Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, SakafliaC είπε

To 7700 είναι από λάθος έγραψα 6600.

Ε με όλα low τα κλασικά settings του PUBG είμαι από 100 και πάνω συνέχεια.

Φαντάζομαι με GPU usage κάπου στο 70-80%;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, bebius είπε

Φαντάζομαι με GPU usage κάπου στο 70-80%;

Εκεί πάνω κάτω ναι. Γι αυτό λέω ότι ειδικά στο PUBG νομίζω ο 7700 έχει τερματίσει.

Ίσως επίσης να παίζει ρόλο και η ταχύτητα απ τις μνήμες μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, SakafliaC είπε

Εκεί πάνω κάτω ναι. Γι αυτό λέω ότι ειδικά στο PUBG νομίζω ο 7700 έχει τερματίσει.

Ίσως επίσης να παίζει ρόλο και η ταχύτητα απ τις μνήμες μου?

Noμίζω ότι το RAM speed παίζει πολύ μικρό ρόλο σ'εκείνη τη γενιά. Σίγουρα τερματίζει και σε μπουκαλιάζει, η κάρτα σου στα 1080p στο παίχνιδι αυτό τα έχει άνετα τα 144 fps.

Αν ανέβεις ανάλυση, αναμένω ότι χοντρικά θα έχεις καμιά δεκαριά fps λιγότερα με gpu usage πιο κοντά στο 100%. Μπορείς και να κατεβάσεις κάποια gpu heavy ρύθμιση και να φτάσεις στα ίδια. Έτσι θα σου μείνει και η οθόνη.

Προσωπικά δε θα άλλαζα οθόνη μόνο και μόνο για να πάω σε ΙPS εκτός και αν θες τα χρώματα λόγω επαγγέλματος.

Επεξ/σία από bebius
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, bebius είπε

Noμίζω ότι το RAM speed παίζει πολύ μικρό ρόλο σ'εκείνη τη γενιά. Σίγουρα τερματίζει και σε μπουκαλιάζει, η κάρτα σου στα 1080p στο παίχνιδι αυτό τα έχει άνετα τα 144 fps.

Αν ανέβεις ανάλυση, αναμένω ότι χοντρικά θα έχεις καμιά δεκαριά fps λιγότερα με gpu usage πιο κοντά στο 100%. Μπορείς και να κατεβάσεις κάποια gpu heavy ρύθμιση και να φτάσεις στα ίδια. Έτσι θα σου μείνει και η οθόνη.

Προσωπικά δε θα άλλαζα οθόνη μόνο και μόνο για να πάω σε ΙPS εκτός και αν θες τα χρώματα λόγω επαγγέλματος.

Όχι ρε τι επάγγελμα, μόνο για PUBGακι το ανοίγω το pc.

Άρα προτείνεις να πάω για 27/2Κ monitor και όσα βγάλει? Settings τα χω όλα low/very low.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SakafliaC είπε

Όχι ρε τι επάγγελμα, μόνο για PUBGακι το ανοίγω το pc.

Άρα προτείνεις να πάω για 27/2Κ monitor και όσα βγάλει? Settings τα χω όλα low/very low.

:D Είμαστε παρόμοια περίπτωση, παίζω μόνο PUBG και Hell Let Loose σπανιότερα.

Ναι αυτό προτείνω, γιατί η 5700xt αντέ να είναι και 15% καλύτερη από τη δικιά σου, και το βγάζει άνετα το παιχνίδι στα 144hz 2K. Και μάλιστα με ανεβασμένες αρκετές ρυθμίσεις (μιλάω για τις GPU bound καταστάσεις πάντα, καθώς δεν έχει νόημα να συζητάμε για το CPU στην περίπτωση σου).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/10/2022 στις 9:50 ΜΜ, blackhawk007 είπε

Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Η απορία που εχω είναι  αν η διαφορά αναμεσα σε 1ms - 5ms ειναι τοσο μεγάλη οπως επισης και στα 144hz - 165hz. Όσο αφορά το panel  διαβαζω διάφορα και οι μισές απόψεις ειναι υπέρ ips οι άλλες μισες υπερ VA. Τουλάχιστον σε αυτό το εύρος τιμής που κοιτάω. 

