Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, SAnathema είπε

που την βρήκες στα 500? Από όσο ξέρω έχει καταργηθεί καθώς αντικαταστάθηκε από το νεότερο μοντέλο, αλλά και αυτό πολύ καλό είναι

Απο Γερμανο με αγορα μεσω payzy και την επιστροφη που δινει, βγαινει 500.

Ξερω οτι εχει βγει νεοτερο μοντελο, αλλα χωρις σημαντικες διαφορες απο οσα εχω δει. Χωρια τη διαφορα τιμης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 16/12/2022 στις 11:01 ΜΜ, predator είπε

καλησπερα στο φορουμ.

ψαχνω για καινουργια οθονη για Productivity και work from home setup 4k η WQHD.

τονιζω οτι δε με ενδιαφερει ουτε καν σαν δευτερευον κριτηριο το gaming. budget μεχρι 600 ευρω περιπου πανω κατω. 

 

θα παω σε Stacked dual screen setup με μια μεγαλη οθονη κατω και μια μικροτερη απο πανω. η μικρη πανω υπαρχει ηδη και ειναι μια απλη 22αρα Dell full HD professional series P2219h.

 

αυτο που πρεπει να εχει η κυρια οθονη που ψαχνω ειναι να ειναι 32 ινστες η μεγαλυτερη, να εχει usb-c με δυνατοτητα τροφοδοσιας για το dell latitute 5520 με το οποιο εργαζομαι και κατα προτιμηση ενσωματομενο usb hub.

 

πρωτο μου διλλημα ειναι αν θα παω σε ultra wide η σε απλη 16:9 και θα ηθελα γνωμες εδω.

 

σαν υποψηφιες μεχρι στιγμης εχω δει την LG UltraFine 32UN880-B οπου μου αρεσει παρα πολυ ο ενσωματομενος βραχιονας.

 

εναλακτικα κοιταω την Dell UltraSharp U3421WE 

 

και σαν τιτανα της υποθεσης την Dell U4320Q αν και αυτη πρεπει να παραειναι μεγαλη.

 

ακουω γνωμες και προτασεις και ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια σας.

Καταρχήν για stacked setup θα πρέπει πρώτα να δεις πως θα είναι ο χώρος \γραφειο καθως εύκολα ξεφεύγεις σε ύψος και ίσως να μην σε βολεύει. Προσωπικά μάλλον θα πήγαινα σε 27 QHD (ή ακόμη καλύτερα wqhd). Επίσης θα πρέπει να δεις και με ποιο βραχίονα θα στηρίξεις την μικρή οθόνη ή αν θα πας σε έναν διπλό.

Η lg  που αναφέρεις δείχνει πολύ καλή για τα λεφτά της. Στα αρνητικά βλέπω ότι δεν έχει display port out για κουμπώσει εκεί κατευθείαν η δεύτερη οθόνη, ενώ και το usb hub έχει τα απολύτως βασικά (μόνο 2 USB A, καμία usb C, χωρίς rj45 και με μόνο 60w PD). 

Ρίξε μια ματιά και στην Phillips Philips B-Line 346B1C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ για την απαντηση. οντως μαλλον την LG θα προτιμησω. οι 2 USB ειναι οντως αρνητικό στοιχειο αλλα ευτυχως η 22αρα dell που εχω ηδη εχει 4 οποτε με καλυπτει. για βραχιονα για την 22αρα επελεξα έναν extra long 800mm σε υψος. λογικά θα με καλυπτει. δε θα κανω daisy chain τις 2 οθονες οποτε δε πειραζει για την έλλειψη display port out. την  Philips που προτεινεις θα την δω. και παλι ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/12/2022 στις 11:01 ΜΜ, predator είπε

καλησπερα στο φορουμ.

ψαχνω για καινουργια οθονη για Productivity και work from home setup 4k η WQHD.

τονιζω οτι δε με ενδιαφερει ουτε καν σαν δευτερευον κριτηριο το gaming. budget μεχρι 600 ευρω περιπου πανω κατω. 

 

θα παω σε Stacked dual screen setup με μια μεγαλη οθονη κατω και μια μικροτερη απο πανω. η μικρη πανω υπαρχει ηδη και ειναι μια απλη 22αρα Dell full HD professional series P2219h.

