Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα ψαχνω οθονη λογικα για την rx5800 λεω να την τσιμπησω μολις βγει αλλιως για μια 2070super εχει κανεις να προτεινει καποια

3 λεπτά πριν, newpc21 είπε

καλησπερα ψαχνω οθονη λογικα για την rx5800 λεω να την τσιμπησω μολις βγει αλλιως για μια 2070super εχει κανεις να προτεινει καποια

ψαχνω για 144-165hz 2560x1440p και δεν ξερω να παω σε tn ή ips?επισης με τα freesync kai ta gsync αναλογα την καρτα τι γινετε εχω μπερδευτει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Long story short :

Το σύστημα είναι το παρακάτω :

Intel i5-4690, 16GB RAM, GPU GTX 1070.

Αναβάθμιση δε βλέπω σύντομα. Δεν έχω πρόβλημα βέβαια σε 1080p που παίζω. Η ερώτηση είναι : Αξίζει η αναβάθμιση οθόνης σε 144hz / freesync (gsync compatible) ? Τώρα έχω μια Dell 2414H που ναι μέν είμαι ευχαριστημένος αλλά ακούω ότι είναι πολύ μεγάλη διαφορά τα 144hz στο gaming. Απόψεις ?

Επεξ/σία από gerokost
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiankap είπε

@radiohead : Το χάσαμε το monitor πατριώτη, τουλάχιστον σε αυτή την τιμή.....

Ωστόσο μου έστειλε mail και η Lenovo ή οποία δίνει αυτό στα 109 € σε παράταση της Cybermonday

https://www.e-lenovo.gr/index.php?_route_=monitors/lenovo-thinkvision-s24e-23-8in-fullhd-vga-hdmi-3y.html

Δεν είναι καν προσφορά από 107 ξεκινάει στο Σκρουτζ και στα 111 τη βρίσκεις ετοιμοπαραδοτη. Anyway άσχημη επιλογή δεν την λες αλλά κρίμα για το dellaκι έπρεπε νωρίτερα να την ψάξεις με blackfriday. 

6 λεπτά πριν, gerokost είπε

Long story short :

Το σύστημα είναι το παρακάτω :

Intel i5-4690, 16GB RAM, GPU GTX 1070.

Αναβάθμιση δε βλέπω σύντομα. Δεν έχω πρόβλημα βέβαια σε 1080p που παίζω. Η ερώτηση είναι : Αξίζει η αναβάθμιση οθόνης σε monitor 144hz / freesync (gsync compatible) ? Τώρα έχω μια Dell 2414H που ναι μέν είμαι ευχαριστημένος αλλά ακούω ότι είναι πολύ μεγάλη διαφορά τα 144hz στο gaming. Απόψεις ?

Εννοείται ότι είναι. Το vfm στα 1080p με 144hz είναι για εκατοστή φορά το aoc 24g2u που βγαίνει και σε 27 ιντσες αν κάθεσαι πιο μακριά, μοντέλο 27g2u. Το έχουν προπαραγγελια στα 189 όλα τα ευρωπαϊκά αμαζον. Αλλιώς Σκρουτζ

https://www.skroutz.gr/comparelists/43?compare=20176486%2C20562405

Τώρα αν θες να το δεις ως επένδυση κοίτας μεγαλύτερη ανάλυση με 75hz η 144hz αντίστοιχα 

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@radiohead Με έπεισες για την Dell, την είδα από κοντά το σκουρο χρώμα τρομερό θα πάω για την 27αρα όμως  https://www.skroutz.gr/s/20665410/Dell-SE2719HR.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια καλησπέρα σε όλους! Αρχικα να σημειωσω οτι γραφω αυτο το κειμενο απο το κινητο μου οποτε συγχωρέστε με για λέξεις που δεν εχουν τονους! 

Εδω και 2 εβδομαδες περιπου ψαχνω ποια θα ηταν η ιδανικοτερη οθονη να αγορασω για να παιζω κατα βαση fps games (BF V κατα βαση) εχοντας τα εξης κριτηρια:

Motherboard: Asus Rog Strix Gaming Z270f

Cpu: i7 7700K

Gpu: Asus rog strix 1070

Ram: 16GΒ

Budget για οθονη μεχρι 200 με 230 ευρο. 

Με βαση αυτα λοιπον γνωρίζω (προσεγγιστικα) οτι τα μεγιστα fps που θα μπορω να πιασω στο BF V σε max graphics settings δεν ειναι πανω απο 100 σε 1080p οποτε εχω αποκλεισει τα 144Hz monitors αλλα και παλι δεν ειμαι σιγουρος αν θα πρεπε.. Εχω ψαξει για το τι διαφορες εχουν τα πανελ IPS, VA και TN μεταξυ τους και γνωριζω τα συν και τα πλην του καθενος.

