρι 4k με macbook καλή ώρα οπότε είναι καθαρά δική σου επιλογή. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

Επειδή δεν την πάλευα άλλο να βλέπω/διαβάζω reviews, κατέληξα..

Αρχικά απέρριψα την επιλογή 27"/4k και μεταξύ Dell-HP κατέληξα στη Dell τελικά. Με "φόβισε" το γεγονός ότι δεν βρήκα πολλά reviews για την HP (στο Amazon δεν έχει κανένα), συν ότι η Dell έχει καλό όνομα στις οθόνες. 

Ελπίζω να μείνω ικανοποιημένος 

Thanks και πάλι.. 

Επεξ/σία από agpol07
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στα 495 ευρώ αυτή αξίζει?

xiaomi 34 ultrawide

https://m.banggood.com/XIAOMI-34-inch-Computer-Gaming-Monitor-34401440-High-Resolution-1500R-Curvature-Screen-AMD-Free-Sync-Technology-Display-p-1582948.html

θα φοβόμουν βέβαια την μεταφορική..

Επεξ/σία από drdedus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, drdedus είπε

στα 495 ευρώ αυτή αξίζει?

xiaomi 34 ultrawide

https://m.banggood.com/XIAOMI-34-inch-Computer-Gaming-Monitor-34401440-High-Resolution-1500R-Curvature-Screen-AMD-Free-Sync-Technology-Display-p-1582948.html

θα φοβόμουν βέβαια την μεταφορική..

Preorder στην πρώτη ever gaming οθονη της xiaomi. Ποιον περιμένεις να έχει άποψη για το αν αξίζει; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Carrion είπε

Preorder στην πρώτη ever gaming οθονη της xiaomi. Ποιον περιμένεις να έχει άποψη για το αν αξίζει; 

τι να σου πω... σε κανα review η οτι πολλές φορές εχω διάφορα στο σπίτι μου και τα βλέπω pre-order στο συγκεκριμένο αλλά και σε άλλα καταστήματα.. η ακόμα και στο giz..

οπότε καλό το σχόλιο σου αλλά έχει κενά.

11 ώρες πριν, kostas123pao είπε

Στα 500€ δεν αξίζει αφού η επίσημη τιμή τη στην Κίνα ειναι περίπου 340€. Στα 400€ ναι θα αξίζε.

πόσο εχουν αυτή την στιγμή οθόνες με τα αντίστοιχα χαρακτηριστικά στο skroutz?

στα 500 δεν την παίρνω έτσι και αλλιώς.

κουβέντα να γίνεται.

Επεξ/σία από drdedus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, drdedus είπε

τι να σου πω... σε κανα review η οτι πολλές φορές εχω διάφορα στο σπίτι μου και τα βλέπω pre-order στο συγκεκριμένο αλλά και σε άλλα καταστήματα.. η ακόμα και στο giz..

οπότε καλό το σχόλιο σου αλλά έχει κενά.

πόσο εχουν αυτή την στιγμή οθόνες με τα αντίστοιχα χαρακτηριστικά στο skroutz?

στα 500 δεν την παίρνω έτσι και αλλιώς.

κουβέντα να γίνεται.

Ξέρεις τι πάνελ φοράει; Αντίστοιχες σε τιμή είναι va με 100hz. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, drdedus είπε

τι να σου πω... σε κανα review η οτι πολλές φορές εχω διάφορα στο σπίτι μου και τα βλέπω pre-order στο συγκεκριμένο αλλά και σε άλλα καταστήματα.. η ακόμα και στο giz..

οπότε καλό το σχόλιο σου αλλά έχει κενά. 