 

αυτο που πρεπει να εχει η κυρια οθονη που ψαχνω ειναι να ειναι 32 ινστες η μεγαλυτερη, να εχει usb-c με δυνατοτητα τροφοδοσιας για το dell latitute 5520 με το οποιο εργαζομαι και κατα προτιμηση ενσωματομενο usb hub.

 

πρωτο μου διλλημα ειναι αν θα παω σε ultra wide η σε απλη 16:9 και θα ηθελα γνωμες εδω.

 

σαν υποψηφιες μεχρι στιγμης εχω δει την LG UltraFine 32UN880-B οπου μου αρεσει παρα πολυ ο ενσωματομενος βραχιονας.

 

εναλακτικα κοιταω την Dell UltraSharp U3421WE 

 

και σαν τιτανα της υποθεσης την Dell U4320Q αν και αυτη πρεπει να παραειναι μεγαλη.

 

ακουω γνωμες και προτασεις και ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια σας.

https://www.lg.com/gr/lg-experience/inspiration/gr-lg-new-monitor-dual-up

Αν θέλεις να κάνεις κάτι τέτοιο έχει έτοιμη λύση η lg με αντίστοιχο βραχίονα όπως της 32un880

Επίσης δες την 32bn67, είναι καλύτερη ή ίδια σε ποιότητα με την 32un880 χωρίς όμως τον βραχίωνα αλλά με χαμηλότερη τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α ναι το ειχα δει αυτο το dualup μοντελο. οντως πρωτότυπο. σίγουρα θα την προτιμούσα αν δεν ειχα ηδη μια οθονη για το top. βασικο selling point αυτης που κοιταω ειναι ο βραχιονας, θα δω ομως και την εναλακτικη που προτεινεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/12/2022 στις 8:28 ΜΜ, SAnathema είπε

για χρήση gaming/γραφείου/ browsing από 27 ίντσες μέχρι 34 και μέχρι 600ρι μαξ από ελλάδα, για 1440p (4κ είναι too much) ΄έχει κανείς να προτείνει κάτι?

Ρίξε μια ματιά στην LG 27GN850-B. Την έχω σχεδόν 1 χρόνο τώρα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στους άυπνους. Βρίσκομαι στην αναζήτηση για μόνιτορ. Θέλω να δώσω έως 350ε και έχω δει κάποιες στο Σκρουτζ. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής.Το hdr είναι μαστ για κάποιον χρήστη που κατά καιρούς τον πιάνουν τα ψυχολογικά και θέλει να λιώσει;κυρίως για δουλειά τον χρησιμοποιώ. Έως τώρα δεν είχα οθόνη με hdr για να συγκρίνω την ποιότητα. Έχω μια 27αρα της aoc curved στα 144z πολύ basic χαρακτηριστικά και θέλω να πάω σε 2κ μιας και η 3060ti θα κουβαλήσει λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, θέλουμε να κάνουμε δώρο μία οθόνη στον ανηψιό μου. Η κάρτα του είναι μία 3060. Θα μπορέσει να σηκώσει 2κ ανάλυση; Παίζει games, συνήθως fortnite και gta online. Οπότε ψάχνω μία οθόνη 27, 2κ 120hz. Πιστεύεται ότι θα έχει πρόβλημα με την κάρτα; Έχετε να προτείνετε καμία οθόνη; 

Budget 250 ευρώ πάνω κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή Χρονιά με υγεία και τύχη!

SAMSUNG LC27G75TQSRXEN 27'' στα 379€ από eshop https://www.e-shop.gr/othoni-samsung-lc27g75tqsrxen-27-qled-curved-qhd-240-hz-p-PER.171085

Αξίζει να κάνω την υπέρβαση από τα 300€ που ήταν το μέγιστο budget; Χρήση για games από τον γιο ; Διαβάζω πολλά αρνητικά σχόλια ότι ξεκολλάει σε κάποια σημεία το panel και πηγαίνει service

Διαφορετικά τι προτείνετε στα 300€ max;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Gerara_ είπε

Καλή Χρονιά με υγεία και τύχη!