Tα νουμερα που δίνουν οι εταιρείες σαν response time είναι άχρηστα. Δες εδώ πόσο αλλάζει η απόκριση και το overshoot (το ίχνος που προηγείται της εικόνες όταν γίνεται γρήγορη κίνηση) ανάλογα από ποια απόχρωση ξεκινάει και σε ποια τελειώνει η μετάβαση:

spacer.png

 Οι εταιρείες αναφέρουν κάποιους μέσους όρους ίσως που δε σημαίνουν τίποτα. Επίσης κάποια ultra fast modes έχουν φοβερό overshoot και είναι άχρηστα.

Για την επιλογή ανάμεσα σε IPS - VA, δες τις κλασσικές διαφορές και τι χρήση θα κάνεις. Πάντως, οι Odyssey VA βελτιώσαν απίστευτα την απόκριση αυτού του panel type, συνοδεύoνται όμως από άλλα θέματα και προβλήματα quality control.

Η διαφορά 144-165Hz είναι σχεδόν αμελητέα για μένα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Από τη φτηνή σειρά 28" / 4Κ ποια μάρκα προτείνετε;

Samsung / Lenovo / Acer / Hannspree / Asus / AOC / Philips?

https://www.skroutz.gr/c/43/othones-upologiston/f/358629_853350/toulachiston-4k-3840-x-2160-28-31.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

Η χρήση θα είναι κυρίως γραφείου (Autocad / Word / Διάφ.προγράμματα μηχανικού), Η δεξιά οθόνη βέβαια πιθανώς θα παίζει TV ή streaming για χάζεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα !! Θέλω να κάνω μια σχετική ερώτηση με τις οθόνες. Θα ήθελα να αγοράσω αυτό εδώ το καλώδιο hdmi 2.0. Στο site (δεν υπάρχει στο αγγλικό site) γράφει έως 60hz@4k και 120hz@1080p, και ρώτησα την ίδια την ugreen και μου απάντησε ότι δυστυχώς μόνο αυτά υποστηρίζει.

Πώς γίνεται από την στιγμή που είναι HDMI 2.0 60hz@4k να μην υποστηρίζει 240hz@1080p και 144hz@1440p που όπως ξέρω υποστηρίζεται από το HDMI 2.0 ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα, ποια οθονη προτείνετε για gaming (fifa, GTA, PUBG και οτι αλλο παιζουν οι έφηβοι) για αρχή, θα ειναι με ενσωματωμένα γραφικά, πιο πιθανό με AMD 5600G/5700G (θελουμε να δουμε και τους νεους intel..) και στο μέλλον, αν και όποτε πέσουν οι τιμές και αξίζει, θα προστεθεί και μια κάρτα γραφικων 300-400€.

αυτα που επιθυμούμε ειναι:

απο 27" εως 32" (αν ειναι ή δεν ειναι, ultrawide δεν μας απασχολει)

IPS/AH IPS κτλ

το πολύ μέχρι 250€, αν ειναι δυνατόν και κάτω απο 200€

τα hz και η ανάλυση, επειδη ειναι ο πρώτος υπολογιστης/οθονη που θα εχει, δεν μας ενδιαφέρουν, το πιο πιθανό ειναι να μην καταλάβει τις οποιες διαφορες, περισσότερο θα χαρεί με μια μεγάλη οθονη IPS

https://www.skroutz.gr/c/43/othones-upologiston/f/489066_690568_853350_853351/27-IPS-28-31-32.html?price_max=250&price_min=

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σε όλους. Έχω αγοράσει την Dell S2722DGM (https://www.skroutz.gr/s/30299155/Dell-S2722DGM-VA-Curved-Gaming-Monitor-27-QHD-2560x1440-165Hz-με-χρόνο-απόκρισης-2ms-GTG.html) και προερχόμενος από μια 22άρα LG της συμφοράς νομίζω ότι έχω πάρει την καλύτερη οθόνη. Προφανώς και δεν ισχύει και για αυτό θα ήθελα γνώμες για το αν θα μπορούσα να πάρω κάτι καλύτερο σε 1440p με υψηλό refresh rate μέχρι 27 ίντσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KostasL96 είπε

Γειά σε όλους. Έχω αγοράσει την Dell S2722DGM (https://www.skroutz.gr/s/30299155/Dell-S2722DGM-VA-Curved-Gaming-Monitor-27-QHD-2560x1440-165Hz-με-χρόνο-απόκρισης-2ms-GTG.html) και προερχόμενος από μια 22άρα LG της συμφοράς νομίζω ότι έχω πάρει την καλύτερη οθόνη. Προφανώς και δεν ισχύει και για αυτό θα ήθελα γνώμες για το αν θα μπορούσα να πάρω κάτι καλύτερο σε 1440p με υψηλό refresh rate μέχρι 27 ίντσες.

