Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με μπερδεψες.

Θελω να μαθω 3 περιπτωσεις.

01. Δηλαδη αν θελω να κανω reuest/send money 100 ευρω ποση προμηθεια θα παρει το paypal;

02. Ποση προμηθεια παιρνει απο καθε αγορα απο το paypal ballance;

03. Ποση προμηθεια επαιρνε πριν τα capital controls οταν αγοραζες κατι και απο μηδενικο paypal ballance σου τραβαγε τα λεφτα κατευθειαν απο τον τραπεζικο λογαριασμο που ειχες συνδεσει σε αυτο;

1. σου απάντησε

2. μηδέν

3. το ππ δεν εχει σχέση με τα cc, εννοείς οταν τραβάει απο την χρεωστική καρτα, μηδέν και εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λεγοντας μου αυτο:

"Η προμήθεια του paypal στις μεθόδους Request/Send Money είναι 3,4%+0,35€"

Αν καταλαβα καλα στα 100 ευρω request/send money το paypal θα παρει 3,39 ευρω?

Να με συγχωρεις που δεν το κατεχω τοσο με τα νουμερα αλλα δεν καταλαβα στα 100 ευρω ποσα θα κρατησει το paypal?

 

 

Και εισαι απολυτα σιγουρος οτι πριν απο τα capital controls οταν αγοραζα κατι απο το ebay παντα με μηδενικο paypal balance το paypal δεν επαιρνε καμια προμηθεια ειτε το προιον ειχε 100 ευρω, ειτε 1000 ευρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Η προμήθεια του paypal, στις μεθόδους φορτώματος του balance με Request/Send Money, είναι 3,4%+0,35€.

Αυτό σημαίνει ότι, αν στείλεις 100€ στο balance, θα μπουν 100-(3,4%+0,35)= 100-(3,40+0,35)= 100-3,75 = 96,25€.

Πιο απλά δεν γίνεται. 

 

2. Όταν αγόραζες πριν από τα CC αλλά και όταν αγοράζεις σήμερα, με μηδενικό balance, το Paypal θα τραβήξει χρήματα από τη συνδεδεμένη κάρτα σου και φυσικά όχι από τον τραπεζικό λογαριασμό σου, πολύ περισσότερο αφού δεν έχει αυτό το δικαίωμα. Υπενθυμίζω ότι, μετά τα CC, δεν είναι βέβαιο ότι θα περάσει η κάρτα σου και θα πραγματοποιηθεί η αγορά.

Ίσως, εννοείς ότι, όταν χρέωνε την κάρτα σου, έβλεπες στο λογαριασμό της τράπεζας αφενός την αυξημένη χρέωση από τη μετατροπή του συναλλάγματος που είχες αφήσει να κάνει το paypal, αφετέρου την προμήθεια της τράπεζας για τις συναλλαγές σε συνάλλαγμα.

Υπενθυμίζω ότι, όταν αγοράζεις σε συνάλλαγμα, και έχεις αφήσει να κάνει το paypal τη μετατροπή από € στο νόμισμα που αγοράζεις, θα την κάνει με τη δική του ισοτιμία που είναι χειρότερη από εκείνη της τράπεζας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eρώτηση για να μην κάνω καμμιά λαλακία και "μαυριστώ" στο ebay.

 

Το balance του paypal μου ειναι πάντοτε μηδενικό. Εχω συνδεδεμένη απο χρόνια, μια visa χρεωστική η οποία ειναι με τη σειρά της συνδεδεμένη με ενα λογαριασμό.

Ετσι οταν αγοράζω κατι απο ebay, κατευθείαν "τραβάει" τα χρήματα απ'τη visa.

 

ΣΗΜΕΡΑ (δεδομένο οτι η καρτα ισχύει) εάν αγοράσω απο ebay και πληρώσω με paypal, υπάρχει περίπτωση να ΜΗΝ τραβήξει τα χρήματα;

Αν ναι, δε θα με αφήσει να προχωρήσω καθόλου; διότι αν το αγοράσω στο ebay μετά θα φαίνεται απλήρωτο...σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, υπάρχει περίπτωση, αφού η αγορά με κάρτα, από οπουδήποτε, είναι λαχείο, και οφείλεται σε πολλούς λόγους που τους έχουμε αναλύσει. 

 

Στην αποτυχημένη προσπάθεια αγοράς, μπορεί να προχωρήσεις στην παραγγελία, αλλά θα δεις στο paypal την πράξη χαρακτηρισμένη "denied".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστώ για την απάντηση.

 

Επειδή όμως κάπου έχασα κάτι, στη περίπτωση που το paypal βγάλει το "denied" η αγορά απ'το ebay θα'χει λάβει χώρα; και θα φαινεται οτι παρήγγειλα κατι και δεν το πλήρωσα; (δηλ άκυρη συναλλαγή επίτηδες εκ μέρους μου).

 

Και πάλι ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και αυτή η (ακραία) περίπτωση αλλά μπορείς να επικοινωνήσεις με τον πωλητή και να του εξηγήσεις την κατάσταση με τα CC, οπότε θα ακυρώσει την παραγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά.

 

Σκοπεύω εδω και αρκετο καιρο να παρω macbook pro (μην βρισετε) και σημερα ανακαλυψα τον electronic king στο ebay.

Macbook Pro Retina με i7, 16gb ram, 256 storage μόνο 1700€ (2500 € η τιμη του οπουδήποτε αλλου).