SAMSUNG LC27G75TQSRXEN 27'' στα 379€ από eshop https://www.e-shop.gr/othoni-samsung-lc27g75tqsrxen-27-qled-curved-qhd-240-hz-p-PER.171085

Αξίζει να κάνω την υπέρβαση από τα 300€ που ήταν το μέγιστο budget; Χρήση για games από τον γιο ; Διαβάζω πολλά αρνητικά σχόλια ότι ξεκολλάει σε κάποια σημεία το panel και πηγαίνει service

Διαφορετικά τι προτείνετε στα 300€ max;

μια χαρά επιλογή είναι και δεν αντιμετωπίζει προβλήματα με flickering όπως το 32αρη της ίδιας εταιρείας, παραγγελία έκανα και εγώ το ίδιο από περιέργεια ποίο πολύ για να το δω δίπλα σε Dell s2721dgfa που χρησιμοποιώ, σημείωση ότι έχει έντονο bleeding το 27 G7 στα περισσότερα κομμάτια, στα πάνω σημεία μετά το 60% brightness.

Επεξ/σία από ICE-T
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ICE-T είπε

μια χαρά επιλογή είναι και δεν αντιμετωπίζει προβλήματα με flickering όπως το 32αρη της ίδιας εταιρείας, παραγγελία έκανα και εγώ το ίδιο από περιέργεια ποίο πολύ για να το δω δίπλα σε Dell s2721dgfa που χρησιμοποιώ, σημείωση ότι έχει έντονο bleeding το 27 G7 στα περισσότερα κομμάτια, στα πάνω σημεία μετά το 60% brightness.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Σε ανάλυση 1920*1080 θα παίζει ικανοποιητικά μέχρι να γίνει αναβάθμιση το παλιό pc ; Υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα με τη σύνδεση hdmi γιατί το pc είναι 11ετων και μάλλον δεν έχει hdmi 1.2;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Gerara_ είπε

Καλή Χρονιά με υγεία και τύχη!

SAMSUNG LC27G75TQSRXEN 27'' στα 379€ από eshop https://www.e-shop.gr/othoni-samsung-lc27g75tqsrxen-27-qled-curved-qhd-240-hz-p-PER.171085

Αξίζει να κάνω την υπέρβαση από τα 300€ που ήταν το μέγιστο budget; Χρήση για games από τον γιο ; Διαβάζω πολλά αρνητικά σχόλια ότι ξεκολλάει σε κάποια σημεία το panel και πηγαίνει service

Διαφορετικά τι προτείνετε στα 300€ max;

Διαβάζω προβλήματα στο skroutz ότι ξεκολλάει μέρος του πάνελ https://www.skroutz.gr/s/28295043/Samsung-Odyssey-G7-LC27G75TQSRXEN-VA-HDR-Curved-Gaming-Monitor-27-QHD-2560x1440-240Hz-με-Χρόνο-Απόκρισης-1ms-GTG.html#reviews

την σκέφτομαι και γω σε αυτή την τιμή αλλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Διαβάζω προβλήματα στο skroutz ότι ξεκολλάει μέρος του πάνελ https://www.skroutz.gr/s/28295043/Samsung-Odyssey-G7-LC27G75TQSRXEN-VA-HDR-Curved-Gaming-Monitor-27-QHD-2560x1440-240Hz-με-Χρόνο-Απόκρισης-1ms-GTG.html#reviews

την σκέφτομαι και γω σε αυτή την τιμή αλλα..

410 έχει την 32αρα που δεν ξεκολλάει αλλά έχει flicker issues ποίο συχνά λόγω του range του freesync 80-240hz,ενώ στο 27αρη ξεκινάει από 60-240hz 

 

11 ώρες πριν, Gerara_ είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Σε ανάλυση 1920*1080 θα παίζει ικανοποιητικά μέχρι να γίνει αναβάθμιση το παλιό pc ; Υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα με τη σύνδεση hdmi γιατί το pc είναι 11ετων και μάλλον δεν έχει hdmi 1.2;

μέχρι 144hz αν θα παίζει 8bit.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ICE-T είπε

410 έχει την 32αρα που δεν ξεκολλάει αλλά έχει flicker issues ποίο συχνά λόγω του range του freesync 80-240hz,ενώ στο 27αρη ξεκινάει από 60-240hz 

 

μέχρι 144hz αν θα παίζει 8bit.

Η Dell s2721dgfa θεωρείται καλή επιλογή; Τη βρίσκω στα 400€ από σκτρουζομαγαζο; Η εγγύηση 3 ετών θα ισχύει κανονικά από την ελληνική αντιπροσωπεία;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...