Επειδή όμως στην προκειμένη δεν είναι μια τέτοια φορά, κενά έχει η πληροφόρηση σχετικά με την οθόνη και όχι το σχόλιο μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αντικαταστήσω το μόνιτορ που έχω με ένα μεγαλύτερο (έχω ένα 19") Επειδή δεν έχω στο δωμάτιο τηλεόραση θα ήθελα ένα μόνιτορ TV. Περίπου στα 3-3,5 μέτρα μακρυά είναι το κρεββάτι μου. Έχω δει κάποια LG στις 28 ίντσες που είναι και smart tv που νομίζω ότι είναι οι καλύτερες επιλογές. Όχι ότι χρειάζομαι να είναι smart από τη στιγμή που είναι συνδεδεμένα σε pc αλλά σίγουρα είναι καλό να υπάρχει σαν επιλογή καθώς στο μέλλον μπορεί να πάει αλλού το pc ή να αλλάξω δωμάτιο και να το χρησιμοποιώ σαν TV. Για 15-20 ευρώ παραπάνω που κοστίζουν τα smart μοντέλα της LG  από τα ίδια  μη smart μοντέλα της θεωρώ ότι αξίζει να δώσω τα επιπλέον χρήματα. Όμως αν υπάρχει κάτι καλύτερο σε παραπλήσια χρήματα δεν είναι απαραίτητο η TV να είναι και smart.

Οι απαιτήσεις μου σαν μόνιτορ ή σαν TV δεν είναι μεγάλες. Οι βασικές θα έλεγα. Δεν παίζω παιχνίδια και η δουλειά που κάνω είναι γραφείου και internet ενώ σαν τηλεόραση περισσότερο σαν βραδινό νανούρισμα την θέλω  και μια με αξιοπρεπή εικόνα και ήχο μου είναι αρκετή. Αν θέλω κάτι ποιοτικότερο σε TV υπάρχει καλύτερη στο σαλόνι.

Τι θα προτείνατε? Να πάω σε αυτές τις LG? Υπάρχει κάτι καλύτερο που να μην ξεφεύγει οικονομικά? Ή μήπως να πάω σε τηλεόραση (αν ναι σε πόσες ίντσες και ποια)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, theye είπε

Θέλω να αντικαταστήσω το μόνιτορ που έχω με ένα μεγαλύτερο (έχω ένα 19") Επειδή δεν έχω στο δωμάτιο τηλεόραση θα ήθελα ένα μόνιτορ TV. Περίπου στα 3-3,5 μέτρα μακρυά είναι το κρεββάτι μου. Έχω δει κάποια LG στις 28 ίντσες που είναι και smart tv που νομίζω ότι είναι οι καλύτερες επιλογές. Όχι ότι χρειάζομαι να είναι smart από τη στιγμή που είναι συνδεδεμένα σε pc αλλά σίγουρα είναι καλό να υπάρχει σαν επιλογή καθώς στο μέλλον μπορεί να πάει αλλού το pc ή να αλλάξω δωμάτιο και να το χρησιμοποιώ σαν TV. Για 15-20 ευρώ παραπάνω που κοστίζουν τα smart μοντέλα της LG  από τα ίδια  μη smart μοντέλα της θεωρώ ότι αξίζει να δώσω τα επιπλέον χρήματα. Όμως αν υπάρχει κάτι καλύτερο σε παραπλήσια χρήματα δεν είναι απαραίτητο η TV να είναι και smart.

Οι απαιτήσεις μου σαν μόνιτορ ή σαν TV δεν είναι μεγάλες. Οι βασικές θα έλεγα. Δεν παίζω παιχνίδια και η δουλειά που κάνω είναι γραφείου και internet ενώ σαν τηλεόραση περισσότερο σαν βραδινό νανούρισμα την θέλω  και μια με αξιοπρεπή εικόνα και ήχο μου είναι αρκετή. Αν θέλω κάτι ποιοτικότερο σε TV υπάρχει καλύτερη στο σαλόνι.

Τι θα προτείνατε? Να πάω σε αυτές τις LG? Υπάρχει κάτι καλύτερο που να μην ξεφεύγει οικονομικά? Ή μήπως να πάω σε τηλεόραση (αν ναι σε πόσες ίντσες και ποια)?

 

Επεξ/σία από kostiger
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kostiger είπε

55αρα τηλεοραση χρειαζεσαι. Ισως και 65αρα..

Υπερεβαλλα ισως λιγο στη δικη σου περιπτωση, καθως γραφεις πως δεν σε ενδιαφερει το gaming. Αλλα η διαφορα στην τιμη μια 43αρας και μιας 55αρας δεν ξεπερνουν τα 70 ευρω.

Σε καθε περιπτωση 28αρα για τετοια αποσταση δεν ενδεικνυται με καμια δυναμη. Θα ειναι πολυ μικρη.

