Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σίγουρα αν υπήρχε η δυνατότητα να τις δω από κοντά θα ήταν το καλύτερο αλλα δυστυχώς κάτι τέτοιο δεν γινεται.Την HP θα την πάρω από το Πλαίσιο στα 299€,θα πάω την Τρίτη τελικά.Ειναι τσάμπα για το πάνελ που φοραει.

Ελεγα επειδή έχω την u2311 από το 2010 και ακόμα είναι σκυλί,να έπαιρνα πάλι dell.Αλλα όντως δεν διαβάζω και πολύ καλά σχόλια για την 3223 χωριά που πιστεύω 32 ιντσες θα είναι πολλές από τόσο κοντά.Βεβαια όλα συνήθεια είναι αλλά τεσπα.Μαλλον θα καταλήξω στην HP

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ύστερα από 1600 μέρες χρήσης μιας παλιάς eizo ήρθε η ώρα να την αντικαταστήσω. Θα προτιμήσω 24αρα λόγω απόστασης, ips panel και με καλή βάση, όχι ογκώδης που να ρυθμίζεται στο ύψος. Κυρίως για χρήση γραφείου και λίγο gaming. Δεν έχω συγκεκριμένο budget. Τι θα προτείνατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, gousgounakos είπε

Ύστερα από 1600 μέρες χρήσης μιας παλιάς eizo ήρθε η ώρα να την αντικαταστήσω. Θα προτιμήσω 24αρα λόγω απόστασης, ips panel και με καλή βάση, όχι ογκώδης που να ρυθμίζεται στο ύψος. Κυρίως για χρήση γραφείου και λίγο gaming. Δεν έχω συγκεκριμένο budget. Τι θα προτείνατε;

1600 μέρες ακριβώς; :P

Γράψε και budget καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος γυπαετος πηγε και την πηρε την HP απο το πλαισιο ρε μαγκες?😢

Τι ηθελα και το εγραφα,μια εβδομαδα την κοιταγα,διαθεσιμη.Μολις εγραψα την Παρασκευη το μυνημα παει,το Σαββατο,εξαφανιστηκε.Ποσο μακακας ειμαι και εγω ομως.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κύριοι, παρήγγειλα σήμερα όλα τα κομμάτια για το pc που φτιάχνω και θα το έχω έτοιμο πάνω κάτω το Πάσχα μέχρι να έρθουν όλα τα κομμάτια και έχει μείνει η οθόνη (2Κ) στο τέλος γιατί νόμιζα θα ήταν ευκολάκι.

Από Specs θα έχει ryzen 5800x3d και rx 6800 xt, υπάρχει ένα θέμα, όσο περισσότερο ψάχνω για οθόνες τόσο περισσότερο κολλάω, τις βλέπω όλες να υπερέχουν από τις άλλες σε κάποια σημεία και σε κάποια άλλα να μειονεκτούν, μια το πάνελ ξεκολλάει (G7) η άλλη λένε ghosting (AW2723DF) η άλλη τον βαράει στα μάτια τον άλλον( LG) και η άλλη που με άρεσε στη τελική δεν υπάρχει διαθέσιμη (S2721DGFA).... 

Άντε βγάλε άκρη, για VA ή IPS πάνελ πάω όχι ότι ξέρω τι διαφορές έχουν μόνο ότι η IPS έχει καλύτερα χρώματα??!!

Μπορεί να προτείνει κανείς που να έχει κάποια εμπειρία με αυτές τις οθόνες ή να ξέρει γενικά ποια θα ήταν καλύτερη overall σε αυτά τα χρήματα??

400-600 ευρώ μπάτζετ, αν έχετε στο νου και καμιά δυο άλλες ρίχτε τις.

