Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ευχαριστω κατ' αρχην. Την καρτα δεν την εξαιρεσα εγω αλλα η τραπεζα. Ειναι prepaid και με το capital control to καλοκαιρι μου την ειχανε ακυρωσει μια παραγγελια απο αγγλια. Πριν απο λιγο καιρο μου ειπαν οτι εχει χαλαρωσει αυτο το καθεστως, πολλες καρτες περνανε,  και ετσι γραφτηκα και εδω περα για να βρω πληροφοριες για αυτο το πραγμα. Ετσι εκανα παλι παραγγελια και περασε, και μετα και αλλες συνεχεια. (amazon). Kai το amazon exει 4 % στη μετατροπη συναλλαγματος. Αυτη η καρτα δεν με χρεωνει παραπανω. Το εγραψα ποια ειναι σε προηγουμενη απαντηση σε καποιον. Δεν εχει νοημα σημερα γιατι ακομα δεν μπορεις να ανοιξεις λογαριασμο.

Prepaid Πειραιώς δηλαδή, συνδέεται με paypal και κάνει αγορές; Ρωτάω γιατί χρεωστική της eurobank και πιστωτική της alpha ενώ συνδέονται, δεν περνάνε στις αγορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλημερα παιδια,υπαρχει σε καποιο προηγουμενο ποστ αναφορα για αγορες στο steam μεσω paypal?

εγω εχω ενα account paypal αν βαλω λεφτα απο μια καρτα της πειραιως θα μπορω να αγορασω κανονικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μια εβδομάδα έστειλα εμβασμα μέσω της εφαρμογής win bank της τράπεζας πειραιώς και φορτωσα το paypal balance με 200 ευρω, Τώρα προσπαθώ να βάλω αλλά 250 ευρώ και δεν με αφήνει το σύστημά, λέει: Έχετε ξεπεράσει το ημερήσιο όριο εντολών μεταφοράς πίστωσης,

Στην τράπεζα μου είπαν ότι έχω δικαίωμα έως 500 ευρώ μηνιαίως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μια εβδομάδα έστειλα εμβασμα μέσω της εφαρμογής win bank της τράπεζας πειραιώς και φορτωσα το paypal balance με 200 ευρω, Τώρα προσπαθώ να βάλω αλλά 250 ευρώ και δεν με αφήνει το σύστημά, λέει: Έχετε ξεπεράσει το ημερήσιο όριο εντολών μεταφοράς πίστωσης,

Στην τράπεζα μου είπαν ότι έχω δικαίωμα έως 500 ευρώ μηνιαίως

Τι προμήθεια κρατάει η paypal, αν φορτώσουμε το balance από τραπεζικό λογαριασμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μια εβδομάδα έστειλα εμβασμα μέσω της εφαρμογής win bank της τράπεζας πειραιώς και φορτωσα το paypal balance με 200 ευρω, Τώρα προσπαθώ να βάλω αλλά 250 ευρώ και δεν με αφήνει το σύστημά, λέει: Έχετε ξεπεράσει το ημερήσιο όριο εντολών μεταφοράς πίστωσης,

Στην τράπεζα μου είπαν ότι έχω δικαίωμα έως 500 ευρώ μηνιαίως

 

Το πιθανότερο είναι ότι η τράπεζα έφτασε στο μηνιαίο όριό της.

Τι προμήθεια κρατάει η paypal, αν φορτώσουμε το balance από τραπεζικό λογαριασμό;

 

 

1€ ανεξαρτήτως ποσού εμβάσματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχθές πέρασε η συναλλαγή κανονικά με χρεωστική Πειραιώς στο βρετανικό Amazon. Το μόνο θέμα ότι από το διάστημα 4-8 Γενάρη που ειχαν σαν παράδοση πήγε στις 8 και έφυγε με UPS. Από χρόνους τι παίζει; Ισχύει ότι αργούν; Και με τη UPS; Επιπλέον χρέωση δεν πιστεύω να έχω ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Είχα παραγγείλει απ το  ebay μια θήκη για το κινητό μου και πέρασε σχεδόν ενάμιση μήνας άλλα τίποτα. Μια μέρα έτυχε να πάει ο θείος μου στο ταχυδρομείο για κάτι δικές του δουλείες και επειδεί έχουμε το ίδιο επίθετο τον ρώτησε ο ταχυδρόμος αν με ξέρει γιατί είχε ένα δέμα για μένα, τέλος πάντων το πήρε ο θείος μου και του είπε ο ταχυδρόμος να γράφω την ταχυδρομική θυρίδα για να μου τα στέλνει εκεί, αν όμως παραγγείλω κάτι μεγάλο εκεί τι γίνετε; πάλι θα περιμένω μήπως πάει κάποιος γνωστός στο ταχυδρομείο για να του το δώσουν;  (Στην γειτονία μου δεν έχουμε οδό και αριθμό).


Επισης εχω και το εξης προβλημα ειχα καταργησει την χρεωστικη καρτα μου απ το paypal και τωρα δεν μπορω να την ξανα βαλω, μου βγαζει αυτο το μηνυμα:  (We were unable to process your credit card registration at this time. We apologize for the inconvenience. Please try again at a later date.)

 Εχετε καμια ιδεα στο τι μπορει να φταιει;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχθές πέρασε η συναλλαγή κανονικά με χρεωστική Πειραιώς στο βρετανικό Amazon. Το μόνο θέμα ότι από το διάστημα 4-8 Γενάρη που ειχαν σαν παράδοση πήγε στις 8 και έφυγε με UPS. Από χρόνους τι παίζει; Ισχύει ότι αργούν; Και με τη UPS; Επιπλέον χρέωση δεν πιστεύω να έχω ε;

 

 

Αφού αγοράζεις από Αγγλία δεν έχεις πρόβλημα με επιπλέον χρεώσεις και σε ότι αφορά στη ups πιστεύω ότι θα είναι συντομότερη από το ταχυδρομείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον τροπο που εχει αναφερθει εδω να βαζουμε απο δευτερο ελληνικο λογαριασμο λεφτα στο balance του paypal τι προμηθεια παιρνει το paypal και πως ακριβως μπορουμε να βρουμε αυτη τη προμηθεια σε ενα συνολικο ποσο π.χ. των 100 ευρω?

 

Επισης καθε φορα που αγοραζουμε κατι μεσω paypal απο ebay παιρνει προμηθεια και απο εκει το paypal και αν ναι ποση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προμήθεια του paypal στις μεθόδους Request/Send Money είναι 3,4%+0,35€

Από balance σε balance δεν παίρνει προμήθεια.

Και αν φορτώσεις με έμβασμα η τράπεζα παίρνει 1€ ανεξαρτήτως ποσού.

 

Το paypal κερδίζει στις αγορές που κάνουμε σε συνάλλαγμα, δηλαδή άλλο νόμισμα από €, εάν έχουμε αφήσει να κάνει τη μετατροπή του συναλλάγματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προμήθεια του paypal στις μεθόδους Request/Send Money είναι 3,4%+0,35€

Από balance σε balance δεν παίρνει προμήθεια.

Και αν φορτώσεις με έμβασμα η τράπεζα παίρνει 1€ ανεξαρτήτως ποσού.

 

Το paypal κερδίζει στις αγορές που κάνουμε σε συνάλλαγμα, δηλαδή άλλο νόμισμα από €, εάν έχουμε αφήσει να κάνει τη μετατροπή του συναλλάγματος.

 

Με μπερδεψες.

Θελω να μαθω 3 περιπτωσεις.

01. Δηλαδη αν θελω να κανω reuest/send money 100 ευρω ποση προμηθεια θα παρει το paypal;

02. Ποση προμηθεια παιρνει απο καθε αγορα απο το paypal ballance;

03. Ποση προμηθεια επαιρνε πριν τα capital controls οταν αγοραζες κατι και απο μηδενικο paypal ballance σου τραβαγε τα λεφτα κατευθειαν απο τον τραπεζικο λογαριασμο που ειχες συνδεσει σε αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...