Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Γνώμη για αυτή την οθόνη;   Καθημερινή χρήση για δουλειά γραφείου. Δυστυχώς έχασα την προσφορά της Dell μέσα στη βδομάδα για την 32αρα, οπότε σ' αυτά τα χρήματα 300 ευρώ περίπου πιστεύετε θα κάνει τη δουλειά της;

https://www.skroutz.gr/s/30154577/LG-32GN650-B-VA-HDR-Gaming-Monitor-31-5-QHD-2560x1440-165Hz-me-CHrono-Apokrisis-5ms-GTG.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά .
Για αυτό το κατάστημα τι ξέρουμε (από bestprice)?
Έχει την 32GP850-B στα 393€.
Μήπως είναι εκθεσιακή? (υπάρχουν εκθεσιακές στα pc monitors ή μόνο στις tv?)
Επίσης για αυτήν την οθόνη τι γνώμη έχετε?
Γενικά αναμένονται πτώσεις στις τιμές (δλδ αξίζει να περιμένω ή μπα)?

Επεξ/σία από ΡΙ ΑΠ
ορθογραφία
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λύστε μου μια απορία. 

Τα VA panels για χρήση γραφείου - youtube και κανένα παιχνιδάκι που και πού, κάνουν; 

Διαβάζω πως έχουν ghosting και κάτι τέτοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους .Θέλουμε μια οθόνη για σύνδεση με laptop προς το παρόν αλλά ίσως για να μείνει σε ένα μελλοντικό gaming Pc .To Laptop είναι ενα Hp Pavilion Gaming AMD Ryzen 7 , GTX 1650.Λέμε για 27αρα.Και θα θέλαμε να έχει και ηχεία αν και μάλλον θα καλυπτόμαστε απο το Laptop.Τι προτείνετε σε τιμές μέχρι 200 euro?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, kostaspap είπε

Καλημέρα σε όλους .Θέλουμε μια οθόνη για σύνδεση με laptop προς το παρόν αλλά ίσως για να μείνει σε ένα μελλοντικό gaming Pc .To Laptop είναι ενα Hp Pavilion Gaming AMD Ryzen 7 , GTX 1650.Λέμε για 27αρα.Και θα θέλαμε να έχει και ηχεία αν και μάλλον θα καλυπτόμαστε απο το Laptop.Τι προτείνετε σε τιμές μέχρι 200 euro?

 

Προφανώς 1080p θέλετε; Η κοιτάτε σε 1440p οθόνη;

Δουλειά γραφείου ή και παιχνίδια;

Επεξ/σία από tasvar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε πάμε σε 144Hz οθόνη από τα λίγα που ξέρω.

Για οικονομική, κοίτα σε κάποια 

LG - AOC - Philips χωρίς να αποκλείονται άλλες. 

Επειδή έχω και ips και va panel οθόνη, γνώμη μου πάρε με ips σε αυτή την κατηγορία.

https://www.skroutz.gr/c/43/othones-upologiston/f/187048_489066_501108_681615_690572_1237073/toulachiston-fhd-1920-x-1080-27-toulachiston-qhd-2560-x-1440-icheia-144-Hz-165-Hz.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 07/12/2023 at 21:43, tasvar said:

Λύστε μου μια απορία. 

Τα VA panels για χρήση γραφείου - youtube και κανένα παιχνιδάκι που και πού, κάνουν; 

Διαβάζω πως έχουν ghosting και κάτι τέτοια.

Το ghosting δεν αφορά μόνο τα VA πανελ. Προτίμησε μια οθόνη που να υπάρχει review για αυτήν. Δυστυχώς συνηθίζουν να βγάζουν review για τις πιο εμπειρικές οθόνες. Δες στα rtings και pcmagazine(το ξενόγλωσσο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Το ghosting δεν αφορά μόνο τα VA πανελ. Προτίμησε μια οθόνη που να υπάρχει review για αυτήν. Δυστυχώς συνηθίζουν να βγάζουν review για τις πιο εμπειρικές οθόνες. Δες στα rtings και pcmagazine(το ξενόγλωσσο)

Ρώτησα, επειδή ήμουν σε ένα κατάστημα μια μέρα και κοιτούσα οθόνες. Ο πωλητής μου είπε πως τα VA έχουν ghosting. Ετυχε εκείνη την ώρα να είμαι μπροστά σε μια τέτοια οθόνη και δεν είδα κάτι. Το μόνο που είδα είναι πως δεν είχε την ίδια καλή γωνία θέασης με μια άλλη που ήταν ips. Κατά τα άλλα δεν είδα κάτι περίεργο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, tasvar said:

Ρώτησα, επειδή ήμουν σε ένα κατάστημα μια μέρα και κοιτούσα οθόνες. Ο πωλητής μου είπε πως τα VA έχουν ghosting. Ετυχε εκείνη την ώρα να είμαι μπροστά σε μια τέτοια οθόνη και δεν είδα κάτι. Το μόνο που είδα είναι πως δεν είχε την ίδια καλή γωνία θέασης με μια άλλη που ήταν ips. Κατά τα άλλα δεν είδα κάτι περίεργο. 