 

https://www.skroutz.gr/s/28295043/Samsung-Odyssey-G7-LC27G75TQSRXEN-VA-HDR-Curved-Gaming-Monitor-27-QHD-2560x1440-240Hz-με-Χρόνο-Απόκρισης-1ms-GTG.html#shops

 

https://www.skroutz.gr/s/38881742/Dell-Alienware-AW2723DF-IPS-HDR-Gaming-Monitor-27-QHD-2560x1440-280Hz-με-Χρόνο-Απόκρισης-1ms-GTG.html#shops

 

https://www.skroutz.gr/s/25725643/Dell-S2721DGFA-IPS-HDR-Gaming-Monitor-27-QHD-2560x1440-165Hz-με-Χρόνο-Απόκρισης-1ms-GTG.html#shops

 

https://www.skroutz.gr/s/29903770/LG-UltraGear-27GP850-B-IPS-HDR-Gaming-Monitor-27-QHD-2560x1440-165Hz-με-Χρόνο-Απόκρισης-1ms-GTG.html#shops

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, θέλω να αγοράσω μια οθόνη. 

Χρήση κυρίως coding, web development και μικρότερη χρήση Photoshop και CAD εφαρμογών. 

Budget μέχρι 350-400€ κ διάσταση 27-31", θέλω να είναι όσο πιο ξεκούραστη στο μάτι γίνεται και στην πολύωρη χρήση (10-12 ώρες την ημέρα). 

Αν μπορείτε να μου δώσετε μερικές προτάσεις θα με βοηθήσει πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Billator είπε

Καλησπέρα παιδιά, θέλω να αγοράσω μια οθόνη. 

Χρήση κυρίως coding, web development και μικρότερη χρήση Photoshop και CAD εφαρμογών. 

Budget μέχρι 350-400€ κ διάσταση 27-31", θέλω να είναι όσο πιο ξεκούραστη στο μάτι γίνεται και στην πολύωρη χρήση (10-12 ώρες την ημέρα). 

Αν μπορείτε να μου δώσετε μερικές προτάσεις θα με βοηθήσει πολύ. 

https://www.displayspecifications.com/en/comparison/f4a92528f8

Dell U2722

οτι βρεις, D, DE 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, prefuse είπε

Είσαι ωραίος! Λογικά θα αγοράσω την DE, δεν χρειάζομαι άμεσα το dock αλλά ποτέ δεν ξέρεις. 

 

Κάτι άλλο, αξίζει η μετάβαση σε 4k;

Μιας και διαβάζω ότι είναι λίγο πιο ξεκούραστο στα text based task ή δεν έχει ιδιαίτερη διαφορά;

Έχω δουλέψει μόνο σε fhd και qhd οπότε δεν έχω καθόλου άποψη για το uhd.

Οκ για να πάω στην σειρά αυτή της dell uhd ξεφεύγει πολύ αυτή την στιγμή από αυτό που μπορώ να δώσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Billator είπε

Είσαι ωραίος! Λογικά θα αγοράσω την DE, δεν χρειάζομαι άμεσα το dock αλλά ποτέ δεν ξέρεις. 

 

Κάτι άλλο, αξίζει η μετάβαση σε 4k;

Μιας και διαβάζω ότι είναι λίγο πιο ξεκούραστο στα text based task ή δεν έχει ιδιαίτερη διαφορά;

Έχω δουλέψει μόνο σε fhd και qhd οπότε δεν έχω καθόλου άποψη για το uhd.

Οκ για να πάω στην σειρά αυτή της dell uhd ξεφεύγει πολύ αυτή την στιγμή από αυτό που μπορώ να δώσω. 

εχει και την S που ειναι 4Κ και ειναι στο budget σου αλλα λογικά δεν θα έχουν το ιδιο panel με την U που ειναι καλυτερη/ακριβότερη σειρά

27" και 4Κ δεν χρειάζεται εκτος απο συγκεκριμένα use case που κάθονται πολύ κοντά στην οθόνη.

 

Στις 24/3/2023 στις 12:41 ΜΜ, LouCi4er είπε

Σίγουρα αν υπήρχε η δυνατότητα να τις δω από κοντά θα ήταν το καλύτερο αλλα δυστυχώς κάτι τέτοιο δεν γινεται.Την HP θα την πάρω από το Πλαίσιο στα 299€,θα πάω την Τρίτη τελικά.Ειναι τσάμπα για το πάνελ που φοραει.

