Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα για να μην ανοίξω νέο θέμα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για κάποιες οθόνες που έχω... Είχα μια 24 lg led ips στα 60hz και ήθελα να πάρω άλλες δυο για να φτιάξω μια τριπλή οθόνη για το eurotruck... Πήρα λοιπόν 2 άλλες για αριστερά δεξιά πάλι ips αλλά στα 75hz... Όταν της κάνω  "MΙΑ" λογικό είναι να πέφτουν τα 75hz στα 60 που είναι η άλλη.... Αλλά μου χαλάει την ζωντάνια και τα μαύρα που έχουν οι άλλες δύο μόλις γίνει αυτό.... Γίνετε να φτιάξει με κάποια ρύθμιση αυτό; Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/1/2023 στις 7:11 ΜΜ, giannis22k είπε

Εχει καποιος γνωμη για την CoolerMaster GM27-FQS ARGB ips? 

Reviews από Amazon.com.

Review από TomsHardware.

Στις 19/1/2023 στις 10:36 ΠΜ, Joo21 είπε

Καλημέρα για να μην ανοίξω νέο θέμα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για κάποιες οθόνες που έχω... Είχα μια 24 lg led ips στα 60hz και ήθελα να πάρω άλλες δυο για να φτιάξω μια τριπλή οθόνη για το eurotruck... Πήρα λοιπόν 2 άλλες για αριστερά δεξιά πάλι ips αλλά στα 75hz... Όταν της κάνω  "MΙΑ" λογικό είναι να πέφτουν τα 75hz στα 60 που είναι η άλλη.... Αλλά μου χαλάει την ζωντάνια και τα μαύρα που έχουν οι άλλες δύο μόλις γίνει αυτό.... Γίνετε να φτιάξει με κάποια ρύθμιση αυτό; Ευχαριστώ 

Κι εσύ γιατί δεν αγοράζεις μία ακόμη για τη μέση. Πούλησε την παλιά.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Armoral είπε

Reviews από Amazon.com.

Review από TomsHardware.

Κι εσύ γιατί δεν αγοράζεις μία ακόμη για τη μέση. Πούλησε την παλιά.

Δεν βγαίνει το budget προς το παρών 😞

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αναζήτηση οθόνης για video editing ερασιτεχνικού επιπέδου gopro/ zv1 αρχείων 4K. Το πισι φοράει μια 2080. Τι θα προτείνατε με πολυ μαξ τα 500ε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, ψάχνω να αναβαθμίσω τις δύο 23άρες οθόνες που έχω αυτή τη στιγμή LG 23MP68VQ-P και LG M2382D

Σχεδόν καθημερινά είμαι μπροστά από τις οθόνες αρκετές ώρες λόγω δουλειάς, οπότε ψάχνω να τις αλλάξω σαν αναβάθμιση αλλά και να πάω σε πιο μεγάλη ανάλυση (2560x1440) και μέγεθος (24΄) γιατί μου φαίνονται πιο ξεκούραστες

Προς το παρών έχω δει την AOC Q24V4EA και την Dell P2423D. Έχει περάσει και από το μυαλό μου να πάω σε 2χ27' αλλά μου φαίνονται αρκετές οι ίντσες και νομίζω δεν θα με βολέψουν

Αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση ή γνώμη για αυτές τις δύο, είναι ευπρόσδεκτες
(Για το μπάτζετ δεν υπάρχει περιορισμός)

Επεξ/σία από Caiden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνω 27/2Κ monitor για gaming και βλέπω σε όλα τις τιμές ανεβασμένες, όπως επίσης και πολύ μικρή ποικιλία σε όσα είναι άμεσα διαθέσιμα.

Και είδα  αυτά τα 3. Έχει κάποιος γνώμη ή να προτείνει κάποιο άλλο?

 

Επεξ/σία από SakafliaC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/11/2022 στις 12:41 ΜΜ, monokoupes είπε

Καλησπέρα σε όλους!

Έχουμε άποψη για την Xiaomi Mi 2K IPS HDR Gaming Monitor 27" ?

https://www.skroutz.gr/s/33194453/Xiaomi-Mi-2K-IPS-HDR-Gaming-Monitor-27-QHD-2560x1440-165Hz-με-Χρόνο-Απόκρισης-1ms-GTG.html

Έχει αρκετά χαμηλότερη τιμή από τις Gigabyte G27Q / M27Q, LG 27GP850-B, Dell S2721DGFA και μικρές διαφορές όσο βλέπω.

Νομίζω το κυριότερο που ξενίζει είναι οτι είναι Xiaomi (?).

Μήπως την πήρες τελικά να πεις μια γνώμη?

Γιατί απ ότι βλέπω δε σου απάντησε κανείς και έχω και γω την ίδια απορία. Αν αξίζουν τα παραπάνω λεφτά οι "επώνυμες". Με αγχώνει και μένα το Xiaomi monitor.. Αν και στο Skroutz στις αξιολογήσεις όλους τους βλέπω ευχαριστημένους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SakafliaC είπε

Μήπως την πήρες τελικά να πεις μια γνώμη?

Γιατί απ ότι βλέπω δε σου απάντησε κανείς και έχω και γω την ίδια απορία. Αν αξίζουν τα παραπάνω λεφτά οι "επώνυμες". Με αγχώνει και μένα το Xiaomi monitor.. Αν και στο Skroutz στις αξιολογήσεις όλους τους βλέπω ευχαριστημένους.

