Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, kont είπε

Ναι κάτι οικονομικό μέχρι 150

27" 1440p με τόσα δε νομίζω να βρίσκεις Ελλάδα , και να βρεις πιθανόν να μην αξίζει.

Αν ανέβεις λίγο δες αυτήν https://www.skroutz.gr/s/27960763/AOC-Q27V4EA-IPS-Monitor-27-QHD-2560x1440-με-Χρόνο-Απόκρισης-4ms-GTG.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 17/5/2023 στις 12:46 ΠΜ, Nick64 είπε

Καλησπέρα παιδιά,

 

Είμαι σε αναζήτηση νέου μόνιτορ 27". Είδα κάποια Dell και Phillips αλλά τα "καλά" ξεφεύγουν στη τιμή. Έχετε να προτείνετε κάτι μέχρι τα 200€; Κυρίως για χρήση Office και εργασιών τη χρειάζομαι και όχι για gaming. Θα προτιμούσα σε QHD και σε όσο πιο πιστά χρώματα είναι δυνατόν.

Μέχρι στιγμής βρήκα μόνο αυτή αλλά λέω μήπως έχετε να προτείνετε και εσείς τίποτα.

Philips-E-Line-275E1S

Το μόνο που με χαλάει είναι ότι πρόκειται για μόνιτορ του 2019 με VGA υποδοχή.

Εάν υπάρχει κάτι καλύτερο ακόμη και με λίγο παραπάνω λεφτά θα το σκεφτόμουν.

Πηρα πριν 2 μηνες την HP X27Q και μεχρι προχθες σκεφτομουν πολυ σοβαρα να την πουλησω και να παρω την Philips που εχεις στο λινκ.Καλη οθονη η HP,δεν εχω κανενα παραπονο και οσο και να μην το πιστευεις,ο μονος λογος που θα το εκανα ειναι για την d-sub υποδοχη που εχει η Philips.Δεν νομιζω οτι μια παραπανω επιλογη συνδεσης ειναι προβλημα,το αντιθετο μαλλον.Σαν οθονη την εχει φιλος μου και ειναι αρκετα καλη για τα λεφτα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα , ψάχνω gaming monitor 2k στις 27 ιντσες,144hz, σε συνδιασμό με rtx 3060 για χρήση σε games γύρω στα 250€

Επεξ/σία από skotadi77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/5/2023 στις 9:04 ΠΜ, skotadi77 είπε

Καλημέρα , ψάχνω gaming monitor 2k ,144hz, σε συνδιασμό με rtx 3060 για χρήση σε games γύρω στα 250€

Χωρίς να ξέρω πολλά, 2Κ gaming με RTX 3060? 

Μου φαίνεται ζόρικο.

Monitor τι ίντσες υπολογίζεις; 24 ή 27?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε ολους,

Ειμαι σε αναζητηση οθονης και ηθελα καποια προταση.

Budget: εως 500 ευρω ( χωρις να ειναι απαραιτητο να το εξαντλησουμε)

Χρηση: Δουλεια γραφειου (3d design/cad/rendering)

ιντσες: Νομιζω 27+ ( το βαθος του γραφειου ειναι 80cm)

Καρτα γραφικων: RTX 3060

Επιπλεον θελω η οθονη να εχει βραχιονα για να μπορει να γυρναει (να την βλεπουν πελατες κτλ)

Μου εχουν προτεινει αυτη: https://www.skroutz.gr/s/29016890/LG-UltraFine-Ergo-27UN880-B-IPS-HDR-Monitor-27-4K-3840x2160-με-Χρόνο-Απόκρισης-5ms-GTG.html

Επεξ/σία από ELSTAM
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω 27" οθόνη για PS5. Budget υποθέτω στα 400€. Δε με καίει νομίζω να είναι 1ms και τα 5ms θα είναι αποδεκτά (δε νομίζω να καταλάβω διαφορά).

Θέλω να είναι 4K. Υπό συνθήκες θα πήγαινα και σε 32".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι κατοχος της αψογης για την εποχη της dell u2412m.

Σκεφτομαι να παω σε μεγαλυτερη και η χρηση θα ειναι παιχνιδια fps, που και που λιγο photoshop αλλα τιποτα επαγγελματικο, και ταινιες 1080p, 4k, hdr.

Δεν θελω tn πανελ και αν υπαρχει καμια καλη 4k στις 27" η και λιγο παραπανω δεν με πειραζει.

Kαρτα γραφικων προς το παρον ειναι μια 3070ti.

Τιμη ισα ισα να καλυπτει αυτα που θελω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να αντικαταστήσω την δεκαετίας LG 24EA53VQ   με μια 27αρα QHD.

Σαν επιλογή έχω καταλήξει στην Dell SE2723DS αλλά επειδή είναι σχετικά καινούρια υπάρχουν ελάχιστες κριτικές/αξιολογήσεις. Υπάρχει κάποιος που την έχει δουλέψει να γράψει την εμπειρία του;

Σαν δεύτερη επιλογή έχω την  Dell S2722DC και η ερώτηση μου εδώ είναι... αν δεν με ενδιαφέρουν τα διάφορα καλούδια συνδεσιμότητας που έχει, αξίζει τα παραπάνω χρήματα που κοστίζει σε σχέση με την  SE2723DS, έχει διαφορές στην ποιότητα εικόνας, κατασκευαστικά, κάτι άλλο;

Η χρήση που κάνω είναι...  περιήγηση, δουλειές γραφείου, επεξεργασία φωτογραφίας (αρκετή ερασιτεχνικά), επεξεργασία βίντεο (σπάνια) , καθόλου παιχνίδια.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/5/2023 στις 8:56 ΜΜ, Mitroglou7 είπε

Ψάχνω 27" οθόνη για PS5. Budget υποθέτω στα 400€. Δε με καίει νομίζω να είναι 1ms και τα 5ms θα είναι αποδεκτά (δε νομίζω να καταλάβω διαφορά).