Παρολαυτα δεν μπορω να καταληξω καθως τα IPS πχ προσφερουν καλυτερη εικόνα αλλα υστερουν στις επιδοσεις και χρονο απόκρισης που προσφέρουν τα ΤΝ τα οποια ομως υστερουν σε ποιοτητα εικόνας. 

Με βάση αυτα λοιπον δεν μπορω να καταληξω. Δεν ξερω αν θα πρεπε να παω σε 2Κ και οχι σε 1080. Δεν ξερω αν θα πρεπε να παω σε 144Hz και οχι 75Hz. Δεν ξερω αν θα πρεπε να συμβιβαστω με το quality ενός IPS πανελ το οποιο ομως θα υστερει σε επιδοσεις και χρόνους απόκρισης η αν θα πρεπε να επιλεξω TN για μέγιστες επιδοσεις. 

Για ενα πραγμα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι αποκλειω τα VA καθως εχουν τις χειροτερες επιδοσεις σε αυτο το budget. 

Εχω δει κανα δυο της acer στα 170 με 190 ευρο IPS 75Ηz 1080 και ενα AOC στα 230 TN 144Hz 1080 και συγκλινω προς αυτα. 

Να σημειωσω επισης οτι με ενδιαφερει αγορα οθονης για το συγκεκριμενο μονο hardware setup και οχι για τυχον μελλοντικες αναβαθμισεις και και και... Θελω το ιδανικοτερο για αυτο το setup τωρα! 

Τι προτεινετε;; 

Επεξ/σία από telisjok
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/11/2019 στις 5:50 ΜΜ, petran91 είπε

Θα δω τι θα παιξει αυτη τη βδομαδα με τις προσφορες και επανερχομαι με ενημερωση για την αγορα μου :)


Eπανέρχομαι λοιπόν καθώς δεν είδα κάτι καλό την εβδομάδα του BF.
Είμαι με μία 32αρα FHD και βγάζω τα μάτια μου οπότε το ψιλοβιάζομαι το monitor. 
Budget 250 αυστηρό. Όσο φθηνότερα βέβαια τόσο καλύτερα. Σύστημα: r5 3600 + rx5700.
Θέλω να αξιοποιήσω το σύστημα μου στο έπακρο και να μην δουλεύει χαλαρά. Τίμια πρόταση σε αυτά τα χρήματα? Γνωρίζω για την περίπτωση της g2u αλλά δεν μπορώ να περιμένω να μπει σε διαθεσιμότητα καθώς την θέλω άμεσα. Είμαι ανοικτός σε όλα τα ενδεχόμενα (1440p@75hz/1080p@144hz/Ultrawide κτλ).

Επίσης σημαντικό, βρίσκομαι Ρόδο οπότε από Skroutz υπολογίζουμε και μεταφορικά. Γι αυτό αν υπάρχει και κάτι αξιόλογο από μεγάλες αλυσίδες το προτιμώ.

Επεξ/σία από petran91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέληξα στην https://www.skroutz.gr/s/15946483/AOC-Q3279VWFD8.html?keyphrase=Q3279VWFD8 που παρήγγειλα λόγω του budget μου και της άμεσης διαθεσιμότητας της. Είναι επίσης και το φθηνότερο ips 1440p που βρήκα. Αν κάποιος έχει ένσταση ας επέμβει όσο προλαβαίνω να ακυρώσω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, petran91 είπε

Κατέληξα στην https://www.skroutz.gr/s/15946483/AOC-Q3279VWFD8.html?keyphrase=Q3279VWFD8 που παρήγγειλα λόγω του budget μου και της άμεσης διαθεσιμότητας της. Είναι επίσης και το φθηνότερο ips 1440p που βρήκα. Αν κάποιος έχει ένσταση ας επέμβει όσο προλαβαίνω να ακυρώσω. 

Καλή περίπτωση και αυτη. Θα επέμενα στις ultrawide και σήμερα αν με ρωτούσες,αλλα ειναι πολυ δυνατός contender και αυτη. Και πιο φθηνή.. 

Όπου κι αν καταλήξεις, ότι καλύτερο σου εύχομαι. Θα μεινεις ευχαριστημενος οπως και να εχει.

Επεξ/σία από kostiger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostiger είπε

Καλή περίπτωση και αυτη. Θα επέμενα στις ultrawide και σήμερα αν με ρωτούσες,αλλα ειναι πολυ δυνατός contender και αυτη. Και πιο φθηνή.. 

Όπου κι αν καταλήξεις, ότι καλύτερο σου εύχομαι. Θα μεινεις ευχαριστημενος οπως και να εχει.

Ο μόνος λόγος που δεν πήγα σε ultrawide είναι καθαρά το οικονομικό. Η UC79G που ηθελα κοστίζει 2 φορές αυτή. Και σε 29αρα κατέληξα ότι δεν αξίζει καθόλου να πάω αφού από όλους διαβάζω ότι αργά η γρηγορα θα κατεληγα σε 34. Οπότε "συμβιβάζομαι" με μια μέση λύση.

