Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, prefuse είπε

4k κάτω από 32" δεν έχει νόημα, ψάξε και στο ίντερνετ για αυτό αλλά από έγκυρα site ή forum που ασχολούνται με την εικόνα, όχι τυχαίους gamers, YouTubers κτλ 

Αν πας για 27" πάνε σε λίγο χαμηλότερη ανάλυση

28'' προσπαθω να βρω για να ειμαι ειλικρινης οχι 27. Ακομα και μια ιντσα κανει διαφορα σε τετοια αποσταση νομιζω. Υποθετω οτι θα μπορω να θεσω την αναλυση σε 2Κ αντι για 4Κ αν δω οτι δε με βολευει σωστα? Υπαρχει η δυνατοτητα δλδ για την ενδιαμεση αναλυση μεταξυ FullHD & 4K, σωστα? Κανω μια μαλλον χαζη ερωτηση γιατι δεν εχω παιξει ξανα με οθονη  pc ανωτερη του 1080 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Ashaman είπε

28'' προσπαθω να βρω για να ειμαι ειλικρινης οχι 27. Ακομα και μια ιντσα κανει διαφορα σε τετοια αποσταση νομιζω. Υποθετω οτι θα μπορω να θεσω την αναλυση σε 2Κ αντι για 4Κ αν δω οτι δε με βολευει σωστα? Υπαρχει η δυνατοτητα δλδ για την ενδιαμεση αναλυση μεταξυ FullHD & 4K, σωστα? Κανω μια μαλλον χαζη ερωτηση γιατι δεν εχω παιξει ξανα με οθονη  pc ανωτερη του 1080 

Με το κατάλληλο λογισμικό όλα γίνονται το θέμα είναι..

https://en.wikipedia.org/wiki/1%3A1_pixel_mapping?wprov=sfla1

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα τις γνωμες σας.......χρειαζεται να αγοραστει καινουριο μονιτορ στις 32in 2k .Ειμαι μεταξυ της SAMSUNG LC32G75TQSRXEN 32" QHD VA 240Hz 1ms (που ειχα καταληξει μεχρι τωρα και μαρεσει πολυ) και της Gigabyte LCD LED 31.5'' G32QC-A (προεκυψε τωρα λογω μειωσης τιμης στα 309 ).Σιγουρα η samsung ειναι καλυτερη αλλα και ακριβοτερη......αξιζει η διαφορα ομως?? Χρηση gaming,youtube,movies κλπ.Απο δουλεια καποια word.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, generalb31 είπε

Θα ηθελα τις γνωμες σας.......χρειαζεται να αγοραστει καινουριο μονιτορ στις 32in 2k .Ειμαι μεταξυ της SAMSUNG LC32G75TQSRXEN 32" QHD VA 240Hz 1ms (που ειχα καταληξει μεχρι τωρα και μαρεσει πολυ) και της Gigabyte LCD LED 31.5'' G32QC-A (προεκυψε τωρα λογω μειωσης τιμης στα 309 ).Σιγουρα η samsung ειναι καλυτερη αλλα και ακριβοτερη......αξιζει η διαφορα ομως?? Χρηση gaming,youtube,movies κλπ.Απο δουλεια καποια word.

 

Δεν γνωρίζω τους λόγους που προτιμάς κυρτή αλλά ρίξε μια ματιά στα σχόλια skroutz, αναφέρουν ότι ξεκολλάει η οθόνη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, prefuse είπε

Δεν γνωρίζω τους λόγους που προτιμάς κυρτή αλλά ρίξε μια ματιά στα σχόλια skroutz, αναφέρουν ότι ξεκολλάει η οθόνη. 

Στην g5 εχουν τα θεματα που ξεκολλαει το πανελ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Ψάχνω για 2x 27" (1440p) για triple monitor setup. Βασικά θέλω να αντικαταστήσω τα παλιά monitόρια και βλέπω ότι υπάρχουν υπερβολικά πολλές επιλογές :P Πιστεύω IPS θα είναι καλύτερα μιας και θα είναι δεξιά/αριστερά και τις χρησιμοποιώ κυρίως για διάβασμα κτλ. Max 300eu/each.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, generalb31 είπε

Στην g5 εχουν τα θεματα που ξεκολλαει το πανελ.

Κοιτα και αυτην που πηρα εγω αν σε παιρνει στα χρηματα  https://www.skroutz.gr/s/30668221/Iiyama-G-Master-GB3271QSU-B1-IPS-HDR-Monitor-31-5-QHD-2560x1440-165Hz.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Καλησπέρα,

Ψάχνω για 2x 27" (1440p) για triple monitor setup. Βασικά θέλω να αντικαταστήσω τα παλιά monitόρια και βλέπω ότι υπάρχουν υπερβολικά πολλές επιλογές :P Πιστεύω IPS θα είναι καλύτερα μιας και θα είναι δεξιά/αριστερά και τις χρησιμοποιώ κυρίως για διάβασμα κτλ. Max 300eu/each.

