Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Ψάχνω μια 32", 1440p, 144Hz οθόνη, γύρω στα 550€. Έχω τσεκάρει τις Asus XG32VQ και Samsung C32HG70. Η τελευταία αν και από ό,τι καταλαβαίνω είναι κάπως καλύτερη, έχει κακο QA. Ποια θα προτείνατε; Και κάποια άλλη πέρα από αυτές τις δύο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, GohanDGeo είπε

Καλησπέρα. Ψάχνω μια 32", 1440p, 144Hz οθόνη, γύρω στα 550€. Έχω τσεκάρει τις Asus XG32VQ και Samsung C32HG70. Η τελευταία αν και από ό,τι καταλαβαίνω είναι κάπως καλύτερη, έχει κακο QA. Ποια θα προτείνατε; Και κάποια άλλη πέρα από αυτές τις δύο. 

Ριξε μια ματια 2-3 ποστ πιο πανω στη λιστα που ποσταρε ο @radiohead. Συμπεριλαμβανεται και αυτη εδω καθως και η fresync εκδοση της που εχει καποιες διαφοροποιησεις:

https://www.rtings.com/monitor/reviews/lg/32gk850g-b

Οι Σαμμυ ειναι εξαιρετικες αλλά ζημιαρικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostiger είπε

Ριξε μια ματια 2-3 ποστ πιο πανω στη λιστα που ποσταρε ο @radiohead. Συμπεριλαμβανεται και αυτη εδω καθως και η fresync εκδοση της που εχει καποιες διαφοροποιησεις:

https://www.rtings.com/monitor/reviews/lg/32gk850g-b

Οι Σαμμυ ειναι εξαιρετικες αλλά ζημιαρικες.

Πιστεύεις ότι αν πάρω 32αρα, μη κυρτή, θ; είναι θέμα; Επειδή διάβασα, και είδα λίγο σε εκθεσιακα, ότι βοηθάει να μη χάνεσαι η κυρτοτητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, GohanDGeo είπε

Πιστεύεις ότι αν πάρω 32αρα, μη κυρτή, θ; είναι θέμα; Επειδή διάβασα, και είδα λίγο σε εκθεσιακα, ότι βοηθάει να μη χάνεσαι η κυρτοτητα. 

Θεωρω οτι ειναι ενα πλεονεκτημα σε αυτες τις ιντσες, χωρις να ειναι πιεστικο προαπαιτουμενο. Αυτη ειναι η γνωμη μου. Την περιπτωση 34αρας uw την εχεις απορριψει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να μου προτείνετε μια οθόνη 27'', 1440p κυρίως για ξεκούραστο browsing και προβολή ταινιών/σειρών.
Με ενδιαφέρει να έχει καλές γωνίες θέασης και καλό μαύρο. Κοίταγα τις DELL ως πιο ποιοτικές(;) και για το "Height Adjustable" που προσφέρουν,αλλά είδα πως στις 27'' δεν βγάζει με IPS..
Αναφέρω το IPS ως καλύτερο panel για αυτά που με ενδιαφέρουν (γωνίες/μαύρο) αν έχω καταλάβει σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, soiramk είπε

Θα ήθελα να μου προτείνετε μια οθόνη 27'', 1440p κυρίως για ξεκούραστο browsing και προβολή ταινιών/σειρών.
Με ενδιαφέρει να έχει καλές γωνίες θέασης και καλό μαύρο. Κοίταγα τις DELL ως πιο ποιοτικές(;) και για το "Height Adjustable" που προσφέρουν,αλλά είδα πως στις 27'' δεν βγάζει με IPS..
Αναφέρω το IPS ως καλύτερο panel για αυτά που με ενδιαφέρουν (γωνίες/μαύρο) αν έχω καταλάβει σωστά.

Καλό μαύρο με IPS λίγο δύσκολο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραλάβαμε την οθόνη και γενικά φαίνεται αρκετά καλή. Διαφορά με τη δικιά μου έχει στα χρώματα πολύ πιο θερμά. Αρνητικά θα πω η βάση. Τι τεστ πρέπει να κάνουμε για το bleeding? Και υπάρχει κάποιο σίτε που προτείνουν ρυθμίσεις; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostiger είπε

Θεωρω οτι ειναι ενα πλεονεκτημα σε αυτες τις ιντσες, χωρις να ειναι πιεστικο προαπαιτουμενο. Αυτη ειναι η γνωμη μου. Την περιπτωση 34αρας uw την εχεις απορριψει;

Απλά οι ultra wide δε μου φαίνονται πολύ βολικές, ούτε για ταινίες κλπ. 

Επειδή θα την πάρω μαζί με τον αδελφό μου ο οποίος είναι ψημένος για curved, δεν ξέρω, υπήρξε καμία βελτίωση στο QA της Samsung? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, GohanDGeo είπε

Απλά οι ultra wide δε μου φαίνονται πολύ βολικές, ούτε για ταινίες κλπ. 

Επειδή θα την πάρω μαζί με τον αδελφό μου ο οποίος είναι ψημένος για curved, δεν ξέρω, υπήρξε καμία βελτίωση στο QA της Samsung? 

Κατάλαβα. Διαβαζω για προβλήματα στις Samsung, επιστροφές κλπ. Δεν ξέρω. Κατά τα αλλα μάλλον πρόκειται για το καλύτερο πάνελ της κατηγορίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ψαχνω μια οθονη για browsing, ταινια και αρκετο gaming Max 150 ευρω. Εχω δει αυτες LG 24MP59G-P και  Dell P2417H και τελευταια αυτη που μου φενεται αρκετα καλη για τα λεφτα της AOC G2590VXQ .Η καρτα γραφικων ειναι η rx470 οποτε καλο θα ηταν να εχει freesync(Αν και δεν με πολυ νοιαζει γιατι θα αλλαχτει στο συντομο μελλον με nvidia). Ποια θα περνατε στη θεση μου ? Εχετε καμια καλυτερη προτσαση ?

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.skroutz.gr/s/20690192/AOC-24G2U5.html ή δίνεις +40 κ πας στη G2 ( 144Hz )

IPS 

1080P/75Hz ( u5)

Σχεδόν μηδαμινά bezzel

Στιβαρή βάση

Freesync

@ioakim100

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/11/2019 στις 3:33 ΜΜ, soiramk είπε

Θα ήθελα να μου προτείνετε μια οθόνη 27'', 1440p κυρίως για ξεκούραστο browsing και προβολή ταινιών/σειρών.
Με ενδιαφέρει να έχει καλές γωνίες θέασης και καλό μαύρο. Κοίταγα τις DELL ως πιο ποιοτικές(;) και για το "Height Adjustable" που προσφέρουν,αλλά είδα πως στις 27'' δεν βγάζει με IPS..
Αναφέρω το IPS ως καλύτερο panel για αυτά που με ενδιαφέρουν (γωνίες/μαύρο) αν έχω καταλάβει σωστά.

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος;
Αν για αυτά που με ενδιαφέρουν πρέπει να κοιτάξω προς άλλο panel, δεκτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

https://www.skroutz.gr/s/20690192/AOC-24G2U5.html ή δίνεις +40 κ πας στη G2 ( 144Hz )

IPS 

1080P/75Hz ( u5)

Σχεδόν μηδαμινά bezzel

Στιβαρή βάση

Freesync

@ioakim100

Τελεια ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...