Ο καθένας λέει ότι θέλει. Στις γωνίες θέασης ναι πάσχουν αλλά δεν το θεωρώ κριτήριο. Στην οθόνη βλέπουμε ευθεία δεν κοιτάμε από πλάγια. Επίσης δεν ισχύει ότι οι VA δεν έχουν καλά χρώματα. Έχουν βγει και οθόνες VA με εξαιρετικά χρώματα, απλά δεν υπάρχει τόση ποικιλία όσο στις IPS και θέλει αρκετό ψάξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, kostaspap said:

Καλούτσικη φαίνεται αλλά 1080 σε 27αρα? Ούτε οι carved μου αρέσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Κι εγώ σε παρόμοια αναζήτηση με τον φίλο παραπάνω. Οθόνη 27άρα κατά προτίμηση curved (χωρίς να είναι δεσμευτικό) για σύνδεση με Gaming Laptop Asus Rog Stix (Nvidia RX 2060) για τις σχολικές (Γυμνάσιο) υποχρεώσεις και gaming (κυρίως GTA, Fortnite). Σκεφτόμαστε να του μεταφέρουμε το PS4 από την τηλεόραση (55") του σαλονιού στο δωμάτιο και ίσως μελοντικά να αναβαθμιστεί σε PS5. Έχει νόημα να κοιτάω 1ms απόκριση για τα παραπάνω; 

Σκεφτόμουν αυτή: AOC C27G2ZE VA Curved Gaming Monitor 27" FHD 1920x1080 240Hz με Χρόνο Απόκρισης 0.5ms GTG | Skroutz.gr αλλά δεν τις ξέρω τις AOC παρά τα καλά reviews. 

Έχει νόημα να πάω σε κάτι πιο ακριβό; Π.χ. Samsung Odyssey G7 VA HDR Curved Gaming Monitor 27" QHD 2560x1440 240Hz με Χρόνο Απόκρισης 1ms GTG | Skroutz.gr

Dell Alienware AW2724HF IPS HDR Gaming Monitor 27" FHD 1920x1080 360Hz με Χρόνο Απόκρισης 0.5ms GTG | Skroutz.gr (χωρίς καμπύλη)

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/12/2023 στις 9:20 ΠΜ, gkoukakis είπε

Καλημέρα. Κι εγώ σε παρόμοια αναζήτηση με τον φίλο παραπάνω. Οθόνη 27άρα κατά προτίμηση curved (χωρίς να είναι δεσμευτικό) για σύνδεση με Gaming Laptop Asus Rog Stix (Nvidia RX 2060) για τις σχολικές (Γυμνάσιο) υποχρεώσεις και gaming (κυρίως GTA, Fortnite). Σκεφτόμαστε να του μεταφέρουμε το PS4 από την τηλεόραση (55") του σαλονιού στο δωμάτιο και ίσως μελοντικά να αναβαθμιστεί σε PS5. Έχει νόημα να κοιτάω 1ms απόκριση για τα παραπάνω; 

Σκεφτόμουν αυτή: AOC C27G2ZE VA Curved Gaming Monitor 27" FHD 1920x1080 240Hz με Χρόνο Απόκρισης 0.5ms GTG | Skroutz.gr αλλά δεν τις ξέρω τις AOC παρά τα καλά reviews. 

Έχει νόημα να πάω σε κάτι πιο ακριβό; Π.χ. Samsung Odyssey G7 VA HDR Curved Gaming Monitor 27" QHD 2560x1440 240Hz με Χρόνο Απόκρισης 1ms GTG | Skroutz.gr

Dell Alienware AW2724HF IPS HDR Gaming Monitor 27" FHD 1920x1080 360Hz με Χρόνο Απόκρισης 0.5ms GTG | Skroutz.gr (χωρίς καμπύλη)

Ευχαριστώ

 

Εγώ G7 δεν θα έπαιρνα, έχουν πολύ κακό quality control και βγάζουν πολλά προβλήματα, νομίζω η Dell QHD 165hz έχει καλύτερες επιλογές .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...