Φίλε ευχαριστώ για την απάντηση ίσως όμως δεν κατάλαβες ακριβώς το τι ζητάω. Μόνιτορ θέλω να πάρω και η χρήση του ως TV είναι κυρίως για να είμαι σε θέση να βλέπω και TV όταν κάνω κάτι στον υπολογιστή ή για να δω λίγο τηλεοραση πριν κοιμηθώ. Μία τηλεόραση σε τέτοιες διαστάσεις πέρα δεν χωράει καν στο γραφείο μου θα με δυσκολέψει στη βασική χρήση που θέλω να κάνω δηλαδή να δουλεύω στον υπολογιστή. Να έχω 55" ή ακόμη και 43¨σε απόσταση μισού- ενός μέτρου δεν νομίζω ότι είναι ότι καλύτερο για δουλειά υπολογιστή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, theye είπε

Φίλε ευχαριστώ για την απάντηση ίσως όμως δεν κατάλαβες ακριβώς το τι ζητάω. Μόνιτορ θέλω να πάρω και η χρήση του ως TV είναι κυρίως για να είμαι σε θέση να βλέπω και TV όταν κάνω κάτι στον υπολογιστή ή για να δω λίγο τηλεοραση πριν κοιμηθώ. Μία τηλεόραση σε τέτοιες διαστάσεις πέρα δεν χωράει καν στο γραφείο μου θα με δυσκολέψει στη βασική χρήση που θέλω να κάνω δηλαδή να δουλεύω στον υπολογιστή. Να έχω 55" ή ακόμη και 43¨σε απόσταση μισού- ενός μέτρου δεν νομίζω ότι είναι ότι καλύτερο για δουλειά υπολογιστή.

Παρακαλώ. Ναι δεν το εξελαβα σωστα. Δεν θα σου προτεινα να πας σε monitor-tv. Παρε μια 32αρα 1440p ips να κάνεις καλυτερα τη δουλειά σου και να μπορείς να δεις και καμια ταινια ή σειρα απο το κρεβάτι σου.  Η τηλεόραση ετσι κι αλλιως μαπα πρόγραμμα εχει.

To AOC Q3279VWFD8 για παράδειγμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kostiger είπε

Παρακαλώ. Ναι δεν το εξελαβα σωστα. Δεν θα σου προτεινα να πας σε monitor-tv. Παρε μια 32αρα 1440p ips να κάνεις καλυτερα τη δουλειά σου και να μπορείς να δεις και καμια ταινια ή σειρα απο το κρεβάτι σου.  Η τηλεόραση ετσι κι αλλιως μαπα πρόγραμμα εχει.

Μπορείς να προτείνεις κάποια σχετικά οικονομική ? Το βασικότερο που θέλω είναι να είμαι σε θέση να μπορώ και να δω τηλεόραση αλλά και να δουλέψω στον υπολογιστή ταυτόχρονα (ΡΙΡ).    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, theye είπε

Μπορείς να προτείνεις κάποια σχετικά οικονομική ? Το βασικότερο που θέλω είναι να είμαι σε θέση να μπορώ και να δω τηλεόραση αλλά και να δουλέψω στον υπολογιστή ταυτόχρονα (ΡΙΡ).    

Εχω κανει επεξεργασία και σου πρότεινα μια φιλε μου. Να και το link.

https://www.skroutz.gr/s/15946483/AOC-Q3279VWFD8.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και είχα καταλήξει στην αγορά της Gigabyte AD27Q, μετά από αυτά που διάβασα στο ανάλογο θέμα στις Προσφορές μπήκα σε δεύτερες σκέψεις. Απ ότι διαβάζω στο μεσοδιάστημα βγήκαν άλλες 2 οθόνες με σχεδόν ίδια χαρακτηριστικά FI27Q και FI27Q-P. Η FI27Q ακυρώνετε από μόνη της λόγο του νέου μοντέλου FI27Q-P, αλλά μεταξύ των AD27Q και FI27Q-P ποια θεωρείται/ε ως καλύτερο VFM? Στα ανάλογα χρήματα ποια οθόνη προτείνετε ως εναλλακτική (*με G-Sync)? 

Επεξ/σία από Herculess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...