Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεφτιλίκια. Αλλά ΟΚ δεν είναι η πρώτη φορά. Σε ένα αχανές ιντερνέτι ο καθένας μπορεί να κλέψει τη δουλειά του άλλου χωρίς να δώσει λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν εχει twitter η "κυρια" καλο θα ηταν να της το επισημανει καποιος οτι δεν ειναι αποδεκτο να "κλεβεις" θεματα απο καποιο φορουμ και να μην δινεις credits στο φορουμ που το βρηκες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα CC θα μας συντροφεύουν για πολύ καιρό ακόμη.

Επομένως, διάβασε το νήμα για να βρεις τρόπους να αγοράσεις αυτό που θέλεις.

επειδη ειμαι με χρεωστικη(δεν εχω κατι αλλο).Ξερεις ποιος τροπος ειναι ο πιο συντομος για να ψαξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις με κάρτα, πρέπει να προσπαθείς αρκετές φορές στον ίδιο πωλητή, με ελπίδα να περάσει, και σε διαφορετικούς πωλητές.

Αν έχεις paypal, υπάρχουν 3 διαφορετικοί τρόποι για top up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους. Σήμερα έλαβα το παρακάτω από Paypal:

 

We've noticed that you've recently completed a credit card cash advance which we don't allow with our service, as clarified under the 'Restricted Activities' found in Section 9 of our User Agreement.

Please note that if you participate in a restricted activity while using our service, we may temporarily or permanently suspend your account. We may also hold or delay a payment at our discretion, to ask you for information about any payments you've completed.

You can view the terms of using our services by clicking the 'Legal' link at the bottom of any PayPal webpage, and clicking on 'User Agreement for PayPal Service'.                                  

 

Σημαίνει ότι δε μπορώ να χρησιμοποιήσω το υπόλοιπό μου στο balance; (γέμισμα με request money). Θα μπορέσω να μεταφέρω το υπόλοιπό μου πίσω στην κάρτα ;   Ευχαριστώ

 

 

 

 

Επεξ/σία από philok
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά! Χτες κατάφερα να κάνω αγορά 200ευρω από MusicStore μέσω Paypal χωρίς κανένα πρόβλημα!
πρόσθεσα την prepaid μου (mastercard Πειραιώς) ως 2η κάρτα στο λογαριασμό paypal της αδερφής μου, μετά πήγα στο site και επέλεξα τρόπο πληρωμής paypal, και τράβηξε τα λεφτά κατευθείαν απ' την κάρτα, χωρίς να κάνω top up στο Paypal ή οτιδήποτε... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια πως μπορω να κανω αγορα απο steam εχω μια debit mastercard που την πhρα απο eurobank προσπαθησα να την βαλω στo paypal αλλα δεν την δεχεται τελικα την εβαλα στο leupay αλλα θα μπορεσω να κανω αγορα στο στεαμ και αν ναι πως???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χθες το απογευμα δοκιμασα να κανω το "κολπο" με το request money απο τον εαυτο μου και δεν λειτουργουσε,

 

πανω στην απογευτευση μου δοκιμασα να αγορασω κανονικα απο το paypal χωρις δηλαδη να εχω καποιο balance μεσα, παρα μονο την συνδεδεμενη μου καρτα ( debit visa ) σε λογαριασμο πειραιως και η συνδιαλαγη εγινε κανονικα!

 

η αγορα αφορούσε κινητό απο vickmall.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και καιρό κάνω το γνωστό κόλπο με request money, αλλά σήμερα όσες φορές δοκίμασα δεν μπορώ να τραβήξω χρήματα από την χρεωστική μου (Πειραιώς) για να πάνε στο paypal balance. Βγάζει error συνεχώς. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει γραφτεί πολλές φορές η διαδικασία αlλά ας την επαναλάβουμε άλλη μια φορά.

 

Μετά την αποτυχημένη προσπάθεια, στέλνουμε μήνυμα στο PayPal, μέσω του Help, ζητώντας να μας προσθέσει το ΙΒΑΝ του τραπεζικού μας λογαριασμού. Σε λίγη ώρα έρχεται αυτοματοποιημένο μήνυμα με πιθανές λύσεις στο πρόβλημα. Στο μήνυμα αυτό απαντάμε επαναλαβάνοντας τα ίδια που είχαμε γράψει στο προηγούμενο. 

 

Στη συνέχεια, είτε θα ας καλέσουν από την Ιρλανδία (σε 1-2 μέρες) στο τηλέφωνο που έχουμε δηλώσει είτε θα καλέσουμε εμείς, αν βιαζόμαστε, στο τηλέφωνο που αναγράφεται στο Help (μπορούμε και μέσω Skype). Μετά από μια γρήγορη και εύκολη διαδικασία ταυτοποίησης (email κλπ), ο υπάλληλος θα ανοίξει το σύστημα και είτε θα προσθέσουμε τον ΙΒΑΝ του λογαριασμού μας είτε θα τον προσθέσει εκείνος.

 

Αμέσως μετά έρχεται μήνυμα με τα (προσωπικά) στοιχεία που είναι απαραίτητα για κάθε αποστολή εμβάσματος. Αξίζει να σημειωθεί ότι μπορούμε να στέλνουμε έμβασμα και από λογαριασμό άλλης τράπεζας αρκεί ο λογαριασμός αυτός να περιλαμβάνει το ίδιο όνομα που έχει καταγραφεί στο paypal. Τέλος, παρά το γεγονός ότι το paypal λέει στις οδηγίες του ότι τα έξοδα αποστολής εμβάσματος πρέπει να βαραίνουν τον εντολέα, εμείς μπορούμε να το στέλνουμε με την ένδειξη SHA (shared), με την οποία χρεωνόμαστε μόνο 1€ σε κάθε έμβασμα και το ποσό που στέλνουμε μεταφέρεται ολόκληρο στο balance (η προμήθεια του 1€ χρεώνεται στον τραπεζικό μας λογαριασμό). 

 

Φυσικά, μετά την προσθήκη του τραπεζικού λογαριασμού στο paypal, μπορείς να μεταφέρεις χρήματα του balance στον τραπεζικό σου λογαριασμό, που είναι αυτό που σ' ενδιαφέρει. 

Έκανα την ίδια διαδικασία αλλά χωρίς να με πάρουν τηλ. Απλά τους έστειλα το πίσω μέρος της ταυτότητας μου (το όνομα μου δηλαδή) και μια φωτο απ το βιβλιάριο που αναγράφεται το IBAN και μετά από κάποιες ώρες μου το έφτιαξαν. 

Άψογοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και καιρό κάνω το γνωστό κόλπο με request money, αλλά σήμερα όσες φορές δοκίμασα δεν μπορώ να τραβήξω χρήματα από την χρεωστική μου (Πειραιώς) για να πάνε στο paypal balance. Βγάζει error συνεχώς. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος???

 

Υπάρχει και ο τρόπος με top up, που έχω γράψει και συμπτωματικά παρέθεσε ο συμφορουμίτης στο προηγούμενο post.

Ακολουθείς τα βήματα, συνδέεις τραπεζικό λογαριασμό και στέλνεις κάθε μήνα έως 500€ με προμήθεια 1€ για κάθε έμβασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...