Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα , χάζευα monitor στην άδεια και είπα μήπως είναι καιρός να αλλάξω το φτωχό πλύν τίμιο 24άρι FHD 70Hz μου με κάτι καλύτερο χωρίς να ξεφύγω όμως τρομερά στα λεφτά. Προσανατολίζομαι σε 27άρι 2Κ (ο χώρος του γραφείου και η απόσταση δεν είναι για παραπάνω) με όσο το δυνατόν καλύτερο πάνελ και refresh rate περί των 300€ . Με ένα γρήγορο ψάξιμο βρήκα αυτα εδώ ένα , δύο , τρία και θέλω να ρωτήσω για γνώμες αν είναι οκ, ποιό θα προτείνατε και αν υπαρχει κάτι άλλο στα λεφτά μου. (τσέκαρα για απο ευρωπαϊκό amazon και παρόλο που οι τιμές είναι λίγο χαμηλότερες ,με τα μεταφορικά μου βγαίνει μια η άλλη οπότε δεν νομίζω οτι έχει διαφορά) . Ευχαριστώ! 

Υ.Γ Δεν βιάζομαι ιδιαίτερα οπότε αν η απάντηση είναι: ''τίποτα δεν αξίζει τώρα, περίμενε μπας και βρείς κάτι καλύτερο'', θα το δεχτώ.

Edit: μετά απο αρκετό διάβασμα θα βγάλω εκτός το gigabyte καθαρά για θέματα service στην Ελλάδα. Μεταξύ των LG 27gr75q-b και DELL G2724D ποιό θα επιλέγατε στα 300€ ; 

Επεξ/σία από tliako
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/08/2023 at 17:13, tliako said:

Καλησπέρα , χάζευα monitor στην άδεια και είπα μήπως είναι καιρός να αλλάξω το φτωχό πλύν τίμιο 24άρι FHD 70Hz μου με κάτι καλύτερο χωρίς να ξεφύγω όμως τρομερά στα λεφτά. Προσανατολίζομαι σε 27άρι 2Κ (ο χώρος του γραφείου και η απόσταση δεν είναι για παραπάνω) με όσο το δυνατόν καλύτερο πάνελ και refresh rate περί των 300€ . Με ένα γρήγορο ψάξιμο βρήκα αυτα εδώ ένα , δύο , τρία και θέλω να ρωτήσω για γνώμες αν είναι οκ, ποιό θα προτείνατε και αν υπαρχει κάτι άλλο στα λεφτά μου. (τσέκαρα για απο ευρωπαϊκό amazon και παρόλο που οι τιμές είναι λίγο χαμηλότερες ,με τα μεταφορικά μου βγαίνει μια η άλλη οπότε δεν νομίζω οτι έχει διαφορά) . Ευχαριστώ! 

Υ.Γ Δεν βιάζομαι ιδιαίτερα οπότε αν η απάντηση είναι: ''τίποτα δεν αξίζει τώρα, περίμενε μπας και βρείς κάτι καλύτερο'', θα το δεχτώ.

Edit: μετά απο αρκετό διάβασμα θα βγάλω εκτός το gigabyte καθαρά για θέματα service στην Ελλάδα. Μεταξύ των LG 27gr75q-b και DELL G2724D ποιό θα επιλέγατε στα 300€ ; 

Απαντάω στον εαυτό μου (έτσι κ αλλιώς δεν ασχολήθηκε κανένας μές το δεκαπενταύγουστο) και κλέινω και το ερώτημα μιάς και έκανα παραγγελία την LG τελικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, cornix είπε

καλησπέρα, με ενδιαφέρει monitor 2k αναλυση τουλάχιστον 165hz,ips panel. σκεφτομουν την  LG UltraGear 27GP850P-B  και την Dell aw2724dm

Η πρώτη είναι η γνωστή καλή επιλογή (ανάλογα την τιμή που θα την βρεις όμως) με καλές επιδόσεις εκτός του Contrast που είναι χαμηλό. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, liakinen said:

Η πρώτη είναι η γνωστή καλή επιλογή (ανάλογα την τιμή που θα την βρεις όμως) με καλές επιδόσεις εκτός του Contrast που είναι χαμηλό. 

Μια διόρθωση αν επιτρέπεται.

Το contrast δεν είναι χαμηλό (για ips panel), αλλά τυπικό για αυτήν την τεχνολογία πάνελ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, prefuse είπε

Μια διόρθωση αν επιτρέπεται.

Το contrast δεν είναι χαμηλό (για ips panel), αλλά τυπικό για αυτήν την τεχνολογία πάνελ.

Έχει από τα χειρότερα στην κατηγορία της. 

Πχ σε σχέση με την MSI Optix MAG274QRF-QD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 minutes ago, liakinen said:

Έχει από τα χειρότερα στην κατηγορία της. 

Πχ σε σχέση με την MSI Optix MAG274QRF-QD

Αν και η πραγματικότητα είναι διαφορετική από αυτά που ανακοινώνουν οι κατασκευαστές, το static contrast 1000:1 είναι τυπικό για ένα ips panel.

Τα 1300:1 που αναφέρει ότι έχει το MSI είναι απλά λίγο υψηλότερο από το τυπικό των 1000:1. Χαμηλότερο θα ήταν αν ήταν κάτω από 1000:1 που είναι η άτυπη βάση

Αν πάρουμε ένα colorimeter και τα βαθμονόμησουμε θα δούμε ότι τα 1300 και 1000 είναι ένας γενικός μπουσουλας καθώς ποτέ δεν είναι αυτό που ανακοινώνουν, αλλά είναι αρκετά χαμηλότερο και που ίσως, η διαφορά των 300:1 να είναι ακόμα μικρότερη ή μεγαλύτερη, ανάλογα την αρχική μέτρηση του κάθε μόνιτορ και φυσικά το σημείο που μετράμε.

Κατά κανόνα, όλα τα gaming monitors δεν έχουν καλή ομοιομορφία, καθώς η προτεραιότητα των κατασκευαστών για gaming χρήση, είναι το γρήγορο panel και όχι η ποιότητα και η χρωματική ακρίβεια ενός πάνελ που προορίζεται για επαγγελματική χρήση.

Τέλος το MSI είναι 8bit panel ενώ το Lg είναι 8bit +2bit FRC που δίνει μεγαλύτερη γκάμα χρωμάτων και είναι σαφώς προτιμότερο.

Βέβαια όλα τα παραπάνω για χρηση games, δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολα αντιληπτή η διαφορά από έναν μέσο gamer χρήστη και αν όλα αυτά, έχουν τελικά νόημα.

https://www.displayspecifications.com/en/comparison/76521a9984

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από το δίκτυο:

-MSI has better contrast (MSI 1195:1, LG 807:1)
-MSI has wider gamut (MSI 100% adobe RGB / 93.8% DCI P3 / 81.3% Rec. 2020) (LG 87.7% adobe RGB / 95.1% DCI P3 / 70.4% Rec. 2020)
-MSI's sRGB mode locks contrast but leaves color channels unlocked. LG's sRGB mode locks color channels. (I'm likely using it in sRGB mode, calibrated with a Spyder4Elite)
-LG has slightly higher refresh rate (MSI 165hz, LG 180hz)
-LG has slightly better response time (MSI, LG)
-LG uses displayport 1.4 (MSI uses 1.2) allowing LG to run 10 bit at the full 180hz. MSI is limited to 120hz for 10 bit.

Έχω δει και τις δύο διπλά δίπλα και σε ταινία η υπεροχή της Msi ήταν εμφανής και αδιαμφισβήτητη.

Η επιλογή μου όμως θα ήταν η Lg μόνο και μόνο για την εγγύηση και τα Zero Dead Pixels σε αντίθεση με τα προβλήματα που γράφονται για το θέμα εγγύηση - Msi.

Επεξ/σία από liakinen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, liakinen said:

Από το δίκτυο:

-MSI has better contrast (MSI 1195:1, LG 807:1)
-MSI has wider gamut (MSI 100% adobe RGB / 93.8% DCI P3 / 81.3% Rec. 2020) (LG 87.7% adobe RGB / 95.1% DCI P3 / 70.4% Rec. 2020)
-MSI's sRGB mode locks contrast but leaves color channels unlocked. LG's sRGB mode locks color channels. (I'm likely using it in sRGB mode, calibrated with a Spyder4Elite)
-LG has slightly higher refresh rate (MSI 165hz, LG 180hz)
-LG has slightly better response time (MSI, LG)
-LG uses displayport 1.4 (MSI uses 1.2) allowing LG to run 10 bit at the full 180hz. MSI is limited to 120hz for 10 bit.

Έχω δει και τις δύο διπλά δίπλα και σε ταινία η υπεροχή της Msi ήταν εμφανής και αδιαμφισβήτητη.

Η επιλογή μου όμως θα ήταν η Lg μόνο και μόνο για την εγγύηση και τα Zero Dead Pixels σε αντίθεση με τα προβλήματα που γράφονται για το θέμα εγγύηση - Msi.

Τα περισσότερα από τα παραπάνω δεν λένε απολύτως τίποτα για κάποιον που καταλαβαίνει τι σημαίνουν όλα αυτά.

Μόνο που χρησιμοποιείται spyder καταλαβαίνουμε ότι πρόκειται για ενα low quality findings/review χομπίστα με ελάχιστες γνώσεις. Τα spyder πέρα από του ότι είναι πολύ αργά, είναι αναξιόπιστα ως προς τη βαθμονόμηση ενός πάνελ, είναι όμως μια χαρά για έναν που ασχολείται ως χόμπι καθώς είναι το φθηνότερο (από όσο γνωρίζω) colorimeter.

Στα παιχνίδια κυρίως σας ενδιαφέρει το sRGB (και δευτερεύων το νεότερο display P3 όχι dci p3) αλλά η κάλυψη δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την ακρίβεια/πιστότητα χρωμάτων που όμως για την προκειμένη χρήση, δεν νομίζω ότι ενδιαφέρει ούτε τους gamer's, ούτε τους κατασκευαστές αυτών των μόνιτορ.

Αν το MSI ή οποιοδήποτε άλλο 8bit ips panel είχε 100% adobe RGB και με μικρό deltaE τότε όλοι οι γραφίστες/φωτογράφοι κτλ θα αγόραζαν αυτά και θα είχαν καταργήσει τις επαγγελματικές σειρές τους, εταιρείες όπως η eizo, BenQ κ.α.

Φαντάσου οτι το color gamut είναι ένας χάρτης και σε αυτό το χάρτη έχουμε χαρτογράφησει όλη την Ευρώπη. Το ποσό ακριβείς είναι αυτός ο χάρτης και ότι αν θα πάμε σωστά στον προορισμό μας, είναι ένα άλλο τελείως διαφορετικό θέμα.. είναι το deltaE που δεν αναφέρει κανένας κατασκευαστής στις μη επαγγελματικές σειρές οθονών (αλλά δεν ενδιαφέρει και κανένα gamer)

Και στις επαγγελματικές σειρές που κάποιοι το αναφέρουν, δεν είναι πάντα η αντικειμενική αλήθεια καθώς το πιο πιθανό είναι να είναι στο κέντρο και όλη η δεξιά, ή αριστερή πλευρά (ή μερος από αυτά) να έχει πολύ μεγάλες αποκλίσεις, κοινώς να υπάρχουν θέματα ομοιομορφίας/φωτεινότητας του πάνελ, dirty screen effect κτλ

Γενικά το θέμα ποιοτικού μόνιτορ είναι δύσκολη υπόθεση και είμαστε σε ένα μεταβατικό στάδιο που σιγά σιγά μεταβαίνουμε σε OLED, qd-oled, mini led, όλες με προτερήματα από τις ips, VA αλλά και με μεγάλα μειονεκτήματα και καμία τεχνολογία δεν είναι κατάλληλη για όλες τις χρήσεις.

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά , είμαι προς αναζήτηση 32αρας οθόνης που θα τρέχει 99% Autocad 2d, οπότε οι απαιτήσεις μου είναι περιορισμένες. Υπάρχει πρόταση στα 200-250€ από Ελλάδα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα

Ψανχω για Gaming Τηλεοραση και απο οτι ειδα σαν χαρακτηριστικα πρεπει να ειχει HDMI 2.1 για καλυτερη αποκριση και 120Hz.

Επειδη δεν με ενδιαφερει κατι εξεζητημενο ουτε ακριβο της ταξης Oled Qled κτλ επεσε το ματι μου πανω σε αυτη

https://www.skroutz.gr/s/42274494/F-U-Smart-Tileorasi-43-4K-UHD-LED-FLA4321UH-HDR-2023.html

Εχει κανεις εμπειρια; 

Εχετε κατι αλλο να προτεινετε σε οχι κατω απο 32"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ψάχνω monitor με τα εξής χαρακτηριστικά:

  • τουλάχιστον 2560x1440
  • τουλάχιστον 100hz 
  • Usb hub (KVM για περιφερειακά)
  • usb-c με power delivery τουλαχιστον 65w
  • να μην ειναι curved 

Με όλα αυτά δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι κάτω απο 500 ευρώ πάντα κάτι θα λείπει αν έχετε καμιά ιδέα let me know 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κάνω αναβάθμιση από την οθόνη που πήρα το μακρινό 2014 η οποία ήταν η LG 22EN33. Σκέφτομαι μια 27αρα, QHD η οποία θα είναι all-round καλή (λίγο gaming, λίγο multimedia, λίγο προγραμματισμός κτλ.). Επειδή το budget είναι σφιχτό, ψάχνω μια οθόνη η οποία θα λέγαμε είναι vfm. Προσανατολίστηκα με λίγο ψάξιμο στην Cooler Master GA271 η οποία σαν χαρακτηριστικά τουλάχιστον είδα πως προσφέρει αρκετά. Θεωρείτε πως αξίζει; έλεγα μήπως να περιμένω και καμιά black friday αλλά δεν έχω εμπιστοσύνη στις εκπτώσεις που γίνονται. Καμιά ιδέα; ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...