Ευχαριστώ πολύ !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, petran91 είπε

Ο μόνος λόγος που δεν πήγα σε ultrawide είναι καθαρά το οικονομικό. Η UC79G που ηθελα κοστίζει 2 φορές αυτή. Και σε 29αρα κατέληξα ότι δεν αξίζει καθόλου να πάω αφού από όλους διαβάζω ότι αργά η γρηγορα θα κατεληγα σε 34. Οπότε "συμβιβάζομαι" με μια μέση λύση.

Ευχαριστώ πολύ !

Συμφωνώ απόλυτα τοτε, με βάση τα δεδομένα που δίνεις. Θα εχεις πολυ δυνατη εμπειρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/12/2019 στις 9:46 ΜΜ, petran91 είπε

Κατέληξα στην https://www.skroutz.gr/s/15946483/AOC-Q3279VWFD8.html?keyphrase=Q3279VWFD8 που παρήγγειλα λόγω του budget μου και της άμεσης διαθεσιμότητας της. Είναι επίσης και το φθηνότερο ips 1440p που βρήκα. Αν κάποιος έχει ένσταση ας επέμβει όσο προλαβαίνω να ακυρώσω. 

Δεν θα επερνα οθονη με λιγοτερα απο 144Hz αν παιζεις games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάγκες καλησπέρα, ψάχνει ο ξάδερφος μου μια οθονουλα εκεί μαξ στα 100 ευρώ μιας και του χάλασε μια LG (δε ξέρω μοντέλο) που χε, να την κρατήσει προσωρινά για κανα 2μηνο μέχρι να βρούμε κάτι σε 1440p.  Αυτή φαίνεται καλή περίπτωση; https://www.e-shop.gr/othoni-samsung-lc24f390fhu-24-curved-led-full-hd-black-p-PER.155781 (νταξει το curved να χαμε να λέγαμε σε 24αρα αλλά θέλουμε κάτι να είναι σχετικά ετοιμοπαραδοτο πριν πέσουν γιορτές κ αργίες)

 Θα την παραγγειλω γω για εκείνον μιας και λόγω δουλειάς δεν προλαβαίνει να τρέχει σε μεταφορική ή μαγαζί και δεν ασχολείται και πολύ με τα τεχνικά του pc. Χρήση αν κατάλαβα καλά από αυτά που έλεγε θέλει για ταινίες περισσότερο αλλά και να είναι οκ για κανα παιχνιδακι multiplayer. 

*αν υπήρχε ακόμα διαθέσιμη εκείνη η acer της blackfriday βδομάδας θα του παράγγελνα αυτή αλλά δε υπάρχει πλέον.

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Μάγκες καλησπέρα, ψάχνει ο ξάδερφος μου μια οθονουλα εκεί μαξ στα 100 ευρώ μιας και του χάλασε μια LG (δε ξέρω μοντέλο) που χε, να την κρατήσει προσωρινά για κανα 2μηνο μέχρι να βρούμε κάτι σε 1440p.  Αυτή φαίνεται καλή περίπτωση; https://www.e-shop.gr/othoni-samsung-lc24f390fhu-24-curved-led-full-hd-black-p-PER.155781 (νταξει το curved να χαμε να λέγαμε σε 24αρα αλλά θέλουμε κάτι να είναι σχετικά ετοιμοπαραδοτο πριν πέσουν γιορτές κ αργίες)

 Θα την παραγγειλω γω για εκείνον μιας και λόγω δουλειάς δεν προλαβαίνει να τρέχει σε μεταφορική ή μαγαζί και δεν ασχολείται και πολύ με τα τεχνικά του pc. Χρήση αν κατάλαβα καλά από αυτά που έλεγε θέλει για ταινίες περισσότερο αλλά και να είναι οκ για κανα παιχνιδακι multiplayer. 

*αν υπήρχε ακόμα διαθέσιμη εκείνη η acer της blackfriday βδομάδας θα του παράγγελνα αυτή αλλά δε υπάρχει πλέον.

No brainer.. Από μένα είναι ναι. 😜

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες μου ήρθε η 34" Ultragear LG 34GK950F-Με 1 κολλημένο πίξελ!!! Κατά τα άλλα έρχομενος από άλλο monitor της LG 4κ ips η ποιότητα της οθόνης δεν με ενθουσίασε καθόλου

Επεξ/σία από greece_rodos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά!

Έχω μια RX580 8GB και θα ήθελα να πάρω μια 34" ultrawide.

 

Αξίζει να πάω για 1440p ή να μείνω στα 1080p αν η κάρτα δεν τραβάει; Επίσης, θα ήθελα να έχει freesync έως 75fps λογικά. To budget είναι έως 350€, βαριά 400€.

Τι θα προτείνατε;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...