Ευχαριστώ!

Για office δες αυτή https://geizhals.de/asus-proart-pa278qv-90lm05l1-b01370-a2305781.html 

https://www.rtings.com/monitor/reviews/asus/proart-display-pa278qv

Μετά πας σε dell κλασικά 

https://www.techtoyreviews.com/dell-p2723d-review/

Η σε περσινό 

https://www.skroutz.gr/s/30924213/Dell-S2722DC-IPS-Monitor-27-QHD-2560x1440-με-χρόνο-απόκρισης-4ms-GTG.html

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, radiohead είπε

Ευχαριστώ ρε τρελέ μου!

Άμα βρω στα 320-330 το S2721DGFA το προτιμάω από τα παραπάνω; Γενικά για Dell λέω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Ευχαριστώ ρε τρελέ μου!

Άμα βρω στα 320-330 το S2721DGFA το προτιμάω από τα παραπάνω; Γενικά για Dell λέω..

Μόνο αν το θες και για παιχνιδια. Καποια gaming monitors έχουν BGR subpixel layout και σε ορισμένες εφαρμογές θα σου έχουν το κειμενο blurry κατι που φαινεται ότι δε θες. Δες το λίγο πριν πάρεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, radiohead είπε

Μόνο αν το θες και για παιχνιδια. Καποια gaming monitors έχουν BGR subpixel layout και σε ορισμένες εφαρμογές θα σου έχουν το κειμενο blurry κατι που φαινεται ότι δε θες. Δες το λίγο πριν πάρεις.

Γι'αυτό είχα απορρίψει την M27Q. Τότε καλύτερα καμία P2723D για σιγουριά! Thanks!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/10/2022 στις 9:58 ΜΜ, generalb31 είπε

Θα ηθελα τις γνωμες σας.......χρειαζεται να αγοραστει καινουριο μονιτορ στις 32in 2k .Ειμαι μεταξυ της SAMSUNG LC32G75TQSRXEN 32" QHD VA 240Hz 1ms (που ειχα καταληξει μεχρι τωρα και μαρεσει πολυ) και της Gigabyte LCD LED 31.5'' G32QC-A (προεκυψε τωρα λογω μειωσης τιμης στα 309 ).Σιγουρα η samsung ειναι καλυτερη αλλα και ακριβοτερη......αξιζει η διαφορα ομως?? Χρηση gaming,youtube,movies κλπ.Απο δουλεια καποια word.

 

Η μέρα (G7) και η νύχτα (G32qc)

Μην επιλέξεις την δεύτερη όσο φθηνή και αν την βρεις……

Διαφορά εικόνας και (κυρίως) απόκρισης τεράστια!! Η δεύτερη έχει μη αποδεκτό ghosting ενώ η g7 είναι ο βασιλιάς της απόκρισης. Υπάρχουν βέβαια και άλλες επιλογές….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, konlift είπε

ενώ η g7 είναι ο βασιλιάς της απόκρισης. Υπάρχουν βέβαια και άλλες επιλογές….

Υπάρχουν όντως πολλές επιλογές ή η G7 είναι ο βασιλιάς της απόκρισης και οι υπόλοιπες υποκλίνονται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Υπάρχουν όντως πολλές επιλογές ή η G7 είναι ο βασιλιάς της απόκρισης και οι υπόλοιπες υποκλίνονται;

Στο θέμα απόκρισης, ναι η G7 είναι ο Βασιλιάς!! Έχει όμως τα θεματάκια της. Γι ΄αυτό και πολλές εκδόσεις firmware προσπαθώντας να λύσουν τα προβλήματα και το επιθετικό curve (1000R) δεν είναι και τόσο βολικό.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, konlift είπε

Η μέρα (G7) και η νύχτα (G32qc)

Μην επιλέξεις την δεύτερη όσο φθηνή και αν την βρεις……

Διαφορά εικόνας και (κυρίως) απόκρισης τεράστια!! Η δεύτερη έχει μη αποδεκτό ghosting ενώ η g7 είναι ο βασιλιάς της απόκρισης. Υπάρχουν βέβαια και άλλες επιλογές….

Σε διαφορα reviews σε youtube και rtings την βγαζουν vfm την gigabyte με πολυ καλα χρωματα.Τη θελω για γενικη χρηση και καθολου multiplayer gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...