https://www.skroutz.gr/s/28142317/Asus-ROG-Strix-XG27AQ-IPS-HDR-Gaming-Monitor-27-QHD-2560x1440-144Hz-με-χρόνο-απόκρισης-1ms-GTG.html

H σειρά Rog της Asus είναι ότι καλύτερο γενικά αν και λίγο ακριβή.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, konlift είπε

https://www.skroutz.gr/s/28142317/Asus-ROG-Strix-XG27AQ-IPS-HDR-Gaming-Monitor-27-QHD-2560x1440-144Hz-με-χρόνο-απόκρισης-1ms-GTG.html

H σειρά Rog της Asus είναι ότι καλύτερο γενικά αν και λίγο ακριβή.....

Απαγορευτική τιμή για το πορτοφόλι μου. Μέχρι 300 είχα βάλει ταβάνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, KostasL96 είπε

Απαγορευτική τιμή για το πορτοφόλι μου. Μέχρι 300 είχα βάλει ταβάνι.

Δεν θα βρεις καλύτερη, κάτσε με αυτήν που έχεις μια χαρά είναι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδες.

Εχω αυτη τη στιγμη ενα συστημα με τον AMD 2600, GPU AMD Radeon R7 200 Series & οθονη μια 27'' Asus FullHD. 

Σκοπευω εντος των ημερων να αγορασω τον 5600G και να παω σε 4Κ οθονη. Δεν ασχολουμαι με παιχνιδια, μονο δουλεια (DB development κυριως) και browsing και καμια φορα βλεπω και αγωνες (EON & Cosmote tv) στο pc (Windows 11). 

Βλεπω απο τα 50-60 cm και εχω στο μυαλο μου ειτε 28αρα ειτε 32. 

Επειδη δεν εχω δουλεψει με 4Κ ή 32'' απο τοσο κοντα, πειτε καμια ιδεα αν εχει κανεις τι να προτιμησω? Θα ειναι too much οι 32 για τετοια αποσταση? θα ειναι too much τo 4Κ για την 28αρα? Φανταζομαι θα μπορω στην 28αρα αν με ενοχλει το 4Κ να το παω σε 2Κ σωστα? 2Κ σε 32 αρα απο τετοια αποσταση να υποθεσω δεν προτεινεται? 

Να παω πιο πισω δεν παιζει, εχω θεμα με τους καρπους και πρεπει να ακουμπαει ολος ο πηχης, απο αγκωνα εως καρπο, στο γραφειο.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Ashaman είπε

Καλημερα παιδες.

Εχω αυτη τη στιγμη ενα συστημα με τον AMD 2600, GPU AMD Radeon R7 200 Series & οθονη μια 27'' Asus FullHD. 

Σκοπευω εντος των ημερων να αγορασω τον 5600G και να παω σε 4Κ οθονη. Δεν ασχολουμαι με παιχνιδια, μονο δουλεια (DB development κυριως) και browsing και καμια φορα βλεπω και αγωνες (EON & Cosmote tv) στο pc (Windows 11). 

Βλεπω απο τα 50-60 cm και εχω στο μυαλο μου ειτε 28αρα ειτε 32. 

Επειδη δεν εχω δουλεψει με 4Κ ή 32'' απο τοσο κοντα, πειτε καμια ιδεα αν εχει κανεις τι να προτιμησω? Θα ειναι too much οι 32 για τετοια αποσταση? θα ειναι too much τo 4Κ για την 28αρα? Φανταζομαι θα μπορω στην 28αρα αν με ενοχλει το 4Κ να το παω σε 2Κ σωστα? 2Κ σε 32 αρα απο τετοια αποσταση να υποθεσω δεν προτεινεται? 

Να παω πιο πισω δεν παιζει, εχω θεμα με τους καρπους και πρεπει να ακουμπαει ολος ο πηχης, απο αγκωνα εως καρπο, στο γραφειο.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

4k κάτω από 32" δεν έχει νόημα, ψάξε και στο ίντερνετ για αυτό αλλά από έγκυρα site ή forum που ασχολούνται με την εικόνα, όχι τυχαίους gamers, YouTubers κτλ 

Αν πας για 27" πάνε σε λίγο χαμηλότερη ανάλυση

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...