Ελεγα επειδή έχω την u2311 από το 2010 και ακόμα είναι σκυλί,να έπαιρνα πάλι dell.Αλλα όντως δεν διαβάζω και πολύ καλά σχόλια για την 3223 χωριά που πιστεύω 32 ιντσες θα είναι πολλές από τόσο κοντά.Βεβαια όλα συνήθεια είναι αλλά τεσπα.Μαλλον θα καταλήξω στην HP

τι σχόλια διαβάζεις;

https://www.rtings.com/monitor/reviews/dell/u3223qe

 

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/3/2023 στις 12:41 ΜΜ, LouCi4er είπε

Σίγουρα αν υπήρχε η δυνατότητα να τις δω από κοντά θα ήταν το καλύτερο αλλα δυστυχώς κάτι τέτοιο δεν γινεται.Την HP θα την πάρω από το Πλαίσιο στα 299€,θα πάω την Τρίτη τελικά.Ειναι τσάμπα για το πάνελ που φοραει.

Ελεγα επειδή έχω την u2311 από το 2010 και ακόμα είναι σκυλί,να έπαιρνα πάλι dell.Αλλα όντως δεν διαβάζω και πολύ καλά σχόλια για την 3223 χωριά που πιστεύω 32 ιντσες θα είναι πολλές από τόσο κοντά.Βεβαια όλα συνήθεια είναι αλλά τεσπα.Μαλλον θα καταλήξω στην HP

H 3223 εχει πολυ καλη εικονα αλλα εχει pwm, την εχουν στο dell store στο the mall αν θες να την δεις. Εγω ηθελα να παρω την 2723qe(ειναι το μικροτερο μοντελο ips black χωρις pwm) αλλα εχει πολλα προβληματα qc αυτη...

Τωρα οσον αφορα την αναλυση νομιζω το 4κ ειναι must. Και αν σου φαινονται μικρα τα γραμματα αλλαζεις το scaling

 

22 ώρες πριν, Billator είπε

Είσαι ωραίος! Λογικά θα αγοράσω την DE, δεν χρειάζομαι άμεσα το dock αλλά ποτέ δεν ξέρεις. 

 

Κάτι άλλο, αξίζει η μετάβαση σε 4k;

Μιας και διαβάζω ότι είναι λίγο πιο ξεκούραστο στα text based task ή δεν έχει ιδιαίτερη διαφορά;

Έχω δουλέψει μόνο σε fhd και qhd οπότε δεν έχω καθόλου άποψη για το uhd.

Οκ για να πάω στην σειρά αυτή της dell uhd ξεφεύγει πολύ αυτή την στιγμή από αυτό που μπορώ να δώσω. 

αξιζει ναι αλλα πρεπει να παρεις οθονη με καλο contrast αν την θες για διαβασμα. Οι περισσοτερες ips

εχουν contrast μονο 1000:1

Επεξ/σία από dimos15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimos15 είπε

H 3223 εχει πολυ καλη εικονα αλλα εχει pwm, την εχουν στο dell store στο the mall αν θες να την δεις. Εγω ηθελα να παρω την 2723qe(ειναι το μικροτερο μοντελο ips black χωρις pwm) αλλα εχει πολλα προβληματα qc αυτη...

Τωρα οσον αφορα την αναλυση νομιζω το 4κ ειναι must. Και αν σου φαινονται μικρα τα γραμματα αλλαζεις το scaling

Μένω επαρχία οπότε δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα.Πηρα την HP X27Q τελικά.Εστειλα προχθές έναν φίλο μου στο κατάστημα της Αγίας Παρασκευής και την πήρε αλλά θα την έχω στα χέρια μου την Μεγάλη Εβδομάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, dimos15 είπε

H 3223 εχει πολυ καλη εικονα αλλα εχει pwm, την εχουν στο dell store στο the mall αν θες να την δεις. Εγω ηθελα να παρω την 2723qe(ειναι το μικροτερο μοντελο ips black χωρις pwm) αλλα εχει πολλα προβληματα qc αυτη...