Θέλω να είναι 4K. Υπό συνθήκες θα πήγαινα και σε 32".

Mια χαρα ειναι και το 1440ρ στις 27 ιντσες γιατρε, πολυ ικανοποιητικο-κοφτερο pixel density για αποσταση γραφειου. Με 400 ευρω εντωμεταξυ δεν παιρνεις 4κ που να υποστηριζει vrr πανω απο 60 fps...

Στη θεση σου θα κοιταζα ενα 27αρι (μαλλον ΙPS) που να δεχεται 120ΗΖ στα 1440 με vrr (η συμβατοτητα του τελευταιου θελει ελεγχο και διασταυρωση) και ενδεχομενως να μου εμεναν και καποια ευρω στην τσεπη απο το μπατζετ των 400 ευρω.

Δες εδω μερικες λιστες:

 

https://www.rtings.com/monitor/reviews/best/ps5

https://www.displayninja.com/best-gaming-monitor-for-ps5-and-xbox-series-x/

Επεξ/σία από kostiger
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, kostiger είπε

Mια χαρα ειναι ειναι και το 1440ρ στις 27 ιντσες γιατρε, πολυ ικανοποιητικο-κοφτερο pixel density για αποσταση γραφειου. Με 400 ευρω εντωμεταξυ δεν παιρνεις 4κ που να υποστηριζει vrr πανω απο 60 fps...

Στη θεση σου θα κοιταζα ενα 27αρι (μαλλον ΙPS) που να δεχεται 120ΗΖ στα 1440 με vrr (η συμβατοτητα του τελευταιου θελει ελεγχο καιο διασταυρωση) και ενδεχομενως να μου μου εμεναν και καποια ευρω στην τσεπη απο το μπατζετ των 400 ευρω.

Δες εδω μερικες λιστες:

 

https://www.rtings.com/monitor/reviews/best/ps5

https://www.displayninja.com/best-gaming-monitor-for-ps5-and-xbox-series-x/

Ναι έχω αρχίσει να αναθεωρώ για τα 1440p. 

Ερώτηση: Τα 144Hz γιατί τα χρειάζομαι αν δε σκοπεύω να παίξω τα παιχνίδια που υποστηρίζουν 120fps τύπου warzone και λοιπά online games? Έχει κάποια διαφορά στα παιχνίδια που είναι 60fps πχ στην απόκριση ή σε κάτι άλλο?

Για κάποιο λόγο όποιο monitor κοιτάζω και πάω να αποφασίσω να το πάρω έχει θέμα στο HDR και στο brightness και να πω την αλήθεια μου έχει βγει ένα κόμπλεξ με την TV μου που πήρα mid-range και στα παιχνίδια όταν είναι σκοτεινά με πιάνουν τα ψυχολογικά μου.

Αν πάω σε 32" παραμένω στα 1440p ή λες πρέπει να πάω σε 4K?

Σ'ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Mitroglou7 είπε

Ναι έχω αρχίσει να αναθεωρώ για τα 1440p. 

Ερώτηση: Τα 144Hz γιατί τα χρειάζομαι αν δε σκοπεύω να παίξω τα παιχνίδια που υποστηρίζουν 120fps τύπου warzone και λοιπά online games? Έχει κάποια διαφορά στα παιχνίδια που είναι 60fps πχ στην απόκριση ή σε κάτι άλλο?

Για κάποιο λόγο όποιο monitor κοιτάζω και πάω να αποφασίσω να το πάρω έχει θέμα στο HDR και στο brightness και να πω την αλήθεια μου έχει βγει ένα κόμπλεξ με την TV μου που πήρα mid-range και στα παιχνίδια όταν είναι σκοτεινά με πιάνουν τα ψυχολογικά μου.

Αν πάω σε 32" παραμένω στα 1440p ή λες πρέπει να πάω σε 4K?

Σ'ευχαριστώ.

Να είσαι καλά ρε.

Είναι πιο smooth τα 120, όπου υποστηριζονται, στη θέση σου θα τα ήθελα.

Αν πας σε 32 να κοιτάξεις 4κ κατα τη γνώμη μου. Κανονικο hdr σε αυτά τα χρήματα δεν υπάρχει, οπότε μην το λαμβάνεις υποψη σου σαν καταλυτικό παραγοντα αγοράς.

Επεξ/σία από kostiger
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Caroll.t4 είπε

Καμία πρόταση για δυο μόνιτορ 24'' χωρις τρελές απαιτήσεις (δουλειά γραφείου) αρκεί να είναι vfm? Ευχαριστώ.  

Δες αυτήν για το vfm: https://www.skroutz.gr/s/28945054/Samsung-F24T450FQU-IPS-Monitor-24-FHD-1920x1080-με-Χρόνο-Απόκρισης-5ms-GTG.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας μπορειτε να μου προτεινετε μια   24αρα οθόνη στα 1080p για ελαφρυ gaming (wow,poe,deep rock galactic )και απλη χρηση (youtube,ταινιες κτλ).Το Budget μου ειναι 200-250 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, sariot είπε

Γεια σας μπορειτε να μου προτεινετε μια   24αρα οθόνη στα 1080p για ελαφρυ gaming (wow,poe,deep rock galactic )και απλη χρηση (youtube,ταινιες κτλ).Το Budget μου ειναι 200-250 ευρω.

Τι κάρτα έχεις; Το budget φτάνει και για απλή 27αρα 1440p αν σε ενδιαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...