Καλημερα μου την προτεινε ενα μελος απο εδω που πριν λιγο καιρο ηταν στα 270 αν θυμαμαι η 240€ Εν τελη την πηρε διλος μου που εψαχνε φθηνη και καλη γιατι εγω πηγα σε coolermaster 32”.Αν δεις και reviews εχει πολυ καλα χαρακτηριστικα dcpi srgb κλπ.Την ειδα και απο κοντα Η βαση βαρια και στιβαρη και γενικα μινιμαλ σχεδιασμος χωρις πολλα πολλα Τωρα που εχει καποια σχολια περι τριξιματος σε αυτο δεν μπορω να σου απαντησω

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, giannis22k είπε

Καλημερα μου την προτεινε ενα μελος απο εδω που πριν λιγο καιρο ηταν στα 270 αν θυμαμαι η 240€ Εν τελη την πηρε διλος μου που εψαχνε φθηνη και καλη γιατι εγω πηγα σε coolermaster 32”.Αν δεις και reviews εχει πολυ καλα χαρακτηριστικα dcpi srgb κλπ.Την ειδα και απο κοντα Η βαση βαρια και στιβαρη και γενικα μινιμαλ σχεδιασμος χωρις πολλα πολλα Τωρα που εχει καποια σχολια περι τριξιματος σε αυτο δεν μπορω να σου απαντησω

Από εικόνα που είναι και το βασικό πώς την είδες? Σχεδιαστικά μου αρέσει κι εμένα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να σου πω πολλα γιατι απλα μονο την ανοιξα με τον φιλο και ειχαμε διπλα μας μια dell va 24 απλη .οκ εμφανης η διαφορα στην εικονα και στο βαθος χρωματος.Αλλα αυτο που ξερω  στα λεφτα της που ηταν κατω απο 300€  δεν υπηρχε αντιπαλος Αν γνωριζεις απο χαρακτηριστικα οθονων δες τα review Τωρα που το βλεπω η τιμη της ειναι στα 340€ και δεν ξερω αν συγκρινεται με καποια αλλη τωρα Την ειχε παρει απο eshop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, giannis22k είπε

Δεν μπορω να σου πω πολλα γιατι απλα μονο την ανοιξα με τον φιλο και ειχαμε διπλα μας μια dell va 24 απλη .οκ εμφανης η διαφορα στην εικονα και στο βαθος χρωματος.Αλλα αυτο που ξερω  στα λεφτα της που ηταν κατω απο 300€  δεν υπηρχε αντιπαλος Αν γνωριζεις απο χαρακτηριστικα οθονων δες τα review Τωρα που το βλεπω η τιμη της ειναι στα 340€ και δεν ξερω αν συγκρινεται με καποια αλλη τωρα Την ειχε παρει απο eshop

Σωστά στα 340 τη βρίσκω κι εγώ. Έχουν πάρει την ανηφόρα νομίζω οι τιμές. Δηλαδή και σ αυτά τα χρήματα πάλι καλή επιλογή τη βλέπω, με μοναδική που είναι κοντά της να ναι ένα μοντέλο της LG. Οι επόμενες ξεκινάνε απ τα 400 και πάνω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτου παρω οθονη και εγω ειχα βαλει στο σκρουτζ καποιες στα αγαπημενα .Προσφατα μου ηρθαν ειδοποιησεις και ειχαν πεσει αρκετα .Τωρα δεν ξερω αν ξαναανεβηκαν.Εχω βαλει ειδοποιηση στο eshop για την xiaomi  αν την ξαναεχουν διαθεσιμη.Αν δεν εχεις παρει ως τοτε θα σε ειδοποησω.Εγω κοιτουσα και αυτην πριν παρω την 32" που μου την ειχε προτεινει και την 27" https://www.skroutz.gr/s/35489663/CoolerMaster-GM27-FQS-ARGB-VA-Gaming-Monitor-27-QHD-2560x1440-165Hz.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε ολους, 

για χρήση τηλεργασίας, χρειάζομαι 2η οθόνη (μαζί με λαπτοπ) απλή καθημερνή δουλειά γραφείου, χωρίς παράλογες απαιτήσεις (MSTeams, παρουσιάσεις/δημιουργία Powerpoint, Excel κλπ) σκέφτομαι την παρακάτω: 
https://www.skroutz.gr/s/29414550/Dell-P2722H-IPS-Monitor-27-FHD-1920x1080-με-Χρόνο-Απόκρισης-8ms-GTG.html 

Επειδή στο θέμα οθόνες έχω μείνει αιώνες πίσω στις EIZO οθοναρες, είναι καλή επιλογή πιστεύετε; 
Τώρα στο γραφείο είμαι με 24αρα οθόνη, αλλά σκέφτομαι να πάω σε 27αρα για το σπίτι
Budget ~200€

thoughts? άλλες προτάσεις καλοδεχούμενες

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, JailbrokenDiesel είπε

Καλημέρα σε ολους, 

για χρήση τηλεργασίας, χρειάζομαι 2η οθόνη (μαζί με λαπτοπ) απλή καθημερνή δουλειά γραφείου, χωρίς παράλογες απαιτήσεις (MSTeams, παρουσιάσεις/δημιουργία Powerpoint, Excel κλπ) σκέφτομαι την παρακάτω: 
https://www.skroutz.gr/s/29414550/Dell-P2722H-IPS-Monitor-27-FHD-1920x1080-με-Χρόνο-Απόκρισης-8ms-GTG.html 

Επειδή στο θέμα οθόνες έχω μείνει αιώνες πίσω στις EIZO οθοναρες, είναι καλή επιλογή πιστεύετε; 
Τώρα στο γραφείο είμαι με 24αρα οθόνη, αλλά σκέφτομαι να πάω σε 27αρα για το σπίτι
Budget ~200€

thoughts? άλλες προτάσεις καλοδεχούμενες

Ευχαριστώ!

Οικονομική επιλογή που νομίζω σε καλύπτει. Με 3 χρόνια εγγύηση.

https://www.websupplies.gr/othoni-aoc-27b2heu-27-ips-fhd-75hz

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...