Τωρα οσον αφορα την αναλυση νομιζω το 4κ ειναι must. Και αν σου φαινονται μικρα τα γραμματα αλλαζεις το scaling

 

αξιζει ναι αλλα πρεπει να παρεις οθονη με καλο contrast αν την θες για διαβασμα. Οι περισσοτερες ips

εχουν contrast μονο 1000:1

At all brightness levels below 100%, a very low amplitude oscillation is present, the above graph is at 50% brightness with the same vertical scale as the 100% brightness graph above it. This operates at a very high frequency as well of ~1830 Hz and because the brightness fluctuations are very minor, this should not present any real issues to users. It is certainly not using Pulse Width Modulation (PWM) and should still be considered flicker-free as advertised.

https://tftcentral.co.uk/reviews/dell-ultrasharp-u3223qe

γνωρίζεις κάποια εταιρεία που να μην έχει θέματα QC?

 

το 4Κ καλοδεχούμενο αλλα σε πολλές περιπτώσεις, όχι απαραίτητο, ειδικά όσοι χρησιμοποιούν πάνω απο 1 οθόνη, προτιμουν τα 2Κ για να διαχειρίζεται ο υπολογιστής λιγότερα pixel και αφήνει ελεύθερους τους πόρους για πιο σημαντικά πράγματα, οπως τα προγράμματα που δουλεύει ο χρηστης.

αν και ειναι για TV, εχει αρκετές πολύτιμες πληροφορίες

https://carltonbale.com/does-4k-resolution-matter/
 

infinity contrast έχουν οι oled, αλλα για text ειναι πολύ χειρότερες απο ips με 1000 contrast, άλλα πράγματα παίζουν ρόλο για ευκρινές text που και εγώ τώρα τα μαθαίνω, εχει να κάνει με την διάταξη των pixel στο panel καθώς και με την τεχνολογία του panel. Οι consumer oled που είναι απο την LG Displays (Woled) δεν έχουν καθαρότητα σε text γιατί χρησιμοποιούν WRGB και ειναι σαφώς χειρότερες σε αυτό τον τομέα απο καλα IPS panel με 1000 contrast.

Μόνο οι επαγγελματικές Joled (χρεωκόπησε προχθές) που χρησιμοποιούν RGB pixel έχουν καθαρό text όπως ποιοτικά IPS panel.

btw τα specs στα χαρτιά και τα σχόλια σε amazon/reddit με μικρή εως μέτρια/μεγάλη εμπειρία, δεν λένε και πολλά (για τους επαγγελματίες, σχεδόν τίποτα) αλλα για απλή χρήση οπως office/gaming, ειναι ένας πρώτος μπούσουλας. 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, prefuse είπε

At all brightness levels below 100%, a very low amplitude oscillation is present, the above graph is at 50% brightness with the same vertical scale as the 100% brightness graph above it. This operates at a very high frequency as well of ~1830 Hz and because the brightness fluctuations are very minor, this should not present any real issues to users. It is certainly not using Pulse Width Modulation (PWM) and should still be considered flicker-free as advertised.

https://tftcentral.co.uk/reviews/dell-ultrasharp-u3223qe

γνωρίζεις κάποια εταιρεία που να μην έχει θέματα QC?

Οσοι έχετε νέα οθόνη ας δοκιμάσετε αυτά τα τεστ σε απόλυτα σκοτεινό δωμάτιο και ενημερώστε μας

https://buddycompany.com/post/monitor-color-test

τέλειο panel (ακομα) δεν υπάρχει, σε ολες τις τεχνολογίες υπάρχουν θέματα και υποχωρήσεις που πρέπει να γίνουν.

το 4Κ καλοδεχούμενο αλλα σε πολλές περιπτώσεις, όχι απαραίτητο, ειδικά όσοι χρησιμοποιούν πάνω απο 1 οθόνη, προτιμουν τα 2Κ για να διαχειρίζεται ο υπολογιστής λιγότερα pixel και αφήνει ελεύθερους τους πόρους για πιο σημαντικά πράγματα, οπως τα προγράμματα που δουλεύει ο χρηστης.

αν και ειναι για TV, εχει αρκετές πολύτιμες πληροφορίες

https://carltonbale.com/does-4k-resolution-matter/
 

infinity contrast έχουν οι oled, αλλα για text ειναι πολύ χειρότερες απο ips με 1000 contrast, άλλα πράγματα παίζουν ρόλο για ευκρινές text που και εγώ τώρα τα μαθαίνω, εχει να κάνει με την διάταξη των pixel στο panel και φυσικά με τεχνολογία πχ τα panel που φοράνε οι consumer oled με infinity contrast που είναι απο την LG Displays (Woled) δεν έχουν την καθαρότητα καλών υλοποιήσεων IPS με 1000 contrast, μόνο οι επαγγελματικές Joled που χρησιμοποιούν RGB pixel και οχι WRGB οπως οι consumer για να πετυχαίνουν μεγαλύτερο color volume και φωτεινότητα οπου και αυτο ειναι cheat οπως εχουν αποδειξει η μετρήσεις απο tftcentral και άλλα site.

Στο review του rtings η 3223qe εχει μεγαλη διακυμανση με 50% φωτηνοτητα https://i.rtings.com/assets/products/88twcbGt/dell-u3223qe/backlight-large.jpg . Γενικα δεν θα εδινα τοσα λεφτα για να εχω οθονη με pwm..

Τα προβληματα qc υπαρχουν κυριως στο συγκεκριμενο "φθηνο" μοντελο 2723, πρεπει να αλλαξεις 2-3 μεχρι να πετυχεις καλο. Αυτο εννοω . Η 3223 δεν εχει ιδιαιτερα προβληματα

Οι ips black εχουν contrast 2000:1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, dimos15 είπε

Στο review του rtings η 3223qe εχει μεγαλη διακυμανση με 50% φωτηνοτητα https://i.rtings.com/assets/products/88twcbGt/dell-u3223qe/backlight-large.jpg . Γενικα δεν θα εδινα τοσα λεφτα για να εχω οθονη με pwm..

Τα προβληματα qc υπαρχουν κυριως στο συγκεκριμενο "φθηνο" μοντελο 2723, πρεπει να αλλαξεις 2-3 μεχρι να πετυχεις καλο. Αυτο εννοω . Η 3223 δεν εχει ιδιαιτερα προβληματα

Οι ips black εχουν contrast 2000:1

 

ποιο μαγαζί στην ελλάδα στις αλλαζει για τέτοιο θέμα;

Από όσο γνωρίζω, μπορεί να κάνω και λάθος, δεν το θεωρούν πρόβλημα, οπως και τα προβλήματα uniformity, IPS glow, light bleed κτλ  εκτός αν πολύ έντονα εμφανή.

γνωρίζω οτι τα 4-5 black IPS panel που κυκλοφορούν μέχρι τώρα, έχουν 2000:1 αλλαν δεν είναι αυτός ο λόγος, για καθαρότερο text. Στο εξήγησα παραπάνω οτι δεν ισχύει αυτο που γράφεις, μεγαλύτερο contrast = καθορότερο text. 

Αν ίσχυε κατι τέτοιο, οι OLED θα είχαν πιο καθαρό text από της IPS, πράγμα που δεν ισχύει, ειδικά στην περίπτωση των consumer oled που είναι WRGB. 

https://www.rtings.com/monitor/tests/picture-quality/text-clarity

οσο για το scaling, ποιος ο λόγος να πάρεις 4Κ panel και να το χρησιμοποιείς σαν 2Κ, επειδή τα γράμματα στην 27αρα θα είναι τόσο μικρά που θα πρέπει να χρησιμοποιείς το monitor σαν 2Κ;  και να ζορίσετε η gpu. ειδικά αν η απόσταση θέασης είναι αρκετή ώστε να μην γίνονται αντιληπτές οι διάφορες μεταξύ 4k και 2k;

Spoiler

 

 

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...