 

Γνωρίζει κάποιος πως μπορεί να γίνει η πληρωμή με τα σημερινά δεδομένα;

Σκεφτόμουν να επικοινωνήσω μαζί του ωστε να του καταθεσω 500 ευρω π.χ 29 Δεκεμβριου και αλλα 500 ευρω με το που αλλαξει ο χρόνος αλλα και παλι υπολοιπονται 700 ευρω που δεν μπορω να στειλω λογω capital controls. Κανενας seller δεν θα δεχοταν να περιμενει αλλους 2 μηνες.

 

Καμια ιδεα; Ευχαριστω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το δοκίμασα για να βγώ απ'τη περιέργεια. Ολα λειτουργησαν όπως πριν CC. Δηλαδή ετσι νομίζω, για να ηρθε μειλ επιβεβαίωσης πληρωμής...

 

Eυχαριστώ και πάλι.

 

 

EDIT για να γκρινιάξω...Εκανα 2 αγορές για τη γυναίκα κι ολα καλά.

Τώρα που πήγα ο έρμος να αγοράσω κατι φίλτρα για ένα φακό, παραγγέλνω, παω να πληρώσω και μου πετάει ένα μήνυμα οτι το πειπαλ δε δεχεται τη κάρτα και να βάλω άλλη...

 

Προφανώς πάπαλα;

Επεξ/σία από kanesaxo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω. αν κανω πωληση απο το ebay και με πληρωσει ο αγοραστης (ξενος) μεσω paypal θα μπουν τα λεφτα κανονικα στην καρτα η εστω να μεινουν στο balance;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω. αν κανω πωληση απο το ebay και με πληρωσει ο αγοραστης (ξενος) μεσω paypal θα μπουν τα λεφτα κανονικα στην καρτα η εστω να μεινουν στο balance;

 

Tα χρήματα πάνε στο balance

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μηνιαίως γίνεται να στείλουμε έως 500 ευρώ εμβασματα στο εξωτερικό, γίνεται να στείλω εμβασμα και από άλλους τραπεζικούς λογαριασμούς στο paypal balance μου;

Πχ, 500 έστειλα εγω, 500 από λογαριασμό τραπεζας της μητέρας μου και 500 από λογαριασμό τραπεζας του αδερφού μου και να φορτώσω 1500 ευρώ το balance;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω. αν κανω πωληση απο το ebay και με πληρωσει ο αγοραστης (ξενος) μεσω paypal θα μπουν τα λεφτα κανονικα στην καρτα η εστω να μεινουν στο balance;

 

 

Tα χρήματα πάνε στο balance

 

...και ποτε δεν πηγαίναν στην καρτα

Επειδή μηνιαίως γίνεται να στείλουμε έως 500 ευρώ εμβασματα στο εξωτερικό, γίνεται να στείλω εμβασμα και από άλλους τραπεζικούς λογαριασμούς στο paypal balance μου;

Πχ, 500 έστειλα εγω, 500 από λογαριασμό τραπεζας της μητέρας μου και 500 από λογαριασμό τραπεζας του αδερφού μου και να φορτώσω 1500 ευρώ το balance;

Ναι γινεται, αλλα στα 2500 το χρονο, μετα σε κόβει το ππ και σου ζηταει να αναβαθμίσεις τον λογαριασμό σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά.

 

Σκοπεύω εδω και αρκετο καιρο να παρω macbook pro (μην βρισετε) και σημερα ανακαλυψα τον electronic king στο ebay.

Macbook Pro Retina με i7, 16gb ram, 256 storage μόνο 1700€ (2500 € η τιμη του οπουδήποτε αλλου).

 

Γνωρίζει κάποιος πως μπορεί να γίνει η πληρωμή με τα σημερινά δεδομένα;

Σκεφτόμουν να επικοινωνήσω μαζί του ωστε να του καταθεσω 500 ευρω π.χ 29 Δεκεμβριου και αλλα 500 ευρω με το που αλλαξει ο χρόνος αλλα και παλι υπολοιπονται 700 ευρω που δεν μπορω να στειλω λογω capital controls. Κανενας seller δεν θα δεχοταν να περιμενει αλλους 2 μηνες.

 

Καμια ιδεα; Ευχαριστω!!

 

Θέλεις να του στείλεις έμβασμα;

 

Μην επιχειρήσεις να πληρώσεις με αυτό τον τρόπο! Μόνο paypal και τίποτα άλλο.

 

Καλή αγορά, θα το χαρείς το Macbook και ειδικά στην τιμή που θα το πάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eρώτηση για να μην κάνω καμμιά λαλακία και "μαυριστώ" στο ebay.

 

Το balance του paypal μου ειναι πάντοτε μηδενικό. Εχω συνδεδεμένη απο χρόνια, μια visa χρεωστική η οποία ειναι με τη σειρά της συνδεδεμένη με ενα λογαριασμό.

Ετσι οταν αγοράζω κατι απο ebay, κατευθείαν "τραβάει" τα χρήματα απ'τη visa.

 

ΣΗΜΕΡΑ (δεδομένο οτι η καρτα ισχύει) εάν αγοράσω απο ebay και πληρώσω με paypal, υπάρχει περίπτωση να ΜΗΝ τραβήξει τα χρήματα;

Αν ναι, δε θα με αφήσει να προχωρήσω καθόλου; διότι αν το αγοράσω στο ebay μετά θα φαίνεται απλήρωτο...σωστά;

Kαι γιατι να μην συνδέσεις στο λογαριασμο σου στο paypal μια ακόμα κάρτα εξωτερικού (Revolut ή LeyPay) να την δηλώσεις primary και να ξεμπερδεύεις με